Šta je novo?

Termoelektrana "Snaga i svetlost" - novi muzej Nikole Tesle

ajde molim te...jos nista nije odluceno ima tih 2 predloga pa videcemo koncept kada se odluci
Ja imam problem sa time što uopšte postoje dva predloga još uvek. Znači koliko god puta da se odluči da će muzej biti na Dorćolu "neko" izlobira da se BNV ponovo nađe kao alternativa, a razlozi sigurno nisu filantropski, nego gorepomenuti.
 
Nažalost, ovo vrdanje oko lokacije muzeja je jasan signal da od toga neće biti ništa u skorije vreme. Da bi Muzej Nikole Tesle mogao da bude otvoren u staroj elektrani do 2027. radovi bi morali da počnu već juče.

Vlada Srbije je odluku o preseljenju Teslinog muzeja u "Snagu i svetlost" donela još krajem 2020 godine!? I od tada nisu uradili ništa!!! Sad kao opet većaju o lokaciji, umesto da raspisiju arhtektonsko-urbanistički konkurs. Cirkus od države!
 
Imam osecaj da ce Teslin muzej ostati u Krunskoj jos 10-20 godina ako ne zauvek. Stranci su sigurno frapirani kad vide tako nereprezentativan muzej koji vise dolikuje nekom polupoznatom piscu nego takvom svetskom velikanu. Nas odnos prema njemu dosta govori o nama
 
Rekao ih da je u lupetanju ministra finansija prosla prilicno nezapazeno ova recenica, koja je po meni najtragicnija:
"Ministar je najavio i da će nekadašnja zgrada Železničke stanice na Savskom trgu u Beogradu biti adaptirana u Istorijski muzej, dok će u susednoj zgradi Pošte biti Dečiji muzej, dve nove pozorišne scene, kao i novi muzej posvećen Nikoli Tesli."
 
hoće da povuku sve na bg na vodi,ne znam šta će ostati od dorćola? Možda elitni naselje samo,šta vi mislite ,čak se postavlja i pitanje sto je neko i predložio na dorcolu muzej
 
На Дорћолу већ дуже време имамо Музеј науке и технике у првој електрани. Ово форсирање свега у месној заједници Београд на води је блудничење над градом.
 
Pa, i na samom događaju "Srbija 2027" je vođa rekao da je u toku "fajt" Ane Brnabić i Siniše Malog oko Muzeja Nikole Tesle. Premijerka bi "Snagu i svetlost", a čuvar kase bi "Beograd na vodi" jerbo bi mogao da "nađe sponzora" (u prevodu - naguraćemo ga nekako u zgradu Pošte).

Što se mene tiče, Anči FTW!
 
Sta ce mu sponzor kad imao para sta se stekaju nek traže od ilona maska pare mozda se otvori
Pozorište samo nzm koje ...
Dečiji muzej je deo mnt
 
Svakako mu nije mjesto u kriminalnoj teritoriji. Kriminalci bi okacili njegov lik ovoj mjesnoj zajednici kao kajlu oko masnog vrata.
 
Pa, i na samom događaju "Srbija 2027" je vođa rekao da je u toku "fajt" Ane Brnabić i Siniše Malog oko Muzeja Nikole Tesle. Premijerka bi "Snagu i svetlost", a čuvar kase bi "Beograd na vodi" jerbo bi mogao da "nađe sponzora" (u prevodu - naguraćemo ga nekako u zgradu Pošte).

Što se mene tiče, Anči FTW!
kao za filharmoniju, Mali prosto ne zeli da placa nista za kulturu i nauku iz budzeta vec po svaku cenu da uvali nekom sponzoru koga ce da uceni... jer moze da izgradi novi most ili tunel kako kaze biser...
 
Sa sajta Vlade Srbije. Da li znači da je odluka pala o lokaciji budućeg Muzeja Nikole Tesle?
Opera Snapshot_2024-02-06_191429_srbija2027.gov.rs.png
 
Muzej Nikole Tesle je iskreno verovatno jedini nezaboravni muzej u Beogradu za nekog prosecnog stranca... neverovatno bi bilo igrati se i siliti neko polu resenje za smestaj... kao u slucaju opere...

Ja bih na njihovom mestu ispregovarao da sem krana i pumpe, investitor marine sredi i fasadu i krov centrale.

Steta sto fantasticna Pupinova izlozba nije negde stalno izlozena...mojim prijateljima strancima je i ona ostala u secanju zbog zaista vrhunskog interaktivnog karaktera!
 
Па ова бивша елетрана има довољно места да се све уједини. Јака&слаба струја тугедер.
 
