Šta je novo?

Zaštita kulturnog nasleđa Beograda

  • Začetnik teme Садко
  • Datum pokretanja
Глад за профитом је победио традицију, историју и наслеђе.
 
Nisu sva porušena ali slike su vrh. Na fejsu mi poslao čovek koji ih je uradio
305705311_10160842483341803_7824818201559033550_n.jpg
Brodovi nekada.jpg
Druga muška gimnazija u Makedonskoj ulici, tridesetih godina..jpg
Hotel Kasina na Terazijama 30ih.jpg
Hotel Slavija, 1930..jpg
Knez Mihailova 1936..jpg
Kneza Miloša 1940..jpg
Krajem dvadesetih, današnja lokacija bioskop Odeon. Zgrada sa slike je srušena 1940..jpg
Most kralja Aleksandra I, koji je srušen u toku Drugog svetskog rata, danas se na tom mestu na...jpg
Palata Zora pre modernističke rekonstrukcije, ugao Knez Mihailove i Čika Ljubine, oko 1930..jpg
 
Гледам ове ретуширане слике, стварно је предратни Београд био много шармантнији, барем овај централни део.
Чак и многе зграде које су опстале више нису онако шармантне јер су некад доминирале простором а сад су угњеждене између новијих, често безличних и већих зграда изгубиле свој сјај.
 

Међуратна вила под налетом багера​

Уместо куће, која није заштићена, на палилулском плацу у Никодима Милаша 21 биће саграђена стамбена зграда

 
Par lepih starih kuća u Nikodima Milaša i Milana Tankosića kod Novog groblja, pa reko da ih ovekovečim pre nego što i njih dohvate investitori i pretvore u prah i pepeo.

Bombonica:
nikodima-milasa-3-jpg.141147

Drago mi je da sam uslikao i osetio taj kutak grada pre nego što ga se bag** dokopala. Ali nema veze, ''bitno je da se gradi'' što bi rekli ljudi. Biće i tu jedan novi lepi mini Beograd na vodi i biće nam svima super.
 
Да имамо праву елиту, у тим вилама би живели успешни људи. Нашој данашњој квазиелити је идеал становање у стану.
То је готово немогуће јер су српске елите (праве) другови из комитета убили, протерали ван земље или на маргину друштва, покрали, кенцеловали.
И данас плаћамо цену тих процеса дугог трајања.
 
Tako je. I Pink, Grand, rijalitiji, turbo folk, kultura kriminaliteta... sve je to stvoreno i namenutno srpskom narodu 1945.
A u realnosti je sve to izgmizalo na povrsinu 1988-89, kada se pojavio sloba sloboda, ime ponosito.

Drug Stari je to drzao po misjim i pacovskim rupama (oduvek je to postojalo u Srbiji, manje ili vise), ali posto svako mora umreti pa tako i on, nije proslo dugo vremena do izlaska tog zla na povrsinu. Ostalo je istorija.
 
Турбофолк буквално настао у СФРЈ самоуправљању.
Имамо ми и данас примере предратне елите, нпр. принцезе Карађорђевић која је срушила вилу коју су јој вратили реституцијом.
 
Турбофолк
Uvek je bio prisutan u raznim formama (jer Srbija je orijentalna zemlja koja se samo slucajno nalazi u Evropi), samo sto je vesto drzan u zapecku i po misjim rupama sve do ''budjenja naroda''.

Uostalom, i Obrenovici su izmedju ostalog bili omrznuti medju ''narodom dobrim'' jer su hteli da ga menjaju, tj. unormale i vaspitaju. Zato je tu bio pasic da huska protiv bilo kakvih promena ''nacina pradjedovskog'' pogotovo promena na bolje.
 
Sustinski se slazem, ja se licno trudim da ne budem ni socijalista ni kapitalista, ni jugonostalgicar ni srpski nacionalista.

Samo reagujem kada neko odlazi u zadrtosti i ekstreme pa pokusava da me ubedi kako je Stvar A savrsena i bezgresna a Stvar B skroz naopaka i pogresna. Kao sto se ovde implicira u vezi vlasti i ideologija.

Pogotovu kada vidim ko i kakvi impliciraju takve stvari. Smeju se serpe loncima sto su garavi... Sit sam vise toga i takvih.
 
Била је доминантна само не мејнстрим до Лепе Брене.
 
Top lista najprodavanijih gramofonskih ploča u Jugoslaviji:

  1. Lepa Brena i Slatki greh - (PGP RTB 1984) - 1.1 milion
  2. Zdravko Čolić - "Ako priđeš bliže" (Jugoton 1977) - 1 milion
  3. Miroslav Ilić - "Pozdravi je, pozdravi" (PGP RTB 1982) - 900.000
  4. Vesna Zmijanac - "Istina" (PGP RTB 1988) - 850.000
  5. Danijel - "Bio sam naivan" (Jugoton 1984) - 800.000
  6. Novi Fosili - Budi uvijek blizu(1981) 712.000
  7. Lepa Brena - Mile voli disko (1982), Hajde da se volimo (1987), Vesna Zmijanac - Jedan si ti (1987), Halid Bešlić - Neću, neću dijamante (1984), Hari Mata Hari - Strah me da te volim (1990), 700.000
  8. Vesna Zmijanac - Dođi što pre (PGP RTB 1986). Lepa Brena - Voli me, voli (PGP RTB 1986). Šemsa Suljaković - Pristajem na sve (Diskos 1986) Neda Ukraden - Hoću tebe (Jugoton 1985) 650.000
  9. Magazin (Jugoton 1987) 630.000
  10. Plavi Orkestar - Soldatski bal (1985), Srebrna Krila (1979), Lepa Brena - Uske pantalone (1986) 600.000
 
Vrh