Šta je novo?

Dorćolski projekti

Koliko mi je poznato Dunavska će se proširivati i to sa te strane valjda pa ima logike da je grad tu odreagovao, a ne bi me iznenadilo ni da je K-District ekipa to malo ubrzala. Ima i ona priča o zelenom pojasu skroz prema Luci Beograd kuda je išla pruga.
 
Donji Dorćol u prolazu
01e9ee0dadbeea78b984aec20ad8363a.jpg
8534aeb300638d16f25222c3010f4b25.jpg
0cf63d92b94b32fcfe9d456f8e578fa8.jpg
dcc0817e72aefc034884021033b67b30.jpg


Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766775#p766775:121bqj8k je napisao(la):
Diego » Pon Avg 17, 2020 11:55 am[/url]":121bqj8k]Koliko mi je poznato Dunavska će se proširivati i to sa te strane valjda pa ima logike da je grad tu odreagovao, a ne bi me iznenadilo ni da je K-District ekipa to malo ubrzala. Ima i ona priča o zelenom pojasu skroz prema Luci Beograd kuda je išla pruga.

Trebalo bi tako, ali se kod nas nikad ne zna...sve se nesto menja u poslednji cas, tako da ja ni u sta ne verujem dok se ne zavrsi...

Bilo bi lepo da su to stovariste uglja uklonili iz Dunavske i time oslobodili prostor...za sta god.

Imas pravo, mozda je i K-district imao umesane prste. Zamisli, kupis tamo stan po ceni od oko 3.000e (nemam pojma koliko je, samo nagadjam) po kvadratu, pa gledas sa lepe terase direkt na stovariste uglja i poslagane sine od razmontirane pruge dok udises miris svezeg izmeta koji se siri iz zoo vrta preko puta. :bash:

Voleo bih bas da se ceo taj kraj malo sredi...Kad god idem prema reci, muka me uhvati kad prodjem kroz ceo taj deo oko Dunavske...preko dana primetis sve ruglo na njoj, a nocu deluje nekako pusto i zapusteno pa te hvata po malo jeza ako prolazis tuda.
 
Tu bi mogli i da naprave prolaz da se preseče do sportskog centra da ne mora da se ide na Tadeuša Košćuška pa na podvožnjak, bukvalno ima 50m na tom pojasu od Dunavske do parkinga i bazena.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766962#p766962:12tigpp4 je napisao(la):
Diego » Uto Avg 18, 2020 9:02 am[/url]":12tigpp4]Tu bi mogli i da naprave prolaz da se preseče do sportskog centra da ne mora da se ide na Tadeuša Košćuška pa na podvožnjak, bukvalno ima 50m na tom pojasu od Dunavske do parkinga i bazena.

Pa tuda negde na divlje i prelaze oni koji idu na bazen i sportski centar...

Nisam siguran kakva je tacno pozocija, ali na temi o K-Districtu ima neki plan na kome se vidi da tuda negde prolazi deking koji ide od K-Districta do reke, samo nisam siguran da li se preklapa putanja sa stovaristem uglja u Dunavskoj 1 koje se valjda sklanja.
 
Danas mini reportaža iz Gospodar Jovanove ulice. Šta smo imali građevinskog reda - imali smo. Sada je vreme alavosti, gladi, demonstracije moći:
20200820_081814.jpg

A pre samo nekoliko godina rađeno je ovako:
20200820_082016.jpg

A kao bonus dodajem ovaj niz dostojanstvenih, elegantnih, starih ali i vrcavih lepotica od broja 36 do broja 42:
20200820_082107.jpg

20200820_082124.jpg

20200820_082051.jpg
 
hvala na reportazi Goje, odlicno prikazano.

NAse drustvo se danas stidi vremena reda. NAse drustvo veruje u pobednike, u ljude koji su prekrsili sve moralne norme. To su heroji danasnjice.
Te nabudzene zgrade su njihova dela.
 
Hvala za reportazu i od mene.

Ne samo sto se gradi u fazonu "nebo je granica", vec je tuzno gledati i ove prelepe stare fasade na Dorcolu na kojima jedino grafiti koje niko ne uklanja mogu da dodju do izrazaja. :-(
 
Oва новоградња на првој слици баш бахато има спрат више од суседне међуратне вишеспратнице.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=767551#p767551:276uwlz7 je napisao(la):
GOJE » 20 Aug 2020 08:48 am[/url]":276uwlz7]Danas mini reportaža iz Gospodar Jovanove ulice. Šta smo imali građevinskog reda - imali smo. Sada je vreme alavosti, gladi, demonstracije moći:
file.php

Ocigledno ni pre 80-100 godina nije bilo nekog plana i reda, jer je ulicni front totalno neujednacene spratnosti. Za uklapanje nisu previse marili ni graditelji posle 2 sv. rata, jer i ta "komunisticka" zgrada upadljivo odskace sa 5 ili 6 spratova. Valjda nam ekonomska situacija nikad nije dozvoljavala previse da planiramo i brinemo o estetici.

