bigvlada
Advanced
O ovome smo pričali u par navrata po raznim temama. Reč je o nezavršenom mamutskom projektu u planinama istočne Srbije. Većina grubih građevinskih radova je završena, sve zgrade imaju krov i tu se stalo.
Na ovoj temi bi mogli da se pozabavimo planovima i predlozima kako da se to što je izgrađeno najbolje upotrebi.
Prve dve vesti (sve su malo bajate) je sa bloga grada Bora, na blogu ima fantastičnih slika gotovog projekta li ne znam da li smem da ih postujem ovde.
Milioni zarobljeni u planini #1
September 15th, 2007 | Kategorija: :: Bor 30000, :: Politika
Planina Crni Vrh kod Bora, pored zloglasnog puta Bor - Žagubica koji je svake zime neprohodan, poznata je i po još jednom hiru (ili pametnoj investiciji) ne tako davno posrnulog režima Slobodana Miloševića. Ekskluzivni hotel, nosioc “Hajat” licence, građen je kao najstroža državna tajna. I u njegovu izgradnju, do prestanka radova, potrošeno je čitavih 30 miliona dolara (izgrađeno je samo 60%, a da bi se ceo objekat završio potrebno je između 10 i 20 miliona dolara).
Izgradnja “zabranjenog grada”, koji se po projektima prostire na preko 14 hektara (od kojih 51.000 kvadratnih metara čine sobe i apartmani), prekinuta je naposredno posle pada Slobodana Miloševića, 2000. godine . Ceo kompleks je trebalo da opslužuje ukupno 2.000 radnika.
Pogled s terase predsedničke palate veličine nekoliko stotina kvadrata više je nego impresivan i pada na planinski venac Velikog krša i planine Stol. U takozvanom B objektu nalazi se hotel sa 390 ležaja u 172 dvokrevetne sobe, 16 apartmana, dva restorana za 100 osoba, kafe i čaj bar, velika kongresna i kamin sala i tržni centar.
U vreme izgradnje hotel “Jelen” je bio tek drugi “Hajatov” hotel koji je namenjen zimskom turizmu.
Po maketama “Energoprojekta” - firme koja je izradila projekat i bila izvođač hotel je trebao da izgreda baš ovako:
Uskoro nastavak teksta sa slikama kako sada izgledaju 30 miliona dolara, para građana Srbije, “zarobljenih” na borskom Crnom Vrhu.
Izvor: BOR 030 -Igor Mitrović :: Lightman’s Blog
http://blog.bor030.net/mitrovic/
Milioni zarobljeni u planini #2
September 16th, 2007 | Kategorija: :: Bor 30000, :: Politika
Da se na planini “Crni Vrh” kod Bora gradilo nešto jako ekskluzivno i skupo uverila se i ekipa borskog portala “Bor 030” prilikom posete kompleksu “Jelen” na ovoj planini.
Na 30-ak kilometara od Bora, odnosno 20-ak od Brestovačke banje i 15-ak od Borskog jezera nalazi se jedna od najlepših planina u Srbiji - Crni Vrh. Svu lepotu ovog masiva uvideli su planinari koji su još 1952. godine dobili svoj dom na 1043 metara nadmorske visine. U neposrednoj blizini planinarskog doma nalazi se skijaška staza sa ski-liftom koji je bio u funkciji sve do početka radova na luksuznim objektima “Hajatovog grada”.
Blizina asfaltnog puta Bor-Žagubica, prijatna planinska klima sa dubokim snežnim pokrivačem koji traje gotovo do maja, bujno zelenilo i čist planinski vazduh učinili su da se posegne za projektovanje objekata, za čiju gradnju je do sada potrošeno 50 miliona (ovo je podatak o kome se mnogo špekuliše jer zapravo niko nema tačne podatke o novcu koji potrošen) .
Sa sirnošću se zna da je izgradja definitivno prekinuta 2000. godine (intenzitet gradnje je smanjen 1999. godine za vreme bombardovanja), do konačnog završetka svih objekata u kompleksu je potrebno potrošiti još 50 miliona (a sa 1.000 radnika, komplet posao bi se završio za 2 godine).
U međuvremenu se izgrađeni objekti ruše, fasade padaju, a vlaga preti i pokrivenoj, 100% završenoj, toplani…
Jako ljubazni radnici “Energoprojektovog” obezbeđenja su nam rekli da je do sada bilo interesovanja za ove objekte i da su neretko potencijalni kupci dolazili na Crni Vrh i privatnim helikopterima.
