Šta je novo?

Блокови 58 и 68

Arnorian

Higher intermediate
Učlanjen(a)
11.07.2010.
Poruke
1.194
Pohvaljen
184
Да ли неко зна шта се дешава са блоковима 58 и 68?

bl5868.jpg


Чије су ове бараке? Средишњи део до обале је топлана, али да ли остатак мора да остане за комуналне делатности, како је дато у ГУП-у? То је сувише вредно земљиште да остане овако.

blokovi5868b.jpg
 
Imamo mi stotine hektara suvise vrednog zemljista pod propalom industrijom koji ce ostati jos dugo u takvom stanju.
 
Arnorian koji su blokovi 58 i 68, ja ne mogu da zakljucim sa slika koje si postavio. Secam se da je bilo najava da ce se graditi nesto preko puta Delta Citija,cak je neka parcela bila i izlicitirana ali se odustalo sa prvom najavom nekretninskog sloma na jesen 2008god.
 
Preko puta Delta city-a date su 3 parcele u zakup na 99 godina, na licitaciji je tada postignuta cena zakupa od 1000 evra za 1 kvm zemljista. Parcele su u okviru komercijalne zone, ukupne povrsine od oko 1,3 hektara (svaka po 40 ari otprilike), nisu neki koeficijenti, ali je ta licitacija bila jos pocetkom 2008. godine ako se ne varam ili mozda i 2007. godine. Tako da ako ugovori nisu raskinuti, uredno se placaju ogromne rate za zakup zemljista i lokacija se cuva za gradnju. U delu koji je predvidjen za socijalne sadrzaje u dubini bloka ka Savi, mislim da nista nikome nije ni prodavano, ni izdavano, a mislim takodje da je dominatan vlasnik zemljista Grad Beograd.
 
@Pegasus
Обележио сам на слици.

@belka 1,3 хектара је мала површина, део у горњем-левом углу ограничен белим путем је око 4 хектара. Пошто се већи део блока води као комунална површина, претпостављао сам да је град власник. Не знам само да ли све припада топлани или не. Ако не, лакше може да се уклони одатле. Мада је питање колико топлани заиста треба простора. Резервоар уништен '99-е (лево од топлане, виде се темељи) није обновљен.
 
belka":m3kqfp8o je napisao(la):
Preko puta Delta city-a date su 3 parcele u zakup na 99 godina, na licitaciji je tada postignuta cena zakupa od 1000 evra za 1 kvm zemljista. Parcele su u okviru komercijalne zone, ukupne povrsine od oko 1,3 hektara (svaka po 40 ari otprilike), nisu neki koeficijenti, ali je ta licitacija bila jos pocetkom 2008. godine ako se ne varam ili mozda i 2007. godine. Tako da ako ugovori nisu raskinuti, uredno se placaju ogromne rate za zakup zemljista i lokacija se cuva za gradnju. U delu koji je predvidjen za socijalne sadrzaje u dubini bloka ka Savi, mislim da nista nikome nije ni prodavano, ni izdavano, a mislim takodje da je dominatan vlasnik zemljista Grad Beograd.
Belka siguran sam da sam procitao da su ugovori raskinuti ,zbog suludo visoke cene koja je postignuta, ne znam samo kakve su penale i da li su ih uopste platili ti koji su ih izlicitirali.
 
Arnorian":15gdua6y je napisao(la):
@Pegasus
Обележио сам на слици.

@belka 1,3 хектара је мала површина, део у горњем-левом углу ограничен белим путем је око 4 хектара. Пошто се већи део блока води као комунална површина, претпостављао сам да је град власник. Не знам само да ли све припада топлани или не. Ако не, лакше може да се уклони одатле. Мада је питање колико топлани заиста треба простора. Резервоар уништен '99-е (лево од топлане, виде се темељи) није обновљен.
EDIT : Kiks u racunici pa editujem post , izvinajvam se Arnorianu na zabuni....
 
