Šta je novo?

Izbori 2024

Poslednja izmena:
Ovako, već sam 3. put na protestu bio, a 1. sam proveo bolestan kod kuće. Gledao sam sad RTS i tu je apsolutna pobeda što su saterani da izveste. RTS je poklekao i videlo se da nikome od voditelja nije bilo prijatno šta izgovaraju. Samo me zanima odakle se emituje dnevnik - iz Takovske ili sa Košutnjaka?
Takovska, sa strane iz Aberdareve koliko znam.

Nisu mi jasni ovi ljudi što pljuju i nešto se bune. Ne znam da se buni niko ko je bio na protestu. Ja konkretno nisam ni čuo Mariniku Tepić, a verovatno nije niko ni ko je bio tamo. Čuli ste vi po foteljama, i onda ste se mnogo uzbudili. Ja sam u 20:50 bio na kaleniću, nek mi je trebalo i pola sata zbog gužve do tamo peške od rts-a, a trebalo je manje, znači bio sam bar do 20:20, a iza mene je bila masa ljudi. Tresu se svi što je neko rekao do 22h, a ostalo se do 21h, a tolika je masa bila da nema šanse da čuješ ni jedne ni druge, 3 kilometra udaljen od kombija može samo za masom da ide, ne zna ništa direktno.

Da, može bolje, može organizovanije, može pametnije, ali nema potrebe da se sere po svemu. Nemojte nasedati na mekinje, nemojte očekivati da će sve što ne valja da se promeni za sedam dana, nego se fokusirajte na svoj cilj i ne pravite teorije zavere.

Ja sam prezadovoljan brojem ljudi koji je došao, pojma nemam ni koliko nas je bilo.
 
Voleo bih da se razbije jos jedan mit a to je 'energija protesta' koja je eto tako nepostojana i ako Vucic ne padne u tih nekoliko nedelja koliko narod seta dzaba, nece se nikad opet skupiti.

Ovo je vec 5-6 veci talas protesta od kada je SNS zajahao drzavu, i svaki sledeci deluje da je veci od prethodnog. Ljudi se ocigledno ne povlace nakon 'neuspeha' vec cekaju novu iskru koja ce da zapali vatru.

Danasnji protest je bio odlican kontraudarac onom njihovom debaklu juce. Jos je i RTS poklekao u pravom trenutku, da mnogi koji su juce dovedeni i ucenjeni da kisnu vide kako slobodan narod marsira. Neki procenat ce se zapitati. Neki ce srafovi u masineriji otkazati poslusnost.

Autokratski sistemi kao Vucicev izgledaju neprobojno a zapravo su jako krhki i kada jednom pocnu da pucaju to se sve jako brzo urusava. Tu nema nekih jakih institucija, ideologije, nekakve zastitne mreze koja moze ublaziti pad. Sve pociva na tome da je svaki pojedinac u sistemu uveren da jedan covek zna sta radi i da drzi sve konce u rukama. Cim se ta ideja nacne, sve pada.

Toliko sam razočarenja imao u ovoj zemlji... Postao sam oprezan, ljudima ništa ne verujem. Morate poraditi na marketingu, na organizaciji, na pravim ciljevima. Morate imati uvod i kraj. Voleo bih da uspete, ali ne želim da učestvujem. Ne treba mi novo razočarenje. Good luck!
Znas koliko ljude zabole za tvoju nesposobnost da se kao zrela osoba nosis sa razocarenjima. Razocaravaj se u svoja cetiri zida i ne smaraj nas ovde kafanskim patetisanjem.
 
Toliko sam razočarenja imao u ovoj zemlji... Postao sam oprezan, ljudima ništa ne verujem. Morate poraditi na marketingu, na organizaciji, na pravim ciljevima. Morate imati uvod i kraj. Voleo bih da uspete, ali ne želim da učestvujem. Ne treba mi novo razočarenje. Good luck!
pa tako i ja slicno razmisljam.
 
