Šta je novo?

Cene nekretnina

@shadestudio
Nije sve jeftinije u manjim mestima.
Recimo, u Beogradu imas besplatne udzbenike, besplatan gradski prevoz za djake, a za ostale jeftiniji nego recimo u Nisu.
Mnoge radnje u manjim mestima su skuplje nego u Beogradu, a nemas druge radnje gde je nesto jeftinije kao sto mozes naci u Beogradu.
Pausal jeste manji u manjim mestima, ali ne za sva zanimanja. Za programiranje recimo nije, ali za ona zanimanja koja su vezana za tu opstinu jeste. Recimo frizer u Beogradu ima mozda 2 puta veci pausal nego frizer u Rumi, ali moze da zaradi 5 puta vise.
Takodje, poredis to sto neko ruca u restoranu u Beogradu, a neko u malom mestu sam sprema rucak, pa mu je jeftinije. Jesi dole uporedio cene restorana, ali ova prva prica ti ne pije vodu.
Takodje, siguran sam da i u Beogradu ima jeftinih i frizera i restorana, ali nisu atraktivni i ne mozes da se tamo slikas za instagram.
Tacno je da neke stvari jesu jeftinije u manjim mestima, ali mnoge stvari su skuplje, pa se moze reci da su troskovi apsolutno isti.
Plus, zaboravljas koliko ljudi iz manjih mesta putuje u veca ili placa stanarine zbog skole, faklulteta, posla,...
Samo nemoj da uporedjujes cenu luksuznih stvari u Beogradu (za koje imas jeftinije alternative) i cene u manjim mestima.
Nije isto trositi vise i imati vece troskove za iste stvari.
Ti u Beogradu mozes da imas manje-vise iste troskove kao sto bi imao u manjem mestu, a to sto se odlucis da potrosis vise, to je druga stvar.
 
@shadestudio
Nije sve jeftinije u manjim mestima.
Recimo, u Beogradu imas besplatne udzbenike, besplatan gradski prevoz za djake, a za ostale jeftiniji nego recimo u Nisu.
Mnoge radnje u manjim mestima su skuplje nego u Beogradu, a nemas druge radnje gde je nesto jeftinije kao sto mozes naci u Beogradu.
Pausal jeste manji u manjim mestima, ali ne za sva zanimanja. Za programiranje recimo nije, ali za ona zanimanja koja su vezana za tu opstinu jeste. Recimo frizer u Beogradu ima mozda 2 puta veci pausal nego frizer u Rumi, ali moze da zaradi 5 puta vise.
Takodje, poredis to sto neko ruca u restoranu u Beogradu, a neko u malom mestu sam sprema rucak, pa mu je jeftinije. Jesi dole uporedio cene restorana, ali ova prva prica ti ne pije vodu.
Takodje, siguran sam da i u Beogradu ima jeftinih i frizera i restorana, ali nisu atraktivni i ne mozes da se tamo slikas za instagram.
Tacno je da neke stvari jesu jeftinije u manjim mestima, ali mnoge stvari su skuplje, pa se moze reci da su troskovi apsolutno isti.
Plus, zaboravljas koliko ljudi iz manjih mesta putuje u veca ili placa stanarine zbog skole, faklulteta, posla,...
Samo nemoj da uporedjujes cenu luksuznih stvari u Beogradu (za koje imas jeftinije alternative) i cene u manjim mestima.
Nije isto trositi vise i imati vece troskove za iste stvari.
Ti u Beogradu mozes da imas manje-vise iste troskove kao sto bi imao u manjem mestu, a to sto se odlucis da potrosis vise, to je druga stvar.
Pa nigde nisam ni rekao da je kvalitet zivota bolji u manjim mestima. Rekao sam da je zivot jeftiniji. Naravno da te gotovanstvo u Bg vise kosta od samostalnog kuvanja.
 
Koje mnoge stvari su skuplje osim već navedene tehnike, a i to je ili isto ili malo skuplje?

Takodje, siguran sam da i u Beogradu ima jeftinih i frizera i restorana
Imaju, razlika je u tome da ako hoćeš jeftinijeg frizera više ćeš potrošiti dok dodješ do njega umesto da se ošišaš skuplje, zato se ne gleda tako. Restorani, ako ne gledamo ekskluzive i mesta za instagram su možda za nijansu jeftiniji, nije neka razlika.

