izvor BlicStudenti arhitekture istraživali javni prostor Starog grada
Malo mašte za lepše okruženje
Autor: Svetlana Palić | 04.01.2008 - 06:15
Svega nekoliko umetnički oblikovanih tezgi za prodaju suvenira, koje uveče mogu da posluže kao klupe za sedenje mladima koji su izašli u grad, detalj je koji bi od Bezistana napravio privlačno mesto. Javni prostor u Beogradu, naročito u Starom gradu gde ga ima mnogo i gde je mnogo zapušten, bio je istraživačka tema grupe studenata Arhitektonskog fakulteta čiji će radovi krajem januara biti izloženi u kući Đure Jakšića u Skadarliji.
- Opština Stari grad ima atraktivne javne prostore koji su nedovoljno iskorišteni. Grupa od 48 studenata prve godine master studija istraživala je javne prostore Starog grada. Rezultat je 14 izvanrednih radova. Koleginica Jelena Živković i ja veoma smo se namučili u pokušaju da bar nekome damo manje od deset, ali nije moglo. Svaki rad je, prema kvalitetu i mašti koja je pokazana, zaslužio čistu desetku - kaže za "Blic" Zoran Đukanović, docent na Arhitektonskom fakultetu i mentor studentima na predmetu Umetnost u javnim prostorima.
Bezistan gradska suvenirnica
Katarina Obradović i Milena Šušić istraživale su mogućnosti oživljavanja Bezistana, prostora koji spaja Terazije sa Trgom Nikole Pašića. Umesto da bude reprezentativna gradska suvenirnica, ovaj prostor je preko nedelje pust i maračan, a vikendom pre podne pretvara se u neuređenu pijacu kojom ne može da se prođe.
- Namena koju Bezistan ima kao gradska suvenirnica omogućava postavljanje umetničkih formi koje bi bile u funkciji tezgi za prodaju suvenira, a u nekoj drugoj funkciji klupa za odmor i mirnu rekreaciju. Ovakvi oblici mogli bi da omoguće veće zadržavanje u prostoru Bezistana, čak i kada se prodavci suvenira povuku - objašnjavaju autorke.
Kako bi noću prostor bio bolje osvetljen, one predlažu postavljanje svetlosnih instalacija, pa i foto zida na ulazu sa Terazija.
- Vidimo to kao neku vrstu gradskog foto albuma. Sa umetnički urađenim tezgama-klupama i uz uređenje prolaza ka Nušićevoj ulici kao prostoru neartikulisanih umetničkih oblika, zaokružili smo projekat koji ima za cilj da u prostoru Bezistana naglasi specifičan duh samog Beograda. Kreativnost i individualnost njegovih stanovnika, uz mogućnost učešća i ljudi koji samo dolaze u posetu kao turisti - kažu devojke.
...
У Нушићевој је ипак кренуло да се ради http://www.beobuild.net/discussion/viewtopic.php?pid=7558#p7558 , надам се да нећемо још дуго чекати да се цела заврши. Ипак ако све зависи од програма "Поправимо заједно" плашим се да ће испасти да си ти у праву.guimaraes":1m7lslpb je napisao(la):Ovde je vec navedeno par lokacija, dodao bih i deo Nusiceve kod Terazija, medjutim, i za to cemo morati da se strpimo.
Према предлогу ДУП-а за доњи Дорћол овако нешто можемо и очекивати. На жалост не знам до ког стадијума је стигао план.Lucifer":1m7lslpb je napisao(la):Ako cemo iskreno na svakom cosku na Dorcolu mogao je da se napravi neki tematski trgic/skver. Isto vazi za milion lokacija. Ali dzaba... u poglavarstvu nesposobnost velika, a zelje ni malo. Pogledajte samo nasta lice noviji spomenici u gradu - Gandi, Tesla, Pasic, ili onaj na Tasu sto je posle Bombardovanja stavljen. Tuga ziva. Bitno da su stavili one seljacke saksije na svaku banderu na Knezu.
izvor BlicAutor: Svetlana Palić | 17.03.2008 - 06:10
Pasaž na Terazijama, popularni „Bezistan“, odavno ne predstavlja „gradsku suvenirnicu“ ili mesto za prodaju cveća, čemu je trebalo da služi. Parkirani automobili, butik sa izbačenim sportskim šorcevima i dresovima, zapuštena fontana i zatvorena vrata nekad čuvenog bioskopa „Kozara“, predstavljaju tužnu sliku koja svima smeta.
