Šta je novo?

IT kompanije i Frilenseri (Freelance) - porezi, propisi

U tom slučaju se može reći da je 90% frilensera promašilo zanimanje.
 
Ne, nego da država i onaj jedan neobrazovani zatucani deo javnog mnjenja imaju pogrešnu sliku o tome ko su ti ljudi i šta rade.

Kao što sam pisao gore, frilensing je privremen način rada za skoro sve ljude. Niko ni ne želi ni ne namerava da bude frilenser do kraja života. Frilenseri su mahom ljudi uzrasta od srednje škole do 30ih. Koji u proseku zarađuju po 300 evra mesečno. ALI, pored toga što su to mizerni iznosi, oni često imaju i prekide u prihodima. Tako da frilenser koji ima jedan te isti posao, odnosno klijenta već 6 meseci, on je presrećan. Jer je to posao i način rada u kome se ne zna šta te čeka za par nedelja. U frilensingu su poslovi vrlo haotični, neizvesni i kratkotrajni. I čovek je u večitoj jurnjavi za klijentima. A periodi ''suše'' su redovna pojava.

No da se vratim na suštinu - frilensing je za skoro sve ljude samo privremeni način rada. Ili vid finansijske podrške. Da plate studije, da se osamostale, da prežive dok ne nađu posao u struci, i slično. Pelješiti takve ljude, i to sa prosečnom zaradom u rangu minimalca - a bez prava, statusa, osiguranja, penzije i staža - je čisto razbojništvo.

A pojedinci ovde bi mogli malo da se informišu i obrazuju kako sve to izgleda pre nego što daju sebi pravo da komentarišu.


Voleo bih kad bi postojao način da se simulira i pokaže ko bi sve/ko će sve biti opelješen kada se svi frilenseri kolektivno kazne i opljačkaju. Biće tu par desetina programera koji mlate po par hiljada evra mesečno. Biće par stotina marketing stručnjaka koji zarađuju po par stotina do hiljadu evra mesečno. A onda bi bilo i nekoliko desetina hiljada studenata koji bi ostali bez načina da plate sebi nenormalno visoke školarine, kao i novopečenih diplomaca koji rade tako da bi preživeli dok ne nađu posao u struci. Naravno, državu i njene podržavaoce to ne zanima. Oni samo vide ove programere sa po par hiljada evra i ove iz marketinga sa po par stotina do hiljadu evra... i projektuju da je to prosek proseka frilensera. A većina zapravo biva presrećna kad 3 meseca zaredom izgura preko 300 evra.
 
I za kraj, voleo bih kada bi mogla da se napravi simulacija za koliki iznos u evrima bi srpska ekonomija bila uskraćena kada bi se 90% frilensera sahranilo, kao i kako bi to uticalo na srpski dinar. Mislim ostao bi kurs evra isti, ali bismo mogli da čitamo da je NBS morala da proda par stotina kg zlatnih rezervi ili nešto slično.


I da, za gastarbajtere bih isto voleo da vidim. Da vidim simulaciju šta bi bilo kada bi se potpuno obustavila sva slanja deviza iz inostranstva u Srbiju. Šta bi bilo kada bi Srpska privreda odjednom ostala uskraćena za 3 milijarde evra koje svake godine dobija od dijaspore (izvor u linku). Pošto smo utvrdili, i na ovoj i na drugim temama a i po medijima, da su dijaspora i gastarbajteri štetočine i paraziti koji ništa ne pomažu Srbiji a samo se grebu za nju. E bilo bi super videti kako bi izgledali život i ekonomija bez njih.
 
Nego kako to da obrazovani frilenseri žele da rade ispod minimalca? Da li vam neko brani se bavite nekim drugim placenijim poslom? Po ovoj priči ispade da je kasirka u maxiju daleko bolje plaćena, pritom uredno plaća poreze i doprinose.
Sa druge strane kada frilenseri ne bi plaćali poreze ta kasirka bi se sa pravom pitala zašto onda ona plaća. Zakon mora biti jednak za sve i ne smeju postojati povlašćene grupe, jer u suprotnom vodi u haos...
 