Nama je čudno kada vidimo nekoga da se izuva ispred vrata. Ljudi celog života ulaze patikama u stan pa im ništa ne fali.
Znaš kako, i Srbi su celog života siromašan narod pa im ništa ne fali. No, ne ulazim u nečije navike. Kod mene vala izuvanje je obavezno, redovno servisirane no name papuče su tu. Ko neće ne mora ni da ulazi. Ako nekome smrde noge neka ga pojede sram to vreme pa sledeći put neka se seti da opere noge i promeni čarape. Ako ima problem sa gljivicama i to se leči. No da ne dužimo, nije tema, svako neka radi po svojim navikama.

Ostadoh dužan da spomenem po meni neke najbitnije loše i dobre strane ove vlasti, pošto nisam video da se neko oglasio povodom toga. AV vlada zemljom već 11 godina, normalno je da misli da je nedodirljiv. I sve to dok se opozicija rasipa i takoreći nepostoji. Padom Miloševića izabrasmo Kosturicu tj Koštunicu, što kaže Kale kupio mačku i povukao se. Zatim beše, da bi normalizovali odnose sa CG, bio neki Svetozar Marović ,crnogorski predsednik Srbije, posle do Tadića više i ne znam šta je bilo. Tolika smena predsedavajućih, neorganizovanost opozicije tj tada vladajućih stranki, nezainteresovanost za ostatak Srbije, prodavanje državnih firmi bez plana, dovelo je ljude u nezgodan položaj. Glasati za neke druge. Nije pomoglo ni svakodnevno pojavljivaje Tadića na tv-u kako džogira, dok narod nema šta da jede. U to vreme, tek odvojen od radikala, SNS je bio nov, a i predstavnik naroda kako su naglašavali stalno, ne samo Beograda (Tomica samogladujući je odmah dao otkaz na čelu stranke i postao "predsednik naroda"). Nešto slično se dogodilo i u USA, kada je Tramp izabran za predsednika, sloganom "učinite Ameriku opet sjajnom" aludirajući na stare vrednosti, obraćajući se narodu, umesto demokratske elite koju je zanimala samo svoja fotelja.

SNS dolazi na vlast, jasno je da je Toma samo lice (i to kakvo) partije i da je glavni AV, kao premijer ikasnije i kao predsednik. Tokom svoje vladavine, dok opozicija ne zna gde je levo, formiraju se još 15 opozicionih frakcija, svaka zaraćena sa drugom. Vlast po meni radi i nešto dobro za Srbiju (ne nužno i za Srbe):

- ukida se firmarina, to je malim privrednicima i preduzetnicima bio nepotreban harač (ko ne zna šta je firmarina, to je ono što piše na svakom ulazu u neku radnju, podaci firme, vlasnik, adresa, ako nemaš kazne te, ako imaš plaćaš firmarinu. Sjajno zar ne?)
- u mom gradu se ukida plaćanje uličnog svetla, javno isticanje radnje (pored firmarine, niko nije ni znao šta je to), odnošenje smeća se smanjuje (plaćao sam 2000din za 15m2 još tada)
- ukidaju se mnogi izmišljeni poslovi, mnoge izmišljene firme, ljudi dobijaju relokaciju, izmišljena mesta ne dobijaju otkaz ali im se plata smanjuje sa 700 na 300e (mnogi nezadovoljni su sami dali otkaz i krive Vučića za sve)
- smanjuju se plate i državnih jasli, ne samo običnim ljudima, više smo imali administracije nego stvarne radne snage
- počinje prava decentralizacija Srbije, ovo bi rasni Beogradjani trebalo podržiti umesto što kritikuju motače kablova, otvaraju se fabrike, ljudi u unutrašnjosti konačno dobijaju način da zarade za hleb, umesto da se svi sele u Beograd ili van Srbije
- povećavaju se subvencije, pojačava se poljoprivreda
- povećavaju se plate
- ruše se trgovinski monopoli dolaskom stranih lanaca
- pored toga i mnoge strane firme otvaraju ovde predstavništva i razvoj
- počinje gradnja i obnova puteva, autoputeva, koji će dodatno povezati Srbiju, a i napokon više ne moraš lomiti auto po rupama kada ideš negde van Beograda.
- krenuli su mnogi projekti, završeni i poluzavršeni, novi poslovi, nove mogućnosti
- ulaže se u Srbiju i ruralne delove, obnavljaju se naši izvori i turistička mesta, mnoga sela dobijaju struju, put, infrastrukturu tj stvari neophodne za život
- ljudi dobijaju opciju da ne prodaju zemlju bud zašto, da ne napuštaju rodni kraj, a neki i da se vrate iz inostranstva
...
Prilagodjavaju se malom čoveku, čoveku koji je zaboravljen i koji želi da ga se sete. Čovek koji je možda ratovao za Srbiju, krio ljude od Nemaca, hranio i Partizane i Četnike. Putuju po selima, uče njihova imena, napominju da su neizostavni deo Srbije. Ljudi ih razumeju, poistovećuju se. Napokon su i oni bitni, napokon se neko setio i njih. Rečeno je već, Sloba nije pao jer je izgubio Beograd, već zato što je i onom iz Donje Livadice dozlogrdilo.