Formalno, o prostoru „Bezistana“ treba da brine „Zelenilo Beograd“.
- I sam se pitam zašto je „Zelenilo“ dobilo, još pre više od 30 godina, u nadležnost Bezistan, kad tamo nema vlati trave za održavanje. Pokrenuo sam ovih dana inicijativu da se ovo javno preduzeće oslobodi te odgovornosti i da se nadležnost nad Bezistanom prenese na „Poslovni prostor“ Grada Beograda. Logično je da oni gazduju sa nekoliko butika koji sada tamo postoje - kaže za „Blic“ Radovan Draškić, direktor „Zelenila Beograd“.
Prolaz između Terazija i Trga Nikole Pašića započinje, sa leve strane, zapuštenim vitrinama bioskopa „Kozara“. Sredinom se nižu stubovi, oblepljeni neurednim plakatima, uz koje se najčešće, subotom i nedeljom, „naslone“ tezge prodavaca suvenira, suvog cveća, vunenih čarapa i džempera, pa i slatkiša.
Desna strana ulaznog hola u Bezistan je nešto bolja. Pre nekoliko godina otvoren kafić „Biblioteka“, pa u produžetku „Mek Donalds“ na koji se naslanjaju ekspoziture „Raifaizen“ banke.
Nasuprot ovim uređenim poslovnim prostorima, ispred kojih se često parkiraju automobili, nalaze se radnje zakupaca poslovnog prostora (zlatar, „Soko Štark“, kiosk sa fudbalskim dresovima, zatvoren prazan kiosk...). Sa nekima od njih „Zelenilo“ je čak u sudskom sporu.
- Nama je taj poslovni prostor Bezistana samo na teretu. Neki ne plaćaju, neće da se isele, tužimo se sa njima, vučemo po sudovima... Sa druge strane, imamo užasan pritisak novih zakupaca koji bi da u bezistanu postave baštu, kafić...Zato mislim da je najbolje da to uzme Grad nazad, da se uradi nov projekat rekonstrukcije i osmisli šta sa ovim prostorom - kaže Draškić.
Javni prostor Starog grada, kojem pripada i „Bezistan“, tema je kojom se bavi i predsednica opštine Stari grad Mirjana Božidarević.
- Pokušavam, već neko vreme, da promenim sliku Bezistana. To je ruglo koje zaista svima smeta. Bezistan je, trenutno, u nadležnosti Gradskog zelenila, a mi ćemo iz opštine učiniti sve da se neko rešenje za njegovo uređenje pronađe - rekla je Mirjana Božidarević za „Blic“.
Propali pokušaji
Daleke 1988. Zavod za zaštitu spomenika kulture uradio je „elaborat uslova“ rekonstrukcije „Bezistana“, a 1995. godine Grad je raspisao konkurs za njegovo uređenje i rekonstrukciju.
Ponuđena rešenja zahtevala su, kako je tada ocenjeno, velika novčana sredstva, tako da ništa nije ni urađeno.
Klupe za suvenire i odmor
Katarina Obradović i Milena Šušić, dve studentkinje Arhitektonskog fakulteta, istraživale su, u okviru šireg projekta koji je rađen na ovom fakultetu, mogućnosti oživljavanja Bezistana.
Njihove ideja je da se u Bezistan, između ostalog, postave umetnički oblikovane klupe koje, preko dana, imale funkciju tezgi za suvenire.
Na sta vas ovo podseca... mislim da je najbolje da buide jedan lep parkPropali pokušaji
Daleke 1988. Zavod za zaštitu spomenika kulture uradio je „elaborat uslova“ rekonstrukcije „Bezistana“, a 1995. godine Grad je raspisao konkurs za njegovo uređenje i rekonstrukciju.
