Šta je novo?

Izbori 2024

Pa evo gde su ti bolji koji ce da se valjaju u radikalskoj kaljuzi??
Evo svi trče..
Vidim i ovde svi se ubiše od opozicionog aktivizma a jedini ko nešto radi je vucko ostali filozofiraju sa bezbedne udaljenosti...
Eto za ovih 11 godina vlasti žvalavog izasli jedino zelenovic, aleksic, nedavimo, onaj grbovic kao neki novi i to je od prilike to... drugih ni na vidiku
Није Зеленовић нови играч.

Jovanovic samo treba da ih proziva za Kosovo, tu nemaju nikakvu odbranu, deluju tunjavo.
Sve drugo mogu da spinuju, ali ovo tesko, u svakoj debati ih razvali, od Orlica samo leti perje.
Само на оне графите кад се војска врати дописати да је охридски споразум издаја.
 
Veseli se srpski rode

Screenshot_20240208_211339_Instagram.jpg
 
Само да не измешамо појмове. Наше бирачко тело уопште није доминантно десничарско али јесте доминанто проруско и про-косово-је-србија. С тим што ово "проруско" узети са резервом јер је значајан део заправо "просовјетски" али се на жалост то некако утопило у ово "проруски".

Сам СПН уколико жели да нарасте, макар несме да буде у супротноси са овим наративима, можда најбоље да их не помиње много осим ставова као што су "Вучић нам нешто прича о Косову, а сам је договорио то и то (навести губитак институција, таблице, динар.....)".

Причу о оном што се назива "грађанско", против које лично немам ништа, треба неко време обликовати на прихватљив начин. Инсистирати на томе да "грађанско" не мора да буде у супротноси са "национално". У крајњем, СПН је састављен од прилично различитих фракција, тако да мислим да и не може да наступа много другачије од овога.

Ovde se retko javljam, ali ovo je ubedljivo najbolji komentar do sada i gađa glavni problem srpske politike. Mi nemamo pravu, građansku, intelektualnu stranku sa utvrđenim nacionalnim ciljevima. Ovde se većina ljudi verovatno ni ne seća ljudi poput pokojnih Desimira Tošića, Ivana Đurića, Nikole Miloševića, pa i kratkog Pekićevog angažmana u politici.

Kod dobrog dela populacije izraz "liberal" i "građanista" vuče neku negativnu konotaciju na krugodvojkaše, patkaše, razne po struci "pisače projekata za fondove", NVO i druge.

Jedina realna građanska stranka (po nastupu) je bila Liberalna stranka 90ih godina, ali je baš zbog činjenice da nije bila populistička, cirkulisala sa podrškom od 1%. Stari DS, kada je osnovan početkom devedesetih, je takođe imao tendenciju da preraste u takvu stranku, ali je zhvaljujući Mićunoviću postao "žuta kompanija".

Ovde je generalno uvek bio problem nedostatka građanske stranke sa definisanim nacionalnim ciljevima. To je prokletstvo koje nas prati od vremena kraljevine/kneževine Srbije. Pa Liberali (a i stari Naprednjaci, koju su imali kvalitetan kadar) nisu mogli da se porede sa populističkim, Pašićevim radikalima. Pa i 30ih je Stojadinović došao na vlast upravo na tom populističkom talasu.

Ali Srbija je zemlja paradoksa i populizma. "Nacionalizam" (lažni, Vučićev, ne onakav kakav štiti otadžbinu itd.) koji se protura kroz politiku je jeftin, pun laži, bez ikakvih realnih ciljeva i planova, čisto da se "pregura" preko ovih izbora, pa aj Jovo nanovo. Takav "nacionalizam" "štiti" Republiku Srpsku i KiM dokle god će neko odatle glasati za njih. Kad na to "građanisti" izjave kako nam ne treba Republika Srpska jer je "leglo glasača SNS" Vučiću je puno srce (okružen sam ljudima iz Bosne i Krajine i niko ne glasa za SNS, ali ih etiketiranje nazovi "građanista" teraju od SPN i sličnih), jer samo odvraćaju ljude od sebe.