Na naše pitanje da li na ovoj planini ima snega i da li bi se eventualna kupovina isplatila, odgovoreno nam je: “Snega ima dosta, u proteklih 6 godina koliko obezbeđujemo ovaj hotel, jedino prošle zime nije bilo snega, inače zna da padne krajem septembra pa da se otopi u maju. Problem prave smetovi koji visoki po 2-3 metra zbog kojij je i neprohodan put Bor - Žagubica“.
Ovih dana je pooštrena procedura za novinare i znatiželjne putnike namernike, tako da obezbeđenje uzima sve lične podatke, pa i broj tablice vozila koja se zaustavljaju ispred rampe, kažu iz Jočićevog ministarstva došlo naređenje.
Jočić nije prvi, a izgleda ni poslednji ministar koji je bacio oko na ono što se gradi u ovoj planini, još samo da neko baci keš i da se “crnovrško čudo” stavi u funkciju.
U prilog onima koji smatraju da je investicija probala idu i rezultati istraživanja rudnih bogatstava na Crnom Vrhu od strane firme “Dandi - plameniti metali”.
Javna je tajna da celo ovo područije leži na tonama bakra, zlata, platine, paladijuma, srebra i ostalih plemenitih i jako skupih metala čija bi eventualna eksplotacija nepovratno uništila plelepu prirodu ovog kraja…
Izvor: BOR 030 -Igor Mitrović :: Lightman’s Blog
http://blog.bor030.net/mitrovic/
I Blic se prošle godine bavio ovom temom
Ekonomija
Uskoro novi vlasnik kompleksa hotela na Crnom vrhu
Hotel „Jelen - Hajat“ ubrzo na berzi
Autor: R. Ž. Marković S. Vukašinović | 28.03.2007 - 11:21
Pored obećanja iz Vlade Srbije da će u kompleks „Jelen - Hajat“ na Crnom vrhu biti uloženo 30 miliona evra za njegov završetak, ova velelepna građevina uskoro bi mogla da pronađe novog vlasnika na berzi, saznaje „Blic“ u NIS-u. U „Energoprojektu“ tvrde da vrednost kompleksa nije opala, uprkos tome što se s radovima stalo pre sedam godina.
Naime, kompleks „Jelen - Hajat“ na Crnom vrhu pripao je firmi „O zone“, nakon odvajanja sporednih delatnosti iz Naftne industrije Srbije, objašnjeno nam je u NIS-u.
Odlukom skupštine NIS a.d. pokrenuta je procedura nakon koje će se akcije „O zone“ pojaviti na berzi, nakon čega bi kompleks „Hajat“ trebalo da pripadne onome ko bude kupio „O zone“. Inače, firma „Energoprojekt“ učestvovala je kao projektant i generalni izvođač radova u „Hajatu“ na Crnom vrhu.
- Završeni su grubi građevinski radovi i projekat je obustavljen od strane investitora. Inače, kompletni projekti su gotovi, a rađeni su u saradnji sa ekipom „Hajata“. Postoji i studija koja je pokazala da je lokacija dobra i isplativa. Inače, radovi su veoma kvalitetno izvođeni i projektantski gledano hotel ne bi trebalo da je izgubio na vrednosti, bez obzira na prestanak radova 2000. godine - izjavila je za „Blic“ arhitekta „Energoprojekta“ Milica Velanac, koja je učestvovala na projektu „Jelen - Hajat“.
Ministar za kapitalne investicije Velimir Ilić obećao je u toku predizborne kampanje da će Vlada Srbije sa 30 miliona evra iz nacionalnog investicionog plana privesti kraju izgradnju hotela „Jelen - Hajat“ na planini Crni vrh u čiju je gradnju od 1995. godine uloženo oko 60 miliona evra, čini se da će završetak hotela sačekati nove investitore.
- Ministar Ilić je obećao da će se u okviru druge faze NIP-a založiti za nastavak izgradnje „Jelen - Hajata“ - kaže Zorica Đerić Stojčić, načelnica Borskog okruga i predsednica OO Nova Srbija, podsećajući da, pošto nova vlada nije formirana, nema ko da pokrene to pitanje.
