Šta je novo?

Телевизија (DVB-T, HD и друге технологије)

Polako, ne zaleći se, ostalo mi je da repliciram na ovaj jako bitan deo. A tebi da odgovoriš na moja pitanja iz prethodnog posta.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912237#p912237:kl70wtt8 je napisao(la):
laki72 » Pon Dec 27, 2021 5:13 pm[/url]":kl70wtt8]
Kao što bi trebalo da ti bude jasno da ti i ja i nas mišljenja o rudarstvu energetici, tehnologiji prerade rude ne mogu i ne smeju da imaju istu kvalitativnu vrednost i težinu kao mišljenje stručnjka iz tih oblasti.
I čak da su kako ti kažeš dobrim delom kompromitovani (a prosto je nemoguće da su svi), zar ne bi bilo sasvim logično u tom slučaju tražiti da se angažuje komisija sastavljena od međunarodno priznatih stručnjaka iz tih oblasti koja bi dala svoje mišljenje, pa da onda donosimo zaključke, bili oni "marš" ili bili oni eventualno "ok, može, ali pod tim i tim uslovima" jasno i transparentno definisanim?
Ma ne, ja, ti, pera ložač, Mika mesar, Milica kozmetičar i Jana nutricionista znamo bolje, šta struka zna oni su svi glupi...

Pa vidi, kao što bi svako od nas pre pristao da ga operiše i osrednji pa i loš hirurg, nego arhitekta, tako i ti ljudi po institutima ma koliko negativna selekcija decenijama u nazad učinila svoje, ipak znaju bolje od tebe i mene.
Politicki sloj.jpg

Izvoli, ovo je kolaž koji sam napravio za 15 minuta, napamet se prisećajući i vadeći iz svojih sećanja i arhiva (uprego sam hrčka u svojoj glavi malo, jedva je izdržao) raznih ličnosti i pojava relevantnih za ovu temu. Koje si ti sam sve uvukao u sve ovo, pa nek ti bude.

Elem, ovde dakle vidimo prvi sloj sprege zvane politka - struka - institucije u Srbiji. Ovo su znači političke figure koje odlučuju o ''radu'' ''institucija'', zemlje, naroda, društva, i samim tim i brojnih ''struka'' u ovoj zemlji i društvu. Izuzev one gore levo, ali ona je uključena, kao i jedna dole pri dnu, zato što su oni semenja iz kojih su iznikla ova, ali i mnoga druga zla u prethodnih 30 godina u ovoj nesrećnoj zemlji. Upravo iz takvih kao oni i njima slični.

Elem, prvo pitanje za tebe: Koliko ljudi s ovog kolaža tebi deluje da nikad nisu zloupotrebljavali svoju moć, da nikad nisu kršili svoja ovlašćenja, da nikad nisu vršili pritiske, da nikad nisu politizovali teme koje se ne smeju politizovati, da su uvek ostavljali emocije i još bitnije - lične interese po strani kad se radilo o odlučivanju, što u okviru svojih struka, što u okviru pitanja vezanih za društvo i narod?
Drugo pitanje: Šta misliš, da li u jednoj zemlji koju vode ovakvi 10 godina, a pre toga su je 20 godina vodili skoro isti ili potpuno isti otpadi (kako god ti srce ište), ovaj sloj - politički - nema nikakve sprege, uticaja i veze sa izvršnim organima, sudskim, sa institucijama, sa strukom...?

Ili si ti možda od onih koji smatraju da politika i struka, odnosno ''institucije'' nemaju nikakve veze i sprege? Pogotovu u zemljama poput Srbije?
I da ova druga dva rade potpuno nezavisno i slobodno od ovog prvog sloja? :D :lol:

Treće pitanje: Koliko ljudi s ove slike se u toku svojih nastupa u javnosti ponašaju kao profesionalci, kao nepristrasni službenici naroda, i kao dame i gospoda (kao ti npr, što ja maštam da postanem jednog dana), pa da dežurni ispravljački krivih Drina i nepravdi poput tebe imaju osnova da ih brane i da drugima sole pamet što ih nazivaju: mesarima, pajdomanima, kravama, silovateljima, psihopatama, keramičarima i slično? Koje nadimke bi ti dao ovim ličnostima? Ili možda misliš da je bolje da im uvedemo (nove) titule i priznanja?

