Šta je novo?

Babina kuća - Rekonstrukcija, restauracija

Drakche

Advanced
Učlanjen(a)
19.08.2010.
Poruke
4.675
Pohvaljen
6.175
Nisam bio siguran u koji deo foruma da postavim temu, posto nije u pitanju Beograd, vec nekih stotinak km istocno niz Dunav, Branicevski kraj, a radi se o mojoj nameri da rekonstruisem i obnovim kucu moje prababe.

Ideja je stara, ali me je tema o "srpskoj kuci" ohrabrila da je iznesem i podelim ovde na forumu u nadi da cu dobiti nekoliko saveta u pravcu onoga sto nameravam da ucinim.

Babina kuca

10n6oaq.jpg


o6bnsm.jpg


Kuca je sagradjena negde izmedju dva rata i to rucno pravljenom i slaganom ciglom, zadnji put je obnavljana negde krajem 60ih/pocetkom 70ih godina proslog veka. Za vreme drugog Sv. rata u ovoj kuci utociste je pronasla jedna stara beogradska porodica sa kojom do danas nije prekinut kontakt. Ne bi se moglo reci kom stilu tacno pripada, uticaj je dolazio sa vise strana; iz moravske oblasti , iz Banata i iz Rumunije. Ono sto je mozda najtipicnije za ovu arhitekturu jesu polukruzni svodovi.

2yuetj9.jpg


2ml4ds.jpg


Detalj iz unutrasnjosti - ispod tapeta se nalaze sitni, rucno slikani monohromni detalji - lisce i cvetovi. Jako ostecenje plafona.

24bupsz.jpg


Najveci izazov je taj sto ne zelim da fasadu prekrijem cementom, vec da zidove ostavim "ogoljene" kako spolja tako i iz unutra. Stavise, zamislio sam da spolja, po srednjoj liniji, otkrijem rucno pravljenu ciglu da se vidi.

Najveci je problem to sto kuca mestimicno deluje nestabilno, kao np. deo na cosku (prekriven divljom lozom) gde kada udjes i trupnes nogom o pod ceo taj deo kuce drhti! Pomalo jezivo iskustvo, cak i da nema realne opasnosti da ce da se srusi pod nogama. Razlog tome je to sto podove drze drvene grede, uopste drvena konstrukcija, preko koje je samo preliven tanak sloj betona. Krov je takodje na drvenim gredama i prilicno nestabilan.

Detalji iz podruma koji su najvise zadrzali prvobitni izgled:

2144dj6.jpg


30j2u69.jpg


U dvoristu se nalazi jos jedna, jos starija kuca, izgradjena negde pocetkom 20og veka, ili cak ranije.

16k8ga0.jpg


Na koji nacin da ocuvam autenticnost kuce, bez rusenja, malterisanja itd - sa zidovima ovakvim kakvi jesu, a da kuca bude dovoljno stabilna i oposobljena za boravak?

Palo mi na pamet da se, recimo, po coskovima osnove zabodu betonske grede koje bi stabilizovale kucu i eventualno osposobile izgradnju potkrovlja. Betonske grede bi bile novi element za unutrasnji prostor, zbog cega i nisam nesto odusevljen, ali bi ucinile da zidovi ostanu kakvi jesu, i ne samo zidovi vec i drveni plafon koji se najbolje vidi u podrumu, koji bih takodje nekako da zadrzim. Namece se pitanje koliko bi kuca izdrzala probijanje podova/plafona za grede i njihovo ukopavanje u temelj? Zadrzao bih i stari crep, koji je takodje rucno radjen, samo se plasim da je to vrlo komplikovana misija, treba ga prvo skinuti pa onda ponovo vracati...

Voleo bih da cujem koje su sanse za kucu da se na ovaj nacin izvrsi restauracija?
Ako nista ne ucinim kuca ce se pre ili kasnije srusiti sama od sebe. Takodje, zelja mi je da ova obnova sluzi za primer da ne treba rusti stare kuce da bi se gradile nove (uglavnom kichaste, po cemu je ovaj kraj poznat), vec da rekostrukcija bude neka vrsta novog prestiza, jer je to mozda jedina sansa da se zadrze. Dok jos nije kasno.
 
На фотографијама кућа делује стабилно. Такве међуспратне конструкције нису нестабилне уколико није дошло до труљења греда услед влаге. Те старе куће дрхтуре, тј. "дишу" и то је сасвим нормално и не би требало да је знак губитка статичких особина.

Да ли има негде структуралних пукотина на зидовима? Какво је стање са влагом? Какви су темељи и земљиште? Има ли клизишта?

Спољни изглед би требало вратити у првобитно стање, значи омалтерисати, јер малтер чува циглу од атмосферских неприлика. Уколико желиш нагласити циглу, много је ефектније то урадити у ентеријеру као детаљ, или акценат, али никако на спољној фасади, јер после сређивања те "пукотине" би изгледале усиљено и такорећи кич.

