Šta je novo?

Фасаде / Fasade

U Njegoševoj su komšIje bile vredne pa rešile da malo srede zgradu, do pola. Pohvalno je što su vratili ornamentiku i pilasrte. Ako sam lupio nema veze.
20220320_165643.jpg
20220320_165634.jpg
20220320_164439.jpg

I tamaan kad sam malo dalje želeo da slikam sređenu fasadu pored misterove investicije kad ono u kadar mi uleteo uljez 😡😀
20220320_165010.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:
Посејдоне, молим те, али стварно молим, да кад већ сликаш те фасаде, обратиш пажњу на чињеницу колико су многе од њих оскрнављење, закрмачене и опогањене од стране разне багре и људског отпада којег нико никад ни за шта не санкционише. Био сам одушевљен акцијом уклањања шкработина са фасада ономад у октобру, међутим да ли је игде примењена антиграфит заштита након тога? Није. Да ли су многе од фасада које су тад очишћене сад опет унакажене и оскрнављене? Јесу. Зашто се вечито уместо ваљаног посла ради полупосао ниског нивоа чији ефекти не трају дуго?
 
Lepo si primetio 😉, lepotu ovog prizora mogu da razumeju samo oni koji su se ovde rodili.
Nisu to nikave favele, to su gospodski stanovi koje je vreme, komunizam i nemar doveo u ovo stanje otmenog propadanja.
Nisu favele, ali tako izgledaju nebrigom i javašlukom onih koji su se bespravno uselili posle Drugog svetskog rata u te iste tuđe otete gospodske stanove u čije uređenje nisu celog svog veka ni dinara uložili jer ne umeju ceniti ono što nisu sami stekli.
 
Covek slika fasade u okviru predizborne kampanje. I sve drugo sto slika.

Verujem da je cilj da se napakuju postovi sa ovim "predivnim, lepi moj, lepi naš, ljubi brat, divno je, lutam noćima i slikam prelepotu", em da ako neko dođe na forum ko je nov i ne lista 10 stranica u nazad stekne utisak kako je sve bajka, kao i da rezultati pretraga po netu budu što više napakovani "divotom"...

Ne znam da li se to krši sa pravilima foruma, ali dobro, proći će i izbori, pa sa njima i ove fotke u cilju kampanje za par nedelja konacno...

Ono što bih ja voleo je da je Posejdon zapravo Vesić ovde, imaju sklonosti ka sličnim literarnim kreacijama ako ništa, no suviše je ovo pešački posao za njega...
 
Dela govore da je nekada postojao jedan raspali potez u Beogradu koji je rekonstrukcijom, verovali ili ne, doveden u isto to stanje.
Dela govore da je nekada postojala asfaltirana ulica u fazi poluraspada, koja je rekonstrukcijom i popločavanjem dovedena u isto to stanje.
Dela govore da je nekada postojao kružni tok obrastao šumom šiblja i pešačkih prelaza koji je rekonstrukcijom doveden u stanje obraslo ispucalim betopnom.
Dela govore da je nekada postojao poluraspali trg sa autobuskom okretnicom koji je nakon rekonstrukcije doveden u stanje polufunkcionalnosti bez okretnice.
Dela govore da je nekada postojao asfaltirani trg sa ogromnim žardinjerama koji je nakon rekonstzrukcije pretvoren u ogroman popločani prostor sa isprevrtanim kockama, mobilnim WC - om i raznoraznim zauzećima tog prostora na dnevnom nivou.
Dela govore da je nekada postojala ulica sa kaldrmom "nogoubicom", koja je rekonstrukcijom i ponovnim popločavanjem dovedena u isto to stanje.
Dela govore da je nekada postojala raskrsnica sa kružnim tokom koja je redovno plavila prilikom svake malo veće kiše, koji je rekonstrukcijom, verovali ili ne, doveden u isto to stanje.
Dela govore da su nekada postojale dvosmerne ulice bez parking mesta na kolovozu.
Dela govore da su nekada postojale grade sa ornamentikom, koje u rekonstrukcijom postale zgrade bez ornamentike.