I sve sam sigurniji da se ljudi poput gore pomenute trojice (mada ni oni nisu zajedno nastupali u politici) neće ponoviti, baš zbog činjenice da Vučiću takvu nacionalnu, intelektualnu, građansku opoziciju ne želi, a narod je pogubljen i sluđen, podeljene u neke paradoksalne tabore likova koji uzdižu istovremeno Regana i Tita, Čiču i Staljina itd. A na sve to Vučko pravi lažne kontraše različitih ideologija od MI, Zavetnika pa sve do stranke "Srbije na Zapadu" sastavljene od pulena Bebe Popovića. I dobro mu ide, nažalost.
 
Poslednja izmena:
Ovde se retko javljam, ali ovo je ubedljivo najbolji komentar do sada i gađa glavni problem srpske politike. Mi nemamo pravu, građansku, intelektualnu stranku sa utvrđenim nacionalnim ciljevima. Ovde se većina ljudi verovatno ni ne seća ljudi poput pokojnih Desimira Tošića, Ivana Đurića, Nikole Miloševića, pa i kratkog Pekićevog angažmana u politici.

Kod dobrog dela populacije izraz "liberal" i "građanista" vuče neku negativnu konotaciju na krugodvojkaše, patkaše, razne po struci "pisače projekata za fondove", NVO i druge.

Jedina realna građanska stranka (po nastupu) je bila Liberalna stranka 90ih godina, ali je baš zbog činjenice da nije bila populistička, cirkulisala sa podrškom od 1%. Stari DS, kada je osnovan početkom devedesetih, je takođe imao tendenciju da preraste u takvu stranku, ali je zhvaljujući Mićunoviću postao "žuta kompanija".

Ovde je generalno uvek bio problem nedostatka građanske stranke sa definisanim nacionalnim ciljevima. To je prokletstvo koje nas prati od vremena kraljevine/kneževine Srbije. Pa Liberali (a i stari Naprednjaci, koju su imali kvalitetan kadar) nisu mogli da se porede sa populističkim, Pašićevim radikalima. Pa i 30ih je Stojadinović došao na vlast upravo na tom populističkom talasu.

Ali Srbija je zemlja paradoksa i populizma. "Nacionalizam" (lažni, Vučićev, ne onakav kakav štiti otadžbinu itd.) koji se protura kroz politiku je jeftin, pun laži, bez ikakvih realnih ciljeva i planova, čisto da se "pregura" preko ovih izbora, pa aj Jovo nanovo. Takav "nacionalizam" "štiti" Republiku Srpsku i KiM dokle god će neko odatle glasati za njih. Kad na to "građanisti" izjave kako nam ne treba Republika Srpska jer je "leglo glasača SNS" Vučiću je puno srce (okružen sam ljudima iz Bosne i Krajine i niko ne glasa za SNS, ali ih etiketiranje nazovi "građanista" teraju od SPN i sličnih), jer samo odvraćaju ljude od sebe.

I sve sam sigurniji da se ljudi poput gore pomenute trojice (mada ni oni nisu zajedno nastupali u politici) neće ponoviti, baš zbog činjenice da Vučiću takva nacionalna, intelektualna, građanska opozicija ne treba, a narod je pogubljen i sluđen, podeljene u neke paradoksalne tabore likova koji uzdižu istovremeno Regana i Tita, Čiču i Staljina itd. A na sve to Vučko pravi lažne kontraše različitih ideologija od MI, Zavetnika pa sve do stranke "Srbije na Zapadu" sastavljene od pulena Bebe Popovića. I dobro mu ide, nažalost.
Скоро је био добар подкаст са Душаном Бабцем где је изјавио како је тужно што тапију на грађанско и либерално у Србији држе личности попут Весне Пешић, Латинке, и сличне ЛДП екипице пресвучених комуниста. И Ст.Протић је у једној емисији изјавио да када је видео колико има партизанске деце у ДС да се осетио како му ту није место.
 
