Šta je novo?

BIGZ (БИГЗ)

Ljudi, nema šta tu da bude ružno ili lepo.
Zgrada je takva kakva jeste, spomenik je, dakle nema menjanja, obnovljena je solidno u sklopu zadatih ograničenja možemo da budem ugavnom zadovoljni kako je sve to ispalo.
Imaće novu namenu, biće korišćena i živa, a to je najbitnije.
 
Ljudi, nema šta tu da bude ružno ili lepo.
Zgrada je takva kakva jeste, spomenik je, dakle nema menjanja, obnovljena je solidno u sklopu zadatih ograničenja možemo da budem ugavnom zadovoljni kako je sve to ispalo.
Imaće novu namenu, biće korišćena i živa, a to je najbitnije.
Zal ostaje sto smo mnogo lepse porusili, pa onda manje lepe poput ove dolaze do izrazaja.
 
Бигз је ипак индустријски објекат, један од лепших сачуваних у граду.
То што су лепше зграде (мада је лепота у оку посматрача) нажалост срушене је последица лоше политике заштите.
 
Nema tu puno sta spolja da se ocekuje, znamo svi kako ce da izgleda. Nema tu prostora za improvizaciju i originalna resenja. Mnogo je zanimljivije sta se desava unutra, ali nemamo puno ili uopste nemamo fotografije toga. Mogao bi npr. @Noki u ekspediciju.
 
meni je jako simpaticna, a rekonstrukcija je odlicna
posebno mi je drago sto je potpuno ocuvan originalni izgled
inace razumem kako drugima nije lepa, ali nikako ne bih rekao da je ruzna
jedino sto fali je drvored da malo ublazi sivilo celom tom potezu, po koje parking mesto ispred bi zaista valjalo zameniti drvecem
hvala direktore za fotke
 
Nema tu puno sta spolja da se ocekuje, znamo svi kako ce da izgleda. Nema tu prostora za improvizaciju i originalna resenja. Mnogo je zanimljivije sta se desava unutra, ali nemamo puno ili uopste nemamo fotografije toga. Mogao bi npr. @Noki u ekspediciju.

20240303_060035.jpg



Nije da nisam došao na istu ideju 🙂 ponovljena ekspedicija, ali sudbina takvih mojih postova da završe u kanti je danas veća nego ikad, što je i pokazalo poslednje brisanje mog neovlašćenog upada u BNV od pre nekih 10tak dana...

Obišao sam jednu od nedovršenih zgrada u BNV za koju se jedan forumaš javno hvalio da je baš u njoj kupio stan. Pošto je šaljiva ekspedicija gde ga poimenično spominjem dok obilazim njegov (šaljivo pretpostavljeni) penthouse (iako to ne bih uradio da on već nije javno obelodanio da u toj zgradi kupuje stan) ekspresno skinuta sa forumskog repertoara 🙂 ne daje mi se više vremena i truda zaista...

Trudim se, ustanem rano, odem, javim se radnicima kao da sam im kolega 🙃 istprim i žuti šlem na glavi ako treba da se bolje uklopim, uđem, snimam, montiram, postavim... Sve zabave radi, ne zarađujem ništa od toga, ne štancujem snimke iz ptičije perspektive jer sam si otkrio i priuštio savremeno čudo tehnike zvano dron i ne koristim forum za sopstvenu promociju kako bih zaradio... (mada nemam ništa protiv onih koji to rade) I ipak ne valja, bude obrisano... Neka crvena linija je pređena...

E da ne bih više mozgao o ovdašnjim crvenim linijama, bolje da ne radim ništa. Ima drugih mesta gde radim kako treba, ovde mi prosto ne ide najbolje. 😕

Zato izvoli gledaj još jednu sliku zgrade spolja.

I onaj snimak gde sam u garaži je na dodatnu intervenciju opstao... a ja dodatno da gubim vreme i razjašnjavam sebe većim autoritetima nemam više snage... Veći lični pečat postu dati = manja je verovatnoća da će da stoji i zato sam se autocenzurisao i odustao od takvih ekspedicija. Jer ne želim da se doživi kao provokacija bilo koga...

Shvatio sam, možda je to i savršeno ispravno rezonovanje, da forum za to nije. Ovo je ozbiljno mesto, gde se vode akademske rasprave... i prosleđuju informativni linkovi sa drugih sajtova u Solecar maniru.

Ja se prosto tu ne uklapam. Sve i da svojom objavom ne rizikujem brisanje i ne stavljam na test Igorove živce, ova zgrada je sada dobro obezbeđena. Radovi su na samom kraju i prosto nije u fazi slobodnog ulaska a da ne napraviš neku štetu, što nikad i ne radim 🙂 Jednostavno ne možeš ući... al uvek ima gde mogu, no kao što rekoh, posle kačenja najčešće mi je upitan opstanak posta i nemam toliko volje kao ranije...
 
Реално је баш лепо сређена у односу на оно што је била. Да ли је сада лепа или не, је субјективно, с друге стране је објективно много лепша него раније. Мада као што неко раније рече, фали јој неког зеленила негде, или нека боја да исече сву ову белину
 
Ne voliš belo?
Волим у носу :ROFLMAO:

Шалу на страну, лепо стоји овде бела, али нешто ми је превише беле боје у овом случају, нека линија или нешто да мало буде мало шареније. Да се не лажемо целом БГ-у фале боје, толико сивила
 
Pogledajte prilog 192696


Nije da nisam došao na istu ideju 🙂 ponovljena ekspedicija, ali sudbina takvih mojih postova da završe u kanti je danas veća nego ikad, što je i pokazalo poslednje brisanje mog neovlašćenog upada u BNV od pre nekih 10tak dana...

Obišao sam jednu od nedovršenih zgrada u BNV za koju se jedan forumaš javno hvalio da je baš u njoj kupio stan. Pošto je šaljiva ekspedicija gde ga poimenično spominjem dok obilazim njegov (šaljivo pretpostavljeni) penthouse (iako to ne bih uradio da on već nije javno obelodanio da u toj zgradi kupuje stan) ekspresno skinuta sa forumskog repertoara 🙂 ne daje mi se više vremena i truda zaista...

Trudim se, ustanem rano, odem, javim se radnicima kao da sam im kolega 🙃 istprim i žuti šlem na glavi ako treba da se bolje uklopim, uđem, snimam, montiram, postavim... Sve zabave radi, ne zarađujem ništa od toga, ne štancujem snimke iz ptičije perspektive jer sam si otkrio i priuštio savremeno čudo tehnike zvano dron i ne koristim forum za sopstvenu promociju kako bih zaradio... (mada nemam ništa protiv onih koji to rade) I ipak ne valja, bude obrisano... Neka crvena linija je pređena...

E da ne bih više mozgao o ovdašnjim crvenim linijama, bolje da ne radim ništa. Ima drugih mesta gde radim kako treba, ovde mi prosto ne ide najbolje. 😕

Zato izvoli gledaj još jednu sliku zgrade spolja.

I onaj snimak gde sam u garaži je na dodatnu intervenciju opstao... a ja dodatno da gubim vreme i razjašnjavam sebe većim autoritetima nemam više snage... Veći lični pečat postu dati = manja je verovatnoća da će da stoji i zato sam se autocenzurisao i odustao od takvih ekspedicija. Jer ne želim da se doživi kao provokacija bilo koga...

Shvatio sam, možda je to i savršeno ispravno rezonovanje, da forum za to nije. Ovo je ozbiljno mesto, gde se vode akademske rasprave... i prosleđuju informativni linkovi sa drugih sajtova u Solecar maniru.

Ja se prosto tu ne uklapam. Sve i da svojom objavom ne rizikujem brisanje i ne stavljam na test Igorove živce, ova zgrada je sada dobro obezbeđena. Radovi su na samom kraju i prosto nije u fazi slobodnog ulaska a da ne napraviš neku štetu, što nikad i ne radim 🙂 Jednostavno ne možeš ući... al uvek ima gde mogu, no kao što rekoh, posle kačenja najčešće mi je upitan opstanak posta i nemam toliko volje kao ranije...
Tvoji video izvestaji bi bili daleko bolji od Vlogzilinih, a ne bi ti brisao da ostavis link od jutjub videa.

Plus bi ti zaradjivao pare od monetizacije.
 
Zasto na poslednjem spratu i dalje stoje skele? Da li neko zna kada ce se useliti firme koje su zakupile prostor, posto vidim da je zgrada i dalje prazna?
 
Никад ми није било јасно зашто је придобила толико мржње и негативних критика. Сви су говорили за њу како је она ружна, како то треба срушити и сличне глупости. Мени чак и кад је била у очајном стању била прелепа. То је прва најмасивнија грађевина направљена од камена и бетона у свету после Empire State зграде у Њујорку. Још лепша би била да су ставили дрвене прозоре или беле, или бајцоване да имају природну боју дрвета. Да су то урадили, изгледало би супер. Са овим тамносивим прозорима изгледа недовршено. Мада каква је пре била, сад је одлично. Да ли неко зна какав је оно димњак што се налази поред леве стране зграде БИГЗ-а? Такође сам видео да је ту била зграда до БИГЗ-а са урушеним кровом коју су после Аустријанци реконструисали и претворили у пословно-хотелски комплекс. Да ли неко зна шта је пре ту било? Нагађам да је то била циглана, али можда грешим.
 
Poslednja izmena:
Dimnjak pored Bigza je od njegove kotlarnice ako se ne varam. Tu su i boce za gas za kollovr.
 
Zgrada pored bigza je bila mlin imas temu na forumu koja je pratila obnovu
 
Zgrada pored bigza je bila mlin imas temu na forumu koja je pratila obnovu
Значи то је то на шта сам циљао. Одлично су је Аустријанци средили. Комбинација модерног и класичног је супер испала. Последњи пут кад је наше грађевинско предузеће урадило тако нешто било је 1970 године кад су изградили робну кућу у Сарајеву. Оно је била супер комбинација СФРЈ архитектуре и Египатског стила.
 
Nikad nije problem bio izgraditi vec osmisliti
Na koju robnu kuću u rajvosa mislis
 
Nikad nije problem bio izgraditi vec osmisliti
Na koju robnu kuću u rajvosa mislis
Пардон, није Сарајево, већ Мостар. То је ова. Њу је пројектовао архитекта Анте Паљага 1970 године. Увек ме одува кад је видим. Мора да је коштала читаво богатство да се то изгради. Туга је што је то било оштећено у грађанском рату јер је ово највећи архитектонски бисер наше архитектуре. Нема више те старе школе креативности. Сад се све свело на минимализам и голо стакло.
1712566506766.png

Што се Сарајева тиче, ове су ми најомиљеније. Робна кућа ХИТ и УНИМА (Сарајка).
1712566997231.png

1712567025591.png
 
Poslednja izmena:
Представља стилизоване елементе са средњовековних стећака, карактеристичних за те просторе.
 
Vrh