Ponuđena rešenja zahtevala su, kako je tada ocenjeno, velika novčana sredstva, tako da ništa nije ni urađeno.
извор ПолитикаЧувени пролаз, који архитекте зову пупком града, тренутно у лошем стању, али у току је припрема за његово уређење
Зуб времена одавно је нагризао пасаж на Теразијама (Фото П. Павловић); Будућност Безистана
Зуб времена одавно је нагризао пасаж познат као Безистан који спаја Теразије са Тргом Николе Пашића, али, ако је веровати градским челницима, сређивање овог простора требало би да почне у другој половини године. Идејни пројекат урадили су студенти Архитектонског факултета у сарадњи са професорима. У току је припрема техничке документације и финансијске конструкције, каже Јасенко Лазовић, члан Градског већа задужен за привреду и локалну самоуправу.
– Реч је о уређењу изузетног простора – каже Зоран Ђукановић, доцент на Архитектонском факултету и руководилац пројекта Уметничко обликовање јавних градских простора, у оквиру којег је настало ово идејно решење.
– Пролаз представља пупак Београда и биће дотеран без већих архитектонских захвата. Заштићен је као културно добро. Добиће ново осветљење, урбани мобилијар и сувенирницу. Идеја је да пролаз упристојимо за потребе будућих корисника, јер је у питању локација кроз коју ће престоница комуницирати са грађанима, али и туристима – најављује Ђукановић.
Јасенко Лазовић истиче да је град на иницијативу Туристичке организације Београда пре годину дана покренуо причу да се обезбеди квалитетно место за продају сувенира и тако побољша туристичку понуду престонице.
– „Безистан” треба да буде простор у коме ће бити неколико радњи са сувенирима. Жеља нам је да у будућности он добије и културне садржаје. Очекујем да ће радови почети за неколико месеци. Ништа нећемо радити без учешћа Управе општине Стари град – наглашава Лазовић.
Без обзира на то што наткривени трг у срцу града није у надлежности општине у којој се налази, Мирјана Божидаревић, председница Старог града, каже да „Безистан” представља једно од обележја Старог града које је сада у лошем стању.
– Већ годинама сарађујемо са Архитектонским факултетом на тему уметничког обликовања и уређења простора и мислим да је предлог студената за обнову „Безистана” одличан. Допринос општине његовом уређењу је подршка и студентским идејама и напорима града да улепшају Београд. Уколико буде потребно, наша подршка може да значи и финансијску помоћ за сређивање овог важног градског простора – објашњава Божидаревићева.
Ексклузивна локација пре више од 30 година поверена је на управљање ЈКП „Зеленило Београд”. Радован Драшкић, директор „Зеленила Београд”, пита се зашто је његова кућа задужена за одржавање пасажа када у њему има најмање зеленила.
– Предлагао сам да ова локација пређе у надлежност Пословног простора Београд или Градског-стамбеног предузећа, односно установе која има више искуства са оваквим комплексом. Не знам да ли ће и после сређивања пасаж бити поверен „Зеленилу”, или некој другој установи. Важно је да ће у пролазу бити радње са сувенирима, а можда понудимо садашњим закупцима локала да, када се заврши обнова, делатност прилагоде новој намени – каже Драшкић.
Миран кутак са баштицом у чијој хладовини су многи проналазили предах од градске буке и врућине била је слика „Безистана” с краја педесетих година прошлог века која живи само у успоменама тадашњих генерација. Било је покушаја да се пасаж уреди, али сви су нажалост пропали. Већ годинама подсећа на запуштене хаусторе од којих су сви станари дигли руке. Начичкане радње са накитом и слаткишима, киоск са фудбалским дресовима, улични продавци сувенира, књига, оронула фасада – део су декора кроз који суграђани углавном протрчавају. Ни некада чувени биоскоп „Козара” више не привлачи пажњу филмофила. Једино лева страна пролаза од Дома синдиката до Теразија оставља нешто бољи утисак у који се уклапа ресторан „Мекдоналдс”, експозитура „Рајфајзен банке” и један кафић.
Д. Мучибабић
[објављено: 26/03/2008]