Šta je novo?

Izbori 2024

Nedostatak posla je glavni razlog sto je vecina otisla. Tacno mozemo da pricamo o diktaturi, pravnoj drzavi koje nema, medijima ali sustina je da su ti ljudi morali da odu jer nisu imali alternativu. Sada se to delimicno menja, otvaraju se fabrike sa primitivnom tehnologijom ali bolje i motanje kablova za slabo obrazovane nego odlzak u nepoznato, bez znanja jezika. Optimista sam, ne vidim bolji plan za zadrzavanje stanovnistva u zemlji od novih radnih mesta, ko god da ih otvara.
 
To stoji, s tim da pare nisu motiv mnogima kod odlaska. Vec uredjenost drzave i uopste sistema koji funkcionise za razliku od naseg gde je sve toliko nakaradjno da se iznenadim kad nesto funkcionise kako treba
 
Мотивација већини је да се убаце у функционално друштво које ће други да одржавају функционалним а они само да профитирају од тога. Свакако не иду да би се грађански активирали или пријављивали проблеме њиховим службама или генерално унапредили друштво у које иду. Те све приче о неким преподобним стручњацима и "елити" која одлази одавде су мит у које само они и верују.

Колико се одавде емиграната обогатило у иностранству? Који је ниво на коме раде у иностранству? Јесу ли у туђини, као нпр. Јевреји, капетани индустрије, велики власници, награђивани научници, уметници или генерално по било чему важни? Нису. Возе камионе и перу гу***е Немцима као јефтина радна снага. Треба ли да се претварам да наше друштво нешто посебно испашта због 50.000 оних који су побегли у Немачку да се закаче на социјалу и исисавају им буџет? Да желим да се врате?

Да је среће да протерамо све који прете одласком и критикују да их не слушамо више
 
Nedostatak posla je glavni razlog sto je vecina otisla. Tacno mozemo da pricamo o diktaturi, pravnoj drzavi koje nema, medijima ali sustina je da su ti ljudi morali da odu jer nisu imali alternativu. Sada se to delimicno menja, otvaraju se fabrike sa primitivnom tehnologijom ali bolje i motanje kablova za slabo obrazovane nego odlzak u nepoznato, bez znanja jezika. Optimista sam, ne vidim bolji plan za zadrzavanje stanovnistva u zemlji od novih radnih mesta, ko god da ih otvara.
Lepo je to u teoriji i u trenutnim okolnostima koje traju.
Šta ćemo ako budemo pod nekom vrstom ekonomskih sankcija i kad ne bude otvaranja nego zatvaranja fabrika?
Opet ćemo se vratiti na ovu tvoju prvu rečenicu da će zbog nedostatka posla mnogi otići.
Pogotovo sada u Slovačku ili Češku gde je lakše otići.
 
Возе камионе и перу гу***е Немцима као јефтина радна снага.
Kad ljudi pristanu i to rade i to u tuđoj zemlji čija je to krivica? Njihova ili krivica onih koji su vodili i vode njihovu matičnu zemlju i koji su nesposobni (ili bolje reći neće) da naprave funkcionalnu matičnu državu?
 
Мотивација већини је да се убаце у функционално друштво које ће други да одржавају функционалним а они само да профитирају од тога. Свакако не иду да би се грађански активирали или пријављивали проблеме њиховим службама или генерално унапредили друштво у које иду. Те све приче о неким преподобним стручњацима и "елити" која одлази одавде су мит у које само они и верују.

Колико се одавде емиграната обогатило у иностранству? Који је ниво на коме раде у иностранству? Јесу ли у туђини, као нпр. Јевреји, капетани индустрије, велики власници, награђивани научници, уметници или генерално по било чему важни? Нису. Возе камионе и перу гу***е Немцима као јефтина радна снага. Треба ли да се претварам да наше друштво нешто посебно испашта због 50.000 оних који су побегли у Немачку да се закаче на социјалу и исисавају им буџет? Да желим да се врате?