U borskoj lokalnoj samoupravi kojoj ona zamera što nije projektom za završetak ovog kompleksa konkurisala u prvoj fazi NIP-a, podsećaju da većinsko vlasništvo ima JP NIS gde još uvek nije odlučeno hoće li se hotel prodati ili gradnja nastaviti:
- Sa samo tri odsto vlasništva mi nismo imali mogućnosti da to aktuelizujemo - kaže Branislav Rankić, predsednik opštine Bor, podsećajući da su veći akcionari uz NIS, JP PTT, „Energoprojekt“, RTB „Bor“, JP „Srbija šume“ i drugi.
Sam kompleks izgleda pomalo tužno. Ima verne čuvare u radnicima „Energoprojekta“ koji tu kao po kazni provode po 15 dana, a potrebniji su mu neimari, da ono u šta su uložena tolika sredstva više ne propada. Svi koji su kompleks obišli pre šest-sedam godina znaju da je u međuvremenu propao i da će za okončanje posla biti potrebno desetak miliona evra više nego što je trebalo 2000. godine kada su radovi preko noći obustavljeni, a dve sobe na četvrtom spratu hotela „Jelen - Hajat“ uređene tipski za „Hajat“ ostale kao verni pokazatelji jedne dobre namere.
Sadržaj kompleksa
Planom ovog kompleksa koji se svojevremeno mogao naći na sajtu „Hajat“ hotela na 14 hektara ispod samog Crnog vrha smešten je rezidencijalni objekat, sa predsedničkim apartmanom i četiri manja apartmana površine 2.750 kvadrata. U neposrednoj blizini je i hotel sa 390 ležajeva, 16 apartmana, dva restorana, kafe-barom, kongresnom i kamin salom, te velikim tržnim centrom. Tek nešto dalje, tu je i apartmansko naselje Ridžensi klub sa 56 apartmana i vilom sa 16 ekstraluksuznih soba, a zatim i prostor za garaže u tri nivoa, pa onda klizalište, nacionalni restoran, diskoteka, ski-kafe, lokali, helidrom, ali i prostor za banke, poštu, ambulantu i policiju, te poseban objekat za smeštaj osoblja.
Izvor: Blic
http://www.blic.co.yu/ekonomija.php?id=634
Ovo je članak iz Vremena, vest je iz avgusta, ali ne verujem da se nešto mnogo promenilo od tada.
Reporter "Vremena" ponovo na Crnom vrhu:
Napušteni pupak Evrope
Još stoji trošna napuštena stražarska kućica i upozorenje da je "zabranjen ulaz" i da "pas ujeda"
piše: Jovan Dulović
Bila je to godinama strogo čuvana državna tajna. Znalo se samo da se na planini Crni vrh nedaleko od Bora nešto veliko gradi, što se moglo i zaključiti po mnoštvu teških vozila natovarenih građevinskim materijalom, buldožerima, kranovima, armaturom... Ogromno gradilište obezbeđivali su u to vreme naoružani čuvari zaduženi da spreče prilaz i ulaz znatiželjnicima. Svi zaposleni, oko 800 radnika, bili su pojedinačno upozoreni da drže zatvorena usta i ne govore ni gde ni šta rade, što i danas čine mnogi kada na pitanje šta se to gradilo obično odgovaraju: "Ma radilo se..."
Nagađalo se da je reč o utvrđenjima, podzemnim tunelima, tajnim skloništima, lansirnim rampama i raketama dobijenim od Rusa. Nešto više od pet godina trajali su intenzivni graditeljski radovi sve do napada snaga NATO-a. Međutim, ponešto se i posle bombardovanja radilo da bi padom bivšeg režima gradilište na Crnom vrhu bilo potpuno zaustavljeno.
Velike i manje firme koje su učestvovale u gradnji pokupile su svoju mehanizaciju i sa Crnog vrha sve vratile u matična preduzeća. Ipak, još dugo posle toga pristup Crnom vrhu nije bio dozvoljen. Najzad je neko odlučio da se bez ikakvih dozvola i dopuštenja znatiželjnicima omogući ulazak u kompleks i razgledanje izgrađenih objekata tako da su sva nagađanja o velikoj tajni postala besmislena. Zanimljivo je da se malo ko uopšte interesovao i želeo da dođe i vidi o čemu je reč.