Скоро је био добар подкаст са Душаном Бабцем где је изјавио како је тужно што тапију на грађанско и либерално у Србији држе личности попут Весне Пешић, Латинке, и сличне ЛДП екипице пресвучених комуниста. И Ст.Протић је у једној емисији изјавио да када је видео колико има партизанске деце у ДС да се осетио како му ту није место.
Tačno.
Pošto sam dobro upoznat sa političkom situacijom u Turskoj, imate sličnu situaciju Vučić - Erdogan po pitanju načina kako se održavaju na vlasti. Sa druge strane, opozicioni CHP (koji je uzeo sve veće gradove od Erdogana već 2. ciklus izbora) je daleko ozbiljnija opozicija Erdoganu, nego li će to SPN ikada biti Vučiću, a to je iz jednog razloga - zahvaljujući Ataturku postoji nešto što se može nazvati nacionalno svesno građanstvo. (CHP je izvorno Ataturkova stranka).
Dakle, reč je o ljudima koji želi Turskoj dobro, ali kroz modernizaciju, profesionalizacijh uprave
sekularizam (ideologija Ataturkovih 6 strela), a ne kroz priče kako se treba odreći Kurdistana, odbaciti severni Kipar i slične gluposti. Čovek koji im je predsednik nije profesionalni političar, NVO i bilo šta slično. A imate među njima i Turke i manjine, vernike i ateiste, ljude iz Istanbula ali i ljude iz nekih gradića na granici sa Sirijom. Dok god ih je vodila Ataturkova misao, napredovali su. Ali i kod njih, kao i kod nas, ljudi vole populiste, lažove i one koji su samo patriote na rečima, poput Vučića.
 
Poslednja izmena:
Molim vas nemojte toliko da nas volite.
 
Da i meni je to neverovatno što se ugl uz komunjare vezuje taj pridev liberalan, građanski što je samo po sebi paradoksalno poznavajući makar malo istoriju sopstvene zemlje, pa i grada, ali ne i jedinstveno. Ako se pogleda glasačka heat mapa US i ko gde dobija, jasno je o čemu pričam, imajući u vidu da su plavi u stvari danas far left woke teletabisi. A i loše je vazda i tamo prolazila ta intelektualna, patriotska, liberalna opcija, Ron Pol npr.

Slušao Carlsona u pozadini sad, naravno da Putin ne sme da se odrekne i sovjetskog istorijskog nasleđa, ogromna je to zemlja, a on sam KGB-ovac, ali mi je jedan od najupečatljivijih delova kad je onako diplomatski rekao da mu nisu baš jasni bili potezi Lenjina. Polako, doći će iz G u glavu, a sa tim i neko nacionalno pomirenje (pa i međunacionalno sa ovim fake nacijama). Neverovatna je istorijska podudarnost dela (granice itd) tih zlikovaca na onim i ovim prostorima...
 
Poslednja izmena:
. Kad na to "građanisti" izjave kako nam ne treba Republika Srpska jer je "leglo glasača SNS" Vučiću je puno srce (okružen sam ljudima iz Bosne i Krajine i niko ne glasa za SNS, ali ih etiketiranje nazovi "građanista" teraju od SPN i sličnih), jer samo odvraćaju ljude od sebe.
.
Kakva nebuloza, prvo nije zvanican stav ni jedne clanice spn da se ukine rs zbog toga što sns dovlači najgori šljam odande da glasa na lokalnim izborima, mozda je to nekad negde neki anonimus odvalio pa su mrzitelji "građanista" to odmah sa radošću dočekali kako bi pljuvali celu spn iako skoro ceo njihov desni tabor (izuzev tog ndss+poks) bukvalno radi za žvalu

Baš neverovatno kako si ti okružen ljudima iz bosne i krajine i da bas niko ne glasa za žvalavog, svaka cast, verovatnoca za tako nesto je bas bas mala...
Inace niko ih ne tera da glasaju za spn, evo imaju ndss koji isto prosipa ta nacionalisticka sranja a za sada deluje da nije pod plaštom sns, ne vidim u cemu je problem ako su zaista protiv žvalavog i njegove sekte..

