Šta je novo?

Izbori 2024

I ne treba se toliko zgrazavati nad "narodom" u MMLu i provinciji. Vucic je dao ljudima po 300 E u proseku. To su ljudi kojima niko nikad nista nije dao. Znaju, da ako gradjanska beogradska elita dodje na vlast, da ce se pljacka nastaviti isto kao i sad, ali sad dobijaju mrvice od pljacke. Dobiti nesto za dzabe odyvanja u mozgu prosecnog biraca. Pa On imej omogucio da loze vlazni lignit, da umesto 16000 din potrose 9000 din za ogrev po sezoni. On je uveza brasno, on ih nece ostaviti gladne.
 
Ići će ona u koaliciju sa AV-om, čim joj zatraži.. satelit sns-a, to je ona.

A što se tiče Krisa Hila, da smo neka država ne bismo mu ni dali agreman zbog loših asocijacija na njegovo delovanje devedesetih..
 
"Грађани Београда су у потпуно нерегуларним изборним условима показали да су за промену власти у Београду. Записници са преко 90 одсто бирачких места јасно показују да су опозиционе странке у Београду добиле преко 50 процената гласова", наводи се у саопштењу коалиције "Уједињени за победу Србије" које преносимо у целости.
 
Izgleda da je Djilasova stranka bila pod hakerskim napadom da ne bi mogli da broje glasove.


Како открива извор “Блица” близак Странци слободе и правде, коалиција око странке Драгана Ђиласа је на тај начин у изборној ноћи изгубила могућност да контролише процес прикупљања података о пребројаним гласовима.
- Све везе са бирачким местима су нам на тај начин практично биле прекинуте. Нисмо знали ништа од података са терена. То је разлог зашто целе ноћи нисмо изашли ни са каквим бројкама и процентима - каже саговорник “Блица” који је инсистирао на анонимности.
Како сазнаје “Блиц”, након што је Блиц.рс објављио прве процене изборних резултата постојала је могућност да Уједињени за победу Србије објаве да не признају резултате избора.
Ипак, од те идеје се одустало када се видело колико славе у редовима коалиције "Морамо" због преласка цензуса и на републичком и на београдском нивоу.
Огромни редови на Звездари за гласање после 20 часова.
 
Voleo bih da mogu da znam koliko ljudi u Srbiji je želelo juče da glasa, a nije moglo, zbog (sada već debilnog) sistema koji obavezuje da se glasa samo i samo u mestu gde si prijavljen. Znam nekoliko osoba koje su iz drugih mesta odnosno prijavljenje su i dalje u drugim mestima, a nisu mogle da glasaju prosto jer nisu prebacile prebivalište. Jer neke i ne mogu, neke su i dalje podstanari a neke prosto iz drugih, birokratsko-mastiljarskih razloga, ne mogu to da urade. A neke su i studenti, a nije baš kao da je semestar tek juče počeo...

Ja cenim da bi svi izbori (sve godine, 2022, 2020, 2018...) imali u proseku između 5 i 10 % veće izlaznosti da u zemlji u kojoj veliki deo ljudi živi ili studira izvan svojih krajeva, nema ovaj sistem koji ih vezuje da mogu da glasaju samo u rodnom ili prijavljenom mestu.


I da, šta bi na kraju sa onih 200.000 nedostajućih glasova u Beogradu što @Igor i još par ljudi pominjaše par strana ranije?
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima. Mi iz moramo smo bili juče ispr3d RIK-a zbog neregularnosti na izborima bićemo i danas. Ja gostujem na N1 u 17.45.

Nisam neki političar niti strateg već sam kao što znate praktičar na ulici. Zato delim najbolju analizu ovih izbora od strane novinara Saše Dragojla.

 
Plasim se da ce nakon ovih izbora tek krenuti sa bahatoscu i samovoljom bez ikakvih ustezanja.
 
. . šta bi na kraju sa onih 200.000 nedostajućih glasova u Beogradu što @Igor i još par ljudi pominjaše par strana ranije?
Na ovoj tabeli je samo 1.393.409 "upisanih birača" sa tih 1037 biračkih mesta gde su "obradjeni rezultati" od 88%.
Ako se to uperedi sa ukupnim brojem "svih birača" od 1.600.463, dobije se oko 87% (1393/1600) što je skoro isti odnos kao za "obradjene rezultate" od 88%.