Naravno, to nije opravdanje za divljanje sa zgradama, koje je uzelo maha od kad je skocila cena kvadrata, mozda kao nikad pre.
 
Black procitaj knjigu kaldrma i asfalt
Prve kuce prizemne su radjene po jednom regulacjonom planu Druga visespratna stara po novom poslije 1 rata...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=768876#p768876:foph7ldb je napisao(la):
direktor » Uto Avg 25, 2020 12:31 am[/url]":foph7ldb]Black procitaj knjigu kaldrma i asfalt
Prve kuce prizemne su radjene po jednom regulacjonom planu Druga visespratna stara po novom poslije 1 rata...

Što je samo svedočenje o večitom regulacionom neskladu u ovom gradu, a i šire. Aj da smo još i naučili ponešto iz tih grešaka ali očigledno to i dalje nije slučaj. :violina:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766527#p766527:3a0vy82z je napisao(la):
Marc23 » Ned Avg 16, 2020 2:24 pm[/url]":3a0vy82z]Cuh jutros da su stovariste uglja "Kreka" u Dunavskoj 1 (preko puta K-disticta) na Dorcolu potpuno rascistili...
:mrgreen: :mrgreen:

Nego, jel može neko da mi objasni zašto se na ove metalne podupirače stavlja ova izolacija? Ako je to izolacija...? Prvi put vidim tako nešto.
file.php
 
i ja prvi put vidim, ali moguće da se ne bi skupljali i širili pod uticajem temperaturnih promena.
 
Pa to i meni pade na pamet, ali onda pomislih da tolike godine gledamo takve podupirače širom grada pa nisu imali izolaciju.

Pade mi na pamet da nije neka ''uradi sam'' zaštita od blažih udaraca i oštećenja (kamen, tovar kašike, itd...) Ali opet, to su debele metalne konstrukcije. To ako se udara, ili mu neće biti ništa (jer nije dovoljno jak udar) ili će da pukne ako je previše jak udar. Zaštita ovakvog tipa sumnjam da im nešto znači. Tako da verovatno je neka termoizolacija. Al opet me baš zanima zašto postoji potreba za time ovde a ne na drugim mestima.
 
To je to. Postepeno se ruse sve male stare kuce u gospodar jovanovoj ulici. Naprave se nove staklene zgrade i onda imamo jednu prelepu istorijsku ambijentalnu celinu Dorcola koja je pod zastitom drzave. :bash: :notok:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=769149#p769149:1y9oagbd je napisao(la):
Konstantin » Уто Авг 25, 2020 9:01 pm[/url]":1y9oagbd]To je to. Postepeno se ruse sve male stare kuce u gospodar jovanovoj ulici. Naprave se nove staklene zgrade i onda imamo jednu prelepu istorijsku ambijentalnu celinu Dorcola koja je pod zastitom drzave. :bash: :notok:

Судећи по слици, зграда у Господар Јовановој 54 нема историјску или естетску вредност

gj54.jpg
 
Тако је. Али лакше је понављати неосноване жалопојке.
 
Meni ova kuća jako liči na onu (mislim da je na broju 77) u istoj ulici koju je nedavno renovirao Marko Jarić. Iskreno nije to ni tako loša arhitektura, ima definitivno svoj šmek, ali nisam ljubitelj tih nedovršenih blokova gde ide zgrada sa 6-7 spratova pa zatim prizemna kuća. Pa opet zgrada 5-6 spratova. Gde god da se okreneš neki kalkanski zid “vrišti” sa naravno bespravnim prozorima i terasicama (obično za sušenje donjeg veša). Kao u Aziji da smo i to onoj manje razvijenoj.
 
Slažem se da kuća nije nesto ali imamo primeraka kako moze da se gradi u starom gradskom jezgru. Kao što je zgrada u Knićaninovoj ili ona crvena u Zemunu.
 
Skadar na Dorćolu (Zgrada na uglu Dubrovačke i Visokog Stevana), dobila konačno novu investitorsku tablu. Novi rok je maj 2021. Ne piše koja je dozvoljena spratnost, ali render odgovara izvedenom stanju (P+Su+5+Ps). Doduše primetno je da je na građevinskoj dozvoli bilo izmena. Koga ne mrzi, može da kopa, a evo slika:
20200826_082455.jpg

20200826_082423.jpg

Pogledajte prilog 9
Zgrada GP Napred (Cara Uroša 57 je prakitčno gotova, i evo kako izgleda ulaz u dvorište i garažu:
20200826_080715.jpg

A u lokal sa velikim upuštenim izlogom će se useliti DM:
20200826_080803.jpg

Gigant u Mike Alasa već dugo, dugo stoji u ovoj gruboj fazi:
20200826_081602.jpg

A park dijagonalno od Mone ka Dubrovačkoj napreduje:
Pogledajte prilog 3
20200826_082206.jpg