P.s.
Jbt ispadam ovde agitator za ndss+poks lol
 
Poslednja izmena:
Desnica mora da shvati da njeni problemi nisu ni levičari ni "građanisti" već njena duboka nesloga, lažne desničarske SNS liste i podeljenost. I sada vidim da od kada DSS ponovo postaje popularan u javnosti da ga svi sa desnice napadaju, pogotovu simpatizeri NS i Dveri.
 
Poslednja izmena:
Ha @Zaza Bg me podseti na srpsku liberalnu stranku Nikole Miloševića i Koste Čavoškog. Bio član, imali su časopis "Srpski liberal" čini mi se. Dosledno bili protiv namešte(a)nih izbora u Miloševićevo vreme. Zato su i ostali na manje od 1% i praktično nestali sa scene.
 
Kakva nebuloza, prvo nije zvanican stav ni jedne clanice spn da se ukine rs zbog toga što sns dovlači najgori šljam odande da glasa na lokalnim izborima, mozda je to nekad negde neki anonimus odvalio pa su mrzitelji "građanista" to odmah sa radošću dočekali kako bi pljuvali celu spn iako skoro ceo njihov desni tabor (izuzev tog ndss+poks) bukvalno radi za žvalu

Baš neverovatno kako si ti okružen ljudima iz bosne i krajine i da bas niko ne glasa za žvalavog, svaka cast, verovatnoca za tako nesto je bas bas mala...
Inace niko ih ne tera da glasaju za spn, evo imaju ndss koji isto prosipa ta nacionalisticka sranja a za sada deluje da nije pod plaštom sns, ne vidim u cemu je problem ako su zaista protiv žvalavog i njegove sekte..

P.s.
Jbt ispadam ovde agitator za ndss+poks lol
Mrzi me da se upuštam u raspravu, ali leba ti, ne izvrći mi reči. Nigde nisam rekao da je to zvaničan stav, već si imao ispade par klovnova, poput Dabrice i drugih.

A Vučić razume prednost takvih gluposti, do te mere npr. da na tviteru imaš gomilu ljudi koji se predstavljaju kao simpatizeri opozicije, a pišu najgore gadosti, svi nalozi nastali krajem 2022. itd, sve dirigovano i osmišljeno u Vučićevoj kuhinji.
 
Ha @Zaza Bg me podseti na srpsku liberalnu stranku Nikole Miloševića i Koste Čavoškog. Bio član, imali su časopis "Srpski liberal" čini mi se. Dosledno bili protiv namešte(a)nih izbora u Miloševićevo vreme. Zato su i ostali na manje od 1% i praktično nestali sa scene.

Залагали се за повратак монархије као суштинског отклона од комунистичког наслеђа и апарата, али без гибаничарења ала Вук Драшковић.
 
Mrzi me da se upuštam u raspravu, ali leba ti, ne izvrći mi reči. Nigde nisam rekao da je to zvaničan stav, već si imao ispade par klovnova, poput Dabrice i drugih.

A Vučić razume prednost takvih gluposti, do te mere npr. da na tviteru imaš gomilu ljudi koji se predstavljaju kao simpatizeri opozicije, a pišu najgore gadosti, svi nalozi nastali krajem 2022. itd, sve dirigovano i osmišljeno u Vučićevoj kuhinji.
Pa napisao si kako "građanisti" (negativna konotacija) takvim izjavama teraju ljude od sebe?
kako onda par ispada nekih klovnova kao takavih može da odbija ljude?
Ti ljudi koje bi nesto beznacajno poput ispada nekog klovna odbilo od glasanja za spn - za istu ne bi nikad ni glasali a i ne moraju, imaji jos jednu dve druge prave opozicione stranke pa mogu za njih ako su im njihove priče bliže srcu...

