Šta je novo?

Grejanje na komunalni otpad

prigradski

Intermediate
Učlanjen(a)
29.01.2012.
Poruke
400
Pohvaljen
349
Lokacija
Bulevar kestenova :)
Grejaćemo se na komunalni otpad

[box]„Gradska čistoća“ planira da na deponiji „Vinča“ gradi postrojenje za spaljivanje otpada koje će proizvoditi toplotnu i električnu energiju. U toku je izrada studije izvodljivosti, a spalionica otpada trebalo bi da bude izgrađena u narednih nekoliko godina.
U „Čistoći“ objašnjavaju da bi u tom postrojenju spaljivali polovinu otpada koji se prikupi. Kako navode, električna i toplotna energija koja bi se tako proizvodila, delom bi se koristila za sopstvene potrebe, a deo bi odlazio u distributivnu mrežu iz koje bi moglo da se snabde najviše 35.000 domaćinstava električnom, a oko 100.000 toplotnom energijom.

-Spaljivaće se deo komunalnog otpada koji je organskog porekla. Neće se spaljivati ono što može da se reciklira, kao ni opasan otpad. Izgradnjom spalionice deponija “Vinča”, inače jedina legalna u gradu, neće biti zatvorena jer će se tu i dalje odlagati deo otpada. Ta deponija, koja zauzima 70 hektara, sada ima kapacitet za odlaganje smeća za narednih 20 godina, ali će izgradnjom spalionice ona biti u upotrebi znatno duže - navodi Aleksandar Stamenković, direktor “Čistoće”.

Inače, izgradnja ovakvog postrojenja predviđena je Lokalnim planom upravljanja otpadom gradskog Sekretarijata za zaštitu živodne sredine. U “Čistoći” navode da u tom Planu stoji da bi ova investicija mogla da košta oko 6,5 milijardi dinara, ali kažu da taj iznos treba uzeti sa rezervom, jer to pre svega zavisi od vrste tehnologije koja će se primenjivati.



Ono što je sigurno, kažu u tom preduzeću, spalionica će imati savremenu
tehnologiju i ispuniće najviše ekološke standarde Evropske unije.



-Neće biti opasna po životnu sredinu, jer će svi gasovi bili kontrolisani i prolazili bi kroz proces filtriranja. Pepeo koji je opasan deponovaće se u specijalne kontejnere - ističe Stamenković.

- Srbija ima nedovoljne količine nafte i gasa. Struju uglavnom proizvodimo iz uglja u termoelektranama, a dobijamo je i iz hidroelektrana. Procene su da će rezerve uglja u Srbiji biti istrošene do 2050. godine, a u narednih 20 godina očekuje se znatan rast potrošnje struje, do 60 odsto. Zbog toga je neophodno naći alternativne izvore energije. Mnoge evropske prestonice komunalni otpad odavno su prepoznale kao značajan energetski resurs, a samo u Beču ima nekoliko spalionica otpada koje proizvode energiju - navodi Srećko Šević iz Uprave za energetiku. [/box]

Izvor: www.blic.rs
link

Otvaram ovaj topic,pa administratori neka rasporede ako nije na odgovarajućem mestu...
Šta mislite o ovom projektu?
Čuo sam da su Nemci pre par godina nudili opštini Grocka ovu soluciju i da se naselja Vinča i Kaludjerica (na čijim se teritorijama nalazi ova jedina legalna gradska deponija) greju na ovaj način i to za neku simboličnu mesečnu nadoknadu, što opštini tad nije odgovaralo...
Evo,izneću vam primer svog naselja... oko 10000 domaćinstava,Novembar, sezona grejanja uveliko počela... Loži se u bukvalno svakoj kući, niko se ne greje na struju,da ne bi bio u crvenoj tarifi,a gasovod ovde nije prošao,teško i da će ikada proći pritom je za domaćinstva cena gasa enormno velika,i po kvadratu i po utrošku... U to vreme stvara se ogromna količina smoga i čađi,napolju je užasno zagušljivo,zagadi se ceo kraj za tih 3-4 meseca loženja,tako da bi nama ova mogućnost mnogo značila a i eto taman grad da se Vinčancima i nama oduži što je deponija bukvalno na par kilometara od naših naselja i što su nas stavili pod patronat JKSP Grocka umesto da i nas opslužuje Gradska čistoća pošto na putu do deponije prolaze kroz naša naselja,ali ja ipak mislim da za to nisu zaslužni oni već moja matična opština koja je pre 4 godine "otrgla" moje naselje iz sistema Gradske čistoće..
 
