Šta je novo?

Blok 39 - Centar Za Promociju Nauke i Nanocentar

Dobro je sto si se vratio Felipe, najzad neko nov i sa svezim predlogom, hteo sam da se i ja iskljucim, jer ako cu da raspravljam sa nekoliko ljudi za to netreba IT, to se radi bolje za stolom ili u setnji, sem toga ovde nema skoro pa nikog sa bar malo strucnog iskustva i strucnih cinjenica ili bar izazovnijih stavova...U pravu si za prostor nasred blokova Nove Bezanije, ali taj prostor i nije toliko lep zbog visokih zgrada duz njega, mada je zeleni prostor uvek bolje resenje, ali u tom kraju je izgubljen jedan mnogo lepsi prostor, izmedju tih blokova i sela Bezanija, jer su tu bile najnize zgrade i otvoren pogled prema sremskoj ravnici, ali to je nedavno izgradjeno uprkos tome sto su ti blokovi poznati kao betonska dzungla.
 
Za park! sa velikim veštačkim jezerom i vodoskocima kao na Adi,a zimi bi se pretvaralo u klizalište :kafa:
 
u vezi tog bloka je pomenuo ponovo djelic na tediksu(ili kako se zove onaj skup ljudi sa idejama) pre neki dan da ce se praviti kompleks tehnickih fakulteta u tom bloku i da je drzava posvecena nauci,bla bla...

Radi se urbanisticki plan botanicke baste u kojoj treba biti i ta zgrada botanickog fakulteta.

A onaj secret shine ce dobiti svoj urbanisticki plan najkasnije do septembra 2011 godine,dakle ostaje samo da cekamo i da vidimo gde ce zabiti prvi asov i u kom milenijumu ce to biti. :p
 
@ metropoliten, 'fala na dobrodoshlici. :D

Da, potpuno se slazem za te zgrade iza blokova, ka Bezaniji... Uopste, sve te novogradnje koje, sto je najgrdje, zovu "urbanizacijom blokova"... :laugh: :rolleyes: Raskrisnica Gandijeve i Jurija Gagarina je meni stra'ota... :/ Kao i niz "kutjeraka" u Bloku 21, u Bul. Zorana Djindjica, uz onu dugacku zgradu, jedanaestospratnicu... :violina: S koca i konopca... :/

Da se vrnem na temu... :D Cuo sam za ideju o preseljenju tehnickih fakulteta u blok 39... :)

Zgrada botanickog faksa u Basti? :o Pa, 'di ce stati? :laugh: To mi se ne svidja... K'o da nam je Botanicka basta kvadratni kilometar... :|

:gobb:
 
Ups... :laugh:

Nisam znao. :D

Bio sam u Bashti svega nekoliko puta u shetnji, kao turista bez turistickog vodicha... :p
I jednom na nekoj izlozbi bonsaija... :)
 
Otvorio sam novu temu, pa tamo moze da se nastavi o BU, premestanju fakulteta itd...
 
понедељак, 13. сеп 2010, 14:20 -> 14:46

Конкурс за зграду Центра за промоцију науке

Министарство за науку и технолошки развој ће 15. септембра расписати међународни конкурс за архитектонско решење будуће зграде Центра за промоцију науке. Очекује се да ће Центар, бити завршен до краја 2012. године, рекао Ђелић.

Потпредседник Владе Србије и министар за науку и технолошки развој Божидар Ђелић позвао је све архитекте у свету да учествују на међународном конкурсу за архитектонско решење будуће зграде Центра за промоцију науке, који ће бити расписан 15. септембра.


"То је конкурс који ће обезбедити да се кроз две године у Београду појави несвакидашњи објекат где ће основци и средњошколци, њихови родитељи и учитељи имати прилику да се упознају са науком и технологијом", рекао је Ђелић на конференцији за новинаре на којој је представљен пројекат.

Конкурс ће, како је наведено на конференцији, трајати до 21. октобра, а резултати ће бити објављени 17. децембра ове године.

Победник конкурса добиће 60.000 евра, другопласирани 20.000 евра, док ће ономе ко заузме треће место припасти 10.000 евра.

"Реч је о првом међународном архитектонском конкурсу за идејно решење расписаном у Србији после скоро 30 година", рекао је Ђелић и додао да је конкурс расписало Министарство у складу са препорукама УНЕСКО-а и у сарадњи са Савезом архитеката Србије, Друштвом архитеката Београда и Интернационалном унијом архитеката.

