Šta je novo?

Izbori 2024

Da, zauvek smo ga izgubili. Što pre to shvatiš život će ti biti lepši.
 
Најлакше је одустати и дићи руке. Али добро, свако има право на своје мишљење и став.
 
Значи ако сам паметан и рационалан ја ћу изабрати да будем у диктаторском кавезу где ћу бути захвалан што могу да приуштим паризер и векну хлеба а за све остало ако ми остане, од чега ћемо живети?? Где ћемо радити? Које ће то фирме да опстану у том кавезу? Личили би на Северну Кореју, с тим пто су они у бољој позицији јер имају копнену границу са Кином и Русијом а ми би били потпуно окружени непријатељем НАТОМ!
Мислим да ме ниси добро разумео. Избор је парадоксалан и заправо не постоји.

Опција један је да поштујеш себе и да видимо где ће то да нас одведе.

Опција два сама себе поништава јер подразумева да нас у своје оквире интегрише неко ко нас заправо свесно дезинтегрише, обесправљује и ко је овде инсталирао колонијалног управника са одрешеним рукама под условом да до краја спроведе дезинтеграцију. Подразумева и то да уђеш у заједницу ако признаш да си нула, нико и ништа, да немаш никаква права и да треба још и да се посипаш пепелом. Дакле, чак и кад бисмо неким чудом ушли у ЕУ то не би ни била заједница већ један садистичко-мазохистички однос.

Ево, реци ми искрено. Јел ти заиста верујеш да нас ЕУ (кад кажем ЕУ, мислим на Германију, Фр и њихов г17+ у виду оних неизабараних комесара) кани примити икада имајући у виду третман који имамо од њих и њихових локалних поданика?
 
Најлакше је одустати и дићи руке. Али добро, свако има право на своје мишљење и став.
ljudi iz vojvodine nisu bili neki borci kroz istoriju, cast izuzecima. uglavnom sumadinci, hercegovci, crnogorci, kosovci, kordunasi. nije realno ocekivati od forumasa da budu veliki srbi kada je poznato da ovde ima dosta liberala, lgbt, levicara i sl. Ipak ne mislimo svi isto niti caruje jednoumlje. s delijom ili dosljakom bih mogao biti u gvozdenom rovu, a druge ne bih primio da ne guse s svojim pesimizmom i defetizmom
 
Najlakše je živeti u oblacima i maštarijama, baviti se glupostima, umesto onim što je realan život.

100 puta me više zanima da li ću npr. imati voz iz Pančeva za Bg na svakih pola sata, i da karta bude 80 din, nego da guslam o Kosovu i budaletinama koje su dobile metak u glavu sa 25, 30 godina uzalud.. umesto da žive, muvaju ženske, školuju se, oblače se lepo, rade, stvaraju, putuju, prave decu.. Za mene su to u 2023. godini totalne budale.
 
A ovi autošovinisti koji govore da smo Kosovo izgubili zauvek - da je tako zašto bi od nas tražili da ga priznamo kao nezavisnu državu. I zašto bi bilo nekakvih pregovora.
Zar nije od '99 položaj Srba postepeno sve gori i gori? Zar ti nije logično da se kuva žaba za priznavanje nezavisnosti? Vučić je postavljen na vlast zbog toga što je potpisao Briselski sporazum i tu je da ispunjava zadatke i jedan od njih je verovatno prodaja Kosova. Samo da Zapad ne nastavi dalje da otima. (Vojvodina bi bila sledeća, ko zna kakav će Orbanov naslednik biti)
 
Kurti da u svojoj stranci "samoopredeljenje" ima nekog zalutalog cistokrvnog albanca koji promovise reintegraciju u republiku Srbiju izbacio bi ga naglavacke iako je vrhunski strucnjak u svojoj bransi. Jer moto je bolje imati 100 pravih ljudi nego 570 izmesanih, a od kojih ti trecina podmece klipove u tockove...
Tako je Vucic godinama trpeo Zoku Koridorku iz g17 koja je labava prilicno s stavovima dok i konacno nije pedalirana zbog dugog jezika.
 
ljudi iz vojvodine nisu bili neki borci kroz istoriju, cast izuzecima. uglavnom sumadinci, hercegovci, crnogorci, kosovci, kordunasi. nije realno ocekivati od forumasa da budu veliki srbi kada je poznato da ovde ima dosta liberala, lgbt, levicara i sl. Ipak ne mislimo svi isto niti caruje jednoumlje. s delijom ili dosljakom bih mogao biti u gvozdenom rovu, a druge ne bih primio da ne guse s svojim pesimizmom i defetizmom
Iz kog ono dela Srbije je u poslednjim ratovima bio najveći odziv na mobilizaciju? Rekla mi jedna ptičica-baš iz Vojvodine, bato moj..
 
