Šta je novo?

Izbori 2024

Kada pricamo o gubitku Kosova, zanimljivo je podsetiti se na period 1989.-1999.
Albanci su izasli iz svih institucija, nisu koristili ni skolske zgrade jer nisu bili zadovoljni skolskim programom republike Srbije.
Hteli su po svaku cenu da se otcepe od Srbije.
Zamislite koliki je to nivo nacionalne ideje (koji mi nemamo).
Deset godina su tako ziveli.
Neshvatljivo je da sa nase strane niko nije pokusao da kupi njihove politicare, ili je pokusao bez uspeha.
O tome se nista ne zna.
 
Nece im mnogo pomoci ta nacionalna ideja, uspeli su da nas proteraju i vladaju sami uz pomoc mocnih saveznika, ali sada placaju danak svojoj neobrazovanosti i jako niskom nivou drustvenog razvoja i kulture. Natalitet se i kod njih priblizio evropskom i pao je ispod nivoa potrebnog za obnovu populacije, ekonomija prakticno i ne postoji, celo Kosovo zivi od doznaka koje salje pola populacije koja ne zivi vise tamo, proizvodnja je nepostojeca i skoro cela populacija mladja od 30 planira da emigrira. Na proslim izborima je glasalo oko 800 hiljada ljudi ukljucujuci Srbe, sto govori da tamo zivi jedva nesto vise od milion ljudi, a do sredine veka to ce da se svede na 500-600 hiljada. Autodestrukcija koju moze da izvede samo neuk narod.
 
Grad je nabavio 100 novih autobusa na gas koji će se na gradskim ulicama naći u drugoj polovini novembra. Očekujem da će u drugoj polovini novembra ti autobusi biti na ulicama, što će biti veliko olakšanje za gradski saobraćaj i po pitanju efikasnosti i po pitanju komfora. Reč je o novim autobusima koji imaju grejanje, klimatizovani su, imaju veliki kapacitet s obzirom na to da su zglobni, odvalio je danas predsednik Skupštine grada Nikola Nikodijević.

e9f.jpg
 
P.S.

A da, p**de najavljuju i forsiranje naplate grejanja po utrošku. Ortak mi reče da su već odabrali 100 zgrada u Beogradu gde su prisilno uveli grejanje po utrošku (sa sve aparaturom) i da im je to pilot program da vide, šatro, kako će funkcionisati. Ali u realnosti hoće sve na centralnom da prebace na naplatu po utrošku, da bi se nakrali još para za nikakvu uslugu. Njegov stan ima oko 50 kvadrata, i računi su mu veći sada sa ovom namenutom (ne svojevoljnom) naplatom po utrošku nego pre.
 
Poslednja izmena:
Prodani smrad Drecun otvoreno najavljuje uvođenje sankcija Rusiji. Ova ljudska gnjida još tvrdi da bi uvođenje sankcija ublažilo pritisak na Srbiju po pitanju ulaska tzv. "Kosova" u UN. A kada nas Rusija stavi na spisak neprijateljskih zemalja koje su joj uvele sankcije, verovatno će onda naši američki i britanski prijatelji u SB glasati protiv prijema svojih šiptarskih marioneta u UN ? Gde li će duša naprdnjačkoj veleizdajničkoj bagri, da li je imaju uopšte? 🤮🤮🤮🤮🤮
 
Prodajes kola, das mu kljuceve a on kaze da ce vrlo brzo da se vrati sa parama, vrlo verovatno i za dan dva. Zvuci kao dobar posao. Nijedno obecanje koje se daje usmeno nikada nije ispunjeno, ne samo nama vec ni Rusiji ni bilo kojoj drugoj drzavi.
Nije ni pismeno. Briselski sporazum je uključivao zajednicu srpskih opština, sada kažu to nije u skladu sa kosovskim ustavom.
 
Nije ni pismeno. Briselski sporazum je uključivao zajednicu srpskih opština, sada kažu to nije u skladu sa kosovskim ustavom.
Briselski Sporazum je samo preimenovani Ahtisarijev Plan, koji je još pre 15 godina zvanično odbacila i ova država, i SB UN.

