Šta je novo?

Formula 1 / Moto GP

Trejsi

Higher intermediate
Učlanjen(a)
07.05.2013.
Poruke
917
Pohvaljen
1.708
Lokacija
Novi Beograd
Nadam se da ovde ima još ljubitelja ovog sporta, da ne upotrebim neki novinarski žargon kao npr. "oktanskih zavisnika" pa sam mislio da probam sa nekom temom koja bi pokrila dešavanja u ova dva sporta. Sezone samo što su počele u oba takmičenja.

Danas su na programu VN Bahreina u Formuli 1 od 17 časova na SK 1, a nakon toga VN Argentine u Moto GP od 20 časova na istom kanalu.

Formula 1, kratki rezime:

Ferari na predsezonskim testiranjima u Barseloni bio daleko najbrži, međutim potpuno podbacio na prvoj trci u Australiji gde su zazuzeli 4. (Fetel) i 5. mesto (Lekler) dok su prva dva mesta zauzeli Botas kao prvi i Hamilton iza njega. Botas je uzeo i dodatni poen za njabrži krug, što je novina od ove sezone. Red Bul odlično počeo sezonu sa novim motorima koje im sada pravi Honda. Ferštapen završio na podijumu. Drugi vozač RB, Gasli, nije uspeo da završi u bodovima. Rikardo koji je od ove godine u Renou neslavno počeo sezonu sa incidentom na početku koji je na kraju doveo do povlačenja u toku trke.

Vikend u Bahreinu je obeležio povratak Ferarija na mesto gde se očekivalo da budu na redsezonskim testiranjima. Lekler, Fetel, GHamilton, Botas su na prva četiri mesta. Rikardo (da, da, njegov sam fan) počinje kao 11. što nije loše jer će moći da startuje na novim pneumaticima.

Moto GP:

Mnogo izjednačenije takmičenje koje je počelo (očekivanom) borbom između Dovicioza i Markeza, koja je po ko zna koji put završena na isti način, borbom do i u poslednjoj krivini gde je na kraju Doviciozo izašao kao pobednik. Valentino Rosi sa Jamahom (oni su krivci) opet ne izgleda kao dovoljno konkurentan za titulu.

Vikend u Argentini nisam ispratio zbog poklapanja sa košarkaškim derbijem.

Toliko od mene, opširnije ako postoje sagovornici. Bojim se da ne kucam sam sebi.
 
Не куцаш сам себи, настави свакако. Одувек сам пратио формулу, а сад како имам мање времена а смета када пратим спорт у коме не знам већину играча (возача, скакача ...) и шта се дешава "иза сцене" свео сам своје праћење спорта на ски скокове зими и формулу 1 лети.
Јуче сам свим срцем навијао за Леклера, али није му се дало, на крају је имао среће што је завршио на подијуму а не Ферштапен, који ми је иначе најнеомиљенији возач, мада његове екстраквалитете не спорим.
Генерално сам навијач Рикарда али некако како време пролази делује ми да почиње да претерује у калкулацијама уместо да "стави ногу на гас", а уз то ове године има и доста лошији болид.
У сваком случају Ферари, и поред тога што је Мерц остварио другу двоструку победу, показао да има зубе и да неће бити незанимњиво као што је изгледано након Аустралије.
 
F1 ne pratim već 15-ak godina, ali zato MotoGP ne propuštam.. čak i dvojke i trojke (tek tu je posebno zezanje).

Jučerašnja trka išla na vodenicu Marqueza, odličan start sa pole position-a, bez greške u prvom krugu, i tu je završio posao! Vozio je opušteno, sam sa sobom krugove u tempu 1:40, dok se iza njega odvijala međusobna borba 7_8 vozača za preostala mesta na podijumu..
Vale je pametno sačekao poslednji krug i napad na Dovija.. kao da se (napokon) budi Yamaha, ali mi maximalna brzina ne uliva poverenje za nastavak sezone. Suzuki se prošle godine vratio na velika vrata u trku, a ove godine potvrđuje napredak.

Sledeća trka @Texas gde je "mlađani" španac neprikosnoven .. nadam se da će barem Dukci uneti malo neizvesnosti na stazi u Ostinu.

Moto 2 od ove godine sa Triumph agregatima, baš moćno zvuče! :kk:
 
Pred nama je vikend koji će obeležiti veliki jubilej F1, a to je 1000 Gran Pri koji će se voziti u Kini. Lekler će koristiti isti motor kao i u Bahreinu, izgleda da je problem bio kratak spoj na kontrolnom sistemu motora tako da su uspeli to da srede. Videćemo da li će Lekler nastaviti da zadaje glavobolje timu tako što će nastaviti da bude brži od Fetela koji daje utisak da puca pod pritiskom već bogami neki period. Setimo se VN Nemačke prošle godine. Mene najviše zanima Reno, da li će uspeti da otklone probleme koje imaju na motorima koji izgledaju ozbiljni s obzirom da su već imali 3 identična kvara: Hulk i Rikardo u Bahreinu i Sainz u Australiji. Pokazali su odličan ritam u Bahreinu.

