Šta je novo?

Autobuska Stanica BAS(trenutna i novoplanirana na NBG)

 
Juce sam bio na BASu, stanica je identicna kao pre 25 godina, samo ofucanija.

Korisnici usluga su na poslednjem mestu, sve je ocigledno podredjeno njima i autobuskim prevoznicima. Karte se u 2022. godini kupuju na salteru, ne postoji nikakva mogucnost online rezervacije ili kupovine. Ali zato imaju vremena da bleje po forumima i ubedjuju ljude kako po Evropi nema bolje stanice.
 
Odlucim, posle ni sam ne znam koliko godina, da putujem autobusom sa BAS-a. Okej, mozda je preambiciozno bilo sto mi je palo na pamet da cu moci da kupim kartu online. Jeste da je 2022. godina, ali dobro nema veze. Izgleda da je bilo preambiciozno i da ocekujem da cu na salteru moci da platim kartu karticom. Tacnije, da platim visa ili master karticom. Jedino moze dina koju nemam. Stvarno jadno za 2022. godinu. Povrs svega, zasluzio sam i prozivke i cinicne komentare radnice BAS-a na moje cudjenje sto ne mogu visom da platim. Na moje pruzanje vise usledilo je cinicnim tonom: "Pa ne mozete platiti tom karticom", a nakon pruzanja mastercard kartice jos jedno: "Pa ne mozete ne tom karticom". Vec iznerviran, pitam kulturno kojom mogu, da bih dobio odgovor: "Pa mozete jedino dinom, valjda imate dinu, svi imaju tu karticu". Sramno ponasanje zaposlenih na BAS-u, i jos sramnija stanica.
 
Odlucim, posle ni sam ne znam koliko godina, da putujem autobusom sa BAS-a. Okej, mozda je preambiciozno bilo sto mi je palo na pamet da cu moci da kupim kartu online. Jeste da je 2022. godina, ali dobro nema veze. Izgleda da je bilo preambiciozno i da ocekujem da cu na salteru moci da platim kartu karticom. Tacnije, da platim visa ili master karticom. Jedino moze dina koju nemam. Stvarno jadno za 2022. godinu. Povrs svega, zasluzio sam i prozivke i cinicne komentare radnice BAS-a na moje cudjenje sto ne mogu visom da platim. Na moje pruzanje vise usledilo je cinicnim tonom: "Pa ne mozete platiti tom karticom", a nakon pruzanja mastercard kartice jos jedno: "Pa ne mozete ne tom karticom". Vec iznerviran, pitam kulturno kojom mogu, da bih dobio odgovor: "Pa mozete jedino dinom, valjda imate dinu, svi imaju tu karticu". Sramno ponasanje zaposlenih na BAS-u, i jos sramnija stanica.

Razumem tvoju frustraciju ali sam mišljenja da je ta Dina kartica jedna od retkih pametnih stvarki koje je narodna banka uradila. Forsira se plaćanje u domaćoj valuti, troskovi su neuporedivo manju u odnosu na Visu i Master i novac ostaje u zemlji umesto da ide van. Pri tome se ako ne varam jos dobija besplatno pri otvaranju računa? Sad zašto mi sami ne verujemo u svoju valutu to je neka druga priča.

Problem je u tome što krajnji korisnik ne vidi troskove nego samo insistira na jednostavnosti, odnosno plaćanju Visom ili Master. U svetu je čest slučaj da trgovci odbijaju da primaju kreditne kartice zbog troskova vec insisiraju na debitnim, u nasem slučaju to bi bila Dina. Takođe i recimo avionske kompanije obračunavau dodatni trošak ako se plaća karticom. Tako da nije samo do zaostalosti BAS-a.
 
Meni jeste malo besmisleno da nemaš pristup ne samo Visi i Masteru, nego i Unipay-u (iako, ako sam razumeo, postoji ideja da Dina i Unipay postanu međusobno kompatibilne).
Sa druge strane, Dina mi nije toliko loša ideja (koliko su opozicione vedete rastrubile okolo), ali, brate, uvedite makar neku vrstu beskontaktnog i online plaćanja.
 