Četvrto pitanje: Jel si tako branio čast i ugled političkih figura i funkcionera i pre 2012? Pošto ja se sećam da sam u godinama malo pre te na DNEVNOM nivou slušao od naroda a i od medija i emisija za razne ljude da su: pedofili, trandže, evnusi, Iluminati, teroristi, satanisti, svašta nešto...
Ono što mene zanima je da li si se i tada tako borio protiv dezinformacija, nekulture, bahatosti, laži, tvrdoglavosti i svega ostalog o čemu besediš?

Dakle, ovo gore je kolaž napamet pravljen na brzaka na 15 minuta. I prikazuje reprezantivan uzorak aktuelnog vladajućeg političkog sloja ljudi u Srbiji. Ako bude potrebe, nije meni problem da napravim isti takav i za prethodni vladajući politički sloj. Ali pre toga prvo da vidimo kolaž svih ''stručnjaka'' i ''institucija'' u zadnjih 30 godina za koje znam da su bilo kad kao činovnici bili predmet neke istrage ili suđenja i da su u nekom momentu radili protiv svoje struke, ili protiv svog naroda. Doduše, trebaće mi vremena za to, jer se ti ''iz struke'' lako migolje i lako menjaju strane. Ali ako zatreba, nije mi problem, uradiću i to. Pa da vidimo koliko je te prave ''struke'' i pravih ''institucija'' ovde ostalo.
A to što ti ne vidiš razliku između struke i političara i političke vlasti je već tvoj problem.
Objasni mi je, molim te. Dajem ti reč da ću pročitati celo objašnjenje, slagao se skroz ili nimalo. Ali samo da čujem tvoje objašnjenje kako u jednoj Srbiji, i to ovoj sadašnjoj, ovoj ovakvoj, u kojoj si ti sad najaktivniji i najgrlatiji u odbrani iste, struka nije de fakto u gotovo svemu i gotovo potpuno u službi politike. Molim te objasni mi. Reko sam ti da sam glup i da je ono gore sve bilo uzaludno, ali za ovo ću da upregnem hrčka u mojoj glavi i ko zna, možda i ukapiram. Hvala ti brate moj unapred.
 
Telekomunikaciona industrija je u velikoj krizi u svetu. Zvuči paradoksalno ali internet je ubija. Nekad se na saobraćaju uzimala masna lova, sad ljudi sve manje zovu. Međunarodni saobraćaj je gotovo mrtav, nacionalni uglavnom ulazi u pakete, roming je besplatan u okviru EU. Pored toga sve više korisnika odustaje od televizije, koristi razne streaming servise na kojima je marža minimalna ukoliko uopšte idu preko provajdera. Content je jedina stvar koja pravi razliku i koja privlači korisnike. Zbog pravila o slobodi interneta content je ograničen na TV produkciju. U Švedskoj je npr. zabranjeno da imaš određen paket za prenos podataka pa da povrh toga imaš neograničene podatke za neki servis, kao na primer kod nas za YouTube ili Viber. Zbog svega toga ako želiš da budeš uspešan moraš da ciljaš na monopolski položaj, sve ostalo je tavorenje. Bar dok se ne dosete da ukinu slobodu interneta, pa tako da određeni sadržaj bude ekskluziva neke mreže. (Što SBB već radi sa nekim eon paketima!) A tu temu je Tramp pred kraj mandata načeo, tako da nas u dogledno vreme i to čeka.

Što se Telekoma tiče, razumem njihov potez, cilj im je da skrše najvećeg konkurenta. SBBu je to zamalo pošlo za rukom pre nekoliko godina. I ne bi oni dali 600 da ovi drugi nisu išli do 599 miliona. Doduše nisam siguran da li će to moći da im se isplati pošto je ovogodišnji profit 100M evra, ali će svakako SBB imati ogroman churn jer njihova ekskluziva ostaje Grand, moto GP i formula.
 