Šta god mi pričali, bolje je nego što je bilo. Taj ko priča da živi nikada gore ili je zavisio od predhodne vlasti ili ne radi ništa, a očekuje da cene svega budu zacementirane decenijama. Iskreno, Ja verujem da Vučić voli Srbiju jer zna da zavisi od nje i za razliku od njegovih predhodnika koji samo gledaju da nakradu što više za što kraće vreme, provalio je da ako ostane duže na vlasti, može uzeti i kontrolisati još više. Uz to, zna i kako da ostane na vlasti. Kontam da je veliki deo opozicije zbog ovoga ljut na njega, uspeo je u nečemu u čemu oni nisu. Pripojio je svako pretnju po njegovu vlast, svaka pretnja postaje počasni član SNS-a. Možda iza zavese radi još mnogo stvari vezanu za boljitak Srbije, samo što je kompas izgubljen. Znamo da našim ljudima treba vodja i da su sami izgubljeni. Možda i veliki deo investicija dolazi od prometa droge, zbog čega održavamo dobre odnose sa Albanijom i CG uprkos provokacijama. Ko zna šta se sve dešava...

Šta je loše:
- smučilo mi se njegovo pojavljivanje na tvu svaki dan, kao da je spas čovečanstva, Vučić ovo Vučić ono
- sve veći broj stranačkog zapošljavanja, bukvalno su prešišali i one pre njih
- nemoguće napredovanje i sabotiranje ako nisi član stranke, kao privatnik ili zaposleno lice
- neprimenjivanje podjednakih zakona, bezakonje
- većinu firmi kontrolišu braća i kumovi koji rade direktno sa državom, ako radiš istii posao kao oni računaj da propadaš
- povratak mafijašenja, zbog njegovih veza sa istima. Klincima je opet zanimljivo da mafijaju jer znaju da mogu proći nekažnjeno, mali čovek se ugnjetava, kriminal se promoviše
- povratak firmarine, opštinama je vraćeno samostalno odlučivanje o ukidanju istih, mnogi gradovi su retroaktivno počeli da naplaćuju zaostale firmarine, sa kamatom
- nikad ukinuta tv pretplata
- postavljanje nestručnih ljudi na bitne pozicije, povećavanje poreza da se zamaskira glupost, najveće cene goriva jer znaju da je tu najlakše popuniti rupu u budžetu jer firme moraju raditi
- policija je njegova, navijači su njegovi
i ono najbitnije, POSTALI SU PREJAKI I PREMOĆNI. Kada neko ima skoro neograničenu moć on umisli da je Bog. Zakoni za njih više ne važe. Kupuju se svi mediji. Formiraju svoju sektu i kontrolišu javno mnjenje (Šabac je pravi primer), mogu da gaze malog čoveka i da naprave da je mali čovek kriv. Sudstvo je njihovo. Ne postoji više nešto za šta se oni ne pitaju. Mladi ljudi žele da su član stranke kako ne bi radili. Bukvalno smo na korak od diktature samo što od naroda zavisi da li je to dobro ili loše. Stvara se apatija u društvu. Ljude više ne zanima neko drugi, školstvo se uništava.