Što se tiče Moto GP, Mark Markez je zaista nestvaran. Uprkos tome što mi je odvratan zbog one epizode sa Lorencom i Rosijem, ovo što on radi je nešto nedodirljivo. Čovek na Hondinom motoru zavrpi kao prvi, a prva sledeća Honda bude 7. ili 8. Sve osim njegove pobede na njegvoj "domaćoj" trci u Teksasu bi bilo pravo iznenađenje.
 
Moto GP ne pratim, formulu nekada jesam detaljnije, a sad kada ,,uhvatim". Tada, kada sam pomno pratio, znao sam sve vozače po imenu, prezimenu i timu za koji voze.

Ideja za temu je odlična, praticu svakako!
 
На free practice 2 најбољи су Ботас, Фетел и балавац Ферштапен, мада ови тренинзи знају да буду обмана. Најбољи "од осталих" су Мекларен и Рено.
 
Veliko razočarenje od današnje trke u Fomuli 1. Nije bilo akcije i velika sramota Ferarija sa Leklerom. Po meni trka za zaborav, nadam se da će sledeća biti mnogo zanimljivija i da će se niz Mercedesa prekinuti ne bi li takmičenje dobilo na bilo kakvoj neizvesnosti. Albon je neko ko zaista obećava.

Sa druge strane, fenomenalna trka u Moto GP gde je posle koliko već godina Teksas dobio pobednika koji nije Mark Markez i to njegovom greškom. Iako obožavam Doktora, drago mi je zbog Rinsa. Mislim da će Dovi biti zadovoljan kako je prošao na ovoj trci.
 
Не верујем да је много људи очекивало а још мање прижељкивало оваку доминацију Мерца у прве три трке. Надамо се да ће се то променити те да ће остатак сезоне бити занимљивији. Леклер је очигледно примљен као други возач и у Ферарију очигледно инсистирају на томе, без обзира што је Леклер показао да је у најмању руку равноправан Фетелу. Да није било тимских наређења сигуран сам да би ферарији завршили на 3. и 4. месту, овако је између њих улетео Ферштапен који тренутно по броју бодова стоји испред оба возача Ферарија.
Албон је показао да има потенцијала али треба ће још да се кали. Рикардо је на овој трци био најбољи од осталих, али мени то још увек делује прилично бледо, као да је изгубио сав жар и не личи више на оног Рикарда до пре две сезоне. Од Мекларена се много више очекивало јер је на претходним тркама показивао позитивне трендове који су се наставили и на тренинзима али од квалификација је потпуно потонуо. Хаас је на овој трци тотално подбацио а о Вилијамсу више не вреди трошити речи. Готово у свакој сезони је био неки тим који је тотални аутсајдер, али да ће Вилијамс преузети ту улогу....
Гасли, још једно велико разорачење, барем за мене, очекивао сам да ће бити такмац Ферштапену али не може ни да му примирише. Надам се да ће ме демантовати у наставку сезоне.
Раиконен је на почетку сезоне најпријатније изненађење, после низа лоших сезона где се понашао као да је ушао у зисмки сан, прелазак (повретак) у Алфу (Заубер) као да га је пробудио и сад доживљава другу младост и извлачи максимум из свог болида.
 
@Жико, па није било ни раније, односно после Еклстона, Ф1 је живо с....... , не пратим више. Још сад ова Е Ф1 то је тек, да не кажем шта.
 
Drage kolege, da podelim sa vama čast koju sam imao prošle godine. Ranije (u vreme Hila i Šumahera) sam bio zagriženi fan, ali sada više ni ne znam timove, kao ni vozače. Ipak, posetio sam ovaj hram automobilizma, stare i nove izložene bolide, komandni centar za trke, trofejnu sobu, kao i fabriku sportskih automobila i mehaničarske sobe za setovanja i testiranja (tu je zabranjeno slikanje) i evo foto reportaže - UŽIVAJTE:

Pogledajte prilog 1
Pogledajte prilog 2
Pogledajte prilog 3
Pogledajte prilog 5
Pogledajte prilog 4
Pogledajte prilog 6
Pogledajte prilog 7
Pogledajte prilog 8
Pogledajte prilog 9
Pogledajte prilog 10
Pogledajte prilog 11
 
Izgleda da i danasnja trka F1 nece doneti nista novo. Mercedesi prvi startni red pa Ferari i Red bul. Izgleda da i ove godine mercedes ostaje dominantna ekipa a tek onda ostali ako budu imali srece osvojice neku trku. Bice dosadno i ove godine. :(
 
Srećom ima FF dugme na D3 tupavoj Cisco kutiji. Sve trke ove godine žešći smor.
 
Поред одличних болида и организације у тиму тренутној доминацији Мерца је у великој мери допринела и срећа. Квар Фераријевог болида у Бахреину и излетање Леклера у квалификацијама у Бакуу су омогућили додатне две победе мерцедесима, поред ових у Аустралији и Кине где су дефинитивно били надмоћни.
Но, коло среће се окреће, најискреније очекујем да се овај низ ускоро прекине, надам се већ на следећој трци.
 