Телеком као тема има посебно место на Н1, и ту њихова објективност често пада у воду. Ја би ту раздвојио теме које се у потпуности односе на корупцију и немају неког значаја у међу-конкуренциској борби попут чувене куповине Коперникуса или сумњивих набавки од СНС приватних фирми од вести које се односе на директну конкуренцијску борбу. Н1 на жалост много већи значај даје овим другим вестима. Сугурно ту има и оправданих критика, али из начина на који се износе и претеривања у значају јасно је да у целу ту причу УГ као власник Н1 унео и сопствене интересе. Није у питању само премијер лига чији губитак представља велики ударац за УГ. Пре неки дан је једна од главних вести на Н1 било да се у Euronews-у променила власничка структура на глобалном нивоу и да је сада један од власника близак Виктору Орбану. Јасне су инсинуације које овом вешћу треба да се протуре, а то је да "Euronews Serbia" због тога не може бити објективна. Циљ је свакако осујетити потенцијалну најаву да ће се јако сиромашан информативни програм на МТС каналима обогатити једним објективнијим медијем и тиме представљати јачу конкуренцију и у тој свере УГ-у.
Да се разумемо, ја сматрам да садашњи менаџмент под јаким политичко-коруптивним утицајима упропашћава Телеком, само не мислим да треба да им помажемо у томе скретањем пажње са коруптивних послова на ове друге којима је првенствени циљ борба са конкуренцијом.
 
Najnoviji bezobrazluk i bahatost Lelekoma. Priča iz prve ruke, za neverne Tome mogu da zatražim i fotografije ili da ih uputim na adresu pa neka slobodno intervjuišu ljude. Da ne bude posle ''okle ti to'', ''ma ti samo ne voliš Lelekom'' i slične napredne priče. :)


Elem, novoizgrađena zgrada na Voždovcu. Useljavaju se ljudi. Već ranije su sprovedene SBBove instalacije i neformalni dogovor stanara, i SBBa, je bio da svi uzimaju usluge SBBa. Ljudi iz SBBa su bili ranije, pre oko mesec dana, ostavili svoje kontakt telefone okačene u hodniku zgrade, uz saglasnost stanara. Nikome nisu ni smetali. U međuvremenu se čekaju ti poslednji radovi i pripreme na zgradi, kako to već ide, ti poslednji radovi i papirologija i njihov redosled.

Pre nekoliko dana, neki stanari koji unose stvari primete da su SBBovi plakati pobacani po hodniku zgrade i pocepani ili prežvrljani. I to baš kod dela gde su bili kontakt telefoni osoba zaduženih za instalacije i ugovore u toj zgradi. A na vratima im nalepljeni oglasi i kontakt telefoni ljudi iz Lelekoma. Znači u zgradi gde Lelekom nema šta da traži, gde nikad nije bio ni pozvan, on je poslao svoje vojnike da pocepaju oglase i kontakte SBBa i nametnu svoje.

Odmah sam rekao tim ljudima što se useljavaju tamo da to prijave SBBu. Naravno, ne može se tu ništa posebno uraditi, ali čisto da SBB zna koliko ih Lelekom spotiče na svakom koraku. Pa ko zna, možda jednog dana i naplati sve to skupa. Ničija nije gorela doveka, pa neće ni ovi i njihovi kadrovi. E sad, pre nego što krenu napredni komentari tipa ''pa sigurno i SBB radi isto Lelekomu'', da kažem ono što znam i ja sve stare i nove komšije: živeo sam do skora u jednoj predratnoj zgradi, a od nedavno u drugoj blokovskog tipa (što rekoh naprednima ovde, nisam više u centru, svojim izborom, tako da će morati da nađu nekog novog da mrze i krive za svoje probleme i komplekse). Elem, u obe zgrade već godinama unazad su savršeno koegzistirali i SBB i Lelekom. U smislu njihovih međusobnih odnosa i rada, nikakvih problema nije bilo, nikakvih sabotaža, nikakvih takmičenja, čak ni nikakvih komentara o drugima. Bilo je Lelekomovih bezobrazluka i nekorektnosti prema korisnicima u 100 vidova i načina (o čemu sam i pisao), ali međusobnih čarki i ometanja nije bilo.

