Šta je novo?

Arhitektura Beograda 1815-1914

dusan

Intermediate
Učlanjen(a)
03.01.2007.
Poruke
439
Pohvaljen
77
Za maturski rad u gimnaziji izabrao sam temu: Arhitektura Beograda 1815-1914, pa sam ja napravio izbor najreprezentativnijih gradjevina koje bi se nasle u njemu... Zanimam me vase misljenje sto se tice samog izbora... da li bi mozda trebao po vama jos neku gradjevinu da ukljucim u rad... ili da nesto mozda izbacim? Ako neko ima dobre fotke ovih gradjevina bile bi mi od velike koristi...

*Конак књегиње Љубице
*Конак кнеза Милоша у Топчидеру
*Дворац на Савамали (срушен) - њега ћу највероватније избацити!

*Стари двор
*Нови двор

*Београдска задруга
*Хотел „Москва“
*Народно позориште
*Народни музеј
*Свезна скупштина
*Робни магацин

Грађанске куће
*Капетан Мишино здање
*Зграда са зеленим плочицама



:)
 
Vrlo lepa tema, a i zahvalna jer postoji obilje literature.

Skupština je diskutabilna po pitanju uklapanja u period koji si odabrao jer je završena tek 1936.
Koliko želiš da obrađuješ zdanja koja više ne postoje? Odlični primeri bi bili hotel Staro zdanje i Ičkova kuća.
Od postojećih, ja bih svakako uvrstio sledeće:
''Vračarska štedionica'', 1906, Vladisavljević;
Hotel ''Bristol'', 1912, Nestorović;
Kuća Kristine Kumanudi, oko 1870, nepoznati autor, Kneza Mihaila 50 i Krstina Mehana, isti period, nepoznati autor, Kneza Mihaila 48.
Oficirski dom (SKC), 1895, Ilkić i Ruvidić;
Palata ''Anker'', 1899, Antonović;
''Smederevska banka'', 1910, Ruvidić;
Kuća D. Krsmanovića, 1900, Ruvidić.

Imam još ideja ali ne znam u kom pravcu želiš usmeriti rad.
 
Da, razmisljao sam to za zgradu Narodne skupstine, ali nekako po meni ona je jedna od najlepsih i najmonumentalnijih gradjevina Beograda, pa sam je zato stavio...

Rad bi trebao da bude nekih 15-ak strana kucanog teksta, tako da ne bih smeo da se mnogo rasplinjujem, mada stvarno bih mogao da napisem bar 50-ak stranica...

Goldstein hvala da predlozima, moracu da se odlucim za 2-3 od tih (mada mi se svi predlozi svidjaju)...
Pa posto su mi jedne od najlepsih gradjevina Zgrada beogradske zadruge (Nikola Nestorović) i Robni magacin (V. David Azriel), shvatio sam da mi Secesija najvise lezi... :cool:


Od literature koristim:
1. "Градитељи Београда 1815-1914" - др Дивна Ђурић-Замоло
2. "Београд у прошлости и садашњости" - Бранко Вујовић
3. "Архитектура резиденција и вила Београда 1830-2000" - Љиљана Милетић-Абрамовић
4. "Уметност обновљене Србије 1791-1848" - Бранко Вујовић
 
Mislim da ce ti period of 1815 do 1845-50 bit tezak za obradu (i meni je bio kad sam pisao magistarski), zbog nedostatka literature. Mogu stosta da ti predlozim - mada je Goldi za to glavni maher na forumu. Definitivno treba spomenuti Sefardsku sinagogu Bet Israel koja je izgradjena 1907-08, a srusena aprila 1941 u bombardovanju.

Takodje, da li planiras obradjivati i Zemun? Zato sto tamo ima dosta zgrada koje su vrlo vazne, kao sto su kula Sibinjanin Janka, kuca porodice Spirta, itd itd...

Preporucio bih ti sledeci rad kao dobar pocetak:

Mirjana Roter Blagojević. Basic typology of the public buildings presented on the examples built in Belgrade in period between 1830-1900. Facta Universatis, Vol 1, No 4, 1997 pp. 509-524

Ima da se procita na ovoj adresi: http://facta.junis.ni.ac.rs/aace/aace97/aace97-05.htm

Srecno!
 
Vrh