Ispred velike krivine nadomak Crnog vrha ne vidi se šta se radilo i gradilo na planini. Još stoji trošna napuštena stražarska kućica i upozorenje da je "zabranjen ulaz" i da "pas ujeda". Iza krivine mnoštvo izgrađenih nezavršenih građevina obraslih visoko naraslom travuljinom. Sve u zastrašujućoj tišini. Ptice i divlje životinje, kako kasnije rekoše ljudi iz Bora, davno su napustile Crni vrh. Razjurila ih je buka teških mašina i mehanizacije.
Izgradnju kompleksa na Crnom vrhu pratile su i prate mnoge nepoznanice. Ne zna se, na primer, čija je ideja bila da se na planini u bespuću gradi toliko ogromnih objekata. Niko nikada nije ni zvanično ni nezvanično bilo šta saopštio. Pričalo se da je Mirjana Marković insistirala da se na Crnom vrhu napravi svetski poslovni i turistički objekat koji bi zasenio svet. "To nije tačno", tvrdi Branislav Rankić, predsednik SO Bor. "Opozicija je 2000. godine nazvala kompleks ‘Miloševićev zabranjeni grad’, mada on nije imao nikakve veze s tim. Ni on ni sin mu Marko."
Otkako su 2000. godine do danas prekinuti svi radovi i objekti konzervirani, čini se da više niko nije imao interesa da nastavi bilo kakvu gradnju na Crnom vrhu. "Bilo je stranaca zainteresovanih za kupovinu nezavršenog hotela ‘Jelen’ na Crnom vrhu, ali oni su brzo odustajali suočeni s mnogim problemima. Pre svega zato što nije raščišćeno šta je čije. Suvlasnici nikako da se sastanu i dogovore", objašnjava predsednik Rankić. "Vlada Srbije bi mogla, ukoliko uopšte želi, da reši problem svojine i pozove suvlasnike kako bi odlučili da li nastaviti gradnju ili prodati sve što je do sada sagrađeno, naravno s tim da novi vlasnik okonča sve radove i stavi izgrađene objekte u funkciju, što inače nikom ne pada na pamet. Međutim, vlada Srbije očigledno nema nikakav koncept", kaže Rankić.
Sve u svemu, čini se da je kompleks na Crnom vrhu osuđen na propadanje. Dodatni problem je i to što su neki suvlasnici u fazi restrukturiranja. Očigledno je da više niko ne zna šta će biti sa kompleksom izgrađenih zdanja.
Na Crnom vrhu nijedan objekat nije do kraja završen, mada su svi pokriveni. Samo na četvrtom spratu najvećeg zdanja, hotela Jelen postoje dva luksuzno opremljena apartmana. Samo za pokazivanje povlašćenima. Apartmane su razgledali i sada već bivši ministar Dušan Mihajlović sa omanjom svitom visokih funkcionera. Mihajlović je, prema rečima jednog od vodiča, bio oduševljen, posebno telefonom pored same WC šolje. Zavese, prekrivači za krevete i tepisi u apartmanima bili su veoma skupoceni, a da se ne bi oštetili prilikom transporta u Beograd, na Crni vrh je bio pozvan stručnjak za vakuumiranje i pakovanje, ali je bio preskup, pa se od vakuumiranja odustalo.
Iako nijedna zgrada na Crnom vrhu nije završena, vidi se da je dosta urađeno: gotovo u svim objektima instalirano je parno grejanje (bez postavljenih košuljica), uvedena je centralna instalacija u svim zgradama, centralna ventilacija, voda je dovedena na kilometar i po do kompleksa, urađene su spoljne fasade... Inače, jedino je predsednička palata omalterisana.
Prema nezvaničnim podacima, bilo je zamišljeno da Crni vrh bude pupak Evrope, destinacija odakle bi mnoge velike strane kompanije upravljale svojim projektima širom okolnih i udaljenijih zemalja. Dolazili bi i odlazili avionima a na raspolaganju bi imali sve što im je potrebno. Uzgred, planina je često u neprozirnoj magli i snežne vejavice svake zime zatrpavaju puteve ogromnim smetovima.
Suvlasnici
Suvlasnici svega što je izgrađeno na Crnom vrhu su Naftna industrija Srbije, Elektroprivreda Srbije, Srbija šume, Energoprojekt, Rudarsko-topioničarski basen u Boru i, delimično, Skupština opštine Bor.
Izvor: Vreme
http://www.vreme.com/cms/view.php?id=509709
Dakle, postoji i heliodrom, i poslovni kompleks, i hoteli, i prosečene ski staze kroz šumu, bilo bi jako pametno da se ovo konačno privede nameni.