Да је среће да протерамо све који прете одласком и критикују да их не слушамо више
Naravno da ne treba da se pretvaras da ce nase drustvo da ispasta, ali da li mislis da ce se ovde ikad ziveti normalno i pristojno? Ako ti zivis dobro ne znaci da prosecan covek zivi dobro u Sirbistanu. Ovde gde se radnik tretira lose i nepotizam vlada.
To bi pitao sve lokal patriote koji govore da je "casno" ili sta vec mislite, ostati gde si rodjen i "raditi" na menjanju drustva ka boljem? Ili je jednostavno lenjost da se iscimas i odes negde?
Ja sam verovao da moze biti bolje posle 5. oktobra, medjutim prosle su 22 godine i osecam da tapkamo u mestu bez jasnog smera i cilja kao drzava.
Sistem je veoma truo, i nebitno je ko ce biti na vlasti, jer znaju (i jedva cekaju) da mogu da rade sta hoce.
Veruj mi da ti nasi ljudi koji voze kamione i peru umazana dupeta su zadovoljniji od nekog recimo profesora na fakultetu ovde

Nek svako radi sta hoce, ne omalovazavati one koji vide sebe drugde
 
Poslednja izmena:
Lepo je to u teoriji i u trenutnim okolnostima koje traju.
Šta ćemo ako budemo pod nekom vrstom ekonomskih sankcija i kad ne bude otvaranja nego zatvaranja fabrika?
Opet ćemo se vratiti na ovu tvoju prvu rečenicu da će zbog nedostatka posla mnogi otići.
Pogotovo sada u Slovačku ili Češku gde je lakše otići.
Vrlo moguce da si u pravu, samo sam hteo da kazem zasto smo izgubili ljude. Moji kumovi na primer, jako mlad par, su prosle godine napustili svoje slabo placene poslove i sada on vozi kamion a ona radi u starackom domu u Nemackoj, nisu se previse usrecili ali njima je cilj bio da zive u uredjenoj zemlji. Mnogi ne gledaju iskljucivo novac to je tacno ali mnogi ne znaju ni da dobro izbalansiraju zivotne prioritete.
 
I kada si dobro plaćen u Srbiji opet ti neminovno sledi pre ili kasnije sastanak sa našim zdravstvom. školstvom i pravosuđem. Džabe ti 2.000 evra plata ako si i dalje u ovom sistemu. Ne krivim ljude koji su otišli. I ja bi otišao da nisam id*** koji želi da promeni nešto nabolje. Kada smo kod toga moj jučerašnji intervju za N1.

 
Ovde na bb forumu svi bi nešto da beže iz Srbije a svi bacili sidro. Vučko lepa je Srbija nema nigde preko tako lako da se uzimaju grantovi kao ovde.
 
Jbt mogu da razumem da neko ima blago pozitivan ili blago negativan stav prema gastarbajterima i emigrantima. Ali ovo ovde vec prelazi u bolest. Tacnije, ne cudi me da naprdnjaci i samozivi drzavno-partijski uhlebi tako govore, ali neki clanovi su me bas iznenadili svojim izjavama i stavovima.

Elem, ljudi po kojima se neki ovde is*****u svake godine posalju Srbiji 3 milijarde dolara. I ne samo da salju tu finansijsku pomoc, nego jacaju dinar, jer doznake u devizama ovde budu menjane za dinare.
 
Poslednja izmena:
Jbt mogu da razumem da neko ima blago pozitivan ili blago negativan stav prema gastarbajterima i emigrantima. Ali ovo ovde vec prelazi u bolest. Tacnije, ne cudi me da naprdnjaci i samozivi drzavno-partijski uhlebi tako govore, ali neki clanovi su me bas iznenadili svojim izjavama i stavovima.

Elem, ljudi po kojima se neki ovde is*****u svake godine posalju Srbiji 3 milijarde dolara. I ne samo da salju tu finansijsku pomoc, nego jacaju dinar, jer doznake u devizama ovde budu menjane za dinare.
Ma naravno gastosi nas spasavaju svake godine kao i ostatak Balkana, sve to stoji, meni je samo krivo kada bilo ko ode iz ove zemlje, nemam nista protiv ljudi vec njihovog odlaska kojim svi gubimo na duze staze. Vise volim ljude kao Vucko koji ostanu i ne odustaju od borbe za bolju zemlju.
 
Kad ljudi pristanu i to rade i to u tuđoj zemlji čija je to krivica? Njihova ili krivica onih koji su vodili i vode njihovu matičnu zemlju i koji su nesposobni (ili bolje reći neće) da naprave funkcionalnu matičnu državu?
Да знају нешто корисно да раде радили би то било тамо било овде.

Да су иоле корисни грађани учинили би нешто корисно у својој земљи, макар локално, али то не раде.