Ђелић је истакао да је пројекат део програма инвестиција у научну инфраструктуру, који се финансира средствима Европске инвестиционе банке, а да је његова вредност 20 милиона евра, што представља пет одсто укупног инвестиционог програма.

Министар Ђелић је рекао да ће изградња објекта Центра за промоцију науке у новобеоградском блоку 39 обележити Београд, али и целу Србију, као и да је идеја да он постане симбол науке, урбанизма и архитектуре.


Према његовим речима, замишљено је да Блок 39 буде модеран кампус науке и уметности и да Београд, попут Билбаоа с музејем Гугенхајмом, буде на радару светске архитектуре.

Министар Ђелић је истакао да ће изградња Центра бити "први корак онога шта би требало да Блок 39 постане".

Према његовим речима, циљ је да он постане место где ће бити лоцирани факултети науке, технологије и уметности, где ће се налазити и постројења најнапреднијих института, али и место за технолошке фирме.

Ђелић је истакао да се очекује да ће Центар, који ће бити завршен до краја 2012. године, годишње посетити око 200.000 ђака и одраслих.

Центар ће бити смештен у згради од 10.000 метара квадратних, а његове четири главне целине биће интерактивни изложбени простор, "научни клуб" са лабораторијама и учионицама, планетаријум и вишенаменска конференцијска дворана.

Ђелић је рекао да је пројекат тесно везан са пројектом Петнице и са Природњачким центром који ће бити изграђен у Свилајнцу.

Министар за науку и технолошки развој је након конференције обишао локацију у Блоку 39 где ће бити изграђен Центар.

http://www.rts.rs/page/stories/ci/s...урс+за+зграду+Центра+за+промоцију+науке+.html

:vops:
 
Ajd onako okvirno,sta se moze izgraditi za 20 milioncica ? Da li je uopste dovoljno para da se ista interesantnije napravi

Sad sam nasao da je cena izgrednje Gugenhajma u Bilbau 100M evrica ....
 
Па ништа, склепаће још једну лимену кутију од 2 спрата, као и свугде у близини. :rolleyes:
 
Takva je kakva je situacija,sa aspekta arhitekture ce biti sklepana ali sa aspekta obrazovanja ce biti veliki napredak!I sigurno je sledeca stvar posle nje aktiviranje lokacije pupina(ona nezavrsena gradjevina)
 
pa za 10.000 kvadrata to je valjda dosta :) Ako su mogli onakve shopping mallove od 80.000 kvadrata za 80.000.000 evra onda mogu i ovo
 
nadam se da ce biti nesto bolje od nekog staklenca, mada nije isto isprojektovati trzni centar gde od funkcija i prostora imash 1. promenadu 2. izlozbeni prostor (koje opremaju zakupci a ne onaj ko podize mall) 3. sanitarne cvorove 4. garazu i magacine u zaledju izlozbenih prostora... U sustini mall je uvek lakshe projektovati i izvesti od obrazovnog centra koji treba ne samo projektovati da bude humani objekat koji ce adekvatno da zadovolji sve potrebe ljudi koji su tamo i po 8,10 sati dnevno plus treba taj objekat opremiti nekim adekvatnim hardverom i nastavnim sredstvima a ne da dopustish da ti izgleda kao onaj izdvojeni deo ETF-a sa laboratorijama, koji deluje potpuno zapusteno...

U sustini, mislim da bi na toj lokaciji odlichno leglo neko beogradsko "vidjenje" pariskog parka La Vilete - http://en.wikipedia.org/wiki/Parc_de_la_Villette.

Nadam se da ce ovoj temi, odnosno ovom objektu pristupiti sa prvenstvenim ciljem da se dobije sto bolje reshenje makar i kad tad, a ne da dobijemo neko polovichno, nefleksibilno reshenje, po svaku cenu gotovo do kraja 2012 samo da odredjeni mogu da se slikaju pred izbore, a nama ce da ostane reshenje koje cemo da prerastemo za 10 godina maks
 
Raduje me vest o Bloku 39. :kk: Jedva cekam da ugledam prve kranove na buducem gradilistu. :D

Sa nadom da ce zgrada Centra za promociju nauke biti kvalitetan i originalan projekat... :)