Na ovoj temi bi mogli da se pozabavimo planovima i predlozima kako da se to što je izgrađeno najbolje upotrebi.
Prve dve vesti (sve su malo bajate) je sa bloga grada Bora, na blogu ima fantastičnih slika gotovog projekta li ne znam da li smem da ih postujem ovde.
Milioni zarobljeni u planini #1
September 15th, 2007 | Kategorija: :: Bor 30000, :: Politika
Planina Crni Vrh kod Bora, pored zloglasnog puta Bor - Žagubica koji je svake zime neprohodan, poznata je i po još jednom hiru (ili pametnoj investiciji) ne tako davno posrnulog režima Slobodana Miloševića. Ekskluzivni hotel, nosioc “Hajat” licence, građen je kao najstroža državna tajna. I u njegovu izgradnju, do prestanka radova, potrošeno je čitavih 30 miliona dolara (izgrađeno je samo 60%, a da bi se ceo objekat završio potrebno je između 10 i 20 miliona dolara).
Izgradnja “zabranjenog grada”, koji se po projektima prostire na preko 14 hektara (od kojih 51.000 kvadratnih metara čine sobe i apartmani), prekinuta je naposredno posle pada Slobodana Miloševića, 2000. godine . Ceo kompleks je trebalo da opslužuje ukupno 2.000 radnika.
Pogled s terase predsedničke palate veličine nekoliko stotina kvadrata više je nego impresivan i pada na planinski venac Velikog krša i planine Stol. U takozvanom B objektu nalazi se hotel sa 390 ležaja u 172 dvokrevetne sobe, 16 apartmana, dva restorana za 100 osoba, kafe i čaj bar, velika kongresna i kamin sala i tržni centar.
U vreme izgradnje hotel “Jelen” je bio tek drugi “Hajatov” hotel koji je namenjen zimskom turizmu.
Po maketama “Energoprojekta” - firme koja je izradila projekat i bila izvođač hotel je trebao da izgreda baš ovako:
Uskoro nastavak teksta sa slikama kako sada izgledaju 30 miliona dolara, para građana Srbije, “zarobljenih” na borskom Crnom Vrhu.
Izvor: BOR 030 -Igor Mitrović :: Lightman’s Blog
http://blog.bor030.net/mitrovic/
Milioni zarobljeni u planini #2
September 16th, 2007 | Kategorija: :: Bor 30000, :: Politika
Da se na planini “Crni Vrh” kod Bora gradilo nešto jako ekskluzivno i skupo uverila se i ekipa borskog portala “Bor 030” prilikom posete kompleksu “Jelen” na ovoj planini.
Na 30-ak kilometara od Bora, odnosno 20-ak od Brestovačke banje i 15-ak od Borskog jezera nalazi se jedna od najlepših planina u Srbiji - Crni Vrh. Svu lepotu ovog masiva uvideli su planinari koji su još 1952. godine dobili svoj dom na 1043 metara nadmorske visine. U neposrednoj blizini planinarskog doma nalazi se skijaška staza sa ski-liftom koji je bio u funkciji sve do početka radova na luksuznim objektima “Hajatovog grada”.
Blizina asfaltnog puta Bor-Žagubica, prijatna planinska klima sa dubokim snežnim pokrivačem koji traje gotovo do maja, bujno zelenilo i čist planinski vazduh učinili su da se posegne za projektovanje objekata, za čiju gradnju je do sada potrošeno 50 miliona (ovo je podatak o kome se mnogo špekuliše jer zapravo niko nema tačne podatke o novcu koji potrošen) .
Sa sirnošću se zna da je izgradja definitivno prekinuta 2000. godine (intenzitet gradnje je smanjen 1999. godine za vreme bombardovanja), do konačnog završetka svih objekata u kompleksu je potrebno potrošiti još 50 miliona (a sa 1.000 radnika, komplet posao bi se završio za 2 godine).
U međuvremenu se izgrađeni objekti ruše, fasade padaju, a vlaga preti i pokrivenoj, 100% završenoj, toplani…
Jako ljubazni radnici “Energoprojektovog” obezbeđenja su nam rekli da je do sada bilo interesovanja za ove objekte i da su neretko potencijalni kupci dolazili na Crni Vrh i privatnim helikopterima.