Једино што такви умеју јесте да избегавају одговорност као и 99% људи у Србији и кукају на држАву што су промашили животе а били би патетични у свакој земљи да су се родили.
 
Ma naravno gastosi nas spasavaju svake godine kao i ostatak Balkana, sve to stoji, meni je samo krivo kada bilo ko ode iz ove zemlje, nemam nista protiv ljudi vec njihovog odlaska kojim svi gubimo na duze staze. Vise volim ljude kao Vucko koji ostanu i ne odustaju od borbe za bolju zemlju.
Recimo da postoje tri vrste ljudi koji odlaze iz Srbije:
Prva grupa: Ljudi koji svoje viđenje drugih zemalja i života u njemu baziraju na kljakavim utiscima i labavim informacijama, pa odu odavde i tamo (u željenoj zemlji) se ili strašno razočaraju i vrate, ili ostanu nekako ali na jedvite jade i večito pate i ne osećaju se kao da pripadaju ni tamo, ni ovde kod kuće, jer su stalno između dva sveta
Druga grupa: Ljudi koji odu bez dovoljno (temeljnog) razmišljanja, informisanja i planiranja, ali se snađu nekako i naprave sebi neki život. I mada nisu baš uvek srećni i često im nedostaje Srbija, na kraju se ipak snađu i većinski integrišu u svoje novo okruženje i život. Drugim rečima - isplati im se rizik i nađu neki modus operandi
Treća grupa: Ljudi koji pripremljeni odlaze sa pozamašnim iskustvom, informisanošću i planiranjem u zemlju i kulturu o kojoj već znaju dosta, i tamo se snađu poprilično dobro. I mada naravno i oni nekad nalete na probleme ili muke, tamo budu zadovoljniji i uspešniji nego da su ostali u Srbiji.

E od te tri grupe ljudi, ja mogu ponekad da imam loše mišljenje o ovima iz prve grupe. Uglavnom infantilne ili impulsivne osobe, koje srljaju u zaključke i ideje i o svojoj budućoj zemlji znaju ili ništa ili nešto iz perspektive turiste, ili preko izvezene kulture (filmovi, knjige, muzika, dokumentarci...) A perspektiva turiste je često jako jako različita od perspektive nekoga ko negde mora da živi i radi. E takvi mi na primer nekad idu na živce. A znam ih par, evo par anegdota:

Jedan građevinski inženjer koji je otišao u Sabetu u Sibiru da tamo učestvuje u izgradnji ruskog gasnog terminala. Otišao je sav oduševljen Rusima i ubeđen da će to biti kao neka simpatična otkačena kopija Srbije i Srba. Još su bile dogovorene lepe parice od te tri višemesečne ture za godinu i po dana, ma milina jedna. Kad se vratio posle prve ture od par meseci, mi ga pitamo kako mu je tamo s Rusima a on viče ''Ma st*** breeee! st*** gora nego naši najgori probisveti!'' :LOL: Otišao je posle na još dve ture i ukupno proveo oko godinu i po dana, ali samo i samo zbog dobrih para koje je dobio. Ironično, dok je taj bio u Rusiji, istovremeno sam znao drugog lika koji je u isto to vreme bio na masteru ekonomije u Nemačkoj. I isto tako, kad je odlazio, sve coolio. Nemci gospoda, Evropa to je jedan sasvim viši nivo, u Minhenu sve bre sređeno i pod konac, ako si normalan ima tamo da cvetaš. Još znao jezik i kulturu, ma milina jedna. Posle par meseci, lik naprasno otkazao master i vratio se u Srbiju jer više nije mogao da izdrži. :LOL: Mi ga pitamo zašto, on kaže ma idi bre, Nemci su ko hladni roboti, ne možeš da pričaš s njima ni o čemu. Hrana im je odvratna i dosadna. Život im se svodi na 90% ubijanje od posla i 10% ubijanja od alkohola.