Nikako da uvedemo mentalni model da će možda i neki strani državljanin, koji nema tekući račun u Srbiji, želeti da putuje negde i plati svojom karticom, a ne gotovinom u dinarima, koje možda uopšte nema.

Sve je to lepo što se tiče dina kartice, ali ovde se ipak radi samo o zaostalosti BAS-a i ničem više.

Lepo je forsirati je, lepo je "dati popust" ako se plaća njom ili gotovinom (t.j. sve ostale varijante držati skupljim), ali usluge BAS-a, ako ništa, koristi nemali ljudi iz BiH i CG, a koji uglavnom ne mogu da imaju dina karticu.

Ili treba da budemo u fazonu "ko ih... neka se prilagode"?
 
Razumem tvoju frustraciju ali sam mišljenja da je ta Dina kartica jedna od retkih pametnih stvarki koje je narodna banka uradila. Forsira se plaćanje u domaćoj valuti, troskovi su neuporedivo manju u odnosu na Visu i Master i novac ostaje u zemlji umesto da ide van. Pri tome se ako ne varam jos dobija besplatno pri otvaranju računa? Sad zašto mi sami ne verujemo u svoju valutu to je neka druga priča.

Problem je u tome što krajnji korisnik ne vidi troskove nego samo insistira na jednostavnosti, odnosno plaćanju Visom ili Master. U svetu je čest slučaj da trgovci odbijaju da primaju kreditne kartice zbog troskova vec insisiraju na debitnim, u nasem slučaju to bi bila Dina. Takođe i recimo avionske kompanije obračunavau dodatni trošak ako se plaća karticom. Tako da nije samo do zaostalosti BAS-a.
Svakom karticom se placa u domacoj valuti, novac ostaje u zemlji, svi imaju debitne i vecina se dobija besplatno pri otvaranju racuna. Naravno da korisnici insistiraju na jednostavnosti i nosenju manjeg broja kartica, ja imam debitne Visu i Master iz 2 banke i ne pada mi na pamet da nosim vise, Dinu sam bacio
 
Razumem tvoju frustraciju ali sam mišljenja da je ta Dina kartica jedna od retkih pametnih stvarki koje je narodna banka uradila. Forsira se plaćanje u domaćoj valuti, troskovi su neuporedivo manju u odnosu na Visu i Master i novac ostaje u zemlji umesto da ide van. Pri tome se ako ne varam jos dobija besplatno pri otvaranju računa? Sad zašto mi sami ne verujemo u svoju valutu to je neka druga priča.

Problem je u tome što krajnji korisnik ne vidi troskove nego samo insistira na jednostavnosti, odnosno plaćanju Visom ili Master. U svetu je čest slučaj da trgovci odbijaju da primaju kreditne kartice zbog troskova vec insisiraju na debitnim, u nasem slučaju to bi bila Dina. Takođe i recimo avionske kompanije obračunavau dodatni trošak ako se plaća karticom. Tako da nije samo do zaostalosti BAS-a.
Besplatno sam dobio i Visu i Master pri otvaranju racuna, obe su debitne. Plus sa Visom imam dosta pogodnosti i popusta u raznim prodavnicama. Mozda zvuci suludo, ali bankar mi je licno rekao da je Dina jako losa kartica u odnosu na Visu i da mi ne preporucuje da je koristim.

Naravno da insistiram na jednostavnosti. To je apsolutno normalno. Sa walletom na telefonu ti nisu ni potrebne kartice. Jos jedan razlog zasto cu placati Visom ili Master-om - jer mogu da ih dodam u wallet i ne moram da ih nosim sa sobom.

Nikada mi se nije dogodilo u inostranstvu da trgovac ne prima kreditnu karticu, desava se jedino da ne primaju AMEX (koji ima dosta vece troskove od Vise i Mastera), ali kreditne Visa i Master su mi uvek primali. Takodje, nijedna aviokompanija ne obracunava dodatni trosak ako se placa karticom. Bilo da je debitna ili kreditna. Nijedna osim Ryanair-a naravno. Apsolutno nema opravdanja za zaostalost BAS-a. Stanica nam je na nivou iz 1950. godine.
 