Nastaviti po želji niz.
 



Ovu fotografiju sam jš ranije preneo sa Twittera na temi "Vaše fotografje Beograda" (sa napomenom da ovo nije moja fotografija :) )

Nije ovo nikakva favela, već dvorište u bloku u kojem se nalazi "Beograđanka", tj dvorišni deo zgrade na uglu Kneza Miloša i Kralja Milana.
Ja bih voleo da se ovakvi delovi grada rekonstruišu u nekom rustičnom stilu, ali to nije moguće, niti je ovo posao države, niti je kod nas moguće da se ljudi skupe i dogovore.
Ovo na fotografiji je stvarni život, dopadalo se to nekome ili ne.
 
Lepo si primetio 😉, lepotu ovog prizora mogu da razumeju samo oni koji su se ovde rodili.
Nisu to nikave favele, to su gospodski stanovi koje je vreme, komunizam i nemar doveo u ovo stanje otmenog propadanja.
Ovu fotografiju sam jš ranije preneo sa Twittera na temi "Vaše fotografje Beograda" (sa napomenom da ovo nije moja fotografija :) )

Nije ovo nikakva favela, već dvorište u bloku u kojem se nalazi "Beograđanka", tj dvorišni deo zgrade na uglu Kneza Miloša i Kralja Milana.
Ja bih voleo da se ovakvi delovi grada rekonstruišu u nekom rustičnom stilu, ali to nije moguće, niti je ovo posao države, niti je kod nas moguće da se ljudi skupe i dogovore.
Ovo na fotografiji je stvarni život, dopadalo se to nekome ili ne.
Rođen i odrastao ovde, u porodici koja je skoro pa 100 godina u Beogradu.
Poznajem svoj grad jako dobro, a uz to sam obišao i mnoge druge u svim pravcima sveta od Srbije.
Ne vidim ništa lepo u onoj fotografiji oronulog bloka a zbijenog bloka i zgrada.

Osim u slučajevima gde je nešto rustično sa razlogom ili usled akcenta na funkcionalnost (pa zato izgleda zapušteno ali na lep način), moderne trendove da se nešto namerno drži u raspadu ili rekonstruiše tako da namenski izgleda ''rustično'' i raspadnuto smatram bolešću mozga. I odrazom istrošenosti i ispuvanosti moderne umetnosti i kreativnosti (svih oblika - enterijer, građevina, spomenici...) da proizvede nešto valjano. A u umetnosti postoji taj neki trip da je degutantno ponavljati se (iako realno nije) pa se izmišlja topla voda, i od raspada pravi nova umetnost. Po toj opičenog logici, Pripjat je onda novi Ermitaž. Jeste malo morgen.

Unutrašnjost bloka kod Beograđanke treba rekonstruisati tako da ti zidovi zgrada izgledaju kao nekad, kad su pravljene. I, po potrebi i mogućnostima, dodati im puzavice i vertikalno zelenilo. I izgledaće kao bombona. Kao što izgledaju pojedina dvorišta u Zmaja od Noćaja ili Jovanovoj, a koje ću da slikam pa da okačim ako treba.


P.S.
Žalim onog pacijenta koji je projektovao i izgradio ovu zgradicu usred ovakve sive džungletine, pa sve i da je bio Gaudi. A još više žalim one koji kupiše stanove u tome. Još pre WW2 i nacionalizacija.

Ljudi gore su lepo rekli. To jeste svojevrsna favela Beograda, odnosno element favele. Predratna favela. Kakvih je bilo i prekoputa Palate Albanija. I zato je taj blok (prekoputa Albanije) i dan danas jedno od najogavnijih mesta u gradu. Zato što je bio i ostao favela. A ja, i mnogi drugi ljudi, ne vidim ništa ni lepo ni korisno u tome.
 
Poslednja izmena:
Vrh