Takodje, poredis to sto neko ruca u restoranu u Beogradu, a neko u malom mestu sam sprema rucak, pa mu je jeftinije. Jesi dole uporedio cene restorana, ali ova prva prica ti ne pije vodu.
za ovo se slažem.

Pa nigde nisam ni rekao da je kvalitet zivota bolji u manjim mestima.
Kvalitet je relativan pojam. Neko više voli prirodu i mir, neko umetničko klizanje i slikanje za instagram...

Suština i jeste da su manja mesta jeftinija za život, ali su i primanja više ograničena.
 
Samo jedno JAKO vazno objasnjenje. TE CHILDCARE benefits dobijaju ljudi s minimalnim primanjima! Sa srednjim i vecim dobijes jako malo tako da od 2500e neto te kosta mozda 2000 eura po detetu!! I ovo je vrtic koji daje topli obrok. Svi ostali NE daju!! Nema toplog kuvanog rucka!!! Ovo je izuzetak od NL pravila!
Iz prve ruke, brat od strica mi je u Ams - on dobija za oko 100k eur bruto platu (sa suprugom, Bruto I je u pitanju po srpskom) oko 1100eur od države za child care. I plaćaju preko toga, po njegovoj tvrdnji, oko 1000eur (možda je sad malo više, znam da je definisano po satu) za uključen kuvani ručak, užine... Inače znam da dete pokupljuje u 17:00 mahom
 
Pa sve je jeftinije.
Porez na kucu je meni u Rumi 4000 godisnje, a u Bg mi je 50000 godisnje.
A i da nemas svoj stan, U centru Ru dvosoban 150e, u Bg bez 600e nista.
Grejanje izadje jeftinije. Na daljinskom u Bg te deru.

Hrana je jeftinija na pijaci nego u Bg marketima. U manjim mestima se ne gotovani kao u Bg. Ljudi sami kuvaju, ne idu po restoranima i mekdonaldsima.

Sve usluge su jeftinije, od krojaca, elektricara, majstora, molera.
Zubar je jeftiniji, ja u bg ne mogu naci zubara po ceni onog u Rumi.
Sisanje je 400 din, ne verujem da u Bg ima po toj ceni.
Opravka gume na biciklu me u Ru kosta 150 din, u Bg te oderu 1500.
Bioskop je u Ru jeftiniji par puta.
Restorani su od 2x do 5x jeftiniji. Doduse nema neke ekskluzive.
Nemas troskove prevoza jer svuda mozes peske bez busa. A i taksi je 200 gde god da krenes, u Bg bez 1000 ne mozes ni da sednes u taksi.
Vrtic je u Ru oko 3000, u Bg je oko 6000. Privatni su isto duplo skuplji.
Preduzetnici pausalci imaju mnogo nize pausale nego u Bg. U Ru jeoko 22000, u Bg preko 40000.

Jedino je cena goriva ista, kao i cena registracije.

Cigarete ne racunam jer drogiranje uvek prevazilazi finansijske mogucnosti gde god da ste.

A iskreno prvi put cujem da Bg nije skuplji za zivot od ostalih gradova, i jos potrebu da se to dokazuje. Pa plate i jesu vece radi vecih troskva.

Ja evo ne znam da li je jeftinije, pa ljudi ne zive u Bg ne zato sto nece, nego zato sto finansijski mogu da sanjaju o tome.
Naravno da su ti neki troškovi uslužnih delatnosti u Rumi jeftiniji nego u Beogradu, ali to ne čini neku impozantnu razliku u smislu standarda života jer ne ideš svaki dan kod zubara, frizera i vulkanizera. Cene energenata su visoke, bilo da se greješ na struju ili na čvrsta goriva plaćaš više za grejanje iste kvadrature kuće u Rumi nego u stanu u Beogradu koji je adekvatno termički izolovan. Hrana nije ništa jeftinija, ako odeš u Univer ili Maxi cene za iste artikle su iste kao u supermarketima u centru Beograda. Voće i povrće od lokalaca je često skuplje nego bilo gde drugde, kada god prolazim kroz Dobrince i Kraljevce skuplje je kod prodavaca sa strane puta nego u Maxi Pijaci na primer.
 