Na naše pitanje da li na ovoj planini ima snega i da li bi se eventualna kupovina isplatila, odgovoreno nam je: “Snega ima dosta, u proteklih 6 godina koliko obezbeđujemo ovaj hotel, jedino prošle zime nije bilo snega, inače zna da padne krajem septembra pa da se otopi u maju. Problem prave smetovi koji visoki po 2-3 metra zbog kojij je i neprohodan put Bor - Žagubica“.
Ovih dana je pooštrena procedura za novinare i znatiželjne putnike namernike, tako da obezbeđenje uzima sve lične podatke, pa i broj tablice vozila koja se zaustavljaju ispred rampe, kažu iz Jočićevog ministarstva došlo naređenje.
Jočić nije prvi, a izgleda ni poslednji ministar koji je bacio oko na ono što se gradi u ovoj planini, još samo da neko baci keš i da se “crnovrško čudo” stavi u funkciju.
U prilog onima koji smatraju da je investicija probala idu i rezultati istraživanja rudnih bogatstava na Crnom Vrhu od strane firme “Dandi - plameniti metali”.
Javna je tajna da celo ovo područije leži na tonama bakra, zlata, platine, paladijuma, srebra i ostalih plemenitih i jako skupih metala čija bi eventualna eksplotacija nepovratno uništila plelepu prirodu ovog kraja…
Izvor: BOR 030 -Igor Mitrović :: Lightman’s Blog
http://blog.bor030.net/mitrovic/
I Blic se prošle godine bavio ovom temom
Ekonomija
Uskoro novi vlasnik kompleksa hotela na Crnom vrhu
Hotel „Jelen - Hajat“ ubrzo na berzi
Autor: R. Ž. Marković S. Vukašinović | 28.03.2007 - 11:21
Pored obećanja iz Vlade Srbije da će u kompleks „Jelen - Hajat“ na Crnom vrhu biti uloženo 30 miliona evra za njegov završetak, ova velelepna građevina uskoro bi mogla da pronađe novog vlasnika na berzi, saznaje „Blic“ u NIS-u. U „Energoprojektu“ tvrde da vrednost kompleksa nije opala, uprkos tome što se s radovima stalo pre sedam godina.
Naime, kompleks „Jelen - Hajat“ na Crnom vrhu pripao je firmi „O zone“, nakon odvajanja sporednih delatnosti iz Naftne industrije Srbije, objašnjeno nam je u NIS-u.
Odlukom skupštine NIS a.d. pokrenuta je procedura nakon koje će se akcije „O zone“ pojaviti na berzi, nakon čega bi kompleks „Hajat“ trebalo da pripadne onome ko bude kupio „O zone“. Inače, firma „Energoprojekt“ učestvovala je kao projektant i generalni izvođač radova u „Hajatu“ na Crnom vrhu.
- Završeni su grubi građevinski radovi i projekat je obustavljen od strane investitora. Inače, kompletni projekti su gotovi, a rađeni su u saradnji sa ekipom „Hajata“. Postoji i studija koja je pokazala da je lokacija dobra i isplativa. Inače, radovi su veoma kvalitetno izvođeni i projektantski gledano hotel ne bi trebalo da je izgubio na vrednosti, bez obzira na prestanak radova 2000. godine - izjavila je za „Blic“ arhitekta „Energoprojekta“ Milica Velanac, koja je učestvovala na projektu „Jelen - Hajat“.
Ministar za kapitalne investicije Velimir Ilić obećao je u toku predizborne kampanje da će Vlada Srbije sa 30 miliona evra iz nacionalnog investicionog plana privesti kraju izgradnju hotela „Jelen - Hajat“ na planini Crni vrh u čiju je gradnju od 1995. godine uloženo oko 60 miliona evra, čini se da će završetak hotela sačekati nove investitore.
- Ministar Ilić je obećao da će se u okviru druge faze NIP-a založiti za nastavak izgradnje „Jelen - Hajata“ - kaže Zorica Đerić Stojčić, načelnica Borskog okruga i predsednica OO Nova Srbija, podsećajući da, pošto nova vlada nije formirana, nema ko da pokrene to pitanje.