Znači da je na tim biračkim mestima gde su obradjeni rezultati bilo toliko upisanih birača i nema nikakvih "nedostajućih glasova".

IMG_20220405_065051.jpg
 
Poslednja izmena:

Evo, ovde je GIK saopštio da je u Beogradu upisano 1.600.000 birača. Kako je sad upisano 1.393.000?
 
Додавање и одузимање листића, додавање и одузивање бирача на дан избора, лоше бројање и слично, да будем искрен нисам никад веровао у те приче, барем не у неком значајном обиму. Да тога има у неком већем обиму сигурно би се видела разлика у процени на основу узорка на добро контролисаним изборним местима, а ево видимо да се процена Црте која није под контролом власти не разликује много од осталих резултата. То су методе којима се Вучић служио пред изборе 2012 и шта сада би са његових и Томиних чувених 500.000 хиљада листића које су као нашли у контејнеру, што то није истражио и некога казнио. Лажовчине у лоповчине.
То међутим не значи да није било значајних махинација које чине ове изборе прилично нерегуларним. Бугарски возови, капиларни гласови, застрашивање по јавним предузећима и преко медија, фиктивно досељавање људи да би гласали на одређеним местима и слично су били итекако присутни, и колико год нисам неког позитивног мишљење ни о претходној власти (пре 2012) морам рећи да тога није били, или барем није било доминантно као што је сада. Нисам горе споменуо функционерску кампању која је такође нерегуларна, али то је и раније коришћено у значајној мери.
Неопходно је увести јасне и прецизне казне за свако овако понашање и у затвор стрпати свакога ко по државним предузећима уз претње радницима скупља капиларне гласове, ко организуе чувене Бугарске возиће и слично
 
Šta se promenilo između ovoga:
i ovoga:
Na osnovu čega su u izbornoj noći tvrdili da imaju većinu, Jovanović da će biti tas na vagi, a Kuzmanović da Marinika, Moramo i Nada imaju većinu? Juče već sve suprotno, ni blizu.
Ovi kao hakovani (telefone izgleda ne koriste), ovi na spavanju i odjednom- pa izvinite, nemamo više većinu. Aj ćao...

E tako meni sve ovo deluje. Deca se igraju.
 
Ја сам чуо од људи који су се ангажовали да је опозиција у старту имала за циљ само градске изборе.
Ja zaista ne znam kako je iko sa malo mozga mogao da očekuje poraz SNS-a na republičkom nivou. Jedina realna šansa su bili veći gradovi.
Zaista je šteta što jedan mandat odlučuje u Beogradu. Ne mislim da bi se opozicija ujedinila da SNS + SPS imaju 54 glasa, ali tada bismo barem jasno videli ko je prava opozicija, tj. ko je protiv SNS-a.

Optimizam budi manje ubedljiva pobeda SNS-a na svim mestima, a za one koji glasaju za SNS definitivno mogu da zaključim da su ili glupi ili imaju imovinsku korist od stranke.
 
Nije me mrzelo, a i trebalo mi je svega 4 minuta, da ispratim jednu pikanteriju od koje bi moglo dosta toga da zavisi. Mi, naime, još uvek ne znamo da li je lista "Ajmo ljudi" prešla cenzus, a čak i da nije, veoma je izvesno da bi na ponovljenim izborima prešla. To je i razlog zbog koga je Vučić u postizbornom obraćanju izgovorio to što je izgovorio. U Beogradu su mogući sledeći raspleti:

SNS+SPS+Zavetnici
SNS+SPS+NADA
SNS+neki drugi igrači (o ovome se dosta šuška)
Svi ostali (jasno je da se ovo neće desiti)

A sada, ta pikanterija. Obzirom da sam potpuno neupućen i odsečen od čudesnog sveta navijača, zanimalo me je koliko ima istine u tome da "grobarski krajevi" daju veću podršku listi Duleta Derviša. Na Dorćolu postoji hirurški precizna granica u vidu krugdvojkaških šina u Cara Dušana. Na slučajnom uzorku od po 5 biračkih mesta ispod i iznad šina, ustanovio sam sledeće:

Donji Dorćol - cigani ("Ajmo ljudi" Dule Derviš, Boris Tadić: 3.5%)
Gornji Dorćol - grobari ("Ajmo ljudi" Dule Derviš, Boris Tadić: 4.5%)

Dakle, istina je!
 