A naravno da sns propagandna mašinerija to obilato koristi pa čak i sama izmišlja ako slučajno takvih ispada ne bude, pa kroz botove koji se predstavljaju kao opozicija to na sva zvona širi tako da i kod opozicionih glasača u glavama od komarca napravi magarca...
Još jedan vektor delovanja sektaške propagande je širenje nebuloza tipa "svi su isti" i odvraćanje ljudi od glasanja na primer što direktno opovrgava nebuloznu tezu da se neglasanjem tobože iskazuje neki bunt protiv sns-a i sistema
 
Pa napisao si kako "građanisti" (negativna konotacija) takvim izjavama teraju ljude od sebe?
kako onda par ispada nekih klovnova kao takavih može da odbija ljude?
Ti ljudi koje bi nesto beznacajno poput ispada nekog klovna odbilo od glasanja za spn - za istu ne bi nikad ni glasali a i ne moraju, imaji jos jednu dve druge prave opozicione stranke pa mogu za njih ako su im njihove priče bliže srcu...

A naravno da sns propagandna mašinerija to obilato koristi pa čak i sama izmišlja ako slučajno takvih ispada ne bude, pa kroz botove koji se predstavljaju kao opozicija to na sva zvona širi tako da i kod opozicionih glasača u glavama od komarca napravi magarca...
Još jedan vektor delovanja sektaške propagande je širenje nebuloza tipa "svi su isti" i odvraćanje ljudi od glasanja na primer što direktno opovrgava nebuloznu tezu da se neglasanjem tobože islazuje neki bunt protiv sns-a i sistema
Utiče, utiče, jer se SNS posle iznova to izvlači oz džepa. Zato na čelu stranaka treba stavljati ljude veštije na jeziku. SNS se takvih najviše i plaši, zato im i jurišnici, poput Orlića, imaju taktiku da bukom spreče da neko kaže nešto pametno.
 
Није Зеленовић нови играч.
Postao je poznat dok je bio gradonacelnik sapca i to samo zato sto je bio jedan od retkih ne sns gradonacelnika/predsednika opstina,
Pre toga niko nije znao za njega osim mozda ljudi u sapcu a sad se predstavlja kao jedan od lidera opozicije iako se uopste ne snalazi u toj novoj ulozi...
 
Propagirati monarhiju u 2024. godinu je kao zalaganje za to da tramvaje ponovo vuku konji. Prosto je besmisleno.
Stav tradicije, odnosno simbolike. Niko nije za kralja koji vlada dekretima, ali bih daleko više voleo Filipa kao kralja narednih 30 godina, makar sricao i dalje srpski (kao što ga je sricao Panić, koji mi je bio draži kandidat na izborima 1992), nego ovaj nekrunisani Neron.
 
Utiče, utiče, jer se SNS posle iznova to izvlači oz džepa. Zato na čelu stranaka treba stavljati ljude veštije na jeziku. SNS se takvih najviše i plaši, zato im i jurišnici, poput Orlića, imaju taktiku da bukom spreče da neko kaže nešto pametno.
Sns će to izmisliti/poturiti čak i da toga ne bude i onda ce preko nacionalnih frekvencija da razglasi i razglaba danima dok i opozicioni biraci ne poveruju da je to istina...

Poenta priče je da čak i u idealnoj situaciji (bajci/basni) da na celo stranaka dođu samo isusi i apostoli, mašinerija će na ovaj ili onaj način da ih ocrni.
A trebalo bi već jednom da se manemo tog idealizma jer je nerealan, kad se pravi velika koalicija uvek će se provući neki bilde,
tako je bilo i sa dosom 2000te kada je ljudski kapital odnosno potencijal u samom narodu bio na mnogo vecem nivou nego sto je to danas...
 
Левичари и грађанисти морају да схвате да нам њихово саветовање делује гротескно и да тренутни режим посматрамо као трагичну последицу неспсобности њихових странака и елита да ураде било шта а посебно да разумеју глобалне и локалне политичке процесе.