Pa i jeste plaćena bolje nego većina frilensera. Pročitaj opet postove iznad pa ćeš videti ko čini veći deo frilensera u Srbiji.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=843758#p843758:mrdgtfm6 je napisao(la):
Dart » Sre Apr 21, 2021 9:22 pm[/url]":mrdgtfm6]
Sa druge strane kada frilenseri ne bi plaćala poreze ta kasirka bi se sa pravom pitala zašto onda ona plaća. Jednostavno zakon mora biti jedan za sve, jer u suprotnom vodi u haos...
A ta jednakost počinje tako što će da se zahteva od nekog ko zarađuje 300 e mesečno, bez penzije, bez osiguranja, bez statusa, bez glasa/prava, bez staža... da ima iste obaveze kao i onaj ko zarađuje 300+200 e mesečno a ima i penziju, i status, i pravo (na njemu je da li to koristi ili ne, ima ga) i staž... ali ne i ista prava?

Pa teško da to tako ide...


P.S.
Zaobiđite me sa tim pričama ''zakon mora ' se poštuje, inače svi idemo u anarhiju''. Na jednom Kosovu je oko 5.000 zaposlenih u Telekomu i EPSu bar 15 godina primalo plate a da nisu ni išli na posao. Ne znam da li je i dalje tako ali jeste bilo sve od 2000 do 2015. I njima niko ni reč nije rekao niti tražio išta, a kamoli pričao o zakonu i poštenju. Nego sada kada je država napujdala balkansku masu protiv gastarbajtera, frilensera i svih drugih koji im pružaju otpor, odjednom se svi setiše priča o poštenju i časti, ali samo u kontekstu frilensera. Dok parazite državnih službi, advokate, religijske radnike i sve ostale koji žive na državnim jaslama ko bubrezi u loju, niko ne sme ni da pomene.
 
Problem bi se mogao resiti jednostavno, linearnim oporezivanjem, tako da preduzetnik koji radi za 3e na sat, i onaj koji radi za 30 e na sat ne plate isti porez.
 
Mix zašto onda ne nađeš neki "normalan posao"? Danas postoji toliko drugih zanimanja koja vape za radnom snagom. Na primer vozači od dostave hrane, brze pošte do GSP-a zarađuju oko 2 puta više, a bruto 3...
 
Pa našao sam. Ali sam i ja nekad bio frilenser. Ti očigledno ne čitaš šta se piše. Većina ljudi koji rade kao frilenseri, rade to privremeno. Niko ne želi da u 35, a kamoli 40 ili 50 godina izdržava ženu i dete tako što će da se misli i strepi da li će sledećeg meseca imati istog klijenta i uspeti da izvuče onih 500 evra zarade, a sve bez staža, penzije, osiguranja i prava glasa.

Frilenseri, u Srbiji, su mahom ljudi uzrasta od 18 do 30 godina, koji rade takve frilenserske poslove privremeno. I prosek zarada se kreće negde između 300 i 500 e mesečno. Teško je reći tačno, pošto je mnogo promenljivih, a i više načina računanja. Ali tih 300 do 500 je bez penzija, staža, prava glasa i zdravstvenog. I često je vrlo haotično i skokovito. Primera radi: januar- 300 e, februar 300e, mart - suša, april - 100e, mart - 500 e, maj - suša... Kao što rekoh, 3 meseca je u svetu frilensinga večnost. U svakom smislu. 3 meseca da imaš istu platu, ili istog klijenta, ili da znaš gde ćeš biti za 3 meseca... To nije karijera, to je samo privremen režim života. Sa dovoljno teškoća i mana i bez raznih razbojnika koji bi da uzmu nekome pola zarade.
 