Razmere Vučićeve izdajničke politike su nadrealno monstruozne: sećam se kao danas, kada je pre jedno 5-6 godina tzv. "kosovski ustavni sud" proglasio tu zajednicu opština za "neustavnu", o tome je bila specijalna emisija na Hepiju, sat vremena su sa svojom botovskom ekipom razglabali o tome da li je ZSO u skladu sa šiptarskim "ustavom", citirali njegove članove, raspravljali u okviru jedne potpuno nenormalne paradigme, i ni reči o tome da li je išta od svega toga u skladu sa Ustavom Srbije. Za to vreme, Ustavni Sud Srbije pilatovski pere ruke od Briselskog Sporazuma, iako je svakom pismenom detetu od 10 godina koje ga je pročitalo jasno da taj sporazum nema dodirne tačke sa ustavnopravnim poretkom Republike Srbije, u njemu se spominje "ustav Kosova", "zakoni Kosova", "kosovske institucije", država Srbije i njene institucije se ne spominju nijednom jedinom rečju.

Sudije ustavnog suda koje su glasale da je Briselski Sporazum "politički akt koji ne podleže oceni ustavnosti" su svoju državu, čast i profesionalni integritet prodale za 30 Judinih(Vučićevih) srebrnjaka. Kada SNS padne sa vlasti, sve te sudije moraju biti zakonski lustrirane, i treba im doživotno zabraniti da imaju bilo koju javnu funkciju. U suprotnom, oni će zbog svoje karijerističke gu***e i u budućnosti ići uz dlaku svakoj vlasti koja bude izdavala zemlju.
 
Poslednja izmena:
Dovoljno je to da Vucicevi ljudi ucestvuju u vlasti Kosova.
Nikada im nije palo napamet d aizadju iz organa vlasti mada su pricali o tome.
Postovaocima Hulje, ta prica je sasvim dovoljna.

Dosli smo u stanje je za vecinu stanovnika Srbije dovoljna samo Njegova rec, to je jace od stvarnosti.
To je ona prica o Simulaciji i Sumulkrumu.

Srbija vise ne mogze i nikada se nece pobuniti, bas kao i ostatak evropskih vazalnih drzava.
 
Kada pricamo o gubitku Kosova, zanimljivo je podsetiti se na period 1989.-1999.
Albanci su izasli iz svih institucija, nisu koristili ni skolske zgrade jer nisu bili zadovoljni skolskim programom republike Srbije.
Hteli su po svaku cenu da se otcepe od Srbije.
Zamislite koliki je to nivo nacionalne ideje (koji mi nemamo).
Deset godina su tako ziveli.
Neshvatljivo je da sa nase strane niko nije pokusao da kupi njihove politicare, ili je pokusao bez uspeha.
O tome se nista ne zna.


Fanatizam je prirodna stvar za mlade nacije. Takvi smo i mi bili pre Prvog svetskog rata. Mi smo se vec istrosili u mnogo ratova, i potrosili smo 20. vek u propalom projektu juznoslovenskog ujedinjenja.

Njihov bojkot institucija je imao podrsku zapada. Zapravo kada su poceli neki pregovori drzave sa Rugovom 1996. o nekoj formi drzave u drzavi koja nece imat vlast nad delovima Kosova naseljenim Srbima, Ameri su se brzo ukljucili i stvorili OVK.

Postoji jedan paradoks, da je kosovksi nato protektorat potpuno uništio ono sto je bila najveca snaga Albanaca. Zatvorene porodice, veliki natalitet…Danas Albanke hoce da budu Rita Ora, Dua Lipa, Ira Restrefi, a ne da peru noge muzu i radjaju decu. Kada se njima otvore granice ka EU, prepolovice se broj ljudi ispod 40 godina.
 
Taj čovek je jedan običan lakdrdijaš. Govori da Iranci imaju šestoro dece iako im je fertiliter već duže vreme ispod dvoje. Pročitao je knjigu Teodore Toleve o Albancima koju nije shvatio. Ti isti argumenti da je Austrija kodifikovala jezik Albancima, napravila zastavu, pismo… važe takodje i za Srbe. Vukovu reformu je u potpunosti finansirala Austrija, naš grb je nacrtao Austrijanac, himnu je komponovao Slovenac

Srbija nije bila industrijski najrazvijenija na Balkanu. Tj. Srbija jedva da je i imala industriju. Bugarska je bila razvijenija od Srbije. Prostori Jugislavije pod AU su bili daleko industrijalizovaniji i razvijeniji. I to malo industrije u Srbiji često su držale Švabe sa druge strane Dunava.