Eto, moje ukratko vidjenje stvari. Ne možemo nikome dozvoliti apsolutnu moć, kakav god on bio. Ne smemo bojkovati izbore. Ne smemo odustajati. Vlast mora da zna da zavisi od pojedinaca. Možda neko od opozicije pročita pa mu sine neka ideja, možda se u medjuvremenu vlast smiri, a možda je uzaludno pisan post. Samo pokazuje da trebamo prvo krenuti od sebe, da znamo šta hoćemo, da bi mogli da završimo nešto. Inače, od stalnog kukanja na internetu nema ništa.

Ljudi otišli u 20h po kiši? Pa neka su! Stvara se pometnja, čuje se glas naroda, mediji se uzburkavaju. Narod se konačno probudio. Nažalost, mnogi životi, mnogo mladih života je izgubljeno da bi se to desilo. Protesti treba da istraju. Stišavanje istih bi značilo produžetak apsolutne vlasti, nipodoštavanje velikog broja ljudi. Širenje beznadja nikome nije pomoglo. Bitno je samo da znamo šta ćemo. Ako su to samo ispunjenje zahteva dok se mi ne smislimo, onda da se mirno istraje u tome. Izbori će pokazati u kom smeru idemo. Ako hoćemo promenu vlasti, to se sada mirnim putem i vikanjem neće desiti.
 
Eh, sad, ajmo malo spustanje lopte. Na tim protestima se mlatilo zestoko, a ljudi koji danas dolaze, a zeleli bi radikalizaciju protesta nisu seka perse zbog toga. Sta vise.

Ne racunam one koji pametuju iz fotelja ili one koji bi vesali i resavali sve za jedan ratom na ulicama.

Ne znam nikog ko se zali u smislu, kme kme, bole me noge, ne mogu vise da setam. Odredjen broj ljudi na ulicama bi samo da se koriste malo radikalnije i konkretnije metode. I takvi bi dolazili i 200 dana, samo da imaju osecaj da ovo vodi necemu.

Licno, imam osecaj da vodi necemu i da je vec dovelo, ali da moze i mora bolje.

Neki imaju osecaj da se malo uzaludno setka okolo, ali i to treba postovati i razumeti.

U svakom slucaju, dosta podela.
 
Svaki dan sam isao na gradjanske proteste.
Bila mi je to kao neka obaveza.
Mnoge lepe stvari sam propustio zbog protesta.
Na kraju smo pobedili i SPO i DS lopovi su zaseli u BG opstine.

Otuda moja skepsa i zelja da ove proteste ne vode pol. partije.
Nego ko će na kraju da uđe u skupštinu, "NAROD"?

Svaka poruka ti je na isti kalup.
 
Prilagodjavaju se malom čoveku, čoveku koji je zaboravljen i koji želi da ga se sete. Čovek koji je možda ratovao za Srbiju, krio ljude od Nemaca, hranio i Partizane i Četnike. Putuju po selima, uče njihova imena, napominju da su neizostavni deo Srbije. Ljudi ih razumeju, poistovećuju se. Napokon su i oni bitni, napokon se neko setio i njih.

Буквално ово.
Један од јачих разлога зашто влада већ више од деценије.
Јесте да је то све то највећим делом маркетинг али тим људима чак и то и те како значи.
Опет понављам, једна од кардиналних грешака појединих опозицинара је што људима лепе етикете полусвета, безубе Србије и слично као да не схватају да без гласова и тих људи никада неће моћи да буду релевантан политички фактор у држави.
 
Inače, ona profesorka iz Subotice je u toku govora kenyala o nekom femicidu koji se dešava u Srbiji.
 