Ok, mene sad zanima tacna kalkulacija, kako je danas dogovoreno, za rad do naredne godine. Normirani troskovi su 50% a 32000 se ne oporezuje. To znaci ako neko prihoduje 60 hiljada dinara, oporezuje se 14 hiljada. Znaci mesecno troskovi oko 7-8 hiljada. Da li je ovo tacno?

EDIT
Nadjoh ovo negde, gornja racunica u tom slucaju nije tacna, nameti su manji:
image.jpg
 
Izvor: N1

Pogačar za N1: Istina je, dogovorili smo se sa Vladom o oporezivanju frilensera

Tačno je - dogovor sa Vladom Srbije je postignut, potvrdio je za portal N1 Miran Pogačar, predsednik Udruženja radnika na internetu. Frilenseri dobijaju veće poresko oslobođenje, za uplaćene doprinose biće im priznat radni staž, a budući poreski nameti neće im od 1. oktobra ove godine biti veći, pošto će se amandmanima na predlog zakona brisati predviđeno smanjenje neoporezivog dela.

„Normirani troškovi (poresko oslobođenje) podižu se sa 43 odsto na 50 odsto, a frilenserima će biti omogućeno da upišu radni staž u proteklih pet godina, srazmerno uplaćenim doprinosima“, rekao je Pogačar.

Ono što je bila ključna zamerka na predlog Vlade oličen u predlozima zakona koji su trenutno u skupštinskoj proceduri, a to je podizanje poreskih nameta od 1. oktobra 2021. – ispravljeno je.

„Neoporezivi deo neće se od 1. oktobra ove godine smanjivati na 18.300 dinara, već će novi predlog oporezivanja – ovi sada dogovoreni uslovi, važiti do 1. januara 2022. godine“, pojasnio je Pogačar.

Vlada je saopštila da je usvajanje svih zakonskih propisa koji će definisati budući status radnika na internetu biti pomeren na 1. januar 2022. godine „do kada će važiti do sada dogovoreni uslovi“.

Kako je za portal N1 potvrdio MIran Pogačar, ovi predlozi zakona – reč je o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak građana i Zakona o obaveznom socijalnom osiguranju – neće se povlačiti iz skupštinske procedure, već će se kroz amandmane izmeniti predviđeni uslovi na danas dogovorene.


Ko će imati pravo na staž
Frilenseri koji pređu određenu granicu prihoda za proteklih pet godina i budu kroz reprogram uplaćivali poreze i pripadajuće doprinose, imaće pravo da im se prizna radni staž na ime uplaćenih doprinosa, pojasnio je Pogačar.

https://rs.n1info.com/biznis/pogacar-za ... rilensera/
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=843758#p843758:30u3r132 je napisao(la):
Dart » Wed Apr 21, 2021 8:22 pm[/url]":30u3r132]... Po ovoj priči ispade da je kasirka u maxiju daleko bolje plaćena, pritom uredno plaća poreze i doprinose.
Sa druge strane kada frilenseri ne bi plaćali poreze ta kasirka bi se sa pravom pitala zašto onda ona plaća. Zakon mora biti jednak za sve i ne smeju postojati povlašćene grupe, jer u suprotnom vodi u haos...
Ta kasirka kada se razboli ima placeno bolovanje koliko god da traje.
Takodje ima placen godisnji odmor.

Hoce li neko frilenserima, posto vec moraju da placaju doprinose, da omoguci i ovo, ili frilenser ne sme da se razboli jer treba da jede dok je na bolovanju ili pozeli da ide na godisnji odmor?

Kada zakon vec mora biti jednak za sve... :kafa:
 
Да ли било који предузетник има плаћено боловање колико год да траје или плаћени годишњи одмор, има ако га сам себи плати, исто тако и фриленсери. не разумем какав је то аргумент, па ни у социјализму приватници нису имали бенефиције ако их не плате.