Te priče kako smo mi prirodni a drugi veštački su potpuno bez ikakve poente. Ne doprinose nikakvom razumevanju naše prošlosti, ni naroda sa kojima smo okruženi. Mislim da ni obrazovani Srbi ne znaju praktično ništa o Albancima, Bugarima, Hrvatima…
 
Poslednja izmena:
@Uzice, obicno te podrzavam u ovom moru globalisticko progresivistikih fanatika, ali napisao si gomilu netacnih stvari, o Albancima i u slavu Srba.

Najveca greska je da nekom kazes: "vi niste narod" i gledas ih odozgo.
Kakvi takvi, ispali su pametniji od nas.
Pobedili su nas, zajedno sa svojim gazdama.

Nasa dinastija... Bolje da ne pricam o njima.


Tacno je da samo SRbi na Balkanu imaju velike istorijske licnosti. To je jedino tacno.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ika
Te priče kako smo mi prirodni a drugi veštački su potpuno bez ikakve poente. Ne doprinose nikakvom razumevanju naše prošlosti, ni naroda sa kojima smo okruženi. Mislim da ni obrazovani Srbi ne znaju praktično ništa o Albancima, Bugarima, Hrvatima…
Apsolutno. Pojma nemaju niti zele da znaju, a vrlo je lako doci do tih saznanja.
 
Мислим да се више позива на то да је Србија имала забележену историју и краљевске породице већ неких 1500 година док Албанија није имала никакве државе ни историјски значајно присуство на Балкану до релативно скоро.

Но не бих се сложио да Албанцима није примарни циљ велика Албанија или да стављају исламску веру изнад своје нације; они су заправо много национално освешћенији од Срба и не везују своју етнонационалну припадност за религију (па значајан број Албанаца чине како католици тако и муслимани). Код њих су и вера и комунизам били много мање битни од интереса нације док је код нас супротно.

Сасвим је бесмислено дискутовати ко има веће право да постоји од балканских народа и нација, докле год не лажу и не краду туђу историју као Монтенегровци / Фиромци људи могу да се идентификују како хоће а хронологија настанка држава ту нема претерани значај
 
Apsolutno. Pojma nemaju niti zele da znaju, a vrlo je lako doci do tih saznanja.
Da je baš lako i nije. Nemanja Dević, mladi istoričar nacionalne orijentacije, kada ga je pitao voditelj o tačnom broju žrtava Jasenovca, ponudio je voditelju kontrapitanje koliko je u Srbiji od 1945. do danas studenata doktoriralo na temi Jasenovca. Tačan odgovor je nula. Takodje ne postoji ni ozbiljna monografija na tu temu. Mi volimo da se busamo i bukačimo, ali za neki ozbiljan rad smo lenji. Tri ozbiljne knjige o NDH su napisali Hrvati: Viktor Novak, Djuro Vilović, Antun Miletić…Postoje još na stotine proustaških revizionističkih. Dok nama to nije zanimljivo. Izuzetak je jedna knjiga Vladimira Dedijera.

A da ne govorimo o Bugarima i Albancima. Bar milion Albanaca zna srpski. Koliko kod nas ljudi zna Albanski da bi mogli da proučavaju taj narod i donose političke odluke na osnovu toga? Pa od intelektualaca verovatno niko. Bugare koji imaju ”pravu” istoriju naši ljudi smatraju inferiornima i smešnima. Pa se poznavanje Bugara svodi na pesmuljke a la Vasko Žabata, gde se mi kao ismevamo njima…ili filmove kao Južni Vetar gde su oni divljaci.
 
Ne znam dal su Bugari divljaci (neko bi rekao da su bar bili, pošto su imali drumske razbojnike čak i u 2000im) ali da su namćori, jesu. Osim ako je tako samo u Varni i Burgasu prema strancima pa se stekne pogrešan utisak.

Kod Albanaca važi sličan princip u smislu to da su nekada, otprilike do 2000ih stvarno bili divljačka plemena. Rođak koji je išao tamo turistički sredinom 2000ih je rekao da nikakvih problema nije imao (čak su bili i ljubazni i korektni) ali jeste bila vidljiva zatucanost u pogledu stila života i razmišljanja. Išao je ponovo pre godinu - dve i naravno sada je situacija bila još bolja, jesu se promenili u odnosu na 20. vek.