 
Skuplje je za Vas koji PROLAZITE pored puta. Takve tezge su i namenjene za to. Idite na pravi pijac u manjem mestu. Kuća takodje može biti izolovana i na gas, pa izadje jeftinije nego infostan za 50m2.
Ne bih rekao da je izolovana kuća na gas opcija za većinu ljudi koji žive u tim mestima. Pogledaj samo na jesen puteve sa traktorskim prikolicama koje voze drva, ima ih jako puno. Većini ljudi koji tamo žive i koji se greju na čvrsta goriva je to enermni izdatak i često se greje samo trpezarija-kuhunja i još jedna prostorija. Isto tako, osim ako ne gajiš svoje životinje, ništa ti nije jeftinije u malom mestu da kupiš kg govedine u supermarketu nego u centru Beograda.
 
Hype oko odlaska ili ostanka u inostranstvu vrlo brzo nestane kad ljudi počnu da uviđaju SVE troškove koje imaš na Zapadu, a koje nisu ni znali... A pre su poredili samo koliko košta hleb i cigarete i možda ulje u Srbiji i EU... Kad se u kalkulacije uključi, kirija ili hipoteka, pa par osiguranja, pa raznorazni porezi (na pse, na odvodne vode, na brane, itd...). Onda kad ti država opali 51% poreza na platu a na bonuse 55,5% vrlo brzo svi počnu pevati drugu pesmu. Ali dobro. Svako treba da proba i sam da vidi gde mu je bolje za život i za rad. 100 ljudi 100 ćudi.
Nije ni u inostranstvu svuda isto, a slicne su plate. Medjutim ono sto izdvaja ljude koji imaju EU pasos je da mogu da se presele bez vecih problema u drugu zemlju. Ne treba im nikakva nostrifikacija diplome. Primer nemackih lekara koji odlaze u Svedsku, samo jezik nauce i traze posao u struci.
Dao sam primer mog druga koji iznajmljuje stan od oko 50m2 takoreci u centru Stokholma, sa svim mogucim racunima i osiguranjima za tacno 700e. Pa to kao u Beogradu da zivi.

A o ulju, hrani i gorivu ne bih opet.

Takodje cujem i ovde zalopojke o visokom porezu, ali jednim delom zato i dobijaju toliko bruto i svi mogu lepo da zive (na stranu sto neki to iskoriscavaju). Na kraju recimo lekar bez specijalizacije primi 3000e, specijalista oko 5000e cisto. Btw do oko 4500e bruto plate se placa oko 30% poreza, a ko prima preko toga samo na taj deo sto prelazi 4.5k placa 50% i nesto malo jace, zavisi od regiona. Ovde se dobija bruto plata pa svi moraju za sebe da racunaju koliko placaju porez, ali zato i imaju visoku svest i bune se kada drzava daje pare za nebitne stvari.
A ne kao kod nas, kazu cuti dobro je, on (ne samo ovaj vec je uvek bio neki on) nam daje penziju i platu. Evo dao nam i pomoc od 100e, a ne shvataju da su to narodne pare.

I kome je lakse da kupi m2 stana -
1. Nasem lekaru u Beogradu po kamatnoj stopi od 7% i po ceni od min 2500e da bi ziveo u nekom pristojnom kraju, a ne u Borci bez kanalizacije.
2. Lekaru u Stokholmu koji placa kvadrat 2500e za starogradnju ili 4000e za novogradnju u "stokholmskoj Borci", samo urbanisticki sredjenijom od bilo kog dela Beograda.

Sada ce da se javi neko i kaze pa znamo mi da je u Svedskoj bolje i lakse, a da li znate onda da je u Beogradu sve precenjeno i da je ovo jedna velika anomalija koja mora da bude ispeglana u narednom periodu padom cena kod nas.? To sto neko sada daje za kvadrat u Beogradu ne vredi ni upola toliko.
 
Poslednja izmena:
Samo jedno JAKO vazno objasnjenje. TE CHILDCARE benefits dobijaju ljudi s minimalnim primanjima! Sa srednjim i vecim dobijes jako malo tako da od 2500e neto te kosta mozda 2000 eura po detetu!! I ovo je vrtic koji daje topli obrok. Svi ostali NE daju!! Nema toplog kuvanog rucka!!! Ovo je izuzetak od NL pravila!
To je za platu od preko 50k.
Screenshot_2023-08-30-16-30-02-235-edit_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2023-08-30-16-30-46-160_com.android.chrome.jpg

Evo kako je za platu od 100k. Deluje mi ok. Srbija nije uporediva uopšte.
Screenshot_2023-08-30-16-31-43-578-edit_com.android.chrome.jpg
Screenshot_2023-08-30-16-32-13-379-edit_com.android.chrome.jpg
 
