Šta je novo?

Референдум 16. јануара

Kailan

Advanced
Učlanjen(a)
24.08.2015.
Poruke
2.703
Pohvaljen
8.887
Чини ми се да нема тема поводом референдума а рекао бих да је прилично важно питање које се донекле игнорише у медијима па сам отворио да буде место за дискусију. Шта ви мислите о предложеним изменама и, што је још важније, да ли ћете гласати Да или Не? Зашто?
 
Aко буде атмосфера да се изласком и гласањем против промена устава пољуља положај АВ пред изборе свакако излазним. У супротном размислићу још.
 
Možda neki ne znaju, ali koliko god ljudi da izadje referendum je validan.
Znači izadje jedna osoba, zaokruži DA i Ustav se menja.
 
Mislim da je dovoljan razlog zašto treba glasati "NE", to što Ustav ne treba da se menja u ovakvoj političkoj atmosferi: bez opozicije, bez javne rasprave, bez medija. Narod je baš slabo informisan o ovom referendumu. Većina ne zna ni o čemu se radi zapravo, što će reći da je ceo proces sprovođenja referenduma nelegitiman.
 
Slažem se. Baš htedoh danas da napišem na temi nešto oko toga.

Meni je sve ovo jako sumnjivo i mislim da naprdni talog sprema nešto tom promenom Ustava.

Prvo, koliko god fanatično ili ludo sad zvučao nekima - čim vidim da jedni naprdnjaci, leglo i esencija partokratije i nepotizma, hoće da menjaju Ustav, automatski postajem vrlo vrlo skeptičan i rezervisan prema toj ideji.

A drugo, ono što mi posebno zapada za oči - oni su na vlasti 10 godina. Za svo to vreme nigde nisu pominjali promenu Ustava. A sad, kada se polako ali sigurno diže nezadovoljstvo protiv njih (nisam rekao da preti opozicija, nego da jača nezadovoljstvo, što mogu biti i obični građani) i kada se polako ali sigurno nazire kraj njihove ere, odnosno prolaze ''vrhunac'' i kreću se ka eri stagnacije... sad odjednom hajde da se menja Ustav.

Meni je to jako sumnjivo i zato po svemu sudeći izlazim i zaokružujem NE. Ništa im ne verujem i ne pada mi na pamet da im dajem nove pravne okvire da još više jačaju svoju partokratiju.
Pride, bila je neka emisija koju videh delimicno (ja trenutno nemam TV u stanu pa ne ispratim sve uvek) gde je neki od pravnika lepo objasnio da bi po tom novom uredjenju te vrhovne sudije i ostala mooda bili nedodirljivi.
Kaze naravno da i sada ima jake sprege izmedju posranika, politicmara i sudske vlasti, tu nema spora... ali tek sa novim Ustavom i izmenama, zakonski bi se dala moc nekolicini da budu nedodirljivi bogovi.


Uopsteno, cim jedna... kako da ih nazovem - masa, TVORevina, gomila... poput SNSa hoce da menja Ustav sada kada vide nemir u narodu (rekoh narodu, ne opoziciji) i kada vide da im prolazi vrhunac, i da krecu unutrasnje borbe za prevlast... jasno mi je da ne spremaju nista dobro.
 
Meni umereno upucenom lici na to da je ovo neki probni balon za daleko ozbiljnije referendume.
Sto se rezultata tice, apsolutno im je svejedno. Ako pobedi "NE", okrivice narod za to sto ne jurimo u Evropsku uniju, u koju se njima svakako ne zuri. Ukoliko pobedi "DA", eto, uradili su nesto za evropski put, bla bla bla... To se vidi po indiferentnosti njihovoj i suprotnim porukama od pojedinih poslanika. Da je nesto bitno, sve lobi-masine bi radile punim gasom.
 
Deder, što reče jedan moj drug iz srednje škole, inače advokat koji se u principu slaže sa ovakvim izmenama Ustava: 'Učiniću sve protiv Vučića'. Tako i neće glasati za izmene. To je, naravno, licemerje, ali se s postojanjem te pojave u nekoj meri ipak moramo pomiriti. Tako je to, zbog toga se glasa ili ne glasa, da ne tupimo mnogo bez potrebe.

Neću ni ja da glasam. A OK je predlog.
 
Tako je SNS i dosao na vlast (izmedju ostalog). Tako sto se, pored iskrenih glasaca SNSa, skupila i masa ljudi koji su hteli da se inate i napakoste DSu i glasase za ove samo zbog toga. Sto ja kazem, narod koji glasa za psihopate da bi se osvetio kleptomanima, pa tako u krug i u beskraj.

Epilog toga znamo.