:pob:
 
evo detalja

Centar u brojkama
10.000 kvadrata je površina
11,66 hektara je površina
250 mesta imaće konferencijska
120 parking mesta
100 mesta planetarijum i kupola
50 mesta biće u restoranu
35 stalno zaposlenih
20 miliona evra je vrednost
10 parking mesta za autobuse

http://24sata.rs/vesti.php?id=79805
 
nadam se da je ovih 10 000 kvadrata samo Phase One projekta jer je tuzno da zemlja od 7 miliona stanovnika ima naucni centar (cak i ako se radi samo o tehnickim naukama) koji je je samo (skoro) 1/9 devetina povrshina Delta City-ja. Ali ajde, valjda ce ovo zaista biti samo pocetak.

Btw cak je i metro uspeo da pomene. blize nam se izbori :)
 
100915-SCI-01.jpg



Prema najnovijim najavama iz Ministarstva nauke i tehnološkog razvoja, raspisan je konkurs za projekat modernog centra za promociju nauke i tehnologije. Zgrada novog naučnog centra nalaziće se na parceli u bloku 39 na Novom Beogradu i pretenduje da postane naučni centar jugoistočne Evrope. Završetak objekta je optimistično najavljen za 2012. godinu.

Link za celu vest http://www.beobuild.rs/read.php/428.html
 
aludirash da bi mogli da imamo slucaj Srebrno Jezero part 2 - Brana Strikes Back ? :D
 
arhitekta Branislav Mitrovic, jedan od vidjenijih sprskih arhitekata, prvenstveno rezidencijalne, nashe postmoderne i profesor na arhitektonskom fakultetu. Neki bi rekli i "Rezhimski arhitekta" (ja lichno ne bih otisao tako daleko), jer jedne nedelje u 2009toj hoce da zatvori biro a sledece dobije konkurs za projekat na Srebrnom jezeru pod cudnim okolnostima (ovakve tripove ima i Dejan Miljkovic koji zatvori biro prosle godine i posle dobije nagradu na salonu arhitekture)...
 
Blok 39 izazov za arhitekte
15. septembar 2010. | 18:21 | Izvor: B92
Beograd -- Otvoren međunarodni arhitektonski konkurs za idejni projekat buduće zgrade Centra za promociju nauke u novobegradskom Bloku 39.


Na ovom mestu će kroz dve godine biti izgrađen Centar za promociju nauke (Beta)
Ministarstvo za nauku i tehnološki razvoj pozvalo je oko 90 hiljada arhitekata u svetu da učestvuju na ovom konkursu.

Ministar Božidar Đelić je u emisiji “Kaižprst” RTV B92 rekao da da će izgradnja ovog centra obeležiti Beograd, ali i celu Srbiju, kao i da je ideja da on postane simbol nauke, urbanizma i arhitekture.

U novobeogradskom Bloku 39, u neposrednoj blzini Fakulteta dramskih umetnosti, za dve godine trebalo bi da nikne nesvakidašnji centar gde će osnovci i srednjoškolci, njihovi roditelji i profesori u četiri glavne celine moći da vide interaktivni izložbeni prostor - "naučni klub" sa laboratorijama i učionicama, planetarijumom i višenamenskom konferencijskom dvoranom.

Pre toga potrebno je da do 19. oktobra na adresu www.blok39.com stigne idejno rešenje izgleda budućeg centra.

Izgradnja će koštati 20 miliona evra, a biće finansirana sredstvima Evropske investicione banke, najavio je ministar nauke Božidar Đelić.

“Taj idejni projekat je nešto što treba da obeleži Beograd. Setimo se da je Bilbao bio grad o kome je retko ko malo znao, i da kada je napravljen muzej Gugenhajm sada svi poznajemo taj grad zbog toga i mnogi ga posećuju”, podsetio je Đelić.

“To može biti jedna arhitektonska ambicija, ali ono što je bitnije je to da postoji tih 10.000 kvadrata u kome će svi osnovci i srednjioškolci iz Srbije moći da se upoznaju sa naukom na interaktivni način, sa svim čarima nauke i tehnologije”, naveo je on.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=09&dd=15&nav_category=12&nav_id=458996
 
Znači, neće se praviti replika predratnih Terazija :lol:
 
Ja imam jedno laicko pitanje...jer ne znam kako stavri funkcionisu kod arhitekata :)
Koliko je rok od mesec dana realan za stvaranje kvalitetnog resenja?
 
Vrh