Ne bih rekao da je izolovana kuća na gas opcija za većinu ljudi koji žive u tim mestima. Pogledaj samo na jesen puteve sa traktorskim prikolicama koje voze drva, ima ih jako puno. Većini ljudi koji tamo žive i koji se greju na čvrsta goriva je to enermni izdatak i često se greje samo trpezarija-kuhunja i još jedna prostorija. Isto tako, osim ako ne gajiš svoje životinje, ništa ti nije jeftinije u malom mestu da kupiš kg govedine u supermarketu nego u centru Beograda.
Ne znam zašto izolovana kuća na gas nije opcija? Ne znam na koja mesta misliš, ako gledaš sela sa 1000 stanovnika onda da, ali i u tim mestima ljudi većinom imaju svoja drva pa opet izadje jeftinije. Moji se greju na drva jer im je najjeftinije, imaju svoja pa dokupe ako treba koliko treba, ne greje se cela kuća jer ima previše soba ali kad dodjemo mi cela kuća se greje (izolovana) i topla je. Ne znam kako nekome nije enormi izdatak infostan za 60-70m2 sa CG koji je oko 100+e mesečno, SVAKOG meseca. KG govedine pričao sam do skoro koliko sam plaćao van supermarketa, i već je rečeno da je hrana u supermarketima ista.
 
To je za platu od preko 50k.
Pogledajte prilog 171730
Pogledajte prilog 171731
Evo kako je za platu od 100k. Deluje mi ok. Srbija nije uporediva uopšte.
Pogledajte prilog 171732Pogledajte prilog 171733
Gorane moj! To je njihov assessment kalkulator. A PRAVI assessment kalkulator je kad to poreska uradi:) Po mom iskustvu iz NL dobijaš oko 30% nazad. Znači od 2500 neto bi bilo oko 1700 e u najboljem slučaju. I uvek si nešto u dugu i uvek ona inicijalna procena nije tačna pa uvek na kraju još moraš da im vraćaš. Hvala Bogu i Koroni što sam se rešio i vrtića i svih njihovih držanih službi. Usluga NULA, cena previsoka, decu ti svaki dan čuvaju markonke i ko zna odakle još. Najbolje svoje dete da ja čuvam. Živela Korona i rad od kuće.
Ti samo veruj tim kalkulatorima pa ćeš videti na kraju godine kad ti poreska obračuna stvarno stanje stvari :)) Moj ti je savet računaj na MAX 30% povrata i to maxsimalno. Ako bude koji % više da skačeš od sreće.
(ovo ti je isto kao kad bi računao da ćeš imati ROI od stana 15%).
Za svaki euro što ti Holanđani vrate veruj mi moraćeš da ga debelo opravdaš i da ga iskijaš.
I opet ovo ti je računica za 1 dete, znači ko ima dva deteta mora po tebi min 3000e da plati... To je 1,5 prosečna neto plata. To ako živiš u NL znaš da niko ne plaća i zato 90% žena NE radi dok najmlađe dete ne napuni 4 godine (kad kreću u školu) ili radi 1-2 dana nedeljno!!
 
Gorane moj! To je njihov assessment kalkulator. A PRAVI assessment kalkulator je kad to poreska uradi:) Po mom iskustvu iz NL dobijaš oko 30% nazad. Znači od 2500 neto bi bilo oko 1700 e u najboljem slučaju. I uvek si nešto u dugu i uvek ona inicijalna procena nije tačna pa uvek na kraju još moraš da im vraćaš. Hvala Bogu i Koroni što sam se rešio i vrtića i svih njihovih držanih službi. Usluga NULA, cena previsoka, decu ti svaki dan čuvaju markonke i ko zna odakle još. Najbolje svoje dete da ja čuvam. Živela Korona i rad od kuće.
Ti samo veruj tim kalkulatorima pa ćeš videti na kraju godine kad ti poreska obračuna stvarno stanje stvari :)) Moj ti je savet računaj na MAX 30% povrata i to maxsimalno. Ako bude koji % više da skačeš od sreće.
(ovo ti je isto kao kad bi računao da ćeš imati ROI od stana 15%).
Za svaki euro što ti Holanđani vrate veruj mi moraćeš da ga debelo opravdaš i da ga iskijaš.
I opet ovo ti je računica za 1 dete, znači ko ima dva deteta mora po tebi min 3000e da plati... To je 1,5 prosečna neto plata. To ako živiš u NL znaš da niko ne plaća i zato 90% žena NE radi dok najmlađe dete ne napuni 4 godine (kad kreću u školu) ili radi 1-2 dana nedeljno!!
Hvala na informacijama. Evo ja samo na izuzetke nalazim koji nude tople obroke.