Samo, meni su ruke i savest cisti, jer ni na jednin izborima nikad nisam glasao ni za SNS, ni za SRS ni za bilo koga uz njih u koalicijama. A sto se ovog referenduma tice, kod mene se ne radi o inatu nego o tome da znam kakvi su ovi i da vidim da im sledi stagnacija. I oni to savrseno znaju. I kada uzmu da menjaju Ustav nakon 10 godina apsolutne nadmoci i partokratije, i to sad kad se vidi da im prolazi vrhunac, to se iz aviona vidi da se radi o nekoj pokvarenoj nameri.

Primera radi, i hipoteticki govoreci, da dodje sad Branko Ruzic i predlozi neke izmene u programu obrazovanja pa to stavi na referendum (recimo, hipoteticki) ili napravi neku anketu ili javnu raspravu... pristupio bih tome neutralno i ne bih bio sumnjicav.

Ali kad se radi o promeni Ustava, koju gura jedan psihopata i karijes od coveka, u vreme kad je nezadovoljstvo najjace od njihovog zajahivanja, u vreme kad im prolazi vrhunac, 10 godina nakon vladavine... pa to tukne na kvarno i budjavo cak i iz aviona.
 
Poslednja izmena:
Nisam ni ja glasao za njih, niti ću. A i višak hajke protiv Tadića i žutih nisam uvažavao. Mnogo se tad preterivalo sa opozicionih položaja (i sad se, naravno, preteruje).
 
Мени се генерално не свиђа сам концепт да судство буде демократски недодирљиво, колико год нам се наметало као нека "независност". Да се не лажемо, највећи део корупције и "зависности" правосуђа долази управо зато што се правосуђе интерно пуни по разним познанствима и родбинским везицама, не зато што демократски изабрани представник народа има моћ да изабере новог врховног судију ако претходни напусти позицију или умре. Бојим се да би та "пуна" недодирљивост правосуђа само створила ситуацију попут оне са професорима на ФДУ-у.

Узимајући у обзир колико се ретко смени неки судија, чак бих отишао и корак даље да избор судије буде спроводен на референдуму. Можда би могао неки компромис да нпр. правосудни стручњаци предложе 5, Скупштина 5 а на референдуму гласамо за кога хоћемо од њих 10.
 

Otac nacije: "Glasaću 'da' na referendumu; da nam se ne ponovi onaj užas iz 2009. godine"


"Glasaću 'da' iz nekoliko razloga. Osnovni je taj da do sada nismo uspeli da uredimo pravosuđe tako da ljudi budu zadovoljni. Sa sebe ćemo da skinemo taj deo krivice, država će se manje mešati, preći će na stručne ljude i eksperte, da sudstvo i tužilaštvo budu samostalni i nezavisni", rekao je Vučić.

"Nije to pitanje samo EU integracija, već je od suštinskog značaja za razvoj zemlje. Da se nikada ne ponovi 2009. godina i onaj užas sa otpuštanjem, neizborom 836 sudija, dvoje-troje je tad izvršilo smoubistvo zbog besmislenih političkih odluka, direktno 44 miliona evra koštalo, a u širem smislu i mnogo više", kazao je Otac u obraćanju naciji po 836. put.

sad-upset.gif


yXiSJcx.gif
 
Poslednja izmena:
Европеидним либералним
гангстерима се више не
може веровати. Једни
бојкотују док други ДАчу.
Као што се више не може
веровати ни лажним
патриотама Дверјаницима,
Заветницима и ДЈБовцима
после отрежњујућег летњег
пића код Вучића. Од свих
постојећих једино Ћута
делује као прихватљив
кандидат, док је Зеленовић,
ако се не варам, био
шабачки пијун, а самим тим
и довољно компромитован
пред јавношћу.
 
Ćuta je kralj. :D Posle brisanja poda Nevenom Đurić, najjači momenti su mi ono kad je u decembru nakon najvećeg protesta zapretio SNSu ''sve ono što se skupilo danas na ulicama širom Srbije lako može da mu se nađe pred Skupštinom, ako nastavi da se igra sa voljom naroda''. I ovo danas kad je vikao pred Vladom ''Javi se Ana''! :LOL:
Čovek zna da bude srčan i energičan kad zatreba u jednim okolnostima, recimo na protestima, a opet da se smiri i vlada sobom kad zatreba u drugim - recimo kad ostane smiren pa elegantno obriše pod neurotičnom Nevenom Đurić. :LOL:

Žao mi je što nema (više) takvih ljudi u politici. Ali upravo takvi ljudi koji ne žele da budu vođe, obično i budu najbolje vođe. Baš zato što rade to iz osećaja dužnosti, a ne iz pohlepe, kompleksa, besa ili pokvarenštine. Da je sreće pa da je više takvih ljudi. I u politici i u društvu.

