Šta je novo?

Fiber cement fasadne ploče (eternit) - Cerak Vinogradi

knezmilos13

Novice
Učlanjen(a)
25.09.2024.
Poruke
1
Pohvaljen
0
Pozdrav svima,

Živim u beogradskom naselju Cerak Vinogradi. Pojedini delovi fasade u ovom naselju imaju na sebi braon fasadne ploče i takve ploče imam oko svojih prozora. Kada su menjani prozori, ove ploče su poispadale i majstor koji je ugrađivao prozor (moj rođak ... moler 😅) je nešto sklepao nabrzaka. Možete videti u prilogu kako to izgleda - jedna strana fasade mi je ostala u originalu a druga je ... užas. Sada mi to jako bode oči i voleo bih da nađem iste ili slične ploče pa da ih sam natenane zamenim.

Nakon nešto guglanja, došao sam do zaključka da su u pitanju tzv. eternit ploče, odnosno fiber cement ploče. Ove moje ploče su max dimenzija 400x400mm (neke su sečene da isprate kosinu pa su manje), debljine otprilike 4mm. Da li neko ima ideju gde bih mogao da nađem takve ploče?

Imam neke iste takve koje su mi ostale, originalne, od renoviranja lođe, ali bi ih trebalo seći u odgovarajuće oblike, a koliko sam razumeo ove ploče sadrže azbest u sebi pa bih radije nabavio nove. Nove izgleda koriste vlakna celuloze umesto vlakana azbesta. Po internetu nalazim samo neke prezentacije koje deluju namenjene veleprodaji ili građevinskim firmama, a i ploče koje nalazim su sve dosta veće, debljine 8mm+ i sa nekim fensi teksturama... Ako bih i našao negde da kupim takve, deblje, a bez teksture, ne znam kolika bi muka bila da ih isečem i da li vredi to raditi?

Ako neko može da mi pomogne bio bih zahvalan!
 

Prilozi

  • viber_image_2024-09-25_20-34-27-927.jpg
    viber_image_2024-09-25_20-34-27-927.jpg
    100,5 KB · Pregleda: 21
  • viber_image_2024-09-25_20-34-27-956.jpg
    viber_image_2024-09-25_20-34-27-956.jpg
    101,4 KB · Pregleda: 19
Vrh