Буквално ово.
Један од јачих разлога зашто влада већ више од деценије.
Јесте да је то све то највећим делом маркетинг али тим људима чак и то и те како значи.
Опет понављам, једна од кардиналних грешака појединих опозицинара је што људима лепе етикете полусвета, безубе Србије и слично као да не схватају да без гласова и тих људи никада неће моћи да буду релевантан политички фактор у држави.
To je istina, iako radi cisto zarad svoje koristi. Ali ljudi cene, a kako i ne bi neki od njih.

Kad se spominje ta tema, obelezava se i godisnjica Oluje mnogo vecim skupovima i sa mnogo boljom organizacijom nego pre. On na to gleda kao nacin da se uslihta stotinama hiljada Krajiskih Srba, ali njima se ne moze zameriti sto to postuju.

Te teme su izbegavane ranije.

Snimaju se i filmovi, svidjali se oni nekome ili ne, snimaju se.
 
Capture.PNG
 
To je istina, iako radi cisto zarad svoje koristi. Ali ljudi cene, a kako i ne bi neki od njih.

Kad se spominje ta tema, obelezava se i godisnjica Oluje mnogo vecim skupovima i sa mnogo boljom organizacijom nego pre. On na to gleda kao nacin da se uslihta stotinama hiljada Krajiskih Srba, ali njima se ne moze zameriti sto to postuju.

Te teme su izbegavane ranije.

Snimaju se i filmovi, svidjali se oni nekome ili ne, snimaju se.
За годишњицу Олује се не бих сасвим сложио, познајем више Срба крајишника из Олује који су згрожени тиме што је обележавање годишњице претворено у страначки скуп. На тако нешто се људи једноставно не доводе, где год да се организује скупиће се довољан број људи, оних људи који заиста желе да присуствују обележавању. Иначе, то што се обележава јесте добра ствар, проблем је начин на који се организује. Требало је година и година да се ти несрећници интегришу у друштво, било је ту свега а сада се опет друштво по тој линији дели прављењем страначког скупа од тако важне годишњице и људске несреће. Тако се опет поларизују ствару у главама многих људи у смислу "крајишници држе Вучића на власти", "Србија је под окупацијом босанаца и дођоша" и сличне ствари.
 
Nije njegovo dobro, ali nesto postoji i organizuje se.

Ispravi me ako gresim, ali se ne secam nicega pre dolaska SNS-a, osim necega cisto formalnog.
 
Nije njegovo dobro, ali nesto postoji i organizuje se.

Ispravi me ako gresim, ali se ne secam nicega pre dolaska SNS-a, osim necega cisto formalnog.
Биле су комеморације. Истина је да се та тема раније некако избегавала а да се сада о томе говори, снимају се филмови и то је у реду. Многим људима то значи, то је тачно. Писао сам о нечем другом. Имам доброг пријатеља који је дете из Олује, био је тамо, прича како су довођени и људи да подигну бројно стање, људи који нити су пореклом из тих крајева нити су заиста желели тамо да буду него она публика која аутобусима иде на сваки скуп. Он се окренуо и отишао, био је згорожен тиме.
 
Jeste, ja i kazem da zloupotrebljava, ali kao i vecinu stvari, 0,01 posto to vidi uzivo, a svi ostali to vide na Pinku.

Rodjen sam u Beogradu, ali meseci delili od toga da budem rodjen u Hrvatskoj. Moji prate sva ta obelezavanja i da bas nisu sto posto protiv Vucica, verujem da bi rekli ispred tv-a: ,,Svaka cast Vucicu na ovome svemu i sto si se setio''. A to urade i kazu mnogi.

Mnogima ipak malo lakse prodju ti dana kada vide da se obelezava i da ih se neko setio. Manji je broj tih poput tvoj prijatelja koji napuste to sve sa gadjenjem.

Jos jedna od stvari koje se on setio, isto kao sto se setio bezube Srbije, a koju su ovi pre njega ignorisali. Setio se zbog svoje koristi, ali jbg, setio se i dosta ih ceni.
 
Vrh