Ali zato su nekada stvarno bili divljaci, jer pored iskustva rođaka koji je išao sve do Tirane kao turista, imao sam priliku da slušam ljude koji su bili graničari 80ih duž granice sa Albanijom i par drugih koji su bili u PJP. Čak i da stavimo na stranu ove iz PJP i obeležimo ih kao ostrašćene i neobjektivne, i dalje stoje svedočenja ovih što su u JNA patrolirali tim gudurama. Albanci su noću krišom polagali mine na staze na SFRJ strani granične linije. Naši su imali sreće što su koristili uređaje za noćno osmatranje (ali ne ove kao danas, nego veličine šporeta, ali radi posao) pa bi ih posmatrali noću i onda im iskopavali mine i bacali na drugu stranu. Isto tako, dok je tadašnja JNA imala M70, noćnu viziju, standardizovane uniforme (doduše ne maskirne, pre M93) i opremu, ovi njihovi su išli, 80ih, u čemu god su našli i nosili tandžare.

Pretpostavljam da se neće svako složiti sa ovime što prenosim (posebno ovo za Albaniju 80ih) i to je u redu, tačno bih se zabrinuo kada bi se svi Srbi u nečemu složili. Ja prenosim kako mi je rečeno, pa ko želi da istraži podobnije, uvek mogu da ga uputim na čoveka koji je bio na granici u sklopu JNA i u suštini njega baš briga i za Albaniju i za Srbiju i za sve redom, prosto čovek je apolitičan i mrgud prema svima, nebitno koje nacionalnosti. Stoga ne verujem da bi išta lagao ili preuveličavao o Albancima na severu Albanije 80ih. Druge nije pominjao.
 
Da je baš lako i nije. Nemanja Dević, mladi istoričar nacionalne orijentacije, kada ga je pitao voditelj o tačnom broju žrtava Jasenovca, ponudio je voditelju kontrapitanje koliko je u Srbiji od 1945. do danas studenata doktoriralo na temi Jasenovca. Tačan odgovor je nula. Takodje ne postoji ni ozbiljna monografija na tu temu. Mi volimo da se busamo i bukačimo, ali za neki ozbiljan rad smo lenji. Tri ozbiljne knjige o NDH su napisali Hrvati: Viktor Novak, Djuro Vilović, Antun Miletić…Postoje još na stotine proustaških revizionističkih. Dok nama to nije zanimljivo. Izuzetak je jedna knjiga Vladimira Dedijera.
Ovo za Jasenovac je fascinantno.
Kako objasnjavas odsustvo interesa?
 
Ovo za Jasenovac je fascinantno.
Kako objasnjavas odsustvo interesa?

Kako сам разумео њега, људи неће да се баве тим темама јер отежвају себи каријеру и могућност останка у образовању. Очекују напад са две стране. Са једне од југословенских кругова, који мисле да то нису важне теме, јер само нас завађују са браћом Хрватима и буде национализам.. Са друге од националиста, где ако кажеш нешто што се не уклапа у догме у вези тога колико је страдало људи у Јасеновцу, онда си ти издајник и на платном списку усташа...
 
Rama margarin, drugaš naš fin 😊


Čak ga je i Beriša kritikovao koliko je preterao. A Vučić bi s njim da gradi Utešni Šengen odnosno Veliku Albaniju. Divno. 😊
 
Inače je predstavnik vučićevog režima u Parlamentarnoj Skupštini UN glasao da Albanija postane nestalna članica Saveta Bezbednosti, država koja svuda oko sebe širi i pomaže terorizam, destabilizuje ceo Balkan i direktno ugrožava teritorijalnu celovitost Srbije. Namerno kažem "predstavnik vučićevog režima", a ne "predstavnik Srbije", jer zaista ne znam koji još stanovnik ove zemlje bi ikada stao iza jednog takvog suludog antidržavnog poteza? Niti je Vučić ikada na bilo kojim izborima kao svoj program kandidovao uniju sa Albanijom, poplavu njihovog jeftinog paradajza i dolaska šiptarske radne snage širom Centralne Srbije.

Mislim da će tokom ovog veka reč "izdajnik" u srpskom jeziku prestati da se koristi, i da će kao zamena za nju biti uvedena nova reč "vučić".
 
Poslednja izmena:
Ali @Užice, zar ne vidis da je izdaja nova normalnost, na zalost.
Kolikom procentu ljudi u Srbiji smeta izdaja, bilo iz krugova SNS-a, bilo sa strane tzv demokrata?
Srbija se navikla na izdaju.
 
Ne znam dal su Bugari divljaci (neko bi rekao da su bar bili, pošto su imali drumske razbojnike čak i u 2000im) ali da su namćori, jesu. Osim ako je tako samo u Varni i Burgasu prema strancima pa se stekne pogrešan utisak.