Ideja je dobra (pogotovu pred izbore) za iskorišćavanje energije iz otpada.
Može se otvoriti i centri za reciklažu (stakla, metala, papira ....) sa pratećim sakupljačkom/otkupljivačkim centrima, uz naravno poštovanje svih ekoloških normi.
 
Да се направи само центар за разврставање отпада за почетак. Много мања инвестиција а одмах се виде добити. Потом може и спаљивање као опција.
 
Изменама Одлуке о одржавању чистоће дефинисан је и комунални амбалажни отпад од примарне и секундарне амбалаже који настаје као отпад у домаћинствима или у индустрији, занатским делатностима, услужним или другим делатностима, а који је сличан отпаду из домаћинства у погледу његове природе или састава (папирна и картонска амбалажа, пластична амбалажа – ПЕТ, метална амбалажа – МЕТ и сл.)”.

Правно лице, односно предузетник, као крајњи корисник у смислу закона којим се уређује управљање амбалажним отпадом, дужно је да обезбеди да се комунални амбалажни отпад из пословних и других објеката редовно преузима на начин и у време који одреди предузеће, односно предузетник. Предузеће, односно предузетник је дужно да о начину и времену преузимања комуналног амбалажног отпада благовремено обавести лица из става 1. овог члана.
Забрањено је да лица из става 1. овог члана мешају комунални амбалажни отпад са осталим кућним смећем, као и да га одлажу у контејнер или поред контејнера. ( Чл. 11а)

Новчаном казном од 50.000,00 до 1.000.000,00 динара, казниће се за прекршај правно лице, ако:
1. меша комунални амбалажни отпад са осталим кућним смећем (члан 11а. став 3.);
2. одлаже комунални амбалажни отпад у контејнер и по-
ред контејнера (члан 11а. став 3.)

Новчаном казном од 20.000,00 динара казниће се правно лице и предузетник, а новчаном казном од 5.000,00 динара одговорно лице у правном лицу за прекршај из члана 11а.
Новчану казну наплаћује на лицу места комунални инспектор.
 
Ajd ovde da uturim najnoviji biser sinise i njegove naprednjacke bande. A rade na principu koza nostre u NY i njihovog djubretarskog sindikata.

"Konzorcijum firmi “Suez” i “Itoču” i Grad Beograd zaključili su 29. septembra javno-privatno partnerstvo na 25 godina za sanaciju deponije “Vinča”, kao i za finansiranje, izgradnju i dugoročno upravljanje savremenim objektima za upravljanje otpadom, piše portal “Balkan Green Energy News”. Izgradnja novog postorojenja očekuje se 2021." godine.

Znaci prvo 140 mil evra da platimo toj privatnoj firmi, pa da onda oni krenu da prave postrojenje za preradu otpada. GENIJALNO- ova sema mi lici na arapske pare u BnV i njihovo fazno finansiranje. (ovde neko treba da dobije Nobela za ekonomiju)
E sad ta firma ce biti sponzorisana od strane grada tj svih nas gradjana svake godine sa 35 m evra koje ce banda obrzbediti novom taksom na ime "upravljanja" otpadom.

"- Zajednička firma konzorcijuma “Suez-Itoču” će obezbediti 300 miliona evra za izgradnju postrojenja za preradu otpada u električnu i toplotnu energiju - saopšteno je iz “Sueza”.
A onda ce tu toplotnu energiju da prodaju toplanama, a oni (toplane) gradjanima. Ovo valjda dok ne naprave toplovod od Obrenovca isto za grejanje Beograda. Ihaaaa pa imace toplote da zimi grejemo i ulice kao Islanddjani, a mozemo i pinije da sadimo po parkovima pa da budemo kao u Rimu :)

"Korisnici komunalne usluge u obavezi su da plaćaju odgovarajuću cenu za korišćenje komunalne usluge, i u ovom momentu korisnici plaćaju cenu samo za odvoženje komunalnog otpada, a ne i njegov tretman, obzirom da se tretman komunalnog otpada još uvek ne vrši u skladu sa zakonom" ? A usput se placa od 2015. godine i “naknadu za zaštitu i unapređivanje životne sredine” ali treba JoooooS !!!

Ko ovde pije, a ko placa ?
 
Mi (gradjani) svakako placamo, ko god pio...

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Znam :)
Samo ima da nas klepe po usima kad udvo-trostruce cifru za iznosenje i upravljanje djubretom. Pogotovo one sa puno prijavljenih clanova domacinstva.
 
Vrh