@Vox91 je u pravu. Teritorija je bezvredna, ne postoje svete zemlje, kamenje, odnosno, da se preciznije izrazim: Važni i dragoceni su sveti (živi) ljudi, njih moramo da sačuvamo.

Da je važna i sveta zemlja kao takva, ljudi nikad ne bi napredovali, ostao bi svako u svojoj vukoje*******ini. Svaki napredak je nastao tako što se neko odvažio da krene napred i ostavi zemlju iza sebe.

Mene najviše nerviraju zaklinjanja u očevinu i dedovinu, tipa: proklet bio ako napustiš i zapustiš, nema ti povratka ako sad odeš, zaklinjem te ovim i onim...

I, oprostite mi ako zvučim autošovinistički i krugdvojkaški (prilično se i sam često distanciram), ali srce Srbije je Beograd.
 
ljudi iz vojvodine nisu bili neki borci kroz istoriju, cast izuzecima. uglavnom sumadinci, hercegovci, crnogorci, kosovci, kordunasi. nije realno ocekivati od forumasa da budu veliki srbi kada je poznato da ovde ima dosta liberala, lgbt, levicara i sl. Ipak ne mislimo svi isto niti caruje jednoumlje. s delijom ili dosljakom bih mogao biti u gvozdenom rovu, a druge ne bih primio da ne guse s svojim pesimizmom i defetizmom
Није то баш добро поређење и груба је генерализација. Знам за доста људи из Војводине који су се баш лавовски борили. И у историји имали смо Банатски устанак нпр. То што је неко дефетиста је у духу времена, то се пропагира кроз културу последњих 15 година, довољно је погледати музику и филмове само.
Najlakše je živeti u oblacima i maštarijama, baviti se glupostima, umesto onim što je realan život.

100 puta me više zanima da li ću npr. imati voz iz Pančeva za Bg na svakih pola sata, i da karta bude 80 din, nego da guslam o Kosovu i budaletinama koje su dobile metak u glavu sa 25, 30 godina uzalud.. umesto da žive, muvaju ženske, školuju se, oblače se lepo, rade, stvaraju, putuju, prave decu.. Za mene su to u 2023. godini totalne budale.
Лако је нама да кукамо што немамо воз док они живе као грађани четвртог реда и трпе тортуру. Нећу да правдам ове авантуристе, али ипак су ови побијени све породични људи, а што се тиче школовања, и то им је доле ускраћено. Игнорисање њихових проблема је себично, и онда што би нпр. некога из Чачка ко је добио аутопут било брига што ти немаш воз за 80 РСД. Држава се гради пре свега на солидарноси и поверењу. Одрицањем народа се љуља поверење. Зато и јесмо где смо.
 
Mene najviše nerviraju zaklinjanja u očevinu i dedovinu, tipa: proklet bio ako napustiš i zapustiš, nema ti povratka ako sad odeš, zaklinjem te ovim i onim...
Ti da odes u Hrvatsku i kazes Hrvatima to.. pa jurili bi te motkama i vilama. Oni ljudi ljube zemlju po kojoj gaze, cuvaju i ne daju kucu i dvoriste svoje.
Sta ovde treba da rade ljudi, da dedovinu prodaju po duplo vecoj ceni jer je naleteo neki albanac iz svajcarske s koferom para? Pa oni to rade namerno i ulazu da bi se sirila teritorija i cistila od Srba. Ako cemo da postanemo bezlicna masa bolje da nas nema... da se zovemo Brajan a ne Branislav, lepo oblacimo, bisex budemo jer je to u trendu,zivimo na kredit i vozimo skupa kola... nista narod i srpstvo, samo svoja guzica
 
Лако је нама да кукамо што немамо воз док они живе као грађани четвртог реда и трпе тортуру. Нећу да правдам ове авантуристе, али ипак су ови побијени све породични људи, а што се тиче школовања, и то им је доле ускраћено. Игнорисање њихових проблема је себично, и онда што би нпр. некога из Чачка ко је добио аутопут било брига што ти немаш воз за 80 РСД. Држава се гради пре свега на солидарноси и поверењу. Одрицањем народа се љуља поверење. Зато и јесмо где смо.
Pa zašto žive kao građani 4. reda i trpe torturu? Ko ih tera? Zašto žele da budu žrtve? Jesu li lancima vezani za taj prostor? Pa da sam rođen u penthausu na Jelisejskim poljima i da me neko maltretira 10 godina, baca mi bombe i teroriše me, da je stanje sve lošije i lošije-prodao bih stan i odselio se gde mi odgovara..

