Šta je novo?

Finansijska tržišta (trgovina akcijama, obveznicama i dr. instrumentima)


Dakle ušli su u deflaciju YOY, а uz sve probleme koji nisu mali, ni ne pomišljaju na spuštanje kamata ili neki vid QE, a uz to imaju REALAN rast preko 5%! Na zapadu bi se do sada 5x smrzli i monetizovali dug, socijalizovali dugove, kao što i rade! Kinezi još uvek imaju dosta prostora i ne posežu za tim.

Kineska ekonomija postaje ono što je bio zapad, liberalnija i otvorenija i spremnija za takmičenje nego što je zapadna ikada bila, što će doneti dalje investicije! USA na svim nivoima jede svoje saveznike i zadržava dominaciju, a najviše Evropu, a ja se samo nadam da će se Evropljanin jednog dana probuditi i ukapirati šta se dešava i da su im kontinent pretvorili u komunjarsku prćiju! Malo su se zjbli u proceni, mislili su da će cela ta zelena agenda Zapadu doneti 80% i odgovarajući rast, kad ono upravo obrnuto, sve otišlo u Aziju, a i ono gde su bili dominantni čak i u odnosu na USA (SUS motori), to im gase i postaju izrazito nekonkurentni. EU drži još malo ta lifestyle industrija, turizam, još uvek je prosečnom Azijati ili Ameru prestiž da obiđe Pariz i sl, ali videćemo do kada...
 

Dakle ušli su u deflaciju YOY, а uz sve probleme koji nisu mali, ni ne pomišljaju na spuštanje kamata ili neki vid QE, a uz to imaju REALAN rast preko 5%! Na zapadu bi se do sada 5x smrzli i monetizovali dug, socijalizovali dugove, kao što i rade! Kinezi još uvek imaju dosta prostora i ne posežu za tim.

Kineska ekonomija postaje ono što je bio zapad, liberalnija i otvorenija i spremnija za takmičenje nego što je zapadna ikada bila, što će doneti dalje investicije! USA na svim nivoima jede svoje saveznike i zadržava dominaciju, a najviše Evropu, a ja se samo nadam da će se Evropljanin jednog dana probuditi i ukapirati šta se dešava i da su im kontinent pretvorili u komunjarsku prćiju! Malo su se zjbli u proceni, mislili su da će cela ta zelena agenda Zapadu doneti 80% i odgovarajući rast, kad ono upravo obrnuto, sve otišlo u Aziju, a i ono gde su bili dominantni čak i u odnosu na USA (SUS motori), to im gase i postaju izrazito nekonkurentni. EU drži još malo ta lifestyle industrija, turizam, još uvek je prosečnom Azijati ili Ameru prestiž da obiđe Pariz i sl, ali videćemo do kada...
Ali zar Kina ne mora da zbog ovoga sumanji emisiju svojih kredita i sredstva upotrebi za konsolidaciju svoje privrede?
Citao sam da Kina vise nece moci da emituje kredite kao do sada (sto je za nas odlicno jer se povecava verovatnoca naseg bankrota kao jedine mogucnosti spasa od radikalskog fasizma).
 
Nema to mnogo veze, njihove devizne rezerve su stabilne i imaju trenutno blagi trend rasta.

Oni imaju taj neki problem što im se smanjuju SDI, dakle strane investicije i imaju problem sa ovim real estate firmama. Ali kažem, oni se sve više i više liberalizuju i za strani kapital, a dalje razvijaju finansijski sektor i bukvalno se otvaraju za sve, znači fajterski ulaze u tržišnu utakmicu bez protekcija, jer hoće i svoja p-ća da naprave efikasnijima, da ih očiste od tih njihovih političkih palamuda.

Samo po sebi je apsurdno, ali nastaviće se sa gradnjom tih nekretnina gde neće niko živeti (ghost cities), jet to vuče posredno bar trećinu celog proizvoda, nema većeg zamajca od toga, iako direktno u GDP doprinosi zvanično sa tek par %. Treba imati u vidu da oni jačaju svoje unutrašnje tržište i da imaju tu bogatu i srednju klasu u nastajanju i da će oni još rasti. Imaće demografske probleme u nekom trenutku, ali i dalje su daleko od toga da su iscrpeli ljudske resurse. Po zapadnim statistikama tamo već imaš 50% srednje klase, pa to je više nego što ima cela Evropa ili više nego duplo od cele USA.

Ne vidim ja tu neke sistemske rizike, pogotovo komplementarnost sa ovim ruskim energetskim i logističkim projektima (transport severnim morima, a ne Suec), pa Silk Road, povezanost kopnom, bukvalno ne vidim nikakav strukturni, suštinski problem za njih, sigurno će rasti još, a još uvek imaju mnogo više prostora da manipulišu monetarnim instrumentima u slučaju potrebe!

Za mene zaista nije pitanje da li će oni postati dominantni, nego kada, da li npr za vreme naših života i da li će ovaj svet kome i mi geografski, pa i kulturoški pripadamo dopustiti to bez većih potresa? Ja i dalje tvrdim da to nama ne odgovara, nismo mi navikli na njihovu radnu etiku i ono što je ostalo od tog sistema, bespogovornu poslušnost. Na kraju takvo jedno totalitarno društvo i odgovara najvećim vlasnicima kapitala. Uvek sam se pitao zašto su rešili da podignu USA (verovatno geografski zbog odbrane) sa nekom istorijom slobodarskih amandmana, a ne tako neka totalitarna društva sa tolikim potencijalom. Savršena kontrola. Evropa zbog svog licemerja i istorije možda i zaslužuje da joj se desi ono što već počinje da joj se dešava, ali je problem što ćemo deliti sudbinu.