Poslednja izmena:
Oseca se u pijacnom prosecnom narodu da su odahnuli.
Vucica poznaju i veruju mu, davao im je pare.
Djilas je sam sotona za njih.

A sto se tice brojanja, secam se da su u Hrvatskoj imali izbore pre par godina i u 22h su imali i rezultate na nasim vestima.
Stanovnistvo, vlast, drzavni aparat, stranci, svi smatraju d aje normalno da se u Srbiji mulja s rezultatima.
 
Као што је нормално да се муља у свим сверама.
 
Kada bih mogao sada da doprinesem smeni vlasti u Beogradu, doprineo bih tome i ako bude takva prilika, ja ću lično biti deo te priče o smeni beogradske vlasti bez ikakvih problema", rekao je Jovanović.

On je naveo da bi smena vlasti u Beogradu bila dobra zbog "neke ravnoteže snaga" jer isuviše velika koncentracija vlasti, kako kaže, nikad nije dobra.

Međutim, ovo ne važi za republički nivo, a razlog tome leži u, kako je nabrojao Jovanović, nizu pitanja od Kosova do Srebrenice.

"Meni je tu dalji gospodin (Nebojša) Zelenović nego neko drugi iz vlasti", istakao je Jovanović.



Ako ne laze, posteno.
 
OK, što se tiče beogradske kombinatorike, da rezimiramo mogućnosti opozicije: postoji ta tanka slamčica spasa da se ponavljanjem na biračkim mestima nabije taj cenzus za BoTa i Dula.
Kako stoji stvar sa desnicom ako ta nemoguća misija uspe:
* Boškić je potvrdio da je učešće u beogradskoj opozicionoj vlasti opcija (makar on ne može da kaže da je koaliranje sa Đilasom izdaja - been there, done that)
* Miloš Jovanović potvrđuje da je opoziciona vlast čak smislena u Beogradu, ali to je stari mračnjak koji laže i maže, što je već dokazao izgovarajući se na Boška, dok Boškić potvrđuje da on sam nije problem
* Milica Zavetnica se izjasnila šta je (Šešelj, nikad Đilas) ali zamislite je npr. kao direktora Parking servisa ili Gradskih pijaca, možda bi promenila mišljenje?

E sad, koliko god ovo bilo nategnuto i visilo na pretankoj niti, pravo je pitanje šta gospodar Vučić svim tim desničarima ima da ponudi na republičkom nivou!
Vučićeva čuvena izjava da mu je za parlamentarnu većinu dovoljan SVM, nakon što sve prespava, počinje drukčije da mi zvuči. Nije to nužno bio izliv prezira prema SPS-u, već možda nešto drugo: Orban je jedini koalicioni partner za kojeg EU/NATO ne može ništa da mu prebaci!
Dakle ključno pitanje je da li Vučić bilo koga od ovih desničara (pogotovo Milicu Zavetnicu i Boškića) sme da prigrli, a da sebi ne zakomplikjuje poziciju. Ako su kao proruske opcije previše kontaminantni, onda i Vučić i opozicija mogu da im ponude isto - plen u gradu Beogradu i ništa više!
I tu dolazimo do snage Miloša Jovanovića, jer on je malo ozbiljniji igrač koga se ne može tek tako žigosati kao Putinovog agenta u vladi Srbije. Zato liberalna opozicija prilično opravdano navodi da je u njemu, i nikom drugom, ključ za Beograd.
 
Da, ali Vučić je najavio zaokret ka ekonomiji (indirektno - otklon od Rusije), i pritvorio vrata SPS-u i desnim strankama, koje bi učešćem u takvoj vlasti izgubile glasače. Zato se sve više šuška o uključivanju neke građanske opozicione stranke u vlast.

Inače, ovo nuđenje Vučiću od strane DSS-a i Zavetnika je toliko patetično, da je čak i za našu političku scenu prilično bedno.
 
Jbt ovaj naš i Mađarski mu klon će da vladaju doveka...