Pošto će SM da bude ministar dok je dotična istrošen kadar sigurno neće biti muzeja u termoelektrani. Prosto ne mogu ništa da urade u javnom interesu, i znaju da im zato ništa neće biti. Zato BNV će ponovo biti prioritet.
 
Teslin muzej treba da bude veci prioritet od Expa. Sto pre raspisati medjunarodni arhitektonski konkurs za rekonstrukciju ove zgrade.
Cak i novac ne mora da bude problem, dovoljno je organizovati jedno donatorsko vece u Njujorku.
Uz prave poteze siguran sam da Teslin muzej moze da postane jedan od 10 najpoznatijih muzeja na svetu! Za to je potrebno samo malo volje. Zamislite svecano otvaranje novog muzeja na kome prisustvuje Elon Musk (Tesla motors) i Donald Trump (njegov stric je prvi preuzeo Tesline stvari nakon smrti u hotelu). Kakav bi to samo marketing bio...
 
Teslin muzej treba da bude veci prioritet od Expa. Sto pre raspisati medjunarodni arhitektonski konkurs za rekonstrukciju ove zgrade.
Cak i novac ne mora da bude problem, dovoljno je organizovati jedno donatorsko vece u Njujorku.
Uz prave poteze siguran sam da Teslin muzej moze da postane jedan od 10 najpoznatijih muzeja na svetu! Za to je potrebno samo malo volje. Zamislite svecano otvaranje novog muzeja na kome prisustvuje Elon Musk (Tesla motors) i Donald Trump (njegov stric je prvi preuzeo Tesline stvari nakon smrti u hotelu). Kakav bi to samo marketing bio...
Ideja je odlična. Inače stric Donalda Trampa je bio zaduzen za Nikolu Teslu ispred FBI. Da li ga je pratio ili drzao na nekoj vezi, ko zna?
 
Veoma dobra ideja. Zaboravio sam na Trampovsku vezu. A što se Elona Maska tiče, ako se stvari dobro pripreme, šanse da on dođe u Beograd su veće nego što možda izgleda pošto bi za njega povod dolaska u Beograd moglo da bude nekoliko projekata odjednom. Prvo se priča o namerama da se koriste profesionalne energetske Tesline baterije za novu solarnu elektranu u Srbiji. Što da ne i jedna mala za bekap napajanje muzeja (kao Teslina donacija)? Zatim imamo neobičnu situaciju da su jedino Srbija i par okolnih ex republika JEDINA crna rupa u u Evropi u pokrivanju Starlinka. Koliko sam razumeo postoji neki administrativni problem. To se svakako može otkloniti samo ako naši hoće da se potrude. Tako da bi Elon mogao da dođe kombinovanim povodom ubacivanja svojih baterija u energetski sistem jedne zemlje u Evropi, a ne samo Australije, zatim zbog puštanja u rad Starlinka za Srbiju, Bosnu, Crnu Goru i Albaniju, i na kraju zbog indirektnog promovisanja Tesla automobila u Evropi kroz donaciju Teslinom muzeju u Beogradu. Pogotovo ako to bude u bivšoj elektrani. Dugo pratim šta radi i znam kako razmišlja kad su takve stvari u pitanju. On je veliki ljubitelj video igara i uopšte alternativne Internet kulture, a Bauhaus arhitektura bivše elektrane uspeva istovremeno da deluje i moderno i arhaično, pa bi malim i velikim klincima izgledala kao samo oličenje neke retro-sf-steam-punk video igrice. Dakle sa takve tačke gledišta bukvalno i nije moguće zamisliti bolju zgradu za muzej ako se Tesla posmatra i kao pronalazač i kao moderna kulturna ikona, što je sama suština perspektive koju ogroman broj mlađih osoba ima o pravom Tesli. Nema šanse da bi neko kao Elon prevideo tu vezu i ogromne promotivne potencijale ako mu se pokaže jedna u toj meri privlačna zgrada elektrane, i kaže da bi na neki simboličan i indirektan način onda i njegov "brand" mogao da ima TAKAV dom, bar po asocijaciji. Uopšte ne sumnjam da bi dao pare, a ako se stvar dobro pripremi, da bi i sam došao. Ionako ima fabriku u Nemačkoj, pa povremeno MORA da ide u Evropu.

"Uz prave poteze siguran sam da Teslin muzej moze da postane jedan od 10 najpoznatijih muzeja na svetu!"

Apsolutno se slažem sa ovim.

1.jpg


Mapa pokrivanja Starlinka u Evropi. Vreme je da se ovo izmeni.

Mapa pokrivanja Starlinka u Evropi, 2024.jpg
 
Poslednja izmena:
Vrh