Na kraju smo se zezali da još jedino preostaje da jednoj ortakovoj sestri koja je toliki weeb da je impulsivno upisala Japanski jezik, da i ona ode i poseti Japan pa da se i ona napokon razočara i izfrustrira i odluči da večno ostane u Srbiji. :LOL: Ima tu još par individua koje su imale svoje faze opčinjenosti Amerikom (uglavnom iz izvezene kulture) pa bih im ja onda XY puta objašnjavao da mnoge od tih stvari nisu baš takve kakve se čine izdaleka, ili da neke stvari i jesu bolje, ali zato su druge mnogo gore (recimo, osamljenost i opsesija karijerom i profitom, a društveni život nepostojeći). Pa bi to dolazilo u talasima ali vremeno i isparavalo. Definitivno najekstremniji i najkomičniji primeri su bili ovaj (ex) Rusofil u Sabeti (posle se preselio u Austriju, Evropu koju je nedavno pljuvao :LOL: ), ovaj što je otišao oduševljen Nemačkom a vratio se proklinjujući ih, i ova mala što se loži na Azijate ali srećom ili nesrećom, još nije stigla da dobije svoju porciju razočarenja i otrežnjenja. XD


Ali to su dakle sve primeri iz prve grupe. Ljudi koji malo neozbiljno i impulsivno gledaju na život, na Srbiju, na inostranstvo i na stvari koje žele da rade. I takvi nekad umeju i meni da idu na živce, jer mislim da je impulsivan odlazak u drugu zemlju i samim tim trajno menjanje svog života, ali i života svih oko sebe, vrlo nepromišljeno i nezrelo. Ali, za one ljude iz kategorije druge i treće grupe imam razumevanja i drago mi je ako/kad se pronađu u tome. Istina je da i njima nekad nešto zamerim. Ali se onda setim da oni svake godine pomažu svoji domovinu sa 3 milijarde dolara i nakon toga, čak i ako ne moram da ih volim, bar ne mogu da ih mrzim.

To je moje mišljenje o svemu tome. Pokušao sam da izrazim to na najkraći i najsažetiji način i evo, ovako otprilike to izgleda.
 
Poslednja izmena:
Mislim da zavisi i od same osobe - njenog karaktera, ličnosti, navika, želja, sposobnosti, vaspitanja, itd - da li će joj više leći život u Srbiji, život u Evropi, život u Americi ili život u Aziji (sve različiti regioni sveta sa nekim sličnostima, ali i jasnim razlikama).

Ja verujem da velikom delu ljudi rođenih i odgajanih na Balkanu, odgovara ovdašnji mediteranski mentalitet i način kako stvari funkcionišu (i dobro i loše). Ali svakako da ima i ljudi koji su rođeni i odgajani ovde, a snaći će se bolje, i biće srećniji, u npr Americi. Lično znam jednog takvog. Ovde je završio fakultet, poveo devojku iz gimnazije i skućio se u Americi. On je profesor na fakultetu, ona je istraživač u institutu. Imaju decu i smestili su se u jednom od najpoželjnijih gradova. Koji je dovoljno veliki i razvijen da pruža sve, a da opet nema neke kancere tipične za američke gradove poput getoa, gužvi ili bolesno visokih cena nekretnina i života. Ne znam šta bi bilo s njima da su ostali ovde, mada jedno znam sigurno - ovaj bi svakog dana gunđao na nešto. :LOL: Jer je od malena bio opčinjen Amerikom i video sebe u njoj, i u skladu sa time oblikovao i klesao sebe za takav život. Dakle - da, njemu zaista jeste bolje u Americi. Kao što je Amerikancu Čarlsu Kateru bolje ovde u Srbiji nego u Americi.


Elem, shodno tome, mislim da samo infantilne osobe ili one koje nisu videle ništa dalje od Budve i Soluna, mogu da sve, ali baš baš sve ljude koji ikad odluče da odu iz Srbije, stave u isti koš i nazivaju nekim izdajnicima, otpadnicima, slugama i slično. A i prisutno je to licemerje ovde, da kad neko ode da živi i radi u Rusiji, on je slovenska i pravoslavna junačina, iako trajno odlazi iz zemlje. A ako neko ode na zapad, uh uh uh, onda je on bog zna kakav otpad i izdajnik. A odlaze i jedan i drugi. :LOL:


A kažem, čak i ako neko nešto umereno zamera tim ljudima, neka samo pogleda koliko svi ti ljudi pomažu Srbiju na razne načine, i mislim da će svako odrastao i samokritičan vrlo brzo naći razlog da umukne i bar bude neutralan po pitanju te dijaspore i gastarbajtera. Štaviše, voleo bih da vidim pojedince s ove teme kako u lice govore i objašnjavaju tim našim ljudima preko da su svi otpadnici, izdajnici i perači klozeta od kojih Srbija nema ništa. :D Da vidim kako bi se proveli. Dok su s druge strane, ovakvi i ovakvi šatro bog zna kakve patriote, trudbenici, junaci, moralne gromade i mudraci nad mudracima... :poop: Ma da, kako da ne. Ajde bre... :ROFLMAO:
 