Kod Albanaca važi sličan princip u smislu to da su nekada, otprilike do 2000ih stvarno bili divljačka plemena. Rođak koji je išao tamo turistički sredinom 2000ih je rekao da nikakvih problema nije imao (čak su bili i ljubazni i korektni) ali jeste bila vidljiva zatucanost u pogledu stila života i razmišljanja. Išao je ponovo pre godinu - dve i naravno sada je situacija bila još bolja, jesu se promenili u odnosu na 20. vek.

Ali zato su nekada stvarno bili divljaci, jer pored iskustva rođaka koji je išao sve do Tirane kao turista, imao sam priliku da slušam ljude koji su bili graničari 80ih duž granice sa Albanijom i par drugih koji su bili u PJP. Čak i da stavimo na stranu ove iz PJP i obeležimo ih kao ostrašćene i neobjektivne, i dalje stoje svedočenja ovih što su u JNA patrolirali tim gudurama. Albanci su noću krišom polagali mine na staze na SFRJ strani granične linije. Naši su imali sreće što su koristili uređaje za noćno osmatranje (ali ne ove kao danas, nego veličine šporeta, ali radi posao) pa bi ih posmatrali noću i onda im iskopavali mine i bacali na drugu stranu. Isto tako, dok je tadašnja JNA imala M70, noćnu viziju, standardizovane uniforme (doduše ne maskirne, pre M93) i opremu, ovi njihovi su išli, 80ih, u čemu god su našli i nosili tandžare.

Pretpostavljam da se neće svako složiti sa ovime što prenosim (posebno ovo za Albaniju 80ih) i to je u redu, tačno bih se zabrinuo kada bi se svi Srbi u nečemu složili. Ja prenosim kako mi je rečeno, pa ko želi da istraži podobnije, uvek mogu da ga uputim na čoveka koji je bio na granici u sklopu JNA i u suštini njega baš briga i za Albaniju i za Srbiju i za sve redom, prosto čovek je apolitičan i mrgud prema svima, nebitno koje nacionalnosti. Stoga ne verujem da bi išta lagao ili preuveličavao o Albancima na severu Albanije 80ih. Druge nije pominjao.
Ne govorim ja o poznavanju naroda na anegdotskom nivou, šta nam je rekao komšija, baba, deda, ili o našim utisci sa letovanja... Govorim o naučnim istraživanjima, i pisanju radova iz istorije i političke ideologije okolnih naroda, poznavanje njihovog jezika, češljanje arhiva. Mi bi radije da se bavimo velikim svetom.

Recima naš jedini poznavalac otomanskog turskog jezika (ne mogu imena da mu se setim), i bivši asistent je najuren sa filozofskof fakulteta, iako je važi za talentovanije mlade istoričare. Pogotovu što je retkost da bi neko mogao da ide u turske arhive i tu se nalaze najveće rupe u našoj istoriografiji, i onda je preko prijateljske veze doveden neki Haris Dajč , koji se bavio istorijom jevreja na Krfu i sličnim "jako važnim" temama za ovaj narod.
 
Poslednja izmena:
Ali @Užice, zar ne vidis da je izdaja nova normalnost, na zalost.
Kolikom procentu ljudi u Srbiji smeta izdaja, bilo iz krugova SNS-a, bilo sa strane tzv demokrata?
Srbija se navikla na izdaju.
Srbija je zemlja ograničenog suvereniteta, sa implementiranom demokratijom. Nije Otvoreni Balkan smislio Vučić sigurno. Svaki naš pokušaj da glumimo da nije tako bi se završio odmazdom jačih.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ozu
Prodani smrad Drecun otvoreno najavljuje uvođenje sankcija Rusiji. Ova ljudska gnjida još tvrdi da bi uvođenje sankcija ublažilo pritisak na Srbiju po pitanju ulaska tzv. "Kosova" u UN. A kada nas Rusija stavi na spisak neprijateljskih zemalja koje su joj uvele sankcije, verovatno će onda naši američki i britanski prijatelji u SB glasati protiv prijema svojih šiptarskih marioneta u UN ? Gde li će duša naprdnjačkoj veleizdajničkoj bagri, da li je imaju uopšte? 🤮🤮🤮🤮🤮
Дрецун је смрад, а санкције Русији требало је увести - јуче.
 
Vrh