Međutim, u obe zgrade sve je to uspostavljeno dakle negde krajem 2000ih ili sredinom 2010ih. Dok napredni talog nije zaveo svoju kulturu ponašanja i poslovanja baziranu na batinašima, ucenama, partokratiji, nepotizmu, jednoumlju i agresiji. Sada, u ovim novim zgradama koje se prave, nadležni u nekim opštinama često neformalno vrše pritisak na investitore da uvedu samo i samo Lelekomove instalacije. A očigledno je ''igra'' otišla na nivo više, pa su sad počeli i da sabotiraju i ometaju konkurenciju čak i tamo gde je jasno da nisu poželjni.

Da li su ljudi iz Lelekoma i Naprednog taloga toliko glupi da misle da će cepanjem plakata i kontakt brojeva SBBa nekoga oterati od tog SBBa, i da li toliko ne shvataju da time samo šalju poruku o sebi... to ne znam. Ne radim u Lelekomu ni državnoj gangreni, pa ne bih mogao da znam. Ali prenosim još ovaj jedan slučaj koji sam lično video, i koliko Lelekomovoj pokvarenosti više nema kraja. Naravno, na spisak svih neprijatnosti od Lelekoma za koje znam da su ljudi doživljvali (bilo ja u staroj zgradi, bilo ovi poznanici u novoj), dodaću i ovaj bezobrazluk sa cepanjem i sabotiranjem konkurencije. I svima koje znam, kad god se povede priča o telekom. uslugama ili neko pita za savet, reći ću im sve svinjarije i pokvarenštine koje Lelekom izvodi i da se klone njega ako nisu mazohisti i ako ne žele da se izlažu aljkavošću, bezobrazluku, sporim agentima i kol centrima i opštoj ku***bolji za korisnike. ;)
 
Poslednja izmena:
Код нас није проблем, барем не главни, претплата. Уколико желимо да Јавни сервис буде без утицаја домаћег или страног новца ради протурања одређених интереса, мора се јасно дефинисати начин финансирања, и то може мора бити пре свега буџет са додатком из пропагандног програма и евентуално претплате. Проблем је у контроли јавног сервиса, то мора да буде неко независтно тело, изабрано поштено да одражава све струје и сабира разнолике јавне личности чији кредибилитет није оспораван разним аферама. Код нас зна се да сва контрола потиче од једног човека и то је оно што мора да се мења. Искрено мени је стање у медијима разлог број 1 зашто бих желео да видим леђа садашњој гарнитурији лопова на власти.
 
To što si rekao i dodao bih još nešto što je, čini mi se, Mićko Ljubičić izjavio još pre circa 5 godina baš na tu temu:

1) Ili da RTS ima reklame pa da se finansira od njih kao i svaka druga televizija,
2) Ili da se finansira isključivo od države i budžeta,
3) Ili pretplata.

Izaberite jedno od ta tri. Ne može i jedno i drugo i treće.

Ne može i reklame, i da im plaćam pretplatu, i da ih još dotiram kroz poreze i razne harače.

A i poseban je bezobrazluk u 21. veku, u 2020im, u vreme kada skoro sav televizijski prenos počiva na kablovima, insistirati odnosno pretpostavljati da svako ko ima struju sigurno ima i TV. Koji sigurno hoće da upotrebi da za džabe gleda TV sadržaj koji se emituje putem antena. Pa da ni slučajno ne bi zakinuo državu i gledao čak 20 ili koliko nekih levih kanala bez dekodera i posebne opreme, hajde da svima uvedemo harač i pretpostavimo da svi hoće da gledaju Besu, Zadrugu, Južni vetar, pedesetu reprizu Srećnih ljudi i Boljeg života i slične gluposti. Jeste, crkavam da gledam te splačine...

