Šta je novo?

Beograd - iz pocetka

times12

Intermediate
Učlanjen(a)
22.06.2008.
Poruke
183
Pohvaljen
108
Замислите да на подручју града нема ничег осим евентуално тврђаве.
Како бисте осмислили град? Где би биле стамбене четврти, где пословни део, аутобуска, железничка, спортски комплекси?
Не морате детаљисати, само онако оквирно. Мени би на пример читав потес од Калиша до Београђанке био један ненормално велики парк, а градско језгро бих сместио у Савски амфитеатар.

Ајде, дајте машти на вољу...
 
Ja centar Starog ne bi dirao, uveo bi metro teski, ne bi bilo nadogradnje zgrada, i unistavanja velelelpnih zdanja zarad, novih zgrada tipa 3 LD, Samo bi ulepsao dalji centar, i uveo zabranu gradnje odredjenih tipova zgrada, tj vrste arhitekture(brutalizam). Znaci NBG iz korena nov. Zemun bi ostao isti.
 
times12":2fg66zvy je napisao(la):
Замислите да на подручју града нема ничег осим евентуално тврђаве.
Како бисте осмислили град? Где би биле стамбене четврти, где пословни део, аутобуска, железничка, спортски комплекси?
Не морате детаљисати, само онако оквирно. Мени би на пример читав потес од Калиша до Београђанке био један ненормално велики парк, а градско језгро бих сместио у Савски амфитеатар.

Ајде, дајте машти на вољу...
Svidja mi se ovo. :kk:

Centar bih ostavio na istom mestu, sa mnogo sirim ulicama i kaskadnom gradnjom od Kneza prema Savskom amfiteatru. Kaskadno znaci da bi oko Kneza bili soliteri, a visina zgrada bi se smanjivala sa padinom, dok bi u Savskom amfiteatru napravio centralni park, koji bi obuhvatao i jednaku velicinu povrsine sa novobeogradske strane. Ista kaskadna gradnja i prema Donjem Dorcolu. Time bi se dobila jos bolja vizura grada sa reka. Od mene je dovoljno za sada. :gobb:
 
ovako:
1. obavezno metro
2. Kralja Milana - Terazije - Studenski trg - Uzun Mirkova pešačka zona
3. Opera na mestu staklenca
4. automobilksi tuneli od Autokomande do Slavije i od Autokomande do Vukovog Spomenika
5. dva gradska prstena (UMP (kao auto put) i obliaznica)
6. aerodrom sa 4 terminala plus kargo
7. isto ako stf, veeliki park u SA
8. Novi Beograd sa soliterima od po 20+ spratova

to je to za sada. kada se setim biće još
 
Slazem se sa jonijem.Da li si mislio taj tunel da ide do vuka do raskrsnice ruzveltove i Bulevara kao nekad pominjan vracarski bulevar?
 
А пропо тунела, не знам колико је изводљиво, али бих волео један који би повезивао
Кнеза Милоша (код Владе РС) и Таковску (рецимо на раскрсници са 27. марта или где би већ избио)...
 
vucko":1hz0n9a8 je napisao(la):
Slazem se sa jonijem.Da li si mislio taj tunel da ide do vuka do raskrsnice ruzveltove i Bulevara kao nekad pominjan vracarski bulevar?
upravo do te raskrsnice

times12":1hz0n9a8 je napisao(la):
А пропо тунела, не знам колико је изводљиво, али бих волео један који би повезивао
Кнеза Милоша (код Владе РС) и Таковску (рецимо на раскрсници са 27. марта или где би већ избио)...
bilo bi izvodljivo (baš da izlazi na raskrsnicu sa 27. marta)
 
Drugari, lose zamisljate temu. :D

times12 je rekao ISPOCETKA. Sto znaci da treba da umesto grada zamislite livade. U vasim predlozima vise resavate sadasnje probleme. Pokusajte da zamislite nesto potpuno novo. :gobb:
 
Тачно тако. Идеју за ово увек добијем кад се пењем ка Кнез Михаиловој, и са дорћолске и са савске стране.
Стално гунђам у себи и питам се која бу**** постави централну пешачку зону на врх брда.

Додуше, већина датих предлога може да важи у обе ситуације, садашњој и имагинарној са ливадама и шумама.
 
@times12

To bi bio Emilian Josimović. Nekad je centralna čaršija bila na Dorćolu, dok je druga centralna bila kod Saborne crkve (Brankova ulica/Gospodska i Kraljice Natalije/Abadžijska). Generalno, ja bih se potrudio da vratim više centara gradu uz reke, revitalizovao bih staru luku ispod Kalemegdana, trudio bih se da se više širim ka Čukarici, Višnjici, i uz NBG, radio bih na isušivanju močvarnog zemljišta i regulisanju ostrva Čaplja.
 
jovanovm":lf1mzgt0 je napisao(la):
@times12

To bi bio Emilian Josimović. Nekad je centralna čaršija bila na Dorćolu, dok je druga centralna bila kod Saborne crkve (Brankova ulica/Gospodska i Kraljice Natalije/Abadžijska). Generalno, ja bih se potrudio da vratim više centara gradu uz reke, revitalizovao bih staru luku ispod Kalemegdana, trudio bih se da se više širim ka Čukarici, Višnjici, i uz NBG, radio bih na isušivanju močvarnog zemljišta i regulisanju ostrva Čaplja.
Ово болдовано ми делује нормално. Плус још један главни градски булевар уз реку паралелно са Савском улицом.