U borskoj lokalnoj samoupravi kojoj ona zamera što nije projektom za završetak ovog kompleksa konkurisala u prvoj fazi NIP-a, podsećaju da većinsko vlasništvo ima JP NIS gde još uvek nije odlučeno hoće li se hotel prodati ili gradnja nastaviti:
- Sa samo tri odsto vlasništva mi nismo imali mogućnosti da to aktuelizujemo - kaže Branislav Rankić, predsednik opštine Bor, podsećajući da su veći akcionari uz NIS, JP PTT, „Energoprojekt“, RTB „Bor“, JP „Srbija šume“ i drugi.
Sam kompleks izgleda pomalo tužno. Ima verne čuvare u radnicima „Energoprojekta“ koji tu kao po kazni provode po 15 dana, a potrebniji su mu neimari, da ono u šta su uložena tolika sredstva više ne propada. Svi koji su kompleks obišli pre šest-sedam godina znaju da je u međuvremenu propao i da će za okončanje posla biti potrebno desetak miliona evra više nego što je trebalo 2000. godine kada su radovi preko noći obustavljeni, a dve sobe na četvrtom spratu hotela „Jelen - Hajat“ uređene tipski za „Hajat“ ostale kao verni pokazatelji jedne dobre namere.
Sadržaj kompleksa
Planom ovog kompleksa koji se svojevremeno mogao naći na sajtu „Hajat“ hotela na 14 hektara ispod samog Crnog vrha smešten je rezidencijalni objekat, sa predsedničkim apartmanom i četiri manja apartmana površine 2.750 kvadrata. U neposrednoj blizini je i hotel sa 390 ležajeva, 16 apartmana, dva restorana, kafe-barom, kongresnom i kamin salom, te velikim tržnim centrom. Tek nešto dalje, tu je i apartmansko naselje Ridžensi klub sa 56 apartmana i vilom sa 16 ekstraluksuznih soba, a zatim i prostor za garaže u tri nivoa, pa onda klizalište, nacionalni restoran, diskoteka, ski-kafe, lokali, helidrom, ali i prostor za banke, poštu, ambulantu i policiju, te poseban objekat za smeštaj osoblja.
Izvor: Blic
http://www.blic.co.yu/ekonomija.php?id=634
Ovo je članak iz Vremena, vest je iz avgusta, ali ne verujem da se nešto mnogo promenilo od tada.
Reporter "Vremena" ponovo na Crnom vrhu:
Napušteni pupak Evrope
Još stoji trošna napuštena stražarska kućica i upozorenje da je "zabranjen ulaz" i da "pas ujeda"
piše: Jovan Dulović
Bila je to godinama strogo čuvana državna tajna. Znalo se samo da se na planini Crni vrh nedaleko od Bora nešto veliko gradi, što se moglo i zaključiti po mnoštvu teških vozila natovarenih građevinskim materijalom, buldožerima, kranovima, armaturom... Ogromno gradilište obezbeđivali su u to vreme naoružani čuvari zaduženi da spreče prilaz i ulaz znatiželjnicima. Svi zaposleni, oko 800 radnika, bili su pojedinačno upozoreni da drže zatvorena usta i ne govore ni gde ni šta rade, što i danas čine mnogi kada na pitanje šta se to gradilo obično odgovaraju: "Ma radilo se..."
Nagađalo se da je reč o utvrđenjima, podzemnim tunelima, tajnim skloništima, lansirnim rampama i raketama dobijenim od Rusa. Nešto više od pet godina trajali su intenzivni graditeljski radovi sve do napada snaga NATO-a. Međutim, ponešto se i posle bombardovanja radilo da bi padom bivšeg režima gradilište na Crnom vrhu bilo potpuno zaustavljeno.
Velike i manje firme koje su učestvovale u gradnji pokupile su svoju mehanizaciju i sa Crnog vrha sve vratile u matična preduzeća. Ipak, još dugo posle toga pristup Crnom vrhu nije bio dozvoljen. Najzad je neko odlučio da se bez ikakvih dozvola i dopuštenja znatiželjnicima omogući ulazak u kompleks i razgledanje izgrađenih objekata tako da su sva nagađanja o velikoj tajni postala besmislena. Zanimljivo je da se malo ko uopšte interesovao i želeo da dođe i vidi o čemu je reč.
Ispred velike krivine nadomak Crnog vrha ne vidi se šta se radilo i gradilo na planini. Još stoji trošna napuštena stražarska kućica i upozorenje da je "zabranjen ulaz" i da "pas ujeda". Iza krivine mnoštvo izgrađenih nezavršenih građevina obraslih visoko naraslom travuljinom. Sve u zastrašujućoj tišini. Ptice i divlje životinje, kako kasnije rekoše ljudi iz Bora, davno su napustile Crni vrh. Razjurila ih je buka teških mašina i mehanizacije.