Poslednja izmena:
Lepo si to analizirao, vrlo precizno :) Slazem se ukratko ima raznih ljudi, raznih interesovanja i pogleda na zivot, ali meni i dalje smeta uzasan defetizam koji se siri u drustvu, kukavicluk cak ponekad, gde mnogi sire negativnu i mizernu verziju svog zivota na nas ostale, znas ono "ma najgori smo, nema nista od ove zemlje, ko poslednji ode neka ugasi svetlo i slicno..."....druze koja je poenta cak i da je tako?Sta ce da se promeni na bolje, ako svi odemo...i sta onda, da nam ne postoji zemlja vise? To je cisto ono nase inacenje, kao razmazeno dete, nisam dobio sta zelim e ima da polupam sve po kuci, zapamticete vi mene. Mozda sam previse banalizovao i pojednostavio, kapiram da neki ljudi zaista jedva prezivljavaju i razumem njihov bes ali velika vecina moze da ne prezivi vec zivi ovde, sasvim pristojno. Zaista nije plata jedino merilo na kraju dana. Siromasan Nemac ima 2k mesecno ali nema svoju kucu za koju mu treba 500-1000 i placa struju i gas 500, ako zivi sam to je skoro nemoguc zadatak. Radi na sebi i svojim vestinama, glasaj pametno i trudi se da tako promenis svet, korak po korak, neko ce da uspe u idealizovanom svetu preko koji ne postoji, velika vecina ce i dalje da zivi lose. O drustvenoj neprihvacenosti i preziru lokalaca da i ne pricam sada,tek to je velika tema. Nije slucajno da se svi ex yu druze i drze zajedno tamo. Ko zeli da uspe u inostranstvu i napravi uspeh i karijeru zelim mu sve najbolje, ali ne mora da govori kako za nas ostale ne postoji nikakva nada, lako je da precuti i samo ode. Ali vidim da mnogi bleje po svim negativnim vestima o Srbiji i nasladjuju se kako smo propali i kako je njima drago sto su otisli a mi budale nismo. Da sam ja srecan i uspesan negde daleko, ne bih sigurno trosio jedan minut da gledam iza sebe i nesrecu koju sam napustio a tek da sirim hejt... nesto tu izgleda nije tako sjajno kao sto oni tvrde da jeste ;)
 
Ceo svet je u defetizmu i pesimizmu već 15 godina. Svet se namerno iz jedne krize gura u drugu, i tako već 15 godina, da bi se procenat odabranih omastio još više. Ako su Srbi pre toga već imali neki nivo defetizma i pesimizma (uglavnom zbog rezigniranosti nakon pljačkaških privatizacija i izduvavanja nade nastale nakon 5. oktobra), računaj da kada je planeta 2008. utonula u svoj defetizam, da se očekivano njegov nivo kod Srba još više povećao.

Takođe, nije sve defetizam. Imamo ljude koji odlaze odavde a da ih neko pita da li odlaze zato što misle da Srbiji sledi propast, rekli bi da nije to, samo ne mogu da planiraju svoju budućnost ovde. A razloga može da bude 300. Recimo neko završi molekularnu biologiju ili astrofiziku ovde. Gde da radi? Pa neće ovde raditi, ide napolje i planira to već godinama. Ali stvar je u tome što mnogi ljudi kad to čuju, vide ga kao defetistu i namćora. Iako je možda on još u srednjoj školi odlučio da želi da završi to i to i ode da radi u npr nekom evropskom institutu.

A isto tako imamo sijaset Srba koji su ostali ovde, a veći su defetisti nego on takav. A opet njima niko ne pridikuje. Ili bar ne toliko kao ovima što odu. Jer ovde vlada ta opičena iluzija da čim neko ide odavde, ide jer je besan, jer je izdajnik, jer je otpad i jer želi da bude nečiji sluga. A s druge strane, svako ko ostane u Srbiji, može da bude defetista i toksičan do mile volje, i on će u očima pojedinaca opet biti poželjniji i draži sugrađanin nego neko ko je otišao preko.