А овај Погачар издао што се од таквог радикалног антифа фанатика и очекивало, он је продукт саме канализације система, изненађење би било да није издао.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=844054#p844054:3fmkh6r9 je napisao(la):
tzoran1 » Čet Apr 22, 2021 10:51 pm[/url]":3fmkh6r9]moj komentar je bio na relaciji zaposlen u firmi (kasirka u maxiju) vs frilenser...
Pa imaju udruženje sada, mogu da se organizuju i planiraju zamene u slučaju odsustva.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=843767#p843767:2qhbywud je napisao(la):
MiX » Wed Apr 21, 2021 9:44 pm[/url]":2qhbywud]Pa našao sam. Ali sam i ja nekad bio frilenser. Ti očigledno ne čitaš šta se piše. Većina ljudi koji rade kao frilenseri, rade to privremeno. Niko ne želi da u 35, a kamoli 40 ili 50 godina izdržava ženu i dete tako što će da se misli i strepi da li će sledećeg meseca imati istog klijenta i uspeti da izvuče onih 500 evra zarade, a sve bez staža, penzije, osiguranja i prava glasa.

Frilenseri, u Srbiji, su mahom ljudi uzrasta od 18 do 30 godina, koji rade takve frilenserske poslove privremeno. I prosek zarada se kreće negde između 300 i 500 e mesečno. Teško je reći tačno, pošto je mnogo promenljivih, a i više načina računanja. Ali tih 300 do 500 je bez penzija, staža, prava glasa i zdravstvenog. I često je vrlo haotično i skokovito. Primera radi: januar- 300 e, februar 300e, mart - suša, april - 100e, mart - 500 e, maj - suša... Kao što rekoh, 3 meseca je u svetu frilensinga večnost. U svakom smislu. 3 meseca da imaš istu platu, ili istog klijenta, ili da znaš gde ćeš biti za 3 meseca... To nije karijera, to je samo privremen režim života. Sa dovoljno teškoća i mana i bez raznih razbojnika koji bi da uzmu nekome pola zarade.

Postoji li negde evidencija/statistika za ove tvrdnje? Lično poznajem dosta freelancera i programera i onih koji nisu programeri i prosečna plata ima je puno veća od pomenutih 300-500eur. Koja su to najčešća zanimanja kod freelance-ra? Programeri, profesori stranih jezika, prevodioci?, psihoterapeuti, treneri...? Lično znam da kod dobrog profesora nemačkog jako teško može da se nadje slobodan termin a naplaćuju po 2-3k dinara po dvočasu. To nije 300eur mesečno ni u kom slučaju.

Slažem se da su uglavnom u pitanju mladji ljudi, medjutim nisam siguran koliko njih to stvarno posmatra kao privremeni način života, tj. posmatraju ga a onda da nisu ni trepnuli već imaju višegodišnje iskustvo u takvom radu. Lako je upasti u zamku toga.

Pošto imam iskustva sa freelance radom u Nemačkoj mogu reći da ovde nije moguće izbeći plaćanje poreza na takav rad ili je moguće uz ozbiljne mahinacije i jako dobrog poreskog savetnika.
 
Evidencija takve vrste teško da postoji. Mada mislim da bi Startit mogao da ima neke grube procene. Ali treba iskopati sve to. A oni pišu, prave seminare, i objavljuju svašta nešto već 10 godina. Tako da treba iskopati iz arhiva, a i pitanje je koliko su podaci ažurni (jesu li iz 2013. ili iz 2020.)
Lično poznajem dosta freelancera i programera i onih koji nisu programeri i prosečna plata ima je puno veća od pomenutih 300-500eur.
Ja bogme ne. Ukupno znam 20ak ljudi koji trenutno rade, ili su u skorije vreme, u nekom periodu radili kao frilenseri. Dvoje su na oko 800e kao marketing stručnjaci. Kažem oko 800 jer su imali mesece kada bi zarađivali preko 1.500 ali su zato posle ili morali da uzimaju prinudni odmor da se oporave od posla koji su sebi bili nabacili (ili im nabaciše...), ili bi imali periode teške suše kada ne bi zarađivali ni dinara. Bukvalno samo im niotkuda pukne posao ili klijent, i to je to. Jurili opet po platformama i poznanstvima i tražili novu slamku da ne potonu.