Izgradnju kompleksa na Crnom vrhu pratile su i prate mnoge nepoznanice. Ne zna se, na primer, čija je ideja bila da se na planini u bespuću gradi toliko ogromnih objekata. Niko nikada nije ni zvanično ni nezvanično bilo šta saopštio. Pričalo se da je Mirjana Marković insistirala da se na Crnom vrhu napravi svetski poslovni i turistički objekat koji bi zasenio svet. "To nije tačno", tvrdi Branislav Rankić, predsednik SO Bor. "Opozicija je 2000. godine nazvala kompleks ‘Miloševićev zabranjeni grad’, mada on nije imao nikakve veze s tim. Ni on ni sin mu Marko."
Otkako su 2000. godine do danas prekinuti svi radovi i objekti konzervirani, čini se da više niko nije imao interesa da nastavi bilo kakvu gradnju na Crnom vrhu. "Bilo je stranaca zainteresovanih za kupovinu nezavršenog hotela ‘Jelen’ na Crnom vrhu, ali oni su brzo odustajali suočeni s mnogim problemima. Pre svega zato što nije raščišćeno šta je čije. Suvlasnici nikako da se sastanu i dogovore", objašnjava predsednik Rankić. "Vlada Srbije bi mogla, ukoliko uopšte želi, da reši problem svojine i pozove suvlasnike kako bi odlučili da li nastaviti gradnju ili prodati sve što je do sada sagrađeno, naravno s tim da novi vlasnik okonča sve radove i stavi izgrađene objekte u funkciju, što inače nikom ne pada na pamet. Međutim, vlada Srbije očigledno nema nikakav koncept", kaže Rankić.
Sve u svemu, čini se da je kompleks na Crnom vrhu osuđen na propadanje. Dodatni problem je i to što su neki suvlasnici u fazi restrukturiranja. Očigledno je da više niko ne zna šta će biti sa kompleksom izgrađenih zdanja.
Na Crnom vrhu nijedan objekat nije do kraja završen, mada su svi pokriveni. Samo na četvrtom spratu najvećeg zdanja, hotela Jelen postoje dva luksuzno opremljena apartmana. Samo za pokazivanje povlašćenima. Apartmane su razgledali i sada već bivši ministar Dušan Mihajlović sa omanjom svitom visokih funkcionera. Mihajlović je, prema rečima jednog od vodiča, bio oduševljen, posebno telefonom pored same WC šolje. Zavese, prekrivači za krevete i tepisi u apartmanima bili su veoma skupoceni, a da se ne bi oštetili prilikom transporta u Beograd, na Crni vrh je bio pozvan stručnjak za vakuumiranje i pakovanje, ali je bio preskup, pa se od vakuumiranja odustalo.
Iako nijedna zgrada na Crnom vrhu nije završena, vidi se da je dosta urađeno: gotovo u svim objektima instalirano je parno grejanje (bez postavljenih košuljica), uvedena je centralna instalacija u svim zgradama, centralna ventilacija, voda je dovedena na kilometar i po do kompleksa, urađene su spoljne fasade... Inače, jedino je predsednička palata omalterisana.
Prema nezvaničnim podacima, bilo je zamišljeno da Crni vrh bude pupak Evrope, destinacija odakle bi mnoge velike strane kompanije upravljale svojim projektima širom okolnih i udaljenijih zemalja. Dolazili bi i odlazili avionima a na raspolaganju bi imali sve što im je potrebno. Uzgred, planina je često u neprozirnoj magli i snežne vejavice svake zime zatrpavaju puteve ogromnim smetovima.
Suvlasnici
Suvlasnici svega što je izgrađeno na Crnom vrhu su Naftna industrija Srbije, Elektroprivreda Srbije, Srbija šume, Energoprojekt, Rudarsko-topioničarski basen u Boru i, delimično, Skupština opštine Bor.
Izvor: Vreme
http://www.vreme.com/cms/view.php?id=509709
Dakle, postoji i heliodrom, i poslovni kompleks, i hoteli, i prosečene ski staze kroz šumu, bilo bi jako pametno da se ovo konačno privede nameni.