Tolike kuće po Srbiji prazne, pa neka dođu ljudi, šta će tamo, u rezervatu.. Halo, ima li neko malo mozga? Život je prepun lepih stvari da bi ga provodili kao robovi i žrtve, otkačite se više od toga.. Uzmite sudbinu u sopstvene ruke, gledajte da sebi život poboljšate i ne bavite se budalaštinama i uzaludnim bitkama.
 
@Vox91 je u pravu. Teritorija je bezvredna, ne postoje svete zemlje, kamenje, odnosno, da se preciznije izrazim: Važni i dragoceni su sveti (živi) ljudi, njih moramo da sačuvamo.

Da je važna i sveta zemlja kao takva, ljudi nikad ne bi napredovali, ostao bi svako u svojoj vukoje*******ini. Svaki napredak je nastao tako što se neko odvažio da krene napred i ostavi zemlju iza sebe.

Mene najviše nerviraju zaklinjanja u očevinu i dedovinu, tipa: proklet bio ako napustiš i zapustiš, nema ti povratka ako sad odeš, zaklinjem te ovim i onim...

I, oprostite mi ako zvučim autošovinistički i krugdvojkaški (prilično se i sam često distanciram), ali srce Srbije je Beograd.
У реду. Имаш поенту. Хајмо да је разрадимо мало.

А шта је вредан живот који не вреди никоме ништа па ни себи? Који лута по свету, прља, отима, шири незнање, бахатост, себичност, непросвећеност, неморал и неписменост?

Питам зато што ти је то сваки Србин без колективног косовског искуства јер одатле потичу наша морална начела, наша просвећеност и писменост, солидарност и пожртвованост. Барем су нас тако учили у школи. Тако нам и Његош рекао. А богме и скоро сви наши савремени достојни људи као што су Васко Попа, Црњански, Слободан Јовановић, Иво Андрић...
 
Ti da odes u Hrvatsku i kazes Hrvatima to.. pa jurili bi te motkama i vilama. Oni ljudi ljube zemlju po kojoj gaze, cuvaju i ne daju kucu i dvoriste svoje.
Sta ovde treba da rade ljudi, da dedovinu prodaju po duplo vecoj ceni jer je naleteo neki albanac iz svajcarske s koferom para? Pa oni to rade namerno i ulazu da bi se sirila teritorija i cistila od Srba. Ako cemo da postanemo bezlicna masa bolje da nas nema... da se zovemo Brajan a ne Branislav, lepo oblacimo, bisex budemo jer je to u trendu,zivimo na kredit i vozimo skupa kola... nista narod i srpstvo, samo svoja guzica
Ovo sve što si naveo nema nikakve veze sa mojom tezom da je potrebno sačuvati ljude, i da su oni dragoceni. Pokušavajući da sačuvamo zemlju, gubimo fokus sa ljudi. Kakve veze ima Brajan/Branislav sa tim?
 
Srbija izumire i prazni se, jug-jugoistok Srbije je uglavnom pustara, kako je krenulo staćemo svi pod jednu šljivu u Beogradu na vodi.

Svaka priča o reintegraciji Kosova južno od Ibra je potpuna fantazmagorija. Da smo bili pametni pa da bar sačuvamo srpski sever ,ali eto izgubili smo i to sa ovima na vlasti....

Formalni kraj ove priče biće kad prime Kosovo u NATO.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
У реду. Имаш поенту. Хајмо да је разрадимо мало.

А шта је вредан живот који не вреди никоме ништа па ни себи? Који лута по свету, прља, отима, шири незнање, бахатост, себичност, непросвећеност, неморал и неписменост?

Питам зато што ти је то сваки Србин без колективног косовског искуства јер одатле потичу наша морална начела, наша просвећеност и писменост, солидарност и пожртвованост. Барем су нас тако учили у школи. Тако нам и Његош рекао, а богме и скоро сви наши савремени достојни људи као што су Васко Попа, Црњански, Слободан Јовановић, Иво Андрић...
Čuvajmo ljude i načela, a ne kamenje.
 
Нема ти ни Н од начела ако издаш Косово. Управо сам ти то и написао.


едит: Ми без Косова и начела који су стицајем околности аутохтони косовски производ немамо бог зна шта вредно и оригинално да понудимо суграђанима, региону и човечанству у културолошком смислу, као ни потомцима у вредносном. Тако да под тим околностима одрицања од Косова не би ни била нека штета да нестанемо са лица земље. Таман да не прљамо сећање на сво то ствараштво проистекло из њега.