Svi ostali su oko ili ispod 500 e mesečno. Znamo samo iz priče,da moj prijatelj ima nekog poznanika ludaka koji kao programer mlati po 4-5 hiljada mesečno. E to je ta jedna manjina u frilensingu, za koju se država i balkanski ljubomorci hvataju, pa njih navode kao normu i prosek. Iako takvi (koji stabilno i dugotrajno zarađuju preko 1000e mesečno u proseku) čine 5 do 10% celokupne frilensing zajednice.
Koja su to najčešća zanimanja kod freelance-ra?
Informatičari, pisci, grafički dizajneri, web programeri, programeri za pisanje programa (postoji bitna razlika između te dve kategorije programera) Zatim video produkcija, kompozitori, prevodioci, učitelji jezika, marketing stručnjaci...

U svemu tome, programeri, pogotovu softver programeri, su ti koji najviše štrče po zaradama. Pošto oni često prebacuju preko 2.000 e. Zatim slede web developeri i web programeri, kao i marketing stručnjaci. Koji se kreću negde oko 1000 e mesečno. Onda idu svi ostali. S tim što ne znam stvarno za ove što predaju jezike, nisam imao kontakta sa njima. Ali sa svim drugima jesam. I većina slavi i likuje kad može da računa da će današnjih 500 e zarade moći da ima i za 3 meseca.

Psihoterapeuti i treneri nisu frilenseri. Sve i kad bi hteli da budu.
Slažem se da su uglavnom u pitanju mladji ljudi, medjutim nisam siguran koliko njih to stvarno posmatra kao privremeni način života, tj. posmatraju ga a onda da nisu ni trepnuli već imaju višegodišnje iskustvo u takvom radu. Lako je upasti u zamku toga.
Lako je upasti u zamku toga, ali posle godinu-dve takvog načina života, čovek vrlo brzo shvati da to nije održivo. Ne samo zbog finansija, nego i zbog stila (ne)života. I počne da traži nešto ''konvencionalno'' i stabilno. I nešto gde mu spavaća soba nije i radno mesto.

To će uskoro da vide i svi ovi što sad za vreme Korona rajha misle da im je super što rade od kuće. No dobro, to je druga tema. I vreme će pokazati svoje.
Pošto imam iskustva sa freelance radom u Nemačkoj mogu reći da ovde nije moguće izbeći plaćanje poreza na takav rad ili je moguće uz ozbiljne mahinacije i jako dobrog poreskog savetnika.
I time se vraćamo na pitanje koje je postavio jedan batica 2016. godine kada je bio skup Frilensera u Domu omladine u Beogradu, pa se potegla priča o plaćanju poreza. Pa reče čovek ''Izvinite, a da pitam nešto, pošto pričamo o porezima i drugim zemljama... U drugim zemljama, frilenser kada plaća porez, on od države dobije štošta zauzvrat. A šta frilenser u Srbiji može da dobije od države kada plati porez? Pa ništa''

U sali je tad nastao opšti aplauz i pozitivno zviždanje. A državin pajac što je poslat tamo da drobi o porezima i da izvidi situaciju, je ostao da ćuti kao zaliven. :D Dok su organizatori pokušali malo kroz šalu da provuku priču i nastave dalje sa izlaganjima. Znam pošto sam lično prisustvovao tom događaju.
 
Psihoterapeuti i treneri nisu frilenseri. Sve i kad bi hteli da budu.
Mislio sam na one koji imaju klijente online iz inostranstva. Pošto živim u inostranstvu znam da ima ljudi koji odavde angažuju nutricioniste, profesore jezika, trenere,... Ok ti ljudi većinu svojih prihoda osotvaruju od klijenata iz Srbije, ali znam da sigurno ne prijavljuju i ne plaćajau porez na prihode od klijenata iz inostranstva.