Цреп се деценијама слегао и сада је сваки комад практично постао уникат те је преслагање незгодно. Уколико не прокишњава не треба ништа дирати, уколико се са кровом нешто ради, мора нови цреп.

Уколико немаш изворни пројекат, а вероватно га немаш, требало би прво урадити техничке цртеже, пре свега фасаде, да би се имала референца за обнову.

Да ли је то сат на ћошку куће?
 
Kuca jeste prilicno stabilna za svoje godine, jedino sto u "glavnoj sali" iza prozora sve drhti i zvecka kada se trupne malo jace i zbog toga ne zelim da rizikujem, a nije ni prijatan osecaj.
U dvoristu se nalaze jedan bunar i jedna jama, a kuca je izmedju njih. U podrumu se oseca svezina, ali je prilicno suvo, nema tipicne vlage na zidovima, mozda malo. Nije ni na klizistu, za temelj ne znam, deluje dobro ukopano.

Mislim da je najkriticniji deo ova strana ispod "sata" gde je nekada postojao ulaz za podrum sa ulice. Ovi stubovi i grede su previse labavi, hocu da bude maksimalno stabilno, ali da naveci deo zidova ostane kako jeste, preparirano.

10gzc7a.jpg


Sredinom plafona se vidi jedna jedina betonska greda.

Sat nije sat, vec imitacija od cigle. Pokazuje osam sati.

Ne bih ni ja hteo da to preraste u kich, mislio sam da spoljnu ciglu premazem nekim izolacionim transparentnim lakom (tamnijeg tona mozda), nisam siguran kakav bih efekat postigao.
Napravio sam dva modela u sketch up-u, ali sada nisam zadovoljan kako je ispalo.
 
bilo je lepih i dosetljivih primera u privatnoj režiji rekonstrukcija na sajtu nesto kao ,,sam svoj majstor,,,, :)
 
hvala, za poduhvat ce trebati finansijska podrska koju tek treba da smislim :D

@boco, hvala na informaciji, totalno sam zaboravio da to postoji.
 
Nakon rešavanja strukturalnih problema i dodatne (krovne i temeljne ) hidro izlolacije , ko što ti je napisao STF
odrade električari i vodovodjije svoj deo
a tebi zbog cene, jednostavnosti (i maštovitosti) ostaje varijanta sam svoj majstor
table gipsa i za plafon, i za zidove. . .(preporučujem da ostaviš vidne autenične detalje koj potvrdjuju duh i stil kuće )
ah... da, i na kraju valjak ne zaboravi :lool:
a faze radova uslikaj pa nas malo ovde uveseli :) :kk: :)
 
Prabakina kuca izleda veoma izdasno za renovaciju. Prospartaj po netu i vidi te neke stare Mexicke Haciende. Tvoja kuca me podseca na njih, vise nego na te "Srpske" koje su malo zdepaste i sa prikljestenim prozorima. Tvoja ima prostor za disanje, svetlost i svezinu, a ima i arches. Zadrzi sve kako jeste (osim one bele sipke prema putu bodu oci). Novo neka samo eventualno budu prozori. Prosiri prostorije, ako moze neki zid da se srusi, a da naravno nije noseci. Cak ne moras ni da krecis zidove puno, jer moze da izleda ovako barusasto kao ovaj.
http://image.shutterstock.com/display_p ... 564679.jpg
http://www.blue-travel.net/sa/images/ccphi3_0.jpg
Ponegde na zidovima ostavi i da vire cigle.

Ne znam kakva je to lokacija sto se tice buduceg razvitka i preprodajne vrednosti (ako ikad padnes u iskusenje), ali mozda je najbolje sa minimalnim ishodima da se preuredi. Ostavis da spolja izleda neupadljivo, a unutra organizovano, prostrano, ne prenagomilano. Organizujes tako sto uspostavis nekakvu simetriju raznim elementima (stolice, svetla, ventilator propeleri…)
http://pinterest.com/pin/258182991109882191/

To me odusevljava kod Mexickih, jer naizgled je spolja kao obicno, a unutar kuce je neocekivano. Ne bacaj ni taj orman, koji se lepo uklapa u ambijent. Pod ostavi tako, samo poravnas, malo isfilujes. Simpaticno kod ovih Mexickih je mali detalj, a mogao bi i sam tako da osvezis ambijent, tj. sa nekom bojom da oko vrata i prozora da ofarbas ramove, ako ne nekom zivljom bojom, onda bojom drveta.

