Šta je novo?

Књиге

orion

Advanced
Učlanjen(a)
11.09.2008.
Poruke
2.873
Pohvaljen
2.008
Lokacija
Beograd
Шта препоручујете за читање?

Ево нешто од мене, онако рандом:

Црни лабуд-Насим Николас Талеб
Доплер-Ерленд Лу
Рај на другом ћошку-Марио Варгас Љоса
Слика Доријана Греја-Оскар Вајлд
 
Uticaj popularne italijanske kulture u Jugoslaviji svrstava se u mrežu uticaja koji su povezivali Sjedinjene Države, Zapadnu Evropu, Italiju, Jugoslaviju i zemlje Istočne Evrope. U periodu (1955–1965) koji je predmet proučavanja italijanske teoretičarke Frančeske Rolandi, Italija je, poput drugih evropskih zemalja, bila pod snažnim američkim uticajem, koji se najviše širio preko muzike i filma. „Italijanski san" koji je u Jugoslaviju stizao isto tako preko muzike, televizije, ili pak direktnim kontaktom, predstavljao je revidiranu adaptaciju američkog sna. Iz Italije u Jugoslaviju nisu prodrli samo kulturni proizvodi, već i društveni fenomeni, trendovi i mode poreklom iz Sjedinjenih Država koji do tada još uvek nisu naišli na neki kanal pogodan za direktan uticaj.

U tom smislu, autorka smatra da se Italija može posmatrati kao filter preko kojeg su kulturni proizvodi poreklom sa Zapada stizali u Jugoslaviju. Krajnji rezultat takvog procesa bio je jedan prihvatljiv kulturni proizvod, čak i u očima vlasti pogranične socijalističke zemlje, kakva je bila Jugoslavija, koji je na taj način neometano mogao da pređe granicu, da bi potom, ukoliko je to bilo neophodno, bio dodatno izmenjen. Umesto krajnje suprotstavljenih pogleda na svet, i rukovodstvo i publika prepoznavali su se u umerenoj trci za potrošnjom, u rok muzičarima koji se nisu bunili protiv svojih roditelja, u modernizaciji koja je nastupila s dolaskom italijanskih proizvoda, burnoj, ali bez žestokih potresa.

Posmatrajući, dakle, lanac uticaja koji je zapadni blok spajao sa istočnim, postaje očigledno da je i Jugoslavija vršila sličnu ulogu filtera u odnosu na pogranične socijalističke republike. Svesna „meke moći" koju je njena slika otvorenosti sprovodila u inostranstvu, Jugoslavija je promovisala širenje sopstvenih kulturnih proizvoda po istočnom bloku, oblikovanih u skladu sa zapadnim trendovima. Filmovi, svet muzike, televizijska produkcija i jugoslovenski modni kreatori, nisu tek jednostavno presađivali strane obrasce u svoju zemlju, već su ih prevashodno učinili prihvatljivim za lokalnu publiku, prekrojivši ih unutar drugačijeg konteksta, u pojedinim slučajevima izgladivši one elemente koji su delovali tuđe ili problematično, ili ponovo „pregovarajući" između njih i onih vrednosti koje su bile dominantne.


Knjiga će uskoro biti objavljena u izdanju Geopoetike.

Frančeska Rolandi: Uticaj italijanske popularne kulture u Jugoslaviji

con 24000 baci.jpg

I rapporti culturali tra Italia e Jugoslavia nel decennio 1955-1965
 
"Madam Bovari", Flober.

velika kritika romanticizma, potrosnje itd
 
Hteo bih da čitam nešto lakše i zabavno, a opet da nije šund.

Kad kažem lakše, ne mislim na laku literaturu nego lakše u poređenju sa Hegelom na primer 😁

Preporuke?
 
Semper idem, Đorđe Lebović.. odlična knjiga, zabavna, teška, poučna..
Očevi i oci, Selenića-teška priča, slikanje našeg mentaliteta.. Lagum, Svetlane Velmar Janković isto odlično.. imaš njen Dorćol, Bezdno-pošto voliš istoriju.. uzmi bilo šta od Pekića, toliko bih voleo njega da iščitam, ali nemam vremena.. Hodačašće Arsenija Njegovana npr, pa i mnoge druge.
 
Odlicno, stavljeno je u korpu sve sto si naveo, a da nisam procitao ili nemam kod kuce.

Sad bih voleo preporuku za ipak nesto jos lakse (a da nije sund), da je zivotna knjiga, na primer da govori u desavanjima u zivotu nekog mladog coveka, da ne analizira previse, ne oslikava mentalitet, da autor nije zarobljen u svojoj glavi i mislima, ne bavi se toliko istorijom vec sadasnjim trenutkom... tj. da ne kaki previse 😁
 
Brt, onda odgledaš onu seriju sa RTS-a-Jutro će promeniti sve.. to ti je o mladim ljudima, izgubljenim slučajevima.. :ROFLMAO:

A Semper idem ti je priča o jednom mladom čoveku, dečaku, njegovom odrastanju i haosu kroz koji je prošao.
 
