Šta je novo?

BITCOIN kriptovaluta (?!)

poslednji bull je bio retail? nisam znao..

@vradovic ne verujem u halving koji ima samo bull market data...osim ako je macro dead 😂
 
Proglasavam ATH!!!

Screenshot 2024-03-05 at 4.04.12 PM.png
 
E sada mozemo da kazemo ATH, dakle za punih 15godina ko god da je kupio bilo kada zaradio je ako je bio strpljiv.

Pa i ne baš, samo nominalno. Realni ATH je bio 2021. u ona 2 pika, kada je kupovna moć novca bila bar 70% veća. U tom prvom piku kada je već debelo počeo da se oseća efekat onoga što su CB širom sveta uradile, za 60K si mogao da uzmeš mnogo više drugih realnih dobara nego danas za 70k. Zato se uvek poredi ulaganje sa drugim oblicima imovine.

Naravno na duži rok sve je bolje od keša, jedino što se ljudi uplaše prevelike volatilnosti ovde konkretno, pa izleću kad je frka. Mada preferiram stvari sa unutrašnjom vrednošću (koje su se i najbolje pokazale u ovom haosu), lično nemam ništa protiv, ko je u poziciji, bez problema može tu da gurne 5-10%, neće pogrešiti long.
 
Pa tesko da tad 60k danas vredi 102k al dobro, realno je oko 75-80k. I ko je kupovao stanove 2008 2009 i dalje je onda na gubitku ;) cekamo tih famoznih 100k
 
Računica mi je onako grubo iz perspektive čoveka iz SRB. Da ne ulazim u diskusije o deviznim kursevevima i sl, čak i ako veruješ zvaničnim inflatornim pokazateljima (a ja ne verujem ni ovde, ni preko), taj prvi pik je bio pre skoro tačno 3 godine, a zvanična kumulativna inflacija je bila veća od tvoje računice. Na imovini se već tada osećala intervencija, pogotovo na tako volatilnoj kao što je kripto, inflacija ostale robe široke potrošnje i drugo je došla kasnije, pa se i tu održala neka stabilna proporcija.

U nominalnom gubitku ti sa stanovima nisu, čak i u tim biranim godinama, davno su preskočene nominalne vrednosti, e sad o realnim se može diskutivati (evo recimo već godinu dana imamo realan pad, ali ne i nominalno), mada treba imati u vidu da smo imali dekadu relativno niske i stabilne inflacije pre ovoga. Sem toga, govorimo samo o prirastu cene, tu treba dodati kao plus i korišćenje ovog drugog tih 15 godina ili pasivne prihode. Da ne pričam dalje o SP iz tih godina npr...
 
Pa uzmi cenu stana 2021 i sada. Da li je cena veca 70%. Zanimljivo kako za stanove ne vazi nikakva racunica dok za druga ulaganja mora pa makar i neka odokativna samo da bi se izgubilo :) jer kada kupujes stanove 100k 2008me i 100k sada je isti novac, a cene svega x5. Sa druge strane recimo da si ulozio 100k u stan 2009te i 100k u kripto ne mora cak ni 2009 nego tipa 2013 2015 pa saberi i oduzmi nominalno realan dobitak gubitak ;) pa sve i da si iznajmljivao stan sa x2 kirijom.
 
Pa vidi, za ovo što sam ja gledao jeste 70% za 3 godine. Ja sam te razumeo da porediš nominalne vrednosti i naravno da su pređeni i ti nivoi od pre 15 godina. O realnim bi zaista bilo fino napraviti računicu, sa sve kumulativnom inflacijom, promenom kursa i sl. Uopšte ne branim ja cene nekretnina, naprotiv, mislim da su porasle iznad neke proporcije i podržavam da se to progresivnim porezima na svaku sledeću reguliše, zbog nekih drugih razloga, demografije itd (mada i tu treba biti pažljiv da ne udaviš industriju). Nego prirodno je da ti sigurniji oblici ulaganja (sa unutrašnjom vrednošću) imaju manje prinose, pa opet imamo ozbiljnu distorziju u nekom prethodnom periodu.

Da se razumemo, ništa protiv kripto nemam, to i jeste odgovor na monetarne politike od 2008. na ovamo, sam sam uzeo neku sitnu lovu i to nisam natempirao vrh i dno (okvirno sam ušao negde pre više godina na ath oko 17k, pa se spustilo na 3k, a izašao godinama posle na oko 40K posle tog prvog pika, ne sećam se više i krivo mi je što nisam uleteo pre malo više od godinu dana :) , ali opet to ne bi bila ozbiljna suma). Opet se ne može porediti frakcioni deo vremena u drugim oblicima imovine i bukvalno ceo u kripto, od nastanka. Takođe nije za svakoga, uz svu tu volatilnost! Ljudi se uplaše i onda to sve više deluje kao kazino, pogotovo kad im ceo život od toga zavisi ili im hitno zatreba likvidnost, ne mogu da sačekaju. Baš su ogromne manipulacije moguće, pogotovo sad kad su izgleda veliki likvidirali svoje akcije i uleteli ovde u igru. Zato kažem, za one u mogućnosti 5-10% i sve super (to nije mali procenat net worth). Pa ljudi investirali u obveznice koje su provereno gubitak u ovom okruženju, samo da bi hedžovali pozicije, šta sad treba da nagovaramo ljude da prodaju zemlju i nekretnine i da uđu 100% u ovo? :) Nikad sva jaja u jednu korpu.
 
Pa niko nikog ne nagovara. Sve su ovo odgovori na kripto je prevara, kripto znaci gubitak i slicno. Naravno da ne trebaju sva jaja u jednu korpu ali se treba pokazati ljudima da postoje razliciti tipovi investicije, a tamo u temi o cenama nekretnina kukaju na cene, a sami ne bi ulozili ni u sta drugo jer je sve drugo prevara. Ja ovaj ciklus nisam usao na vreme u degen mode, prodao na oko 54 da bi kupio na 65 opet jer sam cekao “korekciju”.
 
au puce tikva.
Korekcija ili je gotov bull market :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO:

Screenshot 2024-03-18 at 10.12.00 PM.png
 
Poslednja izmena:
Vrh