Teško , koliko vidim imaju ozbiljnu prednost i konstantan razvoj. Dok Ferrari u toku sezone stagnira.
Na žalost , postoji I tim Mercedes , Ib Ferrari, II Red Bull , III svi ostali i C tim Williams koji je sporiji u odnosu na prethodne godine.
Prijatno iznenađenje u Bakuu Force i Perez i McLaren. McLaren se polako vraća gde mu je mesto. Sad samo dobar agregat a to Renault očigledno nije.
 
Krenula su prava uzbuđenja . DTM za 2019. izostanak Mercedesa , nedostojna za sada zamena Aston Martin.


[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=093CCMiNlg8[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=kKoSKXdhV78[/youtube]
 
Сад кад сви очекују да се понови двострука победа и више него на претходним тркама с обрзиром на тренинге и квалификације, ја се и даље надам неком изненађењу.
 
Nažalost izgleda da sezona ide u najdosadnijem mogućem pravcu, Mercedes pokazuje da je kao tim daleko iznad nivoa svih ostalih. Jedino ako se desi da Botas pokuša da uzme titulu Hamiltonu kao onomad Rozberg.

Za to vreme, Moto GP je opet dosta zanimljiviji, iako se i tu sve svodi da Markez u neverovatnoj želji da uvek vozi maksimalno, ne napravi grešku i padne. Drago mi je da se Dr. Rosi drži tu negde pri vrhu.

I za kraj, tužna vest za sve ljubitelje F1 i motosporta. Niki Lauda je preminuo. Neverovatna ličnost i još jedno oličenje kakva je F1 nekad bila, gde je pogibija na trci bila maltene kao dobar dan. 40 dana posle nesreće gde je doživeo opekotine 3. stepena po licu, trkao se i završio kao 4. na kraju trke. Danas sa druge strane, imamo decu od 17 ili 18 godina koja bez problema sedaju za volan i odlično voze jer danas bolidi ali ceo F1 šampionat nisu zahtevni niti opasni kao nekada.

Preporuka svima, pogotovo onima koji nisu do sada, da odgledaju film "Rush"

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=lzNbGH1oZJc[/youtube]
 
Ove trke F1 postaju sve zanimljivije zahvaljujuci strucnjacima iz ferarija koji na svakoj trci naprave neko sr.anje. Sad je Leclerc platio ceh nesposobnosti timskog menadzmenta.. Odavno tu treba metla.
I onda mladac podivlja na stazi i napravi picvajz.. pa umesto par bodova dobice nula bodova. :kafa:
 
Млад је има времена. Већ је побро моје симптатије. Предвиђам да ће наредна деценија протећи у знаку Ферштапена и Леклера, а између њих нема сумње навијам за Француза. Сви пехови што га прате ове сезоне морају престати, а и неправда што га тим спутава у корист Фетела. Ок, Фетел је већ велико име и има доста искуства (нада се то баш и не види на писти ове сезоне) и можда је донекле разумљиво да гледају на Леклера као другог возача, али да од старта трке размишљају само о једном возачу а да се други у потпуности подређује овом другом. Оно што ја видим као прихватљиво је да се тек након 60-70% одвожених кругова размишља о томе да ли је потребно да се један возач у некој мери жртвује не били први возач извукао максимум.

Ако треба извући нешто позитивно из Монака је ето што напокон мерцедес није извукао опет двоструку победу, додуше захваљујући контакту у пит стопу, али ипак је показано да нису недодорљиви.
 
Uz Saincovo preticanje u prvom krugu, ona dva Leklerova preticanja su remek delo. Nažalost, trka jako dosadno sa istim scenariom gde Hamilton kao kuka 40 krugova i na kraju pobeđuje. Da se razumemo, nije Mercedes kriv što je dosadna F1, oni rade najbolji mogući posao, ali zaista počinje čovek da se oseća kao da je sprcao 3 sata bezveze.

Od najavljenih promena za 2021 koliko vidim nema ništa.
 
F1 je odavno dosadan sport. Svaka cast pravim ljubiteljima sto je josh prate
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=625359#p625359:htz6n1da je napisao(la):
Trejsi » Pon Maj 27, 2019 1:42 pm[/url]":htz6n1da]Uz Saincovo preticanje u prvom krugu, ona dva Leklerova preticanja su remek delo. Nažalost, trka jako dosadno sa istim scenariom gde Hamilton kao kuka 40 krugova i na kraju pobeđuje. Da se razumemo, nije Mercedes kriv što je dosadna F1, oni rade najbolji mogući posao, ali zaista počinje čovek da se oseća kao da je sprcao 3 sata bezveze.

Od najavljenih promena za 2021 koliko vidim nema ništa.

Monako je jednostavno staza gde je lako kontrolisati celu trku sa raspadnutim motorom. Bolidi nisu nkad bili širi i duži pa fizički ne mogu da budu paralelno. Trku treba preskočiti ili uživati sa FF dugmetom.
Meredes i jeste kriv jer je nametnuo svoja pravila.
 
Vrh