@Pegasus
Део у блоку 58 је 2,7, а у блоку 68 је 1,3 хектара. Имаш планиметар на http://www.acme.com/planimeter/
Једино ако не мислимо на исто.
 
Znam da je jednu parcelu uzela neka slovenacka firma, a za druge dve cini mi se da su izlicitirale neke nepoznate firme. Ako je doslo do raskida, ne placaju senikakvi penali, vec se jednostavno lokacija vraca Gradu, a zakup koji su do tada placali im se ne vraca. Grad je tu veoma dobro obezbedjen, s tim sto je meni oduvek smetalo davanje u zakup na 99 godina. Po meni je bolje bilo ici na prodaju direktno na licitaciji. Dobijale bi se manje cifre, ali odmah u ukupnom iznosu i direktno u budzet. Budzet je mogao da se prepumpa od 2004. do 2008. na taj nacin i Beograd niko ne bi mogao da zaustavi. Samponom bismo prali ulice. Bez kredita izgradili sve mostove, ulice bulevare, kanalizaciju, ocistili savski amfiteatar i napravili jedno realno cudo. Medjutim, nije nam se dalo i sad samo stizu poneke ratice za zakup zemljista, ali od toga slaba vajda.

Sto se tice namene, zemljiste je gradsko, sve dok GUP ne oboji drugom bojom, svi su izgledi da se cuva za neke promene, nema verovatno potrebe za tolikim komunalnim prostorom. Koliko sam video na arnorianovoj slici ove 3 parcele koje su date u zakup su delom u bloku 58, a delom u bloku 68, u ovom delu komercijalne namene uz samu ulicu Jurija Gagarina. Ovolika ostala komunalna namena i mene cudi, ali nemam neke blize informacije
 
Belka samo jedno pitanje u vezi toga da se zemljiste ne kupuje vec daje u zakup na 99godina. To znaci da investitor izlicitira cenu parcele,i krene da placa mesecne(ili godisnje rate po prinicpu rente na 99godina) i da onda krece da gradi stambeni/poslovni prostor. Kada zavrsi za npr 2godine sve objekte,kako se grad zastiti da ce taj isti investitor nastaviti da placa te rente narednih 96godina? Sta ako prestane da placa,sta bude sa kupljenim objektima(stanovima ili lokalima) na toj parceli?
 
Stvarno nigde nikakvih ni najmanjih vesti o ovom izuzetno zanimljivom delu nbgda, i to je verovatno na nekom cekanju, predpostavljam da ce biti pretvoreno u komercijalnu zonu.
 
Vidim da me je Pegaz pitao pre 6 meseci nesto u vezi zakupa, a nisam odgovorio, pa evo sada ako se Pegaz ne ljuti. Grad je zasticen u placanju rata time sto je konstantno vlasnik zemljista, i ako prestane da se placa rata zakupa, leti se sa lokacije, nema vise zemljista. Medjutim, ako se izgradi stambeni objekat ili poslovni i prodaju lokali i stanovi parcijalno, tu se javlja veliki problem. Belvil je tu na primer uvek jedna potencijalna bomba. Da vlasnike stanova juris da placaju zakup srazmerno povrsini stana prema povrsini lokacije, nema sanse. Niti su zakupca na to obavezali ugovorom, niti je zakupac zemljista prilikom prodaje stanova uneo u ugovore obavezu kupcima stana da u slucaju da on prestane sa placanjem zemljista, oni tu obavezu srazmerno moraju preuzeti.

U Zakonu o planiranju i izgradnji postoji mogucnost da se isplti citava izlicitirana cena zemljista odjednom odmah i zemljiste dobije u svojinu. Ali da li ce to investitori da rade? Boli ih uvo. 99 godinica za uzivanje, a budzet... Koga boli uvo za budzet, popunice se kreditima i trezorskim zapisima. I da nas Bog vidi....
 
Vrh