Kad sam bio u Budimpešti pre par godina, nisam znao nešto mnogo o Orbanu. Dok smo se vozili onim minibusima što kruže po Pešti, pitam vozača kakav je Orban. Kaže ''Zašto svi koji dođu u Mađarsku misle da mi volimo Orbana i da glasamo za njega? Ja ne znam nikoga ko voli i glasa za Orbana. Ali eto, nekim čudom stalno pobeđuje''. Reko ''savršeno razumem, i mi u Srbiji imamo nešto slično''. :D
 
Ne bi Vučić smeo da otkači SPS iz republičke vlade... Dobio bi odmah jednu pošiljku Putkovog čajića od nane..
 
Ne mogu da verujem da ovi "Moramo" i dalje drže glavu uspavno. Ej, slaviš 4% na republičkim izborima, ne smeta ti krađa, ne smeta ti RIK? To mesto u zapadnoj Srbiji koje ste branili, glasalo za Vučića. Dakle, vi ste obični prevaranti. To ste sada ušli u skupštinu i nikada više. Srećom pa nisam glasao za vas. Jako dobro prepoznam folirante i lažnjake. Kao što sam znao za Belog da je Vučićeva pudlica, tako znam i za vas da ste pod kontrolom ambasade Nemačke. Nisu svi, ali jedan deo vašeg pokreta jeste. Javili vam da dignete ručnu i priznate rezultate.
 
@Koniljo
Pa ne slažem se. U mojim očima (e sad, ne mora niko da se složi sa mnom) rezultati u Gornjim Nedeljicama više govore o tamošnjim ljudima nego o Moramo. I govore u kakvoj partokratiji i Balkanskoj Severnoj Koreji živimo.

Ali s druge strane, pojedina ponašanja i detalji kod Ne davimo Beograd govore dosta o njima.

@Vox91
Ja mislim da je do oba. Ima i mnogo foliranata, ima mnogo koji se stide da priznaju da su prodali dušu Partiji, a ima i onih koji su prosto prisiljeni. Kapiram da nije svejedno kada si obećao Partiji glas, dođeš na izbore, misliš da ih zezneš a onda vidiš grupice propaliteta kako te dočekuju, legitimišu i traže ti posle fotografiju papira. Naravno, neko bi rekao ''pa što se petljaju sa đavolom'' i ja se s time slažem skroz. Što se petljaju. Samo kažem, ima tu i dosta zastrašivanja. Ljudi lako ulaze u kolo i misle da će lako i da izađu, al ne ide. Pogotovu u manjim sredinama, gde su izbori i perspektive suženi.

A i Partija ne pušta tako lako. Imao sam ortaka koji se učlanio samo da bi namakao trunčicu koliko mu je falilo do zaposlenja u jednoj državnoj službi (imao je dobre kvalifikacije ali džaba, u Srbistanu bez veze ništa). Ušao u Partiju, dobio posao i mislio ok da prođe godinu dana pa će da kidne. Prc. Zvali ga nekoliko godina, angažovali da ide da maše ručicama na Prokopu i po drugim cirkusima. Jedva se iskobeljao posle par godina kad je već bio poslovno situiran da mu više ne mogu ništa.


Ali može tako da se gleda a može da se uzme u obzir i to da ako smo u ovakvim okolnostima i sa tolikom partokratijom i strahovladom, uspeli da smanjimo mandate sa 188 na 119... da ima nade da se jednog dana ovo zlo demontira. Ja kapiram da su mnogi nestrpljivi ili ogorčeni, ali kao što rekoh, ja sam od onih koji ne žele da idu odavde i trudim se da uradim šta mogu ovde i sada. A mogao bih, i mogao sam da odem odavde bez problema. Ali ne želim. Iz brojnih razloga.
 
Poslednja izmena:
Teško da će Moramo postati ozbiljniji igrač na našoj političkoj sceni.

U Bg-u možda i hoće, ali šire skoro pa nikako- pre svega zato što su kopija zagrebačkog pokreta Možemo, a drugo zato što su oba pokreta napravili nemački Zeleni.
To je ovde stigma koje se neće osloboditi. Dovoljno je reći samo da su nemački Zeleni bili za bombardovanje SRJ, pa da ovi završe priču..
 
Sapic neopravdano zapostavljen kao ubedljivo najveci gubitnik. Ostao je bez svega, bez stranke, bez ono malo podrske u gradu, bez funkcije, kakvo politicko samoubistvo. Nadam se da ce sad na....i i zbog one kuce na bezaniskoj kosi
 
Vrh