Inače, i mene Zelenović malo iritira. Ne znam mnogo o njemu pa nemam ni neki stav, ali lik za početak treba da nauči da priča bez da se unosi ko neka prgava baba u autobusu. Gledao sam kad je bio u emisiji sa Savom Manojlovićem i koliko god Savo pričao normalno i smireno, ovaj malo malo pa diže tenziju i unosi se. I malo malo pa se sukobi u nečemu sa Savom. Mislim se - oladi čoveče malo, ako već hoćeš da povedeš masu i da uspeš u zajedničkoj borbi protiv zajedničkog neprijatelja...


Nego, ako mogu samo da te pitam - zašto su ti svi postovi zbijeni ovako u jednu veliku kolumnu levo? Pišeš sa telefona pa ti tako preglednije?
 
Poslednja izmena:
Пишем тако ради свачије прегледности јер се очи збуне јурећи редове.

А што се тиче Зеленовића, све си тачно приметио. Мени се чини да се тај бори да буде главна и можда чак и једина фигура у опозицији. Све су то генерално грађанистички фанатици али Ћута ипак делује као пристојан човек и не верујем да он сад ту нешто мути. Био сам овде објавио фотографију њега поред Светлане Бојковић ако се ко сећа. Мислим да је то хиљаду пута боља опција него трио Тадић/Ђилас/Јеремић који испољава патолошку опсесију према ЕУ.
 
Poslednja izmena:
Mislim da Vucic moze okrenuti u svoju korist bilo koji rezultat glasanja na referendumu. Da nije tako, ova kampanja bi sa rezimske strane bila mnogo agresivnija.
 
Мени је Зелени био ОК, све док није одлучио да изађе на локалне изборе а канда бојкотује републичке. Реко сам онда себи "овај је одлучио да поједе два го*анцета", и појео их је.
 
Meni se cini da je Vucic namerno polu glasan sto se tice referenduma. Ako bi mnogo agitovao, moglo bi da se desi da dodje mnogo ljudi i iz inata glasa protiv. Zna da ima pouzdanu masineriju stranke. Zna da ima penzionere.
 
Da bi sudstvo bilo nezavisno treba da se organizuju izbori za Visoki svet sudstva i Visoki savet tužilaštva, pa tek onda neka oni biraju sudije i tužioce na odgovarajuća mesta. Sve drugo je i te kako zavisno od tenutne oligarhije i nema ni n od nezavisnosti. Izbori po većinskom principu na postojećoj teritorijalnoj podeli Srbije na okruge.
 
Što bi Vučić bio za nezavisno sudstvo od njegove skupštinske većine? Tu naredbu je poslao globalistički šef iznad da bi sudstvo bilo zavisno od njega, pa Vučić sad kao formalno podržava da se šefu ne zameri, al se i ne cima mnogo jer i njemu to umanjuje vlast. Njemu kratkoročno, a Narodu dugoročno.
 
Mislim da Vucic moze okrenuti u svoju korist bilo koji rezultat glasanja na referendumu. Da nije tako, ova kampanja bi sa rezimske strane bila mnogo agresivnija.
Naravno, s njim uvek postoji taj rizik. Kad se radi o pokvarenštini i podmetačini, nema mu ravnog.
Ali šta god da on planira sa bilo kojom opcijom (pobeda DA ili pobeda NE), treba izaći i dati svoj glas.
Jer, što je narod aktivniji i reaktivniji na njegove poteze, to je i njemu teže da sprovodi svoje planove. Plus, iako on ima svoju mašineriju ovde, pa i podršku zapada, nije isto ako na referendum izađe 500.000 i 2.500.000. Mislim znam da u očima zakona na kraju ispada isto, ali hoću da kažem da ostaje saznanje, pa i upis, kolika je bila izlasnost i koliko ljudi je zapravo tu izrazilo svoj stav.

Uopšteno, treba izlaziti i glasati na svim izborima.
Prvo, da se nikad ne bi dozvolio monopol jedne grupe nad vlašću. Pa ako treba, glasa se i za opozicionu stranku koja se ne voli, samo ako je sigurno da će biti rival i ometač vladajućoj.
Drugo, da se političmari i stranke redovno menjaju, ko pelene, i iz istog razloga
I treće, da se razvije (ili bar održi u životu) navika u narodu ili jednog dela naroda da reaguje na poteze vladara i uvek kaže jasno i glasno kad mu nešto smeta.

Da više ljudi praktikuje tih par prostih pravila, ne bi bilo bolje samo u Srbiji, nego u celom svetu.

A o štrajkovima i bojkotima, koji su nažalost zaboravljena i zapostavljena, a izuzetno moćna a precizna oružja, ne samo protiv vlasti nego i protiv kompanija i korporacija, da i ne pričam. No dobro, to je već druga tema.
 
Poslednja izmena:
Vrh