Takođe mora da se ima u vidu da je nama u kulturi i mentalitetu da budemo skloni defetizmu, očajanju, samosažaljenju... Pogledajte na primer mnoge naše filmove ili deo naše muzike. Aca Lukas, Toma Zdravković, kafanske pesme, pa i ovo novo njesra IDJ... to sve pršti od melanholije i depresije. Ja sam te voleo, ti si me ostavila, sad ću da se razvalim od alkohola, onda možda prospem mozak a možda i dočekam jutro, ko zna, videćemo šta će Bog da mi da... (kao da njegova sudbina zavisi od Boga, a ne od njega samog). Ili u slučaju ovih drugih, pevanje i veličanje propalitetskog načina života. Kao nekad u nekim pesmama iz 90ih gde se veličao kriminal. Prosto, nama je ta melanholija nažalost deo identiteta. To jest jedan deo identiteta jednog broja ljudi ovde. A uz to zaista jesmo mnogo propatili kroz istoriju. I onu dalju i ovu skoriju. Imajući sve to u vidu, pa naravno da će takav narod biti skloniji defetizmu i da će na postojeći pesimizam u svetu biti još pesimističniji. Pogotovu kada ih političmari, a i svetske sile, izdaju i obmanu više puta.
 
Poslednja izmena:
Sta ce da se promeni na bolje, ako svi odemo...i sta onda, da nam ne postoji zemlja vise?
Pošteno, i slažem se. Ali isto tako neko može da pita - a šta će da se promeni na bolje ako svi žmurimo pred gorućim problemima, prodamo dušu Partiji, ljubimo ruke vreći gov... ovaj, mislim vreći mesa i krvi i tovarimo sebe vestima, tripovima i frazama tipa #Vraćamo Šine na Savski Trg! Beograd Pobeđuje! , #Nemci Nam Zavide, # Sramota Me Koliko Nam Dobro, # Sve loše što se dešava u Srbiji, dešava se jer nas zapad, Kurti i Đitler sabotiraju, # Nebeski Narod, # Prvi put u istoriji...

Jbt bre u Nacionalnom parku svaki dan istorijski dan™. Probavu više dobijam od sve te epike i samozavaravanja. :rolleyes:

Takođe, treba imati u vidu kritike i pesimizam vezane za vlast i državu, i kritike i pesimizam na račun društva i naroda. To što neko (kahmja) redovno penali gangrenozni državni aparat i SNS partijsku sektašinu, ili im tera inat (jer neće meni botine i krezubi otpad da govori šta da radim i mislim), to ne znači da se ne radujem kada neki predstavnik Srbije u svetu napravi uspeh, ili kada se u Srbiji desi, izgradi, napravi, organizuje nešto lepo. Samo, napadi SNS taloga su toliko jaki, agresivni i podmukli, da mnoge osobe koje bi bile na neutrali, pređu u inat njima, jer im je muka da im takvi kroje državu i sudbinu i još povrh svega - govore šta će da misle i rade.
Zaista nije plata jedino merilo na kraju dana.
To i ja kažem. I do skora plata i profit zaista nisu bili smisao života u Srbiji. Ali i nama je nametnuta ta bolesna kapitalistička kultura u kojoj se sve u životu, i sama osoba, vrednuju samo po tome koliko vrede i koliko rade. Ne koliko uživaju u životu, ne kakvi su ljudi, ne da li rade manje a pametnije... nego samo koliko para imaju i koliko vremena provode na poslu.
Siromasan Nemac ima 2k mesecno ali nema svoju kucu za koju mu treba 500-1000 i placa struju i gas 500, ako zivi sam to je skoro nemoguc zadatak.
U pravu si, slažem se skroz. Ali evo, otidi na temu ''Cene nekretnina'' ili pak na neke druge gde se priča o nekretninama i rentiranju, i videćeš brojne forumske pajace koji propagiraju ljudima da je sasvim u redu biti nečiji podstanar ceo život. Biti kmet. Dakle, u tom slučaju, nije veća krivica onoga ko ode u Nemačku da bi živeo kao nesrećnik, nego i onih koji mu tovare te priče u glavu. A mnogi to rade, kako iz opičenih ubeđenja, tako i iz interesa. Takozvane botine.
ali ne mora da govori kako za nas ostale ne postoji nikakva nada, lako je da precuti i samo ode. Ali vidim da mnogi bleje po svim negativnim vestima o Srbiji i nasladjuju se kako smo propali i kako je njima drago sto su otisli a mi budale nismo.
Tu si u pravu. Ali ja mislim da od tih koji to rade, polovina zaista to misli (a ima ih takvih, ono, smeste se u Evropu ili Ameriku i misle da su sad kraljevi i mudraci) a polovina time nesvesno prikriva ili se bori protiv nekih svojih sumnji i strahova. A toga je svakako mnogo kada odeš u stranu, nepoznatu zemlju i često nema nikog da ti pomogne i podrži te. Blesavo, znam. Ali ljudi umeju da razvijaju brojne mehanizme odbrane ili izdržavanja nečega, a da ne budu ni svesni.