Nego jbg, gangrenoznoj državi uvek dobro dođe ekstra kintica (evo sad počeli da deru na cigarama da nadoknade svoje brljotine i svinjarije iz energetike da izbore dočekamo bez restrikcija) a RTSu dobro dođe da mašinerija bude što veća i da se što više parazita uhlebi tamo (čast izuzecima). Zauzvrat, RTS Partiji obezbedi još jedan moćan i uticajan kanal na kome će moći nesmetano da širi svoju propagandu. Pozove opoziciju s vremena na vreme, čisto da ne bude baš onako upečatljivo jednomumlje, ali zna se ko tu ima primat - Partija i Vučić. Pošto se o prvoj priča svaki dan, a drugi u proseku gostuje i besedi na RTSu 10 puta godišnje. Kesić je sam pobrojao sve njegove besede prošle godine, za koje je on (Vučić) rekao da ih je bilo 3. A zapravo je bilo 8 do 10.


I to mi plaćamo. Da, pored 20% iole svarljivog programa na RTSu, ostalih 80% čine: Partija, Vučić, besmislene govorancije (ne samo Vučića nego i gostiju koji vrte iste teme u krug godinama), reprize Nesrećnih ljudi i Goreg života, Besu, ishabane filmove koji su pretkli bombardovanje i Jugonostalgiju nedeljom uveče. Nema šta, program do... da ne kažem šta.
 
Poslednja izmena:
Реко бих да има више од 20% само то изгледа нико не гледа. Ко воли да мота канале можда ископа РТС 3. Нисам сигуран да то у неком тренутку гледа више од 10-ак људи, а програм управо јесте оно што треба да плаћамо, и заиста служи за очување наше културне башните. Да, потребно је то мало пупуларизовати али то би значило онда да треба мало смањити са великим Везиром, дакле дупло добро. Само што неко не сматра за сходно то учинити.
 
Pa ako neki sadržaj niko ne gleda, ili ne gleda dovoljno, to onda znači da kvalitet nije dovoljno dobar.

Ne može glavnica jednog medijskog servisa u 2020im da se svodi i fokusira samo i samo na arhivirane sadržaje.
Pod time mislim ne samo na dokumentarce i stvari iz naftalina tipa Trezor i slično. Nego i na emisije tipa ''Ja volim Srbiju'', jer je cela ta emisija i koncipirana sa idejom: ''Hej, mi kao RTS / PGP RTS imamo gomilu intelektualnih prava na stare Jugo - pesme. A da, uz to imamo i kao neku načelnu obavezu da se bavimo Srbijom. Znam! Hajde da napravimo emisiju gde će učesnici i publika na 10 sekundi pevati stare Jugo pesme i tako ćemo igrati na Jugonostalgiju i rodoljublje a sve kao kroz zabavan karakter''.

Emmm... ne. To ne ide tako. Ne kažem da nisam uživao kad bih povremeno pogledao to kod drugih ljudi koji prate to, ali to ne vredi para koje dobija sa tri strane.

Dakle, da se vratimo na suštinu. Ako nečiji sadržaj nije dovoljno gledan, to onda znači da mu kvalitet nije dovoljan.
Da se razumemo, sve medijske kuće i televizije su se neopisivo srozale u zadnjih 10ak godina. Svaka na svoj način. Neki kao RTS ponavljanjem fosilizovanih starudija, drugi kao Prva gubljenjem svake mere u reklamama i puštanjem niskobudžetnih sadržaja iz inostranstva, N1 je uvek bio samo političko glasilo. A čak i u inostranstvu, nekada prestižne mreže poput National Geographic i Discoveryja pretvorili su se u rijalitije i primitivizam. Sve u svemu, kvalitet televizije širom sveta se srozao, tu nema spora. Ali ja se ovde bavim RTSom jer njih plaćam i kroz naknadu za kablovsku, i kroz poreze, i kroz RTV pretplatu. A dobijam jako malo kvalitetne usluge.