Ми сада плаћамо цену вековних умоболних политичких платформи.

- Братство јединство након што су нам браћа поклали 0.7-1 милион људи
- После Тита Тито јер нам ваљда није било доста примитивног култа личности, промашеног економског модела и диктатуре
- Нико не сме да вас бије - Били нас сви чак и примитивно племе надошло иза Проклетија, 1,2 милиона протераних Срба, десетине хиљада убијених
- Европа нема алтернативу - Вероватно најлуђа, најпарадоксалнија политичка платформа у историји где су нам узурпатори власти у старту срозали преговарачку позицију наспрам политичког савеза у који су нас наводно хтели да интегришу. Сама синтакса емпиријски доказује наш колонијални статус.
- Мир, стабилност, вучић, за нашу децу - Мирно и стабилно док нам отимају српске земље, обесправљују Србе на целом Балкану и у целој Србији, гасе државу и уставни поредак као и социо- економску будућност, деца нам се убијају. Мир, стабилност

Долази то све на наплату, мора да дође и апсолутно је заслужено.
 
Sns će to izmisliti/poturiti čak i da toga ne bude i onda ce preko nacionalnih frekvencija da razglasi i razglaba danima dok i opozicioni biraci ne poveruju da je to istina...

Poenta priče je da čak i u idealnoj situaciji (bajci/basni) da na celo stranaka dođu samo isusi i apostoli, mašinerija će na ovaj ili onaj način da ih ocrni.
A trebalo bi već jednom da se manemo tog idealizma jer je nerealan, kad se pravi velika koalicija uvek će se provući neki bilde,
tako je bilo i sa dosom 2000te kada je ljudski kapital odnosno potencijal u samom narodu bio na mnogo vecem nivou nego sto je to danas...
Sada se već vrtimo u krug. Kao što sam rekao, srpskom narodu je potrebna građanska stranka sa nacionalnim ciljevima. Hoću da verujem da to nikada nismo imali jer smo bili politički nezreli kao narod, a ne jer udba diriguje i strahuje kada god se okupi više od 5 pametnoh glava.
 
Sada se već vrtimo u krug. Kao što sam rekao, srpskom narodu je potrebna građanska stranka sa nacionalnim ciljevima. Hoću da verujem da to nikada nismo imali jer smo bili politički nezreli kao narod, a ne jer udba diriguje i strahuje kada god se okupi više od 5 pametnoh glava.
Ovo sa nacionalnim ciljevima je malo nedorečeno,
za mene nacionalni cilj broj jedan je stvaranje pravne države i vladavina prava tj nezavisno (koliko-toliko) pravosuđe na primer...

A inače ja sam ubeđen da boljih političkih opcija (ne samo građanskih nego i ostalih) nema jer smo totalno politički (a i u svakom drugom smislu) nezreli, to se vidi na svakom koraku i zato ponavljam da je ovo sto imamo sad najbolje sto mozemo da iznedrimo - da smo mi kao kolektiv bolji - onda bi i predstavnici bili bolji
 
Ovo sa nacionalnim ciljevima je malo nedorečeno,
za mene nacionalni cilj broj jedan je stvaranje pravne države i vladavina prava tj nezavisno (koliko-toliko) pravosuđe na primer...

A inače ja sam ubeđen da boljih političkih opcija (ne samo građanskih nego i ostalih) nema jer smo totalno politički (a i u svakom drugom smislu) nezreli, to se vidi na svakom koraku i zato ponavljam da je ovo sto imamo sad najbolje sto mozemo da iznedrimo - da smo mi kao kolektiv bolji - onda bi i predstavnici bili bolji
Ja verujem da možemo bolje, ali da je bilo kakva inicijative osuđena na propast, jer služba decenijama diriguje na fakultetima, institutima i ostalim institucijama sa kakvih ti ljudi moraju da dođu.
 
Vrh