Brt, onda odgledaš onu seriju sa RTS-a-Jutro će promeniti sve.. to ti je o mladim ljudima, izgubljenim slučajevima.. :ROFLMAO:
Pa otprilike ekvivalent tome, samo ipak malo kvalitetnije po mogucnosti 😂 Ok je to serija, gledao sam kad je izasla, ali joj fali nesto.

Ne mora izricito ta tema, to sam naveo primer, samo kad kazem zabavna knjiga mislim u tom nekom smislu zabavna, neciji zivot (pretpostavka je da je zivot mladih zabavniji 😁), mozda putopis itd.

Sto vise desavanja i opisa dogadjaja, mesta... a manje analiza i piscevih misli.
 
ок, ко воли фантастику (епску и фолклорну), ево предлог серијала за читање:

1. Косингас серијал - Александар Тешић. Ко зна за ово, зна шта је. Они који не знају, поклоните се и почните.
2. Клетва Каинова трилогија - Александар Тешић. Смештено у период аустријске окупације Србије у 18. веку, лов на вампире.
3. Празник звери серијал - Зоран Петровић. Вампири, од модерних времена, до средњег века и назад.
4. Бајке: првих седам и Бајке: других седам - Урош Петровић (за оне који имају децу).
5. Sanctuary series - Robert J. Crane (12 делова и 3 међудела битна за неке од ликова). Јако брз и динамичан серијал, лепо написани ликови, ма милина за читање.
6. The Dragonspire Chronicles - James E. Wisher. Серијал од 6 књига са змајевима. Укратко, лоши момци желе да контролишу змајеве и тиме владају светом, добро момци хоће да их у томе спрече. Али прича је далеко шира од тога и вредна утрошеног времена.
7. The Moontide Quartet и The Sunsurge Quartet - David Hair. Два серијала од по четири дела који се настављају директно један на други. Крсташки ратови смештени у свет магије и летећих бродова. У првом серијалу запад напада исток, у другом исток напада запад са све пратећим интригама и авантурама. Ако би нешто прво да читате од свега што наведем, крените од овога, нећете се покајати.
8. Soulfource Saga - James E. Wisher. Серијал са два подсеријала, 6 књига плус приквел и два међудела. Олд скул мачеви и магија и борба добра и зла, са још и палим анђелима у другој половини серијала.
9. The Faithful and the Fallen и Of Blood and Bone - John Gwynne. Два серијала са укупно 7 књига. Анђели, демони, џинови и разне друге анђане. Један од оних серијала који се јако брзо читају, и после вам буде жао што су готови.
10. Копилад Богова - Александар Мандић. Трилогија, занимљиво је да се чита. Главна замерка је да је као Мартин, само издаје и претерано убијање ликова. Као да не зна шта би са њима, па дај да их убије.
11. The Divine Key - James E. Wisher. Трилогија, класичан damsel in distress серијал. Од свега његовог што сам прочитао, ово је најслабији серијал.
12. Mistborn - Brandon Sanderson. Не треба много трошити речи о овом серијалу. Свакако један од најбољих у новије време. Исто као и за број 5, ако би да почнете од негеча, почните од овога. Мипл је издао на српском први и други део, ускоро излази и трећи.
13. Елантрис - Брендон Сендерсон. Исто као горе, само што је у питању (за сада) једна књига, али су у плану наставци. Када ће, то ни сам Сендерсон не зна. На српском је издавач Жир.
14. Raven's Shadow - Anthony Ryan. Јако занимљив и супер написан, са јако добрим ликовима, серијал књига од 3 дела и 4 међудела (који могу, а и не морају да се прочитају). Прича прати лика који се од малих ногу обучава да буде ратник Шестог реда Вере, и његов пут од некога ко верује у то до особе коју заболе за веру. Додатни ликови, интриге, ратови. Врло занимљиво штиво, и једно од оних који се брзо читају.
 
Evo ti putopis, prepun zanimljivih mesta i događaja:
Napisao ga je kraljev ađutant, koji je sa njim išao na put u Jerusalim 1889. god.

Kupio sam je pre dva meseca, i još uvek nisam stigao da je pročitam.
 
P
Pa otprilike ekvivalent tome, samo ipak malo kvalitetnije po mogucnosti 😂 Ok je to serija, gledao sam kad je izasla, ali joj fali nesto.

Ne mora izricito ta tema, to sam naveo primer, samo kad kazem zabavna knjiga mislim u tom nekom smislu zabavna, neciji zivot (pretpostavka je da je zivot mladih zabavniji 😁), mozda putopis itd.

Sto vise desavanja i opisa dogadjaja, mesta... a manje analiza i piscevih misli.
Preporuka mi je https://delfi.rs/knjige/80812_terazije__roman_posleratnog_beograda_knjiga_delfi_knjizare.html
 
Dajte jos predloga, u formi sam sa kupovinom ;)
 
Evo ja ti poklanjam knjigu po izboru. 🙂

Nisam čitao ni jednu od te 4... na tebi je da proguglaš sadržaj i ako ti se išta dopada, poklanjam ti 🙂

Rekao bih da bi ovo moglo odgovarati toj nezahtevnoj literaturi koju tražiš 🙂

20240122_142116.jpg
 
Vrh