Lični primer, ja sam preko decenije uvozio neke stvari sa Ali grupe, za lične potrebe, drugare, sportski klub. Bukvalno sam bio skoro pionir ovde u tome, pa sam se povezao sa nekim Kinezima, fabrikom bukvalno, pa sam npr dok je to još moglo (uredno carina, sve) uvezao i brendiranu zapadnu sportsku opremu, koja se naravno proizvodi u Kini. Nisu to bile neke sume da bih nekome zasmetao, kontejneri i to, par stotina usd max, niti sam to prodavao, bilo je za ličnu upotrebu, potrošnju, ali je nabavna cena bila više nego duplo manja! Svaki dogovor je bio moguć i plaćanje, baš su bili korektni, borili se, svaki dispute preko platforme bio prihvaćen. Čak sam imao neke situacije da mi roba stigne posle 6 meseci, a meni novac već refundiran, pa se oni iznenade kad ti insistiraš da im platiš to opet. E sad su polako postali dominantni, pa uporedo sa proizvodnjom stranih, prave i jačaju i svoje brendove, pa tako sad Jokić nosi kineske patike u USA. Godinama nisam nešto koristio Ali i sad pre par meseci opet naručio neke gluposti, em totalno drugačiji odnos, nezainteresovanost, em su me ispalili za neku lovu, gde je na moje iznenađenje platforma njih zaštitila. Nije to neka suma, tipa 200 usd, ali se primećuje taj drugačiji odnos, nekada su taj prevarantski odnos pojedinih nekorektnih kupaca smatrali kao poslovni gubitak, sad ih baš briga (na kraju mi je posle 4 meseca i stiglo to što sam naručio).
 
Kakva su vam predviđanja sa ovim divljenjem s&p-ja, btc-a, hajpom oko AI-ja (Nvidia)?

Koliku korekciju očekujete i koliko brzo?
 

Toliko o liberalnim tržištima kad počneš da gubiš u sportu u kom si sam postavio pravila! Evropa je vrlo inventivna u dizanju barijera, za razliku od ovih preko bare koji će samo da kažu 60% carina. :)

Nema više jeftine energije, sve manje i jeftine radne snage, a kako su krenuli, neće biti ni najvećeg tržišta. Ozbiljan rat je sve izgledniji i dobar izgovor za unutrašnje potrebe...
 
Mozda nije odgovarajuca tema, zena bi da podigne kredit od 5000 do 7000e (dobila ugovor na stalno). I to bi da se vrati za kratko vreme, do 1 god. Koje banke su povoljne? U pitanju je renoviranje kuce.
 
Da li je neko ulagao preko ventu.rs? Trenutno ima kampanja za restoran srilankanske hrane koji planira da otvori novi restoran u Galeriji. Vec imaju jedan na Obilicevom vencu i u Zagrebu. Sta ljudi misle o takvom ulaganju?
 
Da li je neko ulagao preko ventu.rs? Trenutno ima kampanja za restoran srilankanske hrane koji planira da otvori novi restoran u Galeriji. Vec imaju jedan na Obilicevom vencu i u Zagrebu. Sta ljudi misle o takvom ulaganju?
nisam siguran da je to ulaganje u klasičnom smislu kupovine udela, već crowdfunding podrazumeva podizanje kapitala od velikog broja ljudi u vidu donacija... bar je tako bilo pre više godina, možda je sad nešto novelirano da može da se kupi i udeo u biznisu. Međutim, kupiti privatan biznis, tj. udeo bez detaljnije analize, već samo na osnovu lepo ispričane priče i nasmejanih slika je infantilno, bolje je da kupiš neki shitcoin...(not financial advice)

crowdfunding je poprilično zamro u mom web feedu...
 
nisam siguran da je to ulaganje u klasičnom smislu kupovine udela, već crowdfunding podrazumeva podizanje kapitala od velikog broja ljudi u vidu donacija... bar je tako bilo pre više godina, možda je sad nešto novelirano da može da se kupi i udeo u biznisu. Međutim, kupiti privatan biznis, tj. udeo bez detaljnije analize, već samo na osnovu lepo ispričane priče i nasmejanih slika je infantilno, bolje je da kupiš neki shitcoin...(not financial advice)

crowdfunding je poprilično zamro u mom web feedu...
Tako je i dalje. Ne dobija se udeo, nego se daje zajam firmi. U ovom slucaju kredit je na 4 godine s godisnjom kamatom 10%, efektivno 8.5% posle poreza. Ima i bonus ako firma ostvaruje dobit, ali mislim da na to ne treba racunati. Svakako ako bilo ko razmatra da uleti, nek prvo dobro procita ugovor i razume sve detalje.

Potpuno se slazem da treba uraditi i istrazivanje biznisa kojem se daje zajam. Rizik nije mali jer moze da se desi da se izgubi sve ako firma ode u stecaj.

Konkretno za ovaj restoran, postoje vec 8 godina u Zagrebu i prosle godine su dosli u BG. Imaju dobre ocene na Google reviews, TripAdvisor itd. Medjutim kad se zadje u finansije izvestaje, ne moze da se kaze da se kupaju u parama. Da imaju veliki visak para verovatno ne bi ni isli na crowdfunding...
 
Vrh