Lako je upasti u zamku toga, ali posle godinu-dve takvog načina života, čovek vrlo brzo shvati da to nije održivo. Ne samo zbog finansija, nego i zbog stila (ne)života. I počne da traži nešto ''konvencionalno'' i stabilno. I nešto gde mu spavaća soba nije i radno mesto.

To će uskoro da vide i svi ovi što sad za vreme Korona rajha misle da im je super što rade od kuće. No dobro, to je druga tema. I vreme će pokazati svoje.
Slažem se u potpunosti, mada ima dosta ljudi koji su godinama u tome i možda bi i zamenili za nešto konvencionalno ali je razlika u plati ogromna pa odustanu.


I time se vraćamo na pitanje koje je postavio jedan batica 2016. godine kada je bio skup Frilensera u Domu omladine u Beogradu, pa se potegla priča o plaćanju poreza. Pa reče čovek ''Izvinite, a da pitam nešto, pošto pričamo o porezima i drugim zemljama... U drugim zemljama, frilenser kada plaća porez, on od države dobije štošta zauzvrat. A šta frilenser u Srbiji može da dobije od države kada plati porez? Pa ništa''

Ne razumem. Šta to od države dobijaju freelanceri u drugim državama?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=844183#p844183:3e6d4cdn je napisao(la):
Bender Rodriguez » Fri Apr 23, 2021 12:13 pm[/url]":3e6d4cdn]Za početak, ne otimaju im pola zarade. I ne huškaju narod protiv njih.

Huškanje ne bih komentarisao, jer nisam baš u toku.

Pola zarade ili možda malo manje uzima i Nemačka. Ukoliko je u pitanju drugi posao npr imaš posao 3-4 dana i dodatno freelance, freelance se oporezuje i više od 50%.
 
Šta bi na kraju? Umesto preduzetničke česme koju je test samostalnosti zatvorio, dobili smo novi protočni bojler. Bar do 01.01.2022. Čestitam svim iskrenim borcima za pravo i pravdu.
 
to huskanje sami frilenseri prave jer uporedjuju sebe koji jadni jedva prezivlajvaju sa 500e mesecno ne placajuci nista sa kasirkom u maksiju koja prolazi bolje. Cesto se spominje to zdravstveno... ne razumem, znaci frilencer ne moze da ode na biro i overi knjizicu pa da se besplatno leci bez da ista plati? Ako je tako onda svi zivimo u nekoj zabludi. Odmor... i za odmor treba da se zaradi. Zaboravlja se i onaj deo frilencera koji ne zele posao da bi "zaj*** sistem", a i takvih je podosta. Sto da ustaje rano i da ide na posao, da ima obaveze kada moze "laganica". U mom okruzenju jedan je presao u preduzetnike, jedan u doo, drugi koji su isto povecali zarade razmisljaju gde da se prebace... a znam i par njih koji jednostavno ne zele regularan posao. Tako da niko nikoga ne huska koliko se situacija sama namece jer je razumevanje pogresno.
 
To prosto ne stoji.

Frilenseri postoje u Srbiji vec 15 godina, jos pre nego sto je internet usao u domacinstva po Srbiji (ne racunajuci dial up). I drzava ih je kompletno ignorisala svih tih 15 godina. A sada, odjednom, kada je bankrotirala od Kurone i od gradnje autoputeva (sto podrzavam) ali i bespotrebnih gluposti, sada gledaju kako svima da ogule kozu sa ledja ne bi li zakrpili rupe u budzetu.

I onda se po medijima narucuju tekstovi u kojima se prdi po frilenserima, izracunava koliko oni duguju (ali ne koliko i unose u zemlju i o kojoj se demografiji radi), salje se Vucicevic na Pink da se isk**ava po njima, potezu se price o cuvenom postenju™...

A sve to zato sto su dekintirani a treba im neko da svale krivicu na njega i neko da ga oderu da im popuni rupe.

