Šta je novo?

Barcelona, novi projekti

zhaba

Higher intermediate
Učlanjen(a)
17.01.2009.
Poruke
567
Pohvaljen
9
Lokacija
Barcelona, Catalunya, España
U ovoj temi bih voleo da sa vama podelim najnovije barselonske primere arhitekture i urbanizma. Pokusacu uz to da dam i svoje licne utiske, jer jedno je slika a drugo doziveti u stvarnosti jedan prostor. Nadam se da tema nije bas savim van konteksta ovog foruma. Pozdrav.
 
Parc del Poble Nou, projekat Jean Nouvella.

Zanimljiva su resenja urbanog mobilijara, medjutim cini mi se da je nedostatak zelenila ocigledan. Pogledajte i sami.
2l8xhud.jpg

sxzns2.jpg

fs27d.jpg

2v0j2q0.jpg

4imupt.jpg

5xvl9d.jpg
 
Zhaba super ti je ideja. Mislim da je verovatno planirano da te puzavice tokom godina polako isprate te konture na slikama. Mislim da je ideja sa zelenim krovom preko ulice totalno kul jer makar na trenutak zaboravis da si u gradu i osecas se kao da prolazis kroz neku netaknutu prirodu. isto tako i ideja sa malom nadstresnicom od puzavica nad trotoarom je genijalna. Glavno pitanje je koliko ce tim puzavicama trebati da izrastu do duzine koju je urbanista zeleo.
 
Puzavice kao elemenat humanizacije celika i betona. Super!

Dobro dosao, Zhaba.
 
U stvari nisam se dobro izrazio. Moja osnovna zamerka je na nedostatak trave!!! U Parc De Ciutadella je trava pravo bogatstvo i vreme se upravo provodi druzeci se na njoj. Ovaj pesak, po meni, ostavlja jedan utisak suvoce, pogotovu u Barseloni gde je uzasan nedostatak zelenila.
 
Pa ako je u pitanju nedostatak trave onda razumem jer se na slikama stvarno vidi mnogo vise peska i zemlje nego travnatih povrsina. Ne znam kakva je klima u Barseloni pa koje vrste trave bi mogle tamo da uspevaju.

p.s. mislim da se o nekim stvarima bas i nije razmisljalo, tipa metalne stolice na suncu. pitam se ko ce smeti da sedne na njih kada ih sunce onako fino prethodno podgreje.
 
po ovim slikama kao da je neko pokusao da kultivise pustinju! :cool:
...mada zanimljivo je, mozda samo malo vise trave prosarene sa ovim peskovitim terenom... :kk:
 
Ево да подигнем ову заборављену тему.
Није везано за архитектуру али је променило лице Барселоне. Забрањено је пушење на плажама и сада је потпуно другачуји доживљај бити на плажи, бољи у сваком смислу речи
20230113_141622.jpg
 
Барселона

(нисам знао за ову тему, малопре сам налетео на њу)
Барселонета, градска плажа - од хотела "В" у луци, сјајним шеталиштем до казина и ресторана с великом скулптуром "Златна риба" (1992.) Френка Герија:





















Златна риба:

 
Vrh