Lepo je forsirati je, lepo je "dati popust" ako se plaća njom ili gotovinom (t.j. sve ostale varijante držati skupljim), ali usluge BAS-a, ako ništa, koristi nemali ljudi iz BiH i CG, a koji uglavnom ne mogu da imaju dina karticu.
To bi bilo tako kada bi sa Dinom zaista imao popuste. Ironicno popuste imas sa Visom i Master karticama. Ili sa karticama odredjene banke, zavisi od prodavnice. Ali nigde nema popust pri placanju Dinom. Dina je samo los pokusaj da se parira svetski priznatim karticama.
 
To bi bilo tako kada bi sa Dinom zaista imao popuste. Ironicno popuste imas sa Visom i Master karticama. Ili sa karticama odredjene banke, zavisi od prodavnice. Ali nigde nema popust pri placanju Dinom. Dina je samo los pokusaj da se parira svetski priznatim karticama.
Mislio sam da BAS da popuste za nju, a uz uvođenje ostalih kartica. Ali, za njih je to viša matematika.

Sramno loša i zastarela usluga u svakom smislu.
 
Koje provizije? Nema provizije ni za Visu ni za Master u Srbiji za placanje u dinarima.
То није тачно. Картичарске компаније и банке издаваоци картица и те како наплаћују провизију продавцима роба и услуга и то не малу, чини ми се за Виза и Мастер у просеку 2% а неке имају и минимум од 10 динара или 2% ако је то веће. Код Дине је то далеко повољније.
 
Doduše, deo provizije pokriva i sam prodavac. Zato je njegova zarada de facto niža za kartice (ujedno i razlog zašto manje radnje nemaju ovu mogućnost), ali im se isplati zbog privlačenja korisnika kartica.
 
То није тачно. Картичарске компаније и банке издаваоци картица и те како наплаћују провизију продавцима роба и услуга и то не малу, чини ми се за Виза и Мастер у просеку 2% а неке имају и минимум од 10 динара или 2% ако је то веће. Код Дине је то далеко повољније.
Provizija od 2% je veliki trošak za BAS. Zašto? Pa zato što BAS radi za proviziju a 2% kartičar naplaćuje na ceo iznos karte! Recimo ako je karta 1.000 din a BAS od toga ima recimo 8% to znači da mu je zarada 80 din. E sad provučeš karticu na 1.000 din provizija je 20 din što je u odnosu na proviziju BAS-a neverovatnih 25% (ili 1/4 zarade!) . Eto to mi se čini kao razlog izbegavanja naplate karticama.
 
Provizija od 2% je veliki trošak za BAS. Zašto? Pa zato što BAS radi za proviziju a 2% kartičar naplaćuje na ceo iznos karte! Recimo ako je karta 1.000 din a BAS od toga ima recimo 8% to znači da mu je zarada 80 din. E sad provučeš karticu na 1.000 din provizija je 20 din što je u odnosu na proviziju BAS-a neverovatnih 25% (ili 1/4 zarade!) . Eto to mi se čini kao razlog izbegavanja naplate karticama.
Ali neprimanje svetski priznatih kartica kao metod placanja ce odvratiti putnike od kupovine karata na BAS-u, pa ce time ostati bez ikakve zarade. Pa ljudi bozji, taxi mozete platiti Visom i Masterom, a ne mozete kartu na BAS-u. Sta kada stranac dodje i hoce da plati kartu? Morace da menja devize po ko zna kakvom kursu na BAS-u i nikada vise nece putovati sa BAS-a. Apsolutno nema opravdanja da se dve svetski priznate kartice ne prihvataju! Ne moraju da prihvataju AMEX, ali Visa i Master su osnovne! Njih koristi doslovno ceo svet. Mene kao korisnika ne zanima koliki profit ima BAS niti koliku proviziju placa. Na stranu sto uzimaju novac od putnika na raznorazne nacine (WC, stanicna usluga, ...). Ne mozete me ubediti da je normalno da taxi, busplus, vodu u Shop&Go i sve ostalo mogu platiti Visom, a kartu za autobus ne. Nema opravdanja!
 
Vrh