Evo šta je prosek edukativnog sadržaja koji RTS danas proizvodi sa svojim budžetom, kadrovima, tehnologijama, resursima, uticajima i vezama koje vuče još od SFRJ:

Loše nije. Edukativno jeste. Ali je brate malo starinski i monotono. Ali ne kao srpsko-starinski, da tu ima neke domaće tradicije i pečata. Nego samo starinski u smislu da je tako nekad radio ceo svet, ali pre 50 godina. A RTS samo nastavio tako dok su drugi evoluirali. Onda na netu vidiš ovakve kanale, koji rade sa zrncetom onoga što RTS ima kao budžet, sa timovima od 1 do 10 ljudi, od kuće, uz nulte uticaje i veze i nulte privilegije prilikom pristupanja državnim arhivama, spisima, dokumentima i sličnom.
Napominjem da su oba kanala besplatni za gledanje na Youtubu (i verovatno i drugim platformama) i da i jedan i drugi u 95% slučajeva prave sadržaje u trajanju od 20 do 40 minuta.
Znači nisu oni ''brzinski'' kanali i videi gde ti kao za 12 minuta nabacaju činjenice koje si mogao i sam da otkriješ na Wikipediji. Nego unose trud i entuzijazam u svoj rad.

I, šta je privlačnije za gledanje? Šta brže privuče pažnju? U šta je uloženo više rediteljskog truda i originalnosti? Pa mislim da je odgovor očigledan.
Naravno, stoji to da RTS za razliku od ovakvih autora održava taj stari postulat dokumentaraca da se u emisiju pozove i neko stručan ili relevantan za neku temu, pa da umesto naratora koji će se samo pozivati na njihove citate, oni sami iznesu šta imaju. Taj deo mogu da razumem. Mada jasno je da kod novih medija to otpada, ili se radi tako što citirana osoba pošalje svoj video snimak ili ''live stream'' autoru pa onda on ubaci, umesto da autor ide lično kod te osobe i snima je dok priča.

I ima tu još štošta vredno analize i pričanja, i ne kažem da RTS ništa ne radi dobro a da ovi internet autori i istraživači sve rade super. Ali poenta je da televizijske kuće gube korak sa modernim vremenom i željama, a RTS je tu baš primer jednog ekstrema. Koji ne samo da gradi svoj fokus na reprizama fosila i starudija, ili pak kombinovanju njih sa nekim jeftinim modernim cirkusima... nego sve to radi uz sredstva koja, pa kako da kažem, u odnosu na BBC jesu skromna, ali u odnosu na mnoge druge medijske servise, uopšte nisu.

A ako hoće da budu stožeri i čuvari starih arhiva i nasleđa svih vrsta, i da služe kao portal za sve koje to zanima, u redu. Ali neka onda odrede jedan kanal samo za to. I za to i za sve starudije od serija i filmova starije od 20 godina. Pa ko voli Nesrećne ljude, Trezor ili šta god... ode brate na RTS 2 ili RTTS 3 pa tamo može da vrti kroz to do mile volje. U međuvremenu, na primarnom kanalu, da se malo manje mrači sa starudijama i arhivama, a malo više da se priča o aktuelnim temama, ali na moderne načine i prikaze.
 
Poslednja izmena:
Нисам се можда прецизн изразио, слажем се да тај програм који је адекватног садржаја није адекватног квалитета и свакако је потребно велико унапређење, а за то су потребне финансије. Дакле потребно је један солидни део колача који из буџета и претплате добија РТС пребацити из промоције лика и дела Маршала пребацити на културно-едукативно-спортски-(додај по жељи) програм. Наравно треба да остане и информативно-политички програм, али дебело реформисан и поштено контролисан. За то јесте неопходно оставити буџетска дотирања, а ја мислим да поред буџетског треба оставити и пропагандне приходе или претплату али не оба. То јест из твог претходног поста оставио бих опцију да се изаберу два од три начина.
 
Vrh