20200826_082233.jpg

Za kraj samo za forumaša @Tikvica - ako čita ovu temu:
20200826_082314.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=769240#p769240:382mxve2 je napisao(la):
GOJE » 26 Aug 2020 08:14 am[/url]":382mxve2]Skadar na Dorćolu (Zgrada na uglu Dubrovačke i Visokog Stevana), dobila konačno novu investitorsku tablu. Novi rok je maj 2021. Ne piše koja je dozvoljena spratnost, ali render odgovara izvedenom stanju (P+Su+5+Ps). Doduše primetno je da je na građevinskoj dozvoli bilo izmena. Koga ne mrzi, može da kopa, a evo slika:
Pogledajte prilog 7

Znaci prosiruju je na susednu parcelu iz Dubrovacke. Izgleda mnogo bolje od izvorne.
A u ovoj u Cara Urosa mislim da u veci lokal dolazi Idea, a u manji DM.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=768865#p768865:1lrifgko je napisao(la):
Black » Пон Авг 24, 2020 11:58 pm[/url]":1lrifgko]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=767551#p767551:1lrifgko je napisao(la):
GOJE » 20 Aug 2020 08:48 am[/url]":1lrifgko]Danas mini reportaža iz Gospodar Jovanove ulice. Šta smo imali građevinskog reda - imali smo. Sada je vreme alavosti, gladi, demonstracije moći:
file.php

Jованова улица је једна од неколико у којима су већим делом сачуване приземне куће у класичним стиловима. То је Београд који је тако изгледао до треће деценије 20. века - скоро све куће су биле приземне, мало једноспратних и најмање двоспратних... Уклањањем тих приземница се уклања и слика Београда у једном значајном раздобљу после ослобођења и вишевековне несамосталности и полетне и брзе изградње када је за кратко време Београд добио изглед европског града са здањима, вртовима и другим садржајима која су могла да се мере са другим европским градовима. Лепота и вредност нису у величини, то је сваком ко има и мало памети познато и јасно.

Европске престонице које је Београд тежио да достигне и тада и сада су имале много вишеспратница у класичним стиловима али и врло типских једноличних, као и много зграда сасвим простих и једноставних фасада . Када би о њима одлучивали наши стручњаци, Рим , Париз, Беч, Копенхаген би изгубили добар део свог историјског језгра, јер многе зграде нити су антологијски примерци историје архитектуре, нити имају посебност, а нису биле ни места значајних догађаја и личности ! Па ипак европски градови - чувају и даље све те старе, често сасвим обичне зграде, једноставног или чак једнолично типизираног изгледа. Код нас се уклањају куће које имају и посебност изгледа, али и архитектонски и историјски значај, као недавно уклоњена Ресавска 25, виле на ивици Неимара у ЈУЖНОМ БУЛЕВАРУ, кућа у Хиландарској... Изгледа да је њихова једина кривица иста као и кривица столетних платана са београдских улица, вртова и тргова - старе су и мале.

ПС. Ако је низ приземница нарушен вишеспратницом као на фотографији, не значи да је та врста разуђености на штету склада,лепоте, естетике. Напротив пример на слици је реткост лепог уклапања троспратнице са приземницама, јер није гломазна као оне из доба модерности, што је друга зграда на слици, на углу. Склад не чини праволинијско цртање, него и композиција, равнотежа, однос маса, без тога не би било уметничког карактера било ког дела.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=769155#p769155:1giv4b6k je napisao(la):
Блок71 » Уто Авг 25, 2020 9:34 pm[/url]":1giv4b6k]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=769149#p769149:1giv4b6k je napisao(la):
Konstantin » Уто Авг 25, 2020 9:01 pm[/url]":1giv4b6k]To je to. Postepeno se ruse sve male stare kuce u gospodar jovanovoj ulici. Naprave se nove staklene zgrade i onda imamo jednu prelepu istorijsku ambijentalnu celinu Dorcola koja je pod zastitom drzave. :bash: :notok:

Судећи по слици, зграда у Господар Јовановој 54 нема историјску или естетску вредност

gj54.jpg

У претходној поруци сам покушао да објасним да се у Европи чувају и зграде и куће које управо ни по чему нису посебне. А кућа на слици има посебност и њена кривица је у њеној величини, мала је. Такође, питање је да ли је тако првобитно изгледала или је накнадно добила простији изглед фасаде. Ипак с обзиром да се налази између две вишеспратнице, да тренутни изглед има неку посебност, али не и вредност, не спада у пример уклањања којим се чини велика штета као у неким другим случајевима, нпр. у истој улици, преко пута где је на месту лепе приземнице у класичном стилу никла троспратница безличног изгледа...
 
Vrh