Takođe treba imati u vidu da se mnogi naši ljudi napolju (tu mislim i na ove što dobacuju ali i na one što samo ćute i bave se sobom) osećaju rastrzani između dva sveta. Osećaju se da nigde ne pripadaju. Mislim brate ja znam osobe koje bi iz manjih mesta u centralnoj Srbiji na sat vremena vožnje od Beograda, prvih 15 godina proveli u svom rodnom mestu, a u Beogradu su preostalih 15 odnosno 17 godina. Pa se i dan danas osećaju kao da su između dve planete. Iako su u svojoj zemlji, iako su im porodice na 60 minuta vožnje, iako Beograd već znaju, imaju u njemu prijatelje, i posao i kolege. Pa se ipak i nakon 15 godina osećaju kao da nigde ne pripadaju.

A zamisli sad kako je nekome 1000 km odavde u Nemačkoj, ili pak Americi, koja je tek opičena i znatno drugačija od Evrope i time još dalja od naše kulture i mentaliteta.
 
Poslednja izmena:
Takođe treba imati u vidu da se mnogi naši ljudi napolju (tu mislim i na ove što dobacuju ali i na one što samo ćute i bave se sobom) osećaju rastrzani između dva sveta. Osećaju se da nigde ne pripadaju. Mislim brate ja znam osobe koje bi iz manjih mesta u centralnoj Srbiji na sat vremena vožnje od Beograda, prvih 15 godina proveli u svom rodnom mestu, a u Beogradu su preostalih 15 odnosno 17 godina. Pa se i dan danas osećaju kao da su između dve planete. Iako su u svojoj zemlji, iako su im porodice na 60 minuta vožnje, iako Beograd već znaju, imaju u njemu prijatelje, i posao i kolege. Pa se ipak i nakon 15 godina osećaju kao da nigde ne pripadaju.

A zamisli sad kako je nekome 1000 km odavde u Nemačkoj, ili pak Americi, koja je tek opičena i znatno drugačija od Evrope i time još dalja od naše kulture i mentaliteta.
E bas to, vise znam takvih primera nego onih sto su potpuno zaboravili na rodni grad, narocito sa faksa, nije lako kad se promeni sredina valjda.
 
Naravno da nije.

Pritom ovi koje ja znam da su u Beogradu 15 godina, i nisu zaboravili i zapostavili svoje rodno mesto i porodicu. Iako ih taj mentalitet tamo sve više nervira (e to bi npr bilo interesantno reći MC-u i svima koji misle da su srpska sela i rural kao u bajci i da su ljudi tamo fenomenalni...) Elem, iako ih nisu zaboravili i idu redovno, i to kažem - nekima od njih treba svega jedan sat do onde, znači tu su, na 50-100 km - opet se osećaju kao da su između dva sveta i da nigde ne pripadaju.

A kad neko ode iza nekoliko granica i nekoliko stotina ili hiljada kilometara, to je višestruko teže. A tek recimo ako ode u Ameriku ili Aziju...
 
Poslednja izmena:
Nedostatak posla je glavni razlog sto je vecina otisla. Tacno mozemo da pricamo o diktaturi, pravnoj drzavi koje nema, medijima ali sustina je da su ti ljudi morali da odu jer nisu imali alternativu. Sada se to delimicno menja, otvaraju se fabrike sa primitivnom tehnologijom ali bolje i motanje kablova za slabo obrazovane nego odlzak u nepoznato, bez znanja jezika. Optimista sam, ne vidim bolji plan za zadrzavanje stanovnistva u zemlji od novih radnih mesta, ko god da ih otvara.
Nije to isto.
Motanje kablova je samo motanje kablova, neam perspektive.
Taj model privatozacije vodi u neprekidno siromastvo, blokadu bilo kakvog razvoja. O tome je pisao ekonomista Nebojsa Katic.
U Nemackoj imaju mogucnost da od slicnog posla barem iznajem stan, a kod nas mogu da iznajme samo sobu.
 