Screenshot_2023-08-30-16-46-12-524_com.android.chrome~2.jpg
Screenshot_2023-08-30-16-46-40-371-edit_com.android.chrome.jpg
 
Opravka gume na biciklu me u Ru kosta 150 din, u Bg te oderu 1500.
Mozda na dedinje ako ima servis za bicikle
Guma unutrašnja novi plus zamjena zadnji točak 800 din centar bg
@shadestudio mogu ti dam servis broj
Sisanje muško 700 din naravno ima i za 2500+
 
Lepo je rekao Vesić u intervjuu sada - BG je mali London. Kupovaće Arapi i Rusi!

Rekao je i ovo:
"ako računate da 700 evra po kvadratu košta izgradnja. Ako dodamo da je još 1.500 evra za prodaju to vam je da smo za promet nekretnina izgubili oko"

🙂

700 evra izgradnja (bez placa i dažbina verujem) + prodaja 1500 evra
Dinar na dinar zarada 🙂
 
Opravka gume na biciklu me u Ru kosta 150 din, u Bg te oderu 1500.
Mozda na dedinje ako ima servis za bicikle
Guma unutrašnja novi plus zamjena zadnji točak 800 din centar bg
@shadestudio mogu ti dam servis broj
Sisanje muško 700 din naravno ima i za 2500+
Definitivno mogu da potvrdim da je zivot u manjim gradovima jeftiniji. U vecini ti ni ne treba prevoz. Ne gubis sate u prevozu, guzvi skoro ni nema. Parking lako naci. Sve je u radijusu 3km +-.
 
Definitivno mogu da potvrdim da je zivot u manjim gradovima jeftiniji. U vecini ti ni ne treba prevoz. Ne gubis sate u prevozu, guzvi skoro ni nema. Parking lako naci. Sve je u radijusu 3km +-.
Ali koliko jeftiniji za porodicu od 3 clana? Sati u prevozu.....pa i ovi iz manjih mesta da bi dosli do sadrzaja isto moraju da trose vreme i novac za transport.
Koja plata za troclanu porodicu bez placanja kirije/rente bi bila ekvivalent plati u BGu bez placanja kirije/rente? 🙂
 
Ne znam zašto izolovana kuća na gas nije opcija? Ne znam na koja mesta misliš, ako gledaš sela sa 1000 stanovnika onda da, ali i u tim mestima ljudi većinom imaju svoja drva pa opet izadje jeftinije. Moji se greju na drva jer im je najjeftinije, imaju svoja pa dokupe ako treba koliko treba, ne greje se cela kuća jer ima previše soba ali kad dodjemo mi cela kuća se greje (izolovana) i topla je. Ne znam kako nekome nije enormi izdatak infostan za 60-70m2 sa CG koji je oko 100+e mesečno, SVAKOG meseca. KG govedine pričao sam do skoro koliko sam plaćao van supermarketa, i već je rečeno da je hrana u supermarketima ista.
Mislim da u tvojoj kalkulaciji podrazumevaš da neko ko živi na selu cepa sopstvena drva, drži živinu i stoku, proizvodi meso, mleko i mlečne proizvode i onda kažeš jefitniji je život u malom mestu. Da, ako sve radiš i proizvodiš sam. Ako kupuješ hranu u prodavnici, točiš benzin na pumpi, snabdevaš se električnom energijom iz mreže, to su sve troškovi koji koštaju u bilo kom selu isto kao u gradu (a Maxijev zakup nije isti u Surdulici kao i u Čika Ljubinoj ulici) i u ukupnom iznosu su daleko veći nego što jedno šišanje od 400 dinara, umesto 1200 dinara može da kompenzuje.
 
Skuplje je za Vas koji PROLAZITE pored puta. Takve tezge su i namenjene za to. Idite na pravi pijac u manjem mestu. Kuća takodje može biti izolovana i na gas, pa izadje jeftinije nego infostan za 50m2.
Grejanje cele kuće može da bude jeftinije od centralnog grejanja u stanu samo ako je greješ toplotnom pumpom i imaš blagu zimu...
 
Vrh