Ne pecaj se na njihove fekalije. Ne budi jos jedan u nizu zajedljivih balkanaca. To su sve naprdnjacke gluposti i propaganda dizajnirani da se narod zavadi (kao sto su zavadili maticu i dijasporu) i da drzava i Partija uspostave svoju hegemoniju i potpunu kontrolu. I jednoumlje.

Imaju frilenseri vec dovoljno muka i bez hohstaplerske drzave, veruj mi. Da je to tako bajan nacin zivota, ne bi ga 95% batalilo posle par godina.
 
Ta mantra da je država pred bankrotom postoji od kako sam ja ekonomsko/politički svesno biće. I svaka promena ili "udar" na nekoga su zbog toga što nam je država pred bankrotom. Svi to ponavljaju a niko ne iznosi podatke koji bi to i potkrepili. Koliki nam je budžet u poslednjih 20 godina, da li raste ili stagnira, koliko smo dužni, tj koji % budzeta dajemo za otplate kredita, koliki minus pravimo na godišnjem nivou... Sve su to parametri koji bi dali potpuniju informaciju od izjave da smo pred bankrotom.

Inače zar na kraju nije postignut neki dogovor?
 
Nego šta nego su bili pred bankrotom. Da se nisu zadužili opet, bio bi pravi pravcati bankrot.

A što se tiče frilensera, da postignut je dogovor. Zato se niko od nas koji smo na strani frilensera, i koji pratimo to, više nismo ni oglašavali. Ja sam samo odgovorio mariksu da se ne peca na Partijske priče i da ne dozvoli da ga pretvori u još jednog zajedljivog balkanca koji navija da komšiji crkne krava.
 
Ne znam gde si video to da se ja pecam. Ja ti kazem kako stvari stoji realno, a ti budi na cijoj hoces strani. Na jednom IT forumu smo bas dosta raspravljali o ovome i ja sam uvek bio za progresivni porez, a ko ne zeli da placa, a ima tipa ispod 500e onda nema ni biro, nema lecenja o trosku kasirke iz maksija, putarine da budu duplo skuplje i td, ko je student opet da ima olaksice... Ali frilenceri se uvek vade na to zdravstveno, pa jao mi ne mozemo da zivimo, pa jao mi unosimo pare u zemlju, pa jao nemam odmor... Batalite te price... Kome smeta moze sutra da se zaposli regularno nego vecina ne zeli jer mu odgovara zivot danas hocu sutra necu. Nece sigurno tih nekolicina frilencera popuniti budzet, budzet punimo mi, mala i srednja preduzeca, a da Vi to i ne znate. Skocile su nam akcize, skocile su uvozne tarife, skocio je porez, uvedena ekoloska taksa i nameti samo rastu. Pricaju o nekom unosenju para, a kupuju komp opremu od svercera i trose pare po zanzibarima. I opet za divno cudo ni tokom pregovora niti sada niko, apsolutno niko, ne spominje SVERCERE iz austrougarske, njih nekolicina koja ne placa porez ko svi frilenceri zajedno pa i vise verovatno.

Tako da to nije nikakvo huskanje jedni protiv drugih koliko svako gleda svoje du*e i uvek je bilo ono "svakom svoja muka najteza" i "nikom nije lako ali meni je najteze". Pustite kasirke iz maksija kako one bolje prolaze te ako Vam je to ideala i duplo bolje nego frilencer mislim da ce Vas u maksiju docekati sirokih ruku da budete kasiri. Nemojte vise da se mucite sa tim frilencerskim radom danas imas sutra nemas. NIKO ne sme biti privilegovan i tacka.

edit: I da neko je spomenuo advokate. Tu su advokati u prednosti jer oni ako strajkuju drzava staje sto su i dokazali kada su hteli da im uvedu fiskalne takse. Taksisti kada strajkuju blokiraju grad, a frilencera jedva saka jada izadje na ulice sa nekom pogacom kao predstavnikom. Pa treba se drzava blokirati, a ne grad dok i advokati i taksisti i sverceri i svi ne budu pod istim krovom kada vec smetaju frilenceri.
 
Vrh