Naravno da nije.

Pritom ovi koje ja znam da su u Beogradu 15 godina, i nisu zaboravili i zapostavili svoje rodno mesto i porodicu. Iako ih taj mentalitet tamo sve više nervira (e to bi npr bilo interesantno reći MC-u i svima koji misle da su srpska sela i rural kao u bajci i da su ljudi tamo fenomenalni...) Elem, iako ih nisu zaboravili i idu redovno, i to kažem - nekima od njih treba svega jedan sat do onde, znači tu su, na 50-100 km - opet se osećaju kao da su između dva sveta i da nigde ne pripadaju.

A kad neko ode iza nekoliko granica i nekoliko stotina ili hiljada kilometara, to je višestruko teže. A tek recimo ako ode u Ameriku ili Aziju...
Nije raj u provinciji.
Ljudi su pilicno kvarni i odsta ogovaraju.
Ali oni nisu ti koji donose odluke. Oni se baremne prave vazni da su "Grofovi sa Varcara" (A prakticno, u Beogradu, sve van granica koje cine Dunav, Sava i linija koja spaja PAncevacki most i Gazelu je selendra po meni)

I tacno je to sto kazes. samo 50 ili 100km od kuce i vec is gastarbajter.
Znam dosta onih koji su iz Kraljeva, Zajecara itd.
U Beogradu su kao ni na nebu ni na zemlji.
 
Nije raj u provinciji.
Ljudi su pilicno kvarni i odsta ogovaraju.
Ma nije moguće? 😄
Ali oni nisu ti koji donose odluke.
Jesu.

Oni sami odlučuju da slušaju Vučićeve slatke laži. Da mu ljube ruke. Da ga stavljaju na ikone i portrete. Oni daju glas njemu. Oni idu da podrže silovatelja u Brusu. Palikuću u Grockoj. Mafijaša u Jagodini... Oni se mole njemu, oni se njemu zahvaljuju kad padne kiša i rodi polje, i oni su ti koji kunu Đitlera i HAARp kad padne grad i potamani nezaštićene biljke koje nisu obezbedili jer ''ma neće grad...''
Nemoj samo da mi kažeš da nemaju pristup internetu ili bibliotekama ili boljim medijima, pa da se malo informišu i prosvetle. Jer gde ima SuperNove i Lekekoma, ima i svih tih stvari. Samo, nema volje i vaspitanja da se to konzumira i da se šire um i pogledi i menjaju stavovi. Teško je raditi na sebi i uzdati se u sebe i odgovarati za svoje postupke. Lakše je kada se se to prenese i projektuje na nekog drugog. Na Boga (kao da od njega zavise njihove odluke i dela), na Vučića kad je nešto dobro, na Đitelra i zlikovce kad je nešto loše...
Oni se baremne prave vazni da su "Grofovi sa Varcara"
Naravno da se prave. :ROFLMAO: Po selima se baroniše još više nego u najgorim beogradskim klubovima i kafićima.
 
Poslednja izmena:
Ma nije moguće?

Jesu.

Oni sami odlučuju da slušaju Vučićeve slatke laži. Oni daju glas njemu. Oni idu da podrže silovatelja u Brusu. Palikuću u Grockoj. Mafijaša u Jagodini...
Nemoj samo da mi kažeš da nemaju pristup internetu ili bibliotekama ili boljim medijima. Jer gde ima SuperNove i Lekekoma, ima i svih tih stvari. Samo, nema volje i vaspitanja da se to konzumira i da se šire um i pogledi i menjaju stavovi.

Naravno da se prave. :ROFLMAO: Po selima se baroniše još više nego u najgorim beogradskim klubovima i kafićima.
dobro, slabo poznajem Srbije van Vojvodine.
Ipak protivljenja vlasti uvek ima vise u Beogradu i sva ta vladajuca Ekipa je uvek iz Boegrada.
Vucic, Tadic, Kostunica, Djindjic,, Brnabic, Mali...
ti glavni su uvek iz Beograda.
Vesic je enki izuzetak.
 
Vrh