Добро се сећам шта смо учили на часовима историје и српског језика и добро знам шта се по светским универзитетима изучава и вреднује од српског културног и књижевног стваралаштва. Одузми то и имамо ту неку срамежљиву страдалничку причицу и турбо фолк.
 
Poslednja izmena:
@GOJE, praviš grešku u svojoj logici baš kao i @Vox91. Jednostavno, nama u Beogradu neće biti ni bolje ni lošije ako priznamo tzv. Kosovo republiku. Niko ne govori da treba ginuti SAD (bar ne mi iz Beograda, verovatno bih drugačije pričao da živim dole). Kad se bude ginulo masovno, a ginuće se jednog dana priznali mi tzv Kosovo republiku ili ne, ginuće se i za KiM. Ništa nije zauvek. Nije ni Beograd zauvek srpski.

Vi koji tako pričate ste naivni, verovatno nemate ni emotivne veze sa KiM pa vam je lako da "dajete" nešto što nije vaše. Pobogu Vox91 u komentaru gore priča da bi se odselio iz Pariza da ga neko maltretira. Gospode... I još bi naselio Srbe sa KiM u napuštene kuće po Srbiji koje su nečija SVOJINA i koje često nisu ni uslovne za život. Gde je zdrav razum?

Jedan deo moje familije se u 19. veku preselio iz okoline Vučitrna u Toplički kraj. To je tad bilo sve pod upravom Turaka. Dali par njiva, dobili pola sela. To je tad bila razumna razmena. Ovo što @Vox91 piše je još gore od priznanja, hajde da im pored priznanja očistimo etnički teritoriju od Srba i da još snosimo ceo trošak za to.

Ako se govori o principima, da stavimo emocije po strani, onda je najlogičnije govoriti kroz princip srazmere davanja. Niko nam nikad neće platiti punu cenu KiM-a. I to je to, nema referenduma, nema priznanja, nema dalje priče. Ako ti se ne sviđa, možeš da se odseliš iz Beograda :) Jer te verovatno maltretira činjenica da ima ljudi poput mene u "tvom" gradu.
 
Ovo sve što si naveo nema nikakve veze sa mojom tezom da je potrebno sačuvati ljude, i da su oni dragoceni. Pokušavajući da sačuvamo zemlju, gubimo fokus sa ljudi. Kakve veze ima Brajan/Branislav sa tim?
Mozemo da budemo amerikanizovani ili ponemceni kao Hrvati. Masu ih ima s imenima Melani, Doris, Maks s tako tim univerzalnim imenima gde nemas nista svoje, gde postajes tikva bez korena - i gde su ti odsekli najvazniji deo teritorije, srce i dusu, a ne region Prokuplja ili istocnu Srbiju kod Knjazevca, gde se nista bitno po nas ne nalazi.
Kao sto vidis, drugi se sire, a nas bi da sabijaju na sto manji prostor. Najvise se sire Hrvati i Albanci.
Tako je i bilo sa RSK, nismo hteli da im poklonimo sve te ljude, nek bude da ih je 300.000. Tesko da bi izdrzali i bili ono sto jesu, vremenom bi bili prevedeni svi u katolicku veru, ili bi bili skrajnuti dobijanjem otkaza samo zato sto su Srbi, u sledecih 50 godina, tako da to implicira da bi morali celokupno stanovnistvo Kosmeta koje je pravoslavno izvucemo, da nemamo nijednog coveka, da ih ne pobiju ili dovedu na ivicu siromastva kao sto se sada to desava. Ovakvo Kosovo sad je zemlja bez perspektive.
A onda kad se stvore uslovi, ratom vratimo i teritoriju i ljude.
Ali to nije lako izvesti, neko se navikne, neko nece, neko ima malu platu, pa zeli vecu i novac bude veliki motiv.
 
Па оно има до тога на каквим идеалима си одгојен, али није то битно.
Него да ли треба онда где год да буду проблеми да кажемо селите се у Београд?
Рио тинто копа, хајте у Београд.
Кинези копају, хајте у Београд.
У Зрењанину нема воде, хајте у Београд.
Панчево загађено, хајте у Београд.
 
Изгубили смо одавно. Немамо шта да тражимо у Приштини, Призрену, Гњилану... у догледној будућности.

Можемо да се бусамо до сутра, та територија није више наша. Не знам како замишљате другачији исход.
 
Па оно има до тога на каквим идеалима си одгојен, али није то битно.
Него да ли треба онда где год да буду проблеми да кажемо селите се у Београд?
Рио тинто копа, хајте у Београд.
Кинези копају, хајте у Београд.
У Зрењанину нема воде, хајте у Београд.
Панчево загађено, хајте у Београд.
Ко је помињао селидбу у Београд?
 
Vrh