Evo jos nekih na brzaka nadjenih primera:
http://archinect.com/santafearchitect/project/arcure
http://www.vacationrentals.com/vacation ... hotos-jump
http://images3.flipkey.com/img/photos/2 ... 153036.jpg
 
Na koje bele sipke mislis? Na stubove sto drze terasu?
Prizemlje ima veliku salu sa lucnim prolazom iz jedne u drugu prostoriju (slicno kao u podrumu odmah ispod), tako da nema velike potrebe za prosirenjem. Jedino sto mi je palo na pamet jeste da srusim kriticni drhtavi pod u toj sali tako da podrum ima visoki plafon, tj. da sve bude jedna velike prostorija, bilo bi vise svetla, jedino mi je zao da rusim drvene plafonske grede koje se vide u podrumu, jer daju sarm.
Napravicu 3D maketu kuce da bi bio jasniji raspored prostorija (tj. vec jedam 2, ali su preterano izmastane), dopada mi se to da kuca spolja izgleda obicno i lepo.

Sto se unutrasnjosti tice, taj zabavniji deo ce tek na kraju doci, sto ne znaci da neke stvari ne trebam vec u startu da imam u vidu, pogotovu sto se zidova tice. Dopada mi se ovaj stil meksickih hacijendi, detalji cine interijer lepsim, jedino sto ne bih farbao zidove jarkim bojama. Kuca vec posduje neki rustikalni kich pomesan sa stilom 60ih, tako da bi dodavanje boja mozda napravilo papazjaniju, no to otom potom.

Dopadaju mi se ovakvi zidovi:
http://image.shutterstock.com/display_p ... 564679.jpg
Detalj sa stablom u cosku bi mogao dobro da se uklopi u podrumu:
http://www.blue-travel.net/sa/images/ccphi3_0.jpg
Cak, tako da se napravi da stabilnije drzi plafonske grede , koje su, ponavljam, najslabija tacka kuce.
To je prvo sto moram da uradim pre ikakvih ukrasavanja (cosak sa fotke gore).

Hvala ti na ovim idejama, otvorile su mi nove mogucnosti, ja Imam taj problem da sto vise gledam sve bih manje menjao, a nesto mora, odnosno mora sve!
 
Па дрвене греде остави, као детаљ, а само под скинеш. Имаш иделану могућност коју ентеријеристи накнадно лажирају. :)

Такви зидови који имају шмек старине могу се постићи и са потпуно новим слојем малтера, глета и креча. Имаш фирму Оникос са представништвом у Душановој улици на Дорћолу. Њихови мајстори могу да лажирају скоро све, од дрвета, преко камена, па до тог ефекта старине. А успут добијеш и потпуно реновирану и свежу просторију.
 
Naravno, za tim drvenim plafonom mnogi bi penili da ga imaju. ALI ako je plafon od stale, onda mora da je jako nizak i ne bas koristan (bi li moga nesto zemlje da iskopas ispod stale da dobijes na visini?). Onda bi stvarno trebao da razmislis da iscauris sve. U tom slucaju postaje manje hacienda stil, a vise moderan poduhvat.

A kako bi bilo da uzmes te cigle od zida koje bi eventualno srusio i prosirio unutrasnji prostor i njima totalno zatvorio tu stranu kuce prema cesti? Sta ce ti terasa na toj strani, ako imas citavo to dvoriste ispred kuce? Nekako je preterano. I cemu sluze ta dva prozora sa sipkama? Da gledaju u cestu? Je li to garaza? Ako nije, ja bi i to zatvorila, a svetlost dobavila tako sto kroz krov napravis skylight:
http://www.wellhome.com/blog/wp-content ... 11/sky.jpg

Sta god, svi ti poduhvati ne zahtevaju puno gradjevinskog materijala. Vise iznosenja ili premestanja.

http://www.alamodeus.net/2012/10/expose ... _9781.html
 
Naravno, za tim drvenim plafonom mnogi bi penili da ga imaju. ALI ako je plafon od stale, onda mora da je jako nizak i ne bas koristan (bi li moga nesto zemlje da iskopas ispod stale da dobijes na visini?). Onda bi stvarno trebao da razmislis da iscauris sve. U tom slucaju postaje manje hacienda stil, a vise moderan poduhvat.

A kako bi bilo da uzmes te cigle od zida koje bi eventualno srusio i prosirio unutrasnji prostor i njima totalno zatvorio tu stranu kuce prema cesti? Sta ce ti terasa na toj strani, ako imas citavo to dvoriste ispred kuce? Nekako je preterano. I cemu sluze ta dva prozora sa sipkama? Da gledaju u cestu? Je li to garaza? Ako nije, ja bi i to zatvorila, a svetlost dobavila tako sto kroz krov napravis skylight:
http://www.wellhome.com/blog/wp-content ... 11/sky.jpg

Sta god, svi ti poduhvati ne zahtevaju puno gradjevinskog materijala. Vise iznosenja ili premestanja.

http://www.alamodeus.net/2012/10/expose ... _9781.html
 
Vrh