Можда је избор врха брда (Кнеза и Теразија) за центар града био условљен одређеним историјским околностима које не познајем тако да нећу превише осуђивати било кога. Тако је, и шта да се ради. Само, стварно ми је нелогично да се поред обала Саве и Дунава ја пентрам уз брдо ..
 
stf":3kk1n5j0 je napisao(la):
Drugari, lose zamisljate temu. :D

times12 je rekao ISPOCETKA. Sto znaci da treba da umesto grada zamislite livade. U vasim predlozima vise resavate sadasnje probleme. Pokusajte da zamislite nesto potpuno novo. :gobb:
Pa onda tvrđava i par uličica okolo i ogromna šuma a grad na Novom Beogradu i preko dunava
 
@times12
Pa po mom istraživanju, više je bila uslovljena potrebom za širenjem kapitala i špekulacijama na tada rastućem tržištu nekretnina (središ novi urbani plan koji ti odgovara, rušiš kuće, isplatiš /ili zaboraviš da isplatiš/ vlasnike, gradiš velike zgrade/hotele/kancelarije i prodaš skupo).
 
bgexplorer":3usgsjq1 je napisao(la):
Pa onda tvrđava i par uličica okolo i ogromna šuma a grad na Novom Beogradu i preko dunava
Danasnjem Beogradu dusu daje upravo konfiguracija terena. Rim se npr. hvali kako lezi na 7 brda, a Beograd ih ima cak i vise. A San Francisko?

Meni licno, je ravnica depresivna, kao i veliki broj gradova, koji su na njima i izgradjeni. Lep primer je Budimpesta. Meni je mnogo prijatniji i lepsi Budim od Peste, upravo zbog toga sto je brdovit. Naravno, to je moje licno misljenje.
 
Duz vracarskog grebena, od Terazija do Ustanicke bila bi izgradjena jedna lepa i dugacka zgrada u kojoj bi se umesto metroom prevozilo horizontalnim i vertikalnim liftovima. Sa prozora i terasa te zgrade videli bi se svi krajevi Beograda koji bi ostali zeleni, na padinama prema rekama bila bi polja i sumarci...Ali ne bih ipak voleo takav Beograd, mada nikad se ne zna...
 
Ova tema mi je bila inspiracija da probam nesto sto je u sustini mozda i moglo da se dogodi tamo negde izmedju dva svetska rata...

Elem...sada kada ima dosta starih lepih zdanja izradjenih verodostojno u 3D, napravio sam mali eksperiment i negde zamenio mesta, a negde dodao...vec postojece zgrade u centralnoj zoni.

Naravno meni ubedljivo od svih prostora u gradu (kao i svima) najvise bode oci Trg Republike i Slavija ! Jer su potpuno nezaokruzene celine vec decenijama...

Evo malog eksperimenta sa trgom Republike...rezultat je iznenadjujuci ! Bar za mene :)
Zgrade znate svi :)

2my28ah.jpg


dy4mj4.jpg


t552iv.jpg


2hn5hxj.jpg


211a41x.jpg


Sledeca je Slavija :)
 
:laugh: :lool: :laugh:

zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland zexland
 
Zex, mnogo si bre stisnuo te trgove, baš su skučeni. Raširi ih malo :)
 
Bas lepo mastanje Zex :kk:

Fakat je da bi trg Republike valjalo zaokruziti, proklizava ka Dorcolu, nema sta da zaustavi pogled a vizura nije bas neka, staklenac i dom vojske,
Ali sto kaze @jlaki ovako je malo skucen.

Probaj te nove zgrade umesto kod fontane da stavis na plato ispred staklenca u ravni sa narodnim pozoristem, trg ce biti zaokruzen, prostraniji i sa finom proporcijom a zgrada pozorista ce doci do izrazaja.

Slavija takodje zasluzuje da postane pravi gradski trg, zaokruzena celina kojom je milina prosetati. Nadam se da cemo umeti da isprojektujemo savremene zgrade koje ce joj dati jos veci smek nego stare :cool:
 
Niste me mozda bas najbolje skapirali...

Slazem se da je skuceno :) ali nije to poenta (nove ili stare zgrade) vec sama ambijentalno-prostorno-urbanisticki drugacije resena zona ispocetka, hteo sam da prikazem stanje kako je moglo da bude da recimo nije bilo WW2 i drugih uticaja koje su promenile kurs u razvoju centralnih gradskih zona nakon rata...

Sto se Trga Republike tice, krenuo sam od pocetnog stanja od pre WW2:

1zcctft.jpg


A sto se Slavije tice...izmesao sam posleratnu logicnu rekonstrukciju trga Slavija (prosirenje trga) i logicno pounjavanje trga, ali pod pretpostavkom da je to sve uradjeno 30tih...recimo :)